کد خبر : 53345
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 بهمن 1400 - 13:08
1,366 بازدید بازدید

گل محبوبه شب و طریقه کاشت و نگهداری آن در گلدان

گل محبوبه شب از معطرترین گل‌های همیشه سبز است که در محیط گرم و نور کافی خورشید به خوبی رشد می‌کند. با کاشت آن در گلدان، بیشتر ماه‌های سال گل خواهد داد. کوددهی ماهانه، هرس و آبیاری منظم از شرایط نگهداری گل محبوبه شب در گلدان است.

گل محبوبه شب و طریقه کاشت و نگهداری آن در گلدان

مجله سر گرمی اسکیمو:

گل محبوبه شب یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاشت گل در بالکن است و ترکیب آن با دو گل یاس و گل اطلسی، باعث می‌شود با یک تیر دو نشان زده باشید؛ هم صاحب یک گیاه گلدار و هم یک گیاه معطر شوید. یاس و اطلسی در روز عطرافشانی و محبوبه شب در شب محیط شما را عطرآگین خواهند کرد. در ادامه با طریقه کاشت و نگهداری از گل محبوبه شب آشنا شوید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند.
معرفی گیاه محبوبه شب
شرایط نگهداری گل محبوبه شب در گلدان
علت گل ندادن گل محبوبه شب چیست؟
علت جمع و لوله شدن برگ‌های محبوبه شب چیست؟
نحوه کاشت و تکثیر محبوبه شب

گل محبوبه شب و طریقه کاشت و نگهداری آن در گلدان گل محبوبه شب و طریقه کاشت و نگهداری آن در گلدان نگهداری گل محبوبه شب در گلدان علت گل ندادن گل محبوبه شب تکثیر محبوبه شب

معرفی گیاه محبوبه شب

محبوبه شب (green cestrum) درختچه‌ای همیشه سبز با گل‌های کوچک شیپوری شکل به رنگ زرد و سبز است که به صورت خوشه‌ای در سر شاخه‌ها قرار دارند و به دلیل عطر فوق العاده اش در شب بین مردم محبوب است، هر چند گلهایش زیبایی گل یاس را ندارند! در کشور ما این گل با نام یاس شب نیز شناخته می‌شود و قابلیت کاشت در باغچه و گلدان را دارد.

 

عکس گیاه محبوبه شب گل محبوبه شب و طریقه کاشت و نگهداری آن در گلدان نگهداری گل محبوبه شب در گلدان علت گل ندادن گل محبوبه شب تکثیر محبوبه شب

 

 

شرایط نگهداری گل محبوبه شب در گلدان

خاک مناسب محبوبه شب

مخلوطی از خاک پیت ماس، کمپوست و خاک معمولی باغچه مناسب‌ترین ترکیب برای کاشت گل محبوبه شب در گلدان است. همچنین حجم مساوی از شن + پرلیت + خاک باغچه + خاکبرگ نیز برای کاشت این گل پیشنهاد می‌شود.

دمای مورد نیاز؛ دوری از سرما

محبوبه شب از گیاهان بومی مناطق گرم است و از این‌رو تحمل سرما و یخبندان را ندارد. بهترین دما برای پرورش این گل معطر، دمای ۲۴ تا ۲۷ درجه سانتیگراد است، بنابراین اگر گیاه را در بالکن نگهداری می‌کنید، باید در پاییز و زمستان که هوا سردتر می‌شود آن را به درون خانه منتقل کنید.

پنجره های جنوبی و نور لازم محبوبه شب

این گل به نور کافی خورشید برای رشد نیاز دارد. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان محبوبه شب در نورگیرترین قسمت آپارتمان است. پنجره‌های جنوبی محل مناسبی برای نگهداری از این گل است. توجه داشته باشید مکان‌های کم نور موجب کاهش گلدهی و یا ریزش غنچه‌های گل می‌شوند. همچنین برای پیشگیری از سوختگی برگ‌ها، گیاه را از تابش مستقیم نور خورشید در ظهر روز‌های تابستان محافظت کنید.

نحوه آبیاری و رطوبت مورد نیاز

گل محبوبه شب نیاز به آبیاری منظم و به موقع دارد. بهترین زمان برای آبیاری این گل، هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده است. در شرایط معمول، آبیاری یک روز در میان در زمستان و آبیاری روزانه در فصل تابستان برای گیاه توصیه می‌شود. هنگام کاشت محبوبه شب در گلدان از زهکش کف گلدان مطمئن باشید، زیرا باقی ماندن آب در پای گلدان، باعث پوسیدگی ریشه‌ها و از بین رفتن گل‌تان می‌شود.
نکته: محبوبه شب در محیط نسبتا مرطوب رشد بهتری خواهد داشت؛ از همین رو برای افزایش رطوبت فضای اطراف گیاه پیشنهاد می‌کنیم یک ظرف پر آب در اتاق خود داشته باشید تا بخار کند و اتاق مرطوب شود.

