کد خبر : 93650
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 اردیبهشت 1403 - 22:59
4 بازدید بازدید

۵ انشا در مورد شهید مطهری برای تمامی مقاطع تحصیلی

۵ انشا در مورد شهید مطهری برای تمامی مقاطع تحصیلی

انشا در مورد شهید مطهری / انشا در مورد شهید مطهری با مقدمه و نتیجه / انشا درباره شهید مطهری / انشا در مورد شهید مطهری و روز معلم / انشا با موضوع شهید مطهری

۴۹ / ۱۰۰

انشا در مورد شهید مطهری

اگر به دنبال انشایی زیبا با موضوع شهید مطهری هستید این مقاله را از دست ندهید و تا انتها با  اسکیمو، همراه باشید.

انشا کودکانه در مورد شهید مرتضی مطهری با مقدمه و نتیجه

مقدمه:

همه انسان های جامعه در هر شغل و جایگاهی که به مردم خدمت می کنند از ارزش بسیار زیادی برخوردار هستند. اما در این میان شغلی مانند معلمی مقام بالاتری دارد چون معلمی شغل انبیا است.

بدنه انشا کودکانه در مورد شهید مرتضی مطهری و روز معلم

انشای امروز به روز معلم و قدردانی از مقام این انسان های شریف و زحمتکش اختصاص دارد، روز معلم روزی است که ما از یکی از انسان‌ های مهم زندگی خود قدردانی می کنیم.

معلم‌ها با صبر و حوصله و دقت زیاد جوانه ذاتی انسان را پرورش می دهند و او را در مسیر درست هدایت می کنند.معلمان در حقیقت با علم و دانش خود نور و روشنایی برای ادامه آسان مسیر زندگی ما هستند.

معلم ها علاوه بر دروس مدرسه عشق و محبت و صبر و استقامت را نیز به ما می آموزند.در حقیقت آنها مانند پدر و مادری مهربان هستند که با صبر و حوصله برای ما وقت می گذارند و قلم در دست گرفتن را به ما یاد می دهند پله پله با ما همگام می شوند.

گاهی کلافه می شوند اما بازهم با لبخند پر مهر در کنار ما می ایستند.باید بگویم که معلم کسیکه است برای رسیدن مـا بـه جایگاهی والا و لحظاتی شیرین هر سختی را تحمل می کند.

یکی از این معلمان دلسوز که تا آخرین لحظه دست از تلاش برای تحصیل و پرورش جوانان ایران برنداشتند شهید استاد مرتضی مطهری بوده اند.

با تمام سختی هایی که رژیم شاهنشاهی برای ایشان ایجاد کرده بود بازهم به عنوان یک معلم دلسوز به تربیت جوانان ادامه می دادند.معلمی که روز شهادتش به پاس قدردانی از تلاش بی وقفه اش به نام روز معلم انتخاب شده است.

نتیجه:

روز ۱۲ اردیبهشت یعنی روز شهادت استاد مرتضی مطهری به عنوان٬ روز معلم انتخاب شده اسـت. همه دانش آموزان هر سال این روز را جشن می گیرند و برای قدردانی از معلم عزیز خود هدیه ای به او تقدیم می کنند.

این روز مهم را به معلم عزیزم و همه معلمین و اساتید عزیز ایران تبریک و تهنیت می گویم و آرزوی توفیق توفیق روز افزون برای آنها دارم.

انشا در مورد شهید مطهری

تحقیق در مورد شهید مطهری

شهید مرتضی مطهری (متولد ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ در شهر فریمان – تاریخ شهادت ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۸ در تهران) روحانی شیعه، استاد فلسفهٔ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

وی قبل از انقلاب ۵۷ استاد دانشگاه تهران بود. بعد از انقلاب به ریاست شورای انقلاب منصوب شد.

امام خمینی (ره) علاقه زیادی به وی داشت، تا بدانجا که بعد از مرگش گفت: «فرزند عزیزی را که پاره تنم و حاصل عمرم بود، از دست دادم» در ادبیات جمهوری اسلامی ایران از وی با عنوان «معلم شهید» یاد می‌شود.

ﺯﻥ ﺑﻮﺩﻥ ﮐﺎﺭ ﺳﺎﺩﻩ ﺍﯼ ﻧﯿﺴﺖ

مرتضی مطهری سال ۱۳۳۱ش از قم به تهران مهاجرت کرد و در مدرسه سپهسالار (دانشگاه شهید مطهری فعلی) و مدرسه مروی تدریس کرد.

نخستین اثرش یعنی شرح کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم (اثر استادش سید محمدحسین طباطبائی) را در سال ۱۳۳۲ منتشر کرد و از سال ۱۳۳۴ به تدریس در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران مشغول شد.

مطهری در طول این سال‌ها با گروه فدائیان اسلام ارتباط داشت.

در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و در پی اعتراضات مردم به نظام سلطنتی پهلوی که آیت الله خمینی را بازداشت کرده بود مطهری نیز به همراه عده‌ای دیگر از روحانیون، زندانی و پس از ۴۳ روز آزاد شد.

بعد از قیام ۱۵ خرداد همکاری با جمعیت‌های موتلفه اسلامی را آغاز کرد. در سال ۱۳۴۴ به خاطر انتشار دو جلد کتاب داستان راستان موفق به دریافت جایزه از یونسکو شد.

از دهه پنجاه به بعد، مطهری درگیر مبارزه با جریان‌های فکری منحرف بود. برخی گروه‌ها مانند مجاهدین خلق با اندیشه‌های وی مخالف بودند.

در این اواخر یک گروه جدید به نام «فرقان» پیدا شد که شخصیت‌هایی مانند مطهری را خطر بزرگ در جهت ترویج اندیشه‌های خود می‌دانستند به‌ویژه آن‌که در مقدمه چاپ هشتم «علل گرایش به مادیگری» مطلبی با عنوان «ماتریالیسم در ایران» نگاشته بود و در آن عقاید گروه فرقان و تفسیرهای انحرافی آنان از قرآن را مورد نقد و تحلیل قرار داده بود.

سرانجام این گروه کمر به قتل وی می‌بندند و ایشان را در روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۸ ساعت ده و بیست دقیقه شب به شهادت می‌رسانند.

در محل شهادت اعلامیۀ گروه فرقان پخش شده بود که در آن نوشته بود: «خیانت شخصی مرتضی مطهری در به انحراف کشاندن انقلاب توده‌های خلق بر همه روشن بود، لذا اعدام انقلابی نامبرده انجام پذیرفت.»

انشا در مورد شهید مطهری

انشا در مورد شهید مطهری با مقدمه و نتیجه

مقدمه:

سالروز شهادت استاد و معلم گرامی شهید مطهری به عنوان روز معلم انتخاب شده است تا از مقام این انسان های دلسوز و زحمتکش قدردانی شود.مرتضی مطهری معلمی با اخلاق و خداشناس بود و اعتقاد داشت که دین اسلام باید همانطور که هست به مردم معرف شود.

بدنه انشا در مورد شهید مطهری

‌مرتضی مطهری که به استاد مطهری مشهور است در بهمن سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در فریمان یکی از شهرهای اطراف شهر مقدس مشهد در یک خانواده اصیل روحانی متولد شد.

مرتضی مطهری ۴ برادر و دو خواهر داشت و به پدر و مادر خود احترام زیادی می گذاشت،پدرش مرحوم حاج شیخ محمدحسین مطهری که مرد بسیار با تقوا و فاضلی بودند در تربیت شهید مطهری نقش ویژه ای داشتند

و به عنوان نخستین معلم در پرورش شخصیت روحی و معنوی استاد در نظر گرفته شده اند.علاقه زیاد شهید مطهری به درس باعث شد که از سنین کودکی به مکتب خانه برود و قرآن و تعلیمات ابتدایی را آموزش ببیند.

شعر زیبای من معلم هستم

استاد مطهری بعد از فراگیری دروس مقدماتی و پشت سر گذاشتن مشکلات زیادی برای ادامه تحصیل به قم می رود.

استاد مرتضی مطهری که یک متفکر، محقق، عالم، نویسنده، مدرس و دانشمند اسلام‌شناس بود در راه پیروزی انقلاب اسلامی ایران هم نقش بسیار مهمی داشته است.

از مهم ترین کار هایی که استاد مطهری انجام دادند، قیام ۱۵ خرداد بود.بعد از دستگیری امام خمینی، شهید مطهری در یک سخنرانی پر شور انتقادات زیادی بر علیه شاه انجام دادند و به وسیله پلیس دستگیر شد.

استاد مطهری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم به عنوان مشاور دلسوز در کنار امام خمینی حضور داشتند.استاد مرتضی مطهری در به مدت ۲۰ سال در مدرسه سپهسالار و بعد در مدرسه مروی طلاب و محققین علوم و فرهنگ اسلامی زیادی را پرورش دادند.

علاوه بر این استاد مرتضی مهطری در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران نیز مشغول به تدریس بوده اند و شاگردان خوبی تربیت کرده اند.

این استاد برجسته کتاب های زیادی نیز نوشته است.استاد مطهری در نهایت پس از سالها تلاش خالصانه در سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۸ به دست گروه فرقان به شهادت رسیدند.

بعد از شهادت استاد به پاس زحمات و تلاش های ایشان روز شهادت او را به نام روز معلم نام گذاری کردند.

نتیجه:

معلمانی مانند شهید مرتضی مطهری با از خودگذشتگی و ایثار سعی کرده اند تا دانش آموزان و دانشجویان آزاد و فرهیخته پرورش دهند تا به جامعه خود خدمت کنند.

انشا در مورد شهید مطهری

انشا کوتاه درباره شهید مطهری

با این که در سال ۱۳۱۶ رضاخان با روحانی ها مبارزه می کرد و دوستان و نزدیکان شهید مطهری هم مخالفت خود را برای تحصیلات او در حوزه علمیه قم اعلام کردند، ولی او به قم رفت و ۱۵ سال در قم ماند.

دوره اقامت پانزده ساله خود در قم از محضر مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (در فقه و اصول) و حضرت امام خمینی ( به مدت ۱۲ سال در فلسفه ملاصدرا و عرفان و اخلاق و اصول)

و مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبائی (در فلسفه : الهیات شفای بوعلی و دروس دیگر) بهره می گیرد. قبل از هجرت آیت الله العظمی بروجردی به قم نیز استاد شهید گاهی به بروجرد می رفته و از محضر ایشان استفاده می کرده‌ است

از فعالیت های ایشان می توان به مشارکت داشتن در امور اجتماعی و سیاسی او اشاره کرد که با فداییان اسلام در ارتباط بوده است.

در سال ۱۳۳۱ زمانی که از مدرسین معروف و از امید های آینده حوزه به شمار می رفت، به تهران مهاجرت کرد و به تدریس در مدرسه مروی و سخنرانی های متعدد پرداخت.

از دیگر فعالیت های ایشان در تهران می توان به سال های ۱۳۳۷ و ۱۳۳۸ اشاره کرد که شهید مطهری به عنوان سخنرانان اصلی انجمن اسلامی پزشکان انتخاب شد و مبحث های مهمی را ارائه داد.

یکی از مهم ترین کار هایی که استاد مطهری کردند، قیام ۱۵ خرداد بود. در پی دستگیری امام خمینی، شهید مطهری یک سخنرانی جنجالی علیه شاه انجام داد و به وسیله پلیس دستگیر شد.

پس از ۴۳ روز به دنبال مهاجرت علمای شهرستان ها به تهران و فشار مردم، به همراه سایر روحانیون از زندان آزاد شد.

امسال اگر از کاروان اربعین جامانده ای، بیا برای خودمان روضه بخوانیم

وی در ساعت ۲۰:۲۲ دقیقه یازدهم اردیبهشت سال ۱۳۵۸ با اصابت گلوله گروه جنایتکار فرقان به مغزش، به شهادت رسید و امام و امت اسلام در حالی که امید ها به آن بزرگ مرد بسته بودند در ماتمی عظیم فرو رفتند.

انشا در مورد شهید مطهری

انشا در مورد شخصیت شهید مطهری با مقدمه و نتیجه گیری

مقدمه:

معلمی فقط یک شغل و حرفه نیست،بلکه ذوق و هنر توانمندی اسـت.ارزش معلمی آنقدر زیاد است که در قرآن از معلمی بعنوان جلوه ای از قدرت الهی یاد شده است.خداوند این موهبت را به پیامبران و اولیای پاک خود واگذار کرده است تا بتوانند بشر را به سمت سعادت و خوشبختی هدایت کنند،

به همین دلیل تعلیم و تربیت از جایگاه والایی برخوردار است.در این میان چهره های برجسته مانند شهید مرتضی مطهری به عنوان معلمی کوشا و دلسوز هستند که باید به غیر از روز معلم در تمام طول سال از شخصیت او درس بگیریم.

بدنه انشاء در مورد شخصیت شهید مطهری

شهید آیت اللّه مرتضی مطهری از شخصیتهای برجسته ایران است که در راه تعلیم و تربیت شاگردان آزاد و وارسته تلاش های بسیاری نمودند.در این انشا می خواهم برخی از ویژگی های شخصیتی این استاد گرانقدر را معرفی کنم.از مهمترین ویژگی شخصیتی استاد مطهری می توان به استعداد و نبوغ فوق العاده و قدرت فراگیری زیاد مطالب علمی اشاره کرد.

ایشان در سر کلاس های درس خود همیشه فروتن بودند یعنی خود را برتر از دانش اموزان خود نمی دید. برخورد استاد مطهری از دید شاگردانش بسیار متین و توأم با مهربانی بود، او همیشه برای کلاس درس خود ارزش زیادی قائل بود و و برای فضای درس و بحث، همچنین شاگردانشان احترام خاصی قائل می‏شدند.

استاد مطهری به شاگردان خود تجه ویژه ای داشتند و برای آنها وقت می گذاشتند و گاهی برای تدریس به خانه شاگردان خود می رفتند.کلاس های درس استاد مطهری برای شاگردان فضای دلنشینی بود زیرا به انها اجازه می داد تا نظرهای خود را بازگو کنند.

در حقیقت شهید مطهری استعداد شاگردان را شکوفا می ساخت.شهید مطهری شخصیت بسیار مهربان و دلسوز داشتند و با شاگردان خود ارتباط گرم و صممی داشتند و به درد و دل آنها گوش می کردند.سادگی و بی پیرایگی استاد باعث شده بود که ایشان برای شاگردان خود به یک الگو تبدیل شوند.

نتیجه گیری:

استاد مطهری با شخصیت مهربان و دلسوز خود شاگردان خوب و متعهدی تربیت کردند تا انسان مفیدی برای جامعه خود باشند.این مواردی که من در انشای خود نام بردم تنها بخشی از شخصیت بینظیر استاد مرتضی مطهری بوده است.

منبع:دلگرم

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۴۹ / ۱۰۰
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

عکس

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn