خانه / دسته‌بندی نشده / زندگینامه امام زمان (عج) از ولادت تا غیبت
زندگینامه امام زمان (عج) از ولادت تا غیبت

زندگینامه امام زمان (عج) از ولادت تا غیبت

۵۲ / ۱۰۰

 

 اسکیمو:زندگینامه امام زمان (عج) را می‌توان به طور خلاصه شامل تولد، امامت، غیبت صغری، غیبت کبری و آغاز حکومت جهانی ایشان دانست. ستاره در این مقاله به اختصار به هر یک از این مراحل از زندگی امام زمان (عج) پرداخته است.

عکس درباره امام زمان

زندگینامه امام زمان (عج)

امام مهدی (عج) دوازدهمین امام شیعیان در روز ۱۵ شعبان سال ۲۵۵ یا ۲۵۶ هجری قمری در شهر سامرا که در آن زمان پایتخت خلافت معتصم عباسی بود به دنیا آمد. داستان تولد امام زمان (عج) کمی پیچیده بود و ایشان در حالی به دنیا آمد که مادر ایشان، نرجس خاتون به طور معجزه واری هیچ نشانی از بارداری در خود نداشت و همین باعث شد که دست مأموران خلیفه عباسی به ایشان نرسد.

دوران کودکی امام زمان (عج) هم در خفا و پنهانی سپری شد و تنها تعداد معدودی از یاران نزدیک امام حسن عسکری (ع) از وجود ایشان باخبر بودند.

«شهره قمر» بازداشت شد

امامت امام زمان (عج)

زمانی که معتصم عباسی امام حسن عسکری (ع) را مسموم کرد امام مهدی (عج) پنج سال بیشتر نداشت و امامت ایشان از همین سن خردسالی آغاز شد.

غیبت صغری

خلیفه عباسی در صدد بر آمده بود تا اگر فرزندی از امام حسن عسکری (ع) وجود دارد بکشد و به خیال خودش ریشه امامت را نابود کند. اما خواست خدا بر زنده ماندن ایشان بود و به همین دلیل در سال ۲۶۰ هجری قمری دوران غیبت صغری برای امام زمان (عج) آغاز شد. این غیبت تا سال ۳۲۹ هجری قمری ادامه پیدا کرد و در این مدت ۷۰ سال، امام زمان (عج) از طریق چهار نائب خود به امور مردم رسیدگی می‌کرد. این چهار نفر (نواب اربعه) عبارت بودند از:

  • عثمان بن سعید عمروی (سال ۲۶۵ از دنیا رفت)
  • محمد بن عثمان عمروی (سال ۳۰۴ از دنیا رفت)
  • حسین بن روح نوبختی (سال ۳۲۶ از دنیا رفت)
  • علی بن محمد سمر (سال ۳۲۹ از دنیا رفت)
نسرین مقانلو با این فیلم دل همه را خون کرد / خانم بازیگر از دست رفت!

شیعیان امام زمان را در طول دوران غیبت صغری «ناحیه مقدسه» نام گذاشته بودند.

غیبت کبری

دوران غیبت کبری از سال ۳۲۹ هجری قمری شروع شد و تا زمانی ادامه خواهد یافت که خداوند مصلحت بداند. در این دوران امام زمان نائب خاصی را معرفی نکردند و اداره امور مردم بر عهده نائبان عام ایشان است.

دوران حکومت امام زمان (عج)

بر اساس روایات امام زمان (عج) پس از ظهور خود بر اساس احکام اسلامی حکومت واحد جهانی را تشکیل خواهند داد و جهان را پر از عدل و داد خواهند کرد. در این زمان تعداد یاران امام زمان ۳۱۳ نفر خواهد بود.

امام صادق (ع) در این باره فرمود:

«قیام کننده از ما منصور به رعب و مؤید به نصر است. زمین از براى او در نور دیده شود و گنج‌های پنهان را براى او آشکار کند. سلطنت و حکومت او شرق و غرب را فرا خواهد گرفت و خداوند منان، به دست او دین خود را بر همه دین‌ها غالب گرداند، اگر چه مشرکان را خوش نیاید. در روى زمین هیچ خرابى باقى نماند، مگر این که آبادش کند و روح اللَّه، عیسى بن مریم از آسمان نازل شده و بر او اقتدا کند و پشت سرش نماز بخواند.»

مصدومیت 18 تن درپی سقوط پله برقی در ایستگاه مترو

منبع:ستاره

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۵۲ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

ماجرای عجیب پسر نیکی کریمی که بازیکن تیم ملوان شد!

ماجرای عجیب پسر نیکی کریمی که بازیکن تیم ملوان شد!

این روز‌ها خبر و عکسی در رسانه‌ها منتشرشده مبنی بر اینکه پسر نیکی کریمی بازیگر و کارگردان مشهور سینمای ایران به عضویت تیم ملوان بندر انزلی درآمد. این خبر به سرعت پخش شد و موجی از بحث‌ها را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. انتشار عکس نیکی کریمی در کنار پسر و دختر با لباس ملوان باعث ایجاد حواشی زیادی شد. اما ماجرا چیست؟