نحوه هرس گل محبوبه شب

همانند طریقه نگهداری گل یاس در گلدان، محبوبه شب نیز نیاز به هرس و رسیدگی دارد. به طور مرتب شاخه‌های خشک و ضعیف گیاه را قطع و گل‌های پژمرده و پلاسیده را جدا کنید تا گیاه تولید گل‌های تازه و خوشبوی بیشتری کند. به یاد داشته باشید در هنگام هرس بیش از ۳۰ درصد ساقه‌ها کوتاه نگردد؛ به بیان دیگر بیش از ۳۰ درصد حجم کل گیاه حذف نشود، زیرا کوتاه‌سازی و کاهش حجم زیاد شاخسار، باعث شوکه شدن گیاه و آسیب جدی به آن خواهد شد.

کوددهی محبوبه شب یکبار در ماه

گل‌های زیبای محبوبه شب برای به گل رفتن، نیاز به مواد غذایی کافی خاک دارند. به طور کلی کاهش رشد گیاه، رنگ پریدگی برگسار، کوچک ماندن برگ‌های جدید، گل ندادن و یا ریزش غنچه‌های گل، از اثرات کمبود مواد غذایی در خاک است که برای برطرف کردن آن‌ها استفاده از کود مخصوص گیاهان زینتی گلدار ماهی یکبار در بهار و تابستان توصیه می‌شود.

گلدان سرامیک یا سفال مناسب گل محبوبه شب

اگر قصد نگهداری از محبوبه شب را در گلدان دارید، به دلیل بزرگ بودن شاخسار این گل، حتما از گلدان‌های بزرگ سرامیکی یا سفالی استفاده کنید. این گلدان‌ها نسبت به گلدن‌های پلاستیکی بهتر وزن گیاه را تحمل می‌کنند. همچنین تا زمانی که ریشه‌های گل از کف گلدان بیرون نزده باشد، نیاز به تعویض گلدان ندارید و اگر زمان آن فرا رسید و ریشه‌ها تمام فضای گلدان را پر کرده بودند فقط یک سایز اندازه گلدانتان را بزرگتر کنید.

علت گل ندادن گل محبوبه شب چیست؟

گلدهی محبوبه شب به طول روز، میزان نور، سن گیاه، میزان آبیاری و شرایط دمایی وابسته است. در نگهداری از این گیاه در آپارتمان، معمولا شرایط زیر می‌تواند از عوامل به گل نرفتن گیاه باشد:
  • کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری
  • زیاده‌روی در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)
  • هوای خشک
  • حمله تریپس‌ها
  • یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان
گل شاه اشرفی

 

علت جمع و لوله شدن برگ‌های محبوبه شب چیست؟

در بیشتر مواقع علت این مشکل تغییر فصل و کاهش دمای محیط است.

کاشت محبوبه شب در گلدان گل محبوبه شب و طریقه کاشت و نگهداری آن در گلدان نگهداری گل محبوبه شب در گلدان علت گل ندادن گل محبوبه شب تکثیر محبوبه شب

 

نحوه کاشت و تکثیر محبوبه شب

گل محبوبه شب به روش کاشت بذر، قلمه ساقه و خوابانیدن تکثیر می‌شود.

آموزش قلمه زدن گل محبوبه شب

برای تکثیر گیاه به روش قلمه زدن، در ابتدای فصل رشد چند ساقه قوی، جوان و سالم گیاه را انتخاب و با کمک قیچی باغبانی یا چاقویی تیز و استریل به طول ۱۰ سانتیمتر جدا کنید. قلمه‌ها باید حداقل دارای ۲ جوانه باشند.
برگ‌های اضافی قلمه را از سمت نیمه پایین ساقه جدا و دو تا سه برگ بالای ساقه را حفظ کنید تا بیشتر انرژی گیاه صرف ریشه‌زایی شود. قلمه را در ماسه نرم یا کمپوست مخصوص قلمه و یا ترکیبی از شن و پیت بکارید و گلدان را آبیاری کنید.
تا زمان ریشه‌دار شدن قلمه، سطح بستر کاشت را همواره مرطوب و نه خیس و غرقاب حفظ کنید. ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا قلمه‌ها ریشه بدهند.

آموزش کاشت بذر گل محبوبه شب در گلدان

برای کاشت بذر، گلدانی را دراندازه متوسط انتخاب کنید و بذر‌ها را در عمق ۸ سانتیمتری خاک مناسب برای گیاه که در بالا توضیح داده شد، بکارید. گلدان‌ها را درمعرض نور غیرمستقیم خورشید و در مکانی نیم سایه قرار دهید و تا زمان جوانه زدن بذرها، سطح بستر کاشت را همواره مرطوب حفظ کنید.

سخن پایانی

نهال جوان محبوبه شب را بیشتر در فصل بهار می‌توانید در گلفروشی‌ها پیدا کنید. شما می‌توانید این گل خوشبو و زیبا را هم در باغچه و هم در گلدان پرورش دهید. چنانچه آن را در محیط خارج از خانه نگهداری کنید، در فصل زمستان گل به خواب زمستانی رفته و در بهار دوباره به شکوفه می‌رسد. ولی اگر قصد کاشت گل محبوبه شب در گلدان را دارید و و شرایط ایده آل آن را فراهم کنید همیشه گل خواهد داد.
منبع:ستاره

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

عکس

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn