امیرعبداللهیان در سانحه سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، در ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ به درجه رفیع شهادت نائل گشت.

 

حسین امیرعبداللهیان (زاده ۱۳۴۳) دیپلمات ایرانی و وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بود . همچنین وی دبیرکل دبیرخانهٔ دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضهٔ فلسطین و مدیر مسئول فصلنامهٔ گفتمان راهبردی فلسطین نیز بود.

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان و همسرش

همسر حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در سال ۱۳۷۳ ازدواج کرد.

فرزندان حسین امیرعبداللهیان

امیرعبداللهیان صاحب یک دختر و پسر می‌باشد.

شهادت حسین امیرعبداللهیان

امیرعبداللهیان در سانحه سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، در ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ به درجه رفیع شهادت نائل گشت.

زندگی سیاسی و اجتماعی حسین امیرعبداللهیان

امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ بوده‌است. وی در دورهٔ وزارت علی‌اکبر صالحی به عنوان معاون وزیر خارجه منصوب گشت که در سه سال اول وزارت محمدجواد ظریف هم در این سمت ابقا شد. وی مشاور سیاسی ظریف و استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه نیز بوده‌است. برکناری او از سمت معاونت عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه و انتصابش به عنوان سفیر ایران در عمان، توسط محمدجواد ظریف با انتقاداتی از سمت جریان اصولگرا همراه بود که وی حاضر به پذیرش این سمت نشد.

درخواست مداخله جویانه آمریکا از جامعه جهانی درباره اغتشاشات در ایران

ارتباط با قاسم سلیمانی

وی به علت دو دهه مسئولیت در وزارت خارجه به‌خصوص در پست عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران ارتباط نزدیکی با قاسم سلیمانی داشت. زمانی که سلیمانی، فرمانده نیروی قدس می‌شود و عبداللهیان کارشناس عراق در وزارت خارجه بوده‌است. در جریان تحولات عراق در سال ۲۰۰۳ با سرنگونی صدام مسئول پرونده عراق در وزارت خارجه می‌شود. سلیمانی بعد از هماهنگی‌های کلان برای پیگیری امور مرتبط شخصاً با وی تماس می‌گیرد. عبداللهیان بعدها عنوان می‌کند که این روحیه سلیمانی او را شیفته خودش کرده‌است. وی در ملاقات با هیئت‌ها و مقامات اروپایی گفته بود.

وی معتقد است اگر سلیمانی نبود کشورهای بزرگ منطقه تجزیه می‌شدند.

مذاکره با آمریکا

وی سال ۱۳۸۶ در نشست سه جانبه ایران-آمریکا-عراق که در بغداد برگزار شد سرپرست تیم مذاکره کننده ایرانی بود. این نشست با هدف تأمین امنیت عراق به درخواست آمریکایی‌ها که شرایط عراق را خطرناک خوانده بودند برگزار شده بود. سیدعلی خامنه ای نیز اجازه داده بود بخاطر شرایط عراق و درخواستی که دولت عراق کرده‌ است، ایران فقط در موضوع عراق در این مذاکرات حضور پیدا کند. این مذاکرات پس از سه جلسه بدون نتیجه ناکام ماند. عبداللهیان بعدها درباره این مذاکرات گفته بود.

ماجرای عجیب آیت الله صدیقی ؛ جزئیات یک زمین خواری میلیاردی+ عکس

دیدار امیرعبداللهیان با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل

امیرعبداللهیان در دیدار با بورل

وزارت امور خارجه

پس از استعفای ضمنی محمدجواد ظریف، نام امیرعبداللهیان به عنوان یکی از گزینه‌های تصدی سمت وزارت که نزدیک به علی لاریجانی، رئیس مجلس وقت ایران بود توسط برخی از رسانه‌ها مطرح شد.

وی در ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ به عنوان وزیر امور خارجه پیشنهادی دولت سیزدهم توسط سید ابراهیم رئیسی به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

و در ۳ شهریور ۱۴۰۰ با کسب ۲۷۰ رأی موافق در برابر تنها ۶ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت و رسماً به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران معرفی شد.

حسیت امیرعبداللهیان

مذاکرات هسته ای

وی در مذاکرات هسته‌ای دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی عضو کمیته سیاسی و امنیتی مذاکرات هسته‌ای بود و در سال ۱۳۸۶ عضو کمیته مذاکره ایران و آمریکا در بغداد بود و حتی مذاکره‌کننده در کمیته سیاسی این مذاکرات بوده‌است. او اولین مقام رسمی ایرانی است که پس از بازگشایی سفارت لندن در تهران در دور اول ریاست جمهوری حسن روحانی برای مذاکرات منطقه‌ای به لندن دعوت شد و با فیلیپ هموند وزیر خارجه وقت انگلیس دیدار کرد. وی مذاکرات مفصل منطقه‌ای با فدریکا موگرینی را در پرونده خود دارد و دیدارهای مفصلی با دبیرکل سازمان ملل متحد، بان کی‌مون و دبیرکل حزب‌الله لبنان، سید حسن نصرالله داشته‌است.

مواضع سیاسی حسین امیرعبداللهیان

موضع‌گیری‌های او به‌شکلی است که از جبهه موسوم به جبهه مقاومت که به مجموعه حزب‌الله لبنان، سوریه و سایر جریانات همسو با جمهوری اسلامی ایران که در تضاد با اسرائیل قرار دارند، حمایت می‌کند.

اولین وزیر اطلاعات ایران که کشته شد چه کسی بود؟

حسین امیرعبداللهیان و مسلط به زبان عربی

دکتر حسین امیرعبداللهیان برعکس دکتر جواد ظریف وزیر سابق ، به زبان عربی مسلط است و کم و بیش زبان انگلیسی هم می فهمد.

امیرعبداللهیان و رابطه صمیمی با نصرالله

امیرعبداللهیان می گوید اولین ملاقات من بصورت مستقیم با «حسن نصرالله» در سال ۱۳۸۹ بود و بعد از آن تقریبا هم چند ماه یکبار ایشان را می بینم. میانگین جلساتی که با هم داریم بین ۳/۵ تا ۶ ساعت است و جالب است وقتی با ایشان ساعت سه بامداد صحبت می کنید چنان سرحال هستند که انگار ساعت ۶ صبح است و نماز خود را خوانده و صبحانه را میل کرده و انرژی لازم برای صحبت کردن را دارد.

حسین امیرعبداللهیان و سیدحسن نصرالله

مسئولیت فعلی

حسین امیرعبداللهیان از سال ۱۴۰۰ تا زمان شهادتش وزیرامور خارجه ایران بود.

دیدار امیرعبداللهیان با همتای سعودی خود

اینستاگرام حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در اینستاگرام از طریق صفحه خود با نام کاربری amirabdollahianhossein با مخاطبان خود در ارتباط است.

صفحه اینستاگرام حسین امیرعبداللهیان

آلبوم تصاویر حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در کنار پسرش

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در کنار محمدجواد ظریف

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در دیدار با همتای خود

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان