کد خبر : 93490
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 - 21:59
10 بازدید بازدید

چند نکته درباره قلیان‌ اکسیژن که با ترکیب گاز اکسیژن و خنده در برخی کافه‌های کشور عرضه می‌شود قلیان لاکچری که چند سال پیش ممنوع بود حالا مجاز شده!

چند نکته درباره قلیان‌ اکسیژن که با ترکیب گاز اکسیژن و خنده در برخی کافه‌های کشور عرضه می‌شود قلیان لاکچری که چند سال پیش ممنوع بود حالا مجاز شده!

یک جست‌وجوی ساده در فضای مجازی، زنجیره‌ای از کافه‌های مختلف را پیش‌روی‌تان قرار می‌دهد که شما را به کشیدن قلیان‌ اکسیژن که ماهیت شادی‌آور هم دارد، دعوت می‌کنند؛ قلیان‌هایی که گفته می‌شود ترکیب گاز اکسیژن و گاز N2O (نیتروزاکسید) دارند.

۷۵ / ۱۰۰

به گزارش اسکیمو،چند روزی است که بحث بر سر قلیان‌های اکسیژن داغ شده؛ قلیان‌هایی که البته عمر تازه‌ای ندارند و گفته می‌شود که چندسالی است در برخی کافه‌های خاص عرضه می‌شوند.عرضه‌کنندگان قلیان‌ اکسیژن از فوایدش می‌گویند و سوی دیگر هم معترضان به مضر بودن آنها قرار گرفته‌اند.

یک جست‌وجوی ساده در فضای مجازی، زنجیره‌ای از کافه‌های مختلف را پیش‌روی‌تان قرار می‌دهد که شما را به کشیدن قلیان‌ اکسیژن که ماهیت شادی‌آور هم دارد، دعوت می‌کنند؛ قلیان‌هایی که گفته می‌شود ترکیب گاز اکسیژن و گاز N2O (نیتروزاکسید) دارند، اما هنوز هیچ مستندات علمی درباره کم‌خطر بودن آنها هنگام مصرف این قلیان‌ها اعلام نشده است.

خبرگزاری تسنیم هم دیروز در گزارشی ادعا کرده این قلیان‌ها، طرح مطالعاتی وزارت بهداشت برای جایگزینی قلیان‌های تنباکویی و زغالی است تا متولیان نظام سلامت از طریق مصرف‌کنندگان به عوارض پیدا و پنهان استعمال قلیان اکسیژن پی ببرند!

این در حالی است که تبلیغات شدیدی برای افزایش مصرف این قلیان‌ها شکل گرفته و تعداد کافه‌های عرضه‌کننده هم در حال افزایش است. اما دقیقا شهریور سال ۹۷ بود که نماینده وزیر بهداشت در کمیسیون ماده ۱۱ تعزیرات حکومتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تعطیلی کافه‌ای خبر داد که قلیان‌هایی با ترکیب گاز خنده و اکسیژن با تبلیغ کمک به تسریع در ترک اعتیاد عرضه می‌کند و به دلیل تهدید سلامت عمومی تعطیل شد.

البته ارائه‌دهندگان این کالا تأکید می‌کنند که مجوزهای لازم برای عرضه قلیان اکسیژن را از معاونت بهداشت وزارت بهداشت گرفته‌ و فعالیت‌های‌شان درباره گاز نیتروزاکسید و اکسیژن هم با نظارت اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو و مرکز تحقیقات و پیشگیری دخانیات است. قلیان‌هایی که البته قیمت کمی هم ندارند و یک‌ساعت مصرف آنها چیزی حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰هزار تومان می‌شود، برای تجربه‌اولی‌ها هم ۵دقیقه تست رایگان است.

شادی‌های کوتاه در قلیان‌های اکسیژن

متصدی کافه‌ای در محدوده پونک تهران در پاسخ به همشهری درباره قلیان‌های اکسیژن می‌گوید: این قلیان‌ها شبیه قلیان‌های عادی و برای مصرف یک‌ساعته است، یک تا ۴نفر هم می‌توانند همزمان استفاده کنند. این قلیان‌ها زغال، تنباکو و البته دود هم ندارند. ترکیب گاز اکسیژن با گاز خنده است که باعث شادی یا حالت سرخوشی موقت می‌شود. به همین دلیل طرفداران آن در حال افزایش هستند.

به‌گفته این کافه‌دار برای اینکه افراد دچار مشکل نشوند، ۵دقیقه تست رایگان داریم و اگر مشکلی نداشتند، می‌توانند ادامه دهند. هزینه هر قلیان‌ اکسیژن‌ هم برای یک‌ساعت ۲۵۰هزار تومان است.

بررسی زوایای جدید ضرب و شتم معلولان در بوشهر

او درباره رفع حالت‌های ناشی از مصرف این قلیان هم عنوان می‌کند: خیلی کوتاه، به محض آنکه دیگر شلنگ را در دست نداشته باشید، دیگر حالت خوشی در شما وجود ندارد.

این کافه‌دار در پاسخ به این سؤال که وزارت بهداشت قصد دارد، چنین قلیان‌هایی را جایگزین قلیان‌های دودی و زغالی کند و آیا این مساله قابل تحقق است، می‌گوید: این‌ها ۲مقوله جدا هستند و هر کدام هم طرفداران خودشان را دارند. ما هر دو را عرضه می‌کنیم و طی این چند سال مشتری‌های هر دو قلیان تقریبا مساوی بوده‌اند، یعنی از هر ۲۰مشتری ما ۱۰نفر قلیان اکسیژن می‌خواهند و مابقی قلیان زغالی. این انتخاب کاملا سلیقه‌ای است و نمی‌توان چندان امیدوار بود که قلیان‌های دودی با این اکسیژنی‌ها حذف شوند.

فقط کافه‌ها قلیان اکسیژن دارد

کافه‌دار دیگری در خیابان مطهری هم درباره قلیان اکسیژن به همشهری می‌گوید: از اول امسال ۵۰هزار تومان نرخ ما افزایش پیدا کرده و هر قلیان برای مصرف یک‌ساعته ۳۵۰هزار تومان است. البته قیمت ما خوب است و خیابان‌های بالای شهر دوبرابر گران‌تر هستند.

او درباره اینکه این قلیان‌ها در بیرون از کافه‌های عرضه‌کننده هم وجود دارد، عنوان می‌کند: خیر، فروش مغازه‌ای ندارند. این قلیان‌ها فقط در شعبه‌های خاص عرضه می‌شوند. در این قلیان‌ها گاز خنده با اکسیژن ترکیب می‌شود و برای سلامت بدن هم خوب است. البته توصیه ما به مشتری‌ها این است که هفته‌ای ۲ بار از این قلیان‌ها مصرف کنند.

با وجودی که کافه‌دارها تنها از فواید و بی‌ضرر بودن این قلیان‌ها صحبت می‌کنند، اما تسنیم در گزارشی نوشته که برخی مصرف‌کنندگان این قلیان‌ها رفتارهای غیرعادی دارند و حتی دچار بیهوشی هم می‌شوند. عرضه آنها هم در کافه‌های تهران و دیگر شهرها برای مصرف‌کنندگان عوارض بسیار عجیب و بعضا خطرناک داشته، اما منجر به بروز واکنش از سوی وزارت بهداشت برای توقف در عرضه آن نبوده است.

قلیانی لاکچری که چند سال پیش ممنوع بود حالا مجاز شده!

بی‌خبری مصرف‌کنندگان از طرح مطالعاتی

براساس اعلام وزارت بهداشت طرح مطالعاتی قلیان‌های اکسیژن ۲ سالی است که به‌صورت آزمایشی با نظارت وزارت بهداشت در ۱۰ استان (تهران، آذربایجان‌شرقی، البرز، فارس، خوزستان، گیلان، مازندران، کرمان، بوشهر و سیستان و بلوچستان) آغاز شده است. قرار است بعد از مشخص شدن نتایج مطالعه که با نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی مرتبط انجام می‌شود و درصورت اثبات اثربخشی و تأثیر آن بر کاهش مصرف قلیان دخانی، به‌صورت سراسری اجرا خواهد شد.

این در حالی است که تسنیم در ادامه گزارش خود عمر عرضه این قلیان‌ها را ۸ساله، یعنی از سال۹۵ اعلام کرده و نوشته «سؤال اینجاست که بعد از ۸سال عرضه و مصرف این قلیان همچنان در حالت مطالعاتی قرار دارد و نتایج مخرب و اعتیادآور آن هنوز هم برای وزارت بهداشت احراز نشده است؟!» بررسی‌های همشهری از کافه‌های دارای مجوز برای عرضه این قلیان‌ها هم نشان می‌دهد، مراکز شرکت‌کننده در این طرح مطالعاتی، به مشتریان خود چنین چیزی را اعلام نمی‌کنند.

  تک آهنگ «به خدا» از محسن چاوشی منتشر شد

البته بهزاد ولی‌زاده، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت درباره عرضه آزادانه قلیان اکسیژن در سطح شهر تهران و بسیاری از استان‌های کشورمان و عوارض خطرناکی که پس از استعمال آن در افراد مشاهده می‌شود اینطور توضیح داده که این وسیله ثبت اختراع شده و بعد از اینکه تأییدیه آن از سازمان غذا و دارو گرفته شد به‌عنوان تجهیزات پزشکی ثبت شده است. این قلیان‌ها با نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی عرضه می‌شود و مراکز صنفی هم با رضایت خودشان در این طرح مشارکت می‌کنند.

او همچنین تأکید کرده در مرحله اولیه مطالعه، شاخص‌های سلامتی هنگام استفاده از این دستگاه مورد بررسی قرار گرفته که نتایج نشان داده براساس شاخص‌های مدنظر، استفاده از قلیان اکسیژن ضرری را از نظر سلامتی افراد ندارد.

