خانه / اخبار / اخباراقتصادی / برآورد کاهش قیمت ارز | قیمت ارز به کدام سو خواهد رفت؟
برآورد کاهش قیمت ارز | قیمت ارز به کدام سو خواهد رفت؟

برآورد کاهش قیمت ارز | قیمت ارز به کدام سو خواهد رفت؟

۷۴ / ۱۰۰

به گزارش اسکیمو، این روزها بحث بر سر آینده قیمت ارز در میان فعالان اقتصادی به یک گفتمان غالب تبدیل شده است برخی بر این باورند که با وجود نماگرهای فعلی اقتصاد دولت قادر به کنترل قیمت ارز نخواهد بود اما برخی دیگر بر این باورند که اجرای سیاست‌های کنترلی در بازار ارز می‌تواند مانع از جهش دوباره ارزی در اقتصاد ایران شود.

حسین عبده، تبریزی اقتصاد دان معتقد است: همیشه فشار برای افزایش نرخ ارز در حد رشد نقدینگی وجود دارد، اما نظام جمهوری اسلامی در سال۱۴۰۲ انتخابات مجلس را پیش رو دارد، و طبعا بسیار علاقه‌مند است که سال را با آرامش بگذراند. جهش نرخ ارز به‌معنای افزایش ناگهانی قیمت همه‌ کالاها و خدمات است، و این چیزی است که دولت به‌ویژه در این سال، به‌شدت می‌خواهد از آن اجتناب کند.

‌کاهش‌ قیمت برنج در بازار

 در کنار عواملی که این اقتصاد دان کارکشته به آن اشاره کرده، به‌نظر می‌رسد دولت برای کنترل قیمت ارز باید به سایر عوامل اقتصادی هم توجه کند. به‌طور مثال اگرچه درآمدهای نفتی افزایش یافته اما تراز تجاری منفی است و این موضوعی است که برای اصلاح آن باید تلاش کرد.

 ضمن سیاست داخلی و خارجی و انتظارات تورمی نیز موضوعی است که به‌صورت مجزا بر قیمت ارز اثر می‌گذارد. عواملی که به‌نظر می‌رسد خیلی هم در اختیار دولت نیست.

سندباکس در نقش عوض‌کننده بازی
به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۷۴ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

صعود دوباره بیت‌کوین چه زمانی آغاز می‌شود؟ | آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان

صعود دوباره بیت‌کوین چه زمانی آغاز می‌شود؟ | آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان

عملکرد بیت‌کوین (BTC) در هفته گذشته نسبتا آرام بوده و حدود ۳۵هزار دلار را تثبیت کرده است و آلت‌کوین‌ها در آخر هفته پیشتاز رالی بازار ارزهای دیجیتال بودند.