ادعایی که البته با واکنش کیانوش جهانپور، سخنگوی اسبق وزارت بهداشت همراه شد. او در این باره گفته چیزی که در ایران به‌عنوان قلیان اکسیژن شناخته می‌شود، به‌نوعی الگوبرداری و تغییر فرم چیزی است که در کشورهای دیگر با عنوان اکسیژن‌کلاب شناخته می‌شود؛ این یک اسم شبهه‌ناک است. ماده مورد استفاده در این دستگاه هم گاز اکسیژن نیست و نیتروزاکسید است که به‌عنوان گاز خنده نیز شناخته می‌شود. این گاز کاربردهایی در حوزه پزشکی و صنایع غذایی و شیمیایی دارد، اما الگوی مصرف به‌سمت استفاده نابه‌جا، به‌عنوان سرگرمی و تا حدودی به‌عنوان مخدر رفته است!

جهانپور همچنین در پاسخ به این که نباید اجرای این طرح مطالعاتی اعلام و مصرف‌کنندگان نسبت به آن آگاهی داشته باشند، بیان می‌کند: در جریان جزئیات آن نیستم اما احتمالا این طرح یک پایلوت یا طرح آزمایشی است که در مناطق محدودی در حال اجراست با هدف بررسی این که چقدر روی الگوی رفتاری افراد مؤثر است، نه یک کارآزمایی بالینی مشابه داروها که نیاز باشد عوارض آن تست شود و ظرائف آن هم در نظر گرفته شود.

او در پاسخ به این سؤال که آیا چنین طرح‌هایی می‌توانند در کاهش مصرف دخانیات و قلیان مؤثر باشد، عنوان می‌کند: در کشورهای دیگر هم مواجهه با این موضوع مختلف بوده است، برخی این ماده را ممنوع و برخی مجاز اعلام کرده‌اند و به شکل اسپری و کپسول‌های دستی در دسترس است. با توجه به این که موضوع قلیان بومی کشورهای آسیایی از جمله ایران، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربی است، این مساله در کشورهای غربی و آمریکایی چندان موضوعیت ندارد. اگر بررسی می‌شود از این نظر است که احتمالا عوارض این ماده کمتر از استشناق قلیان‌ها و تنباکوهاست و آیا می‌تواند منجر به تغییر الگوی مصرف شود. اگر رفتاری کم‌خطرتر باشد، ممکن است سیاستگذار به سمت این برود که افراد را به سمت رفتارهای کم‌خطرتر سوق دهد. احتمالا وزارت بهداشت هم از این منظر به موضوع نگاه کرده است.

500نفردر "رشته طب ایرانی" فارغ‌التحصیل شده‌اند

عوارض قلیان‌ اکسیژن

کارشناسان می‌گویند استفاده از قلیان اکسیژن ممکن است عوارض یا خطراتی داشته باشد، از جمله:

سمی بودن اکسیژن: تنفس با غلظت‌های بالای اکسیژن برای مدت طولانی می‌تواند منجر به مسمومیت با اکسیژن و آسیب ریه و سایر مشکلات سلامتی شود.

وابستگی: استفاده منظم از قلیان اکسیژن ممکن است منجر به وابستگی به اکسیژن مکمل شود که می‌تواند اثرات منفی بر توانایی بدن در تنظیم طبیعی سطح اکسیژن داشته باشد.

آلودگی: اگر تجهیزات به درستی نگهداری یا تمیز نشوند، خطر آلودگی با باکتری یا سایر عوامل بیماری‌زا وجود دارد.

قلیانی لاکچری که چند سال پیش ممنوع بود حالا مجاز شده!

عوارض ترکیب گاز خنده و اکسیژن

نیتروزاکسید (گاز خنده)، گازی بی‌رنگ و بوست که گاهی برای بیهوشی و ضد درد استفاده می‌شود. در قلیان‌های اکسیژن این گاز را با اکسیژن مخلوط کنند تا یک تجربه تفریحی یا اجتماعی برای مصرف‌کنندگان ایجاد کنند. این ترکیب گازها هنگام استنشاق می‌تواند یک اثر سرخوشی یا خنده ایجاد کند. با این حال مطالعات علمی اعلام می‌کند که یک نکته مهم هم وجود دارد، اینکه استفاده از آن در خارج از محیط پزشکی می‌تواند خطرناک و مضر باشد.

این گاز می‌تواند باعث ایجاد طیفی از عوارض جانبی ازجمله سرگیجه، گیجی، حالت تهوع و اختلال در هماهنگی بدن شود. استنشاق آن در غلظت‌های بالا یا برای دوره‌های طولانی هم می‌تواند منجر به خطرات جدی‌تری برای سلامتی شود، مانند کمبود اکسیژن، از دست دادن هوشیاری یا حتی مرگ. علاوه بر این، مخلوط کردن نیتروزاکسید با اکسیژن در یک قلیان اکسیژن یا دستگاه مشابه می‌تواند خطرات بیشتری را به همراه داشته باشد، زیرا مخلوط کردن یا دوز نادرست می‌تواند منجر به اثرات غیرقابل پیش‌بینی و خطرات بالقوه سلامتی شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که از استنشاق آن در قلیان‌های اکسیژن خودداری شود.

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۷۵ / ۱۰۰
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

عکس

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn