خانه / اخبار / اخبار فرهنگي وهنري / تقریب مذاهب اسلامی به عنوان یک پروژه بزرگ می‌تواند توانمندی مسلمانان را شکوفا کند
تقریب مذاهب اسلامی به عنوان یک پروژه بزرگ می‌تواند توانمندی مسلمانان را شکوفا کند

تقریب مذاهب اسلامی به عنوان یک پروژه بزرگ می‌تواند توانمندی مسلمانان را شکوفا کند

۷۶ / ۱۰۰

آیت‌الله مبلغی در سومین وبینار سی‌وهفتمین کنفرانس وحدت:

 آیت‌الله احمد مبلغی -عضو مجلس خبرگان رهبری- در سومین وبینار سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی اظهار کرد: تقریب مذاهب اسلامی، پروژه بزرگی است که می‌تواند توانمندی‌های مسلمانان را شکوفا کند اما متاسفانه آن طور که باید به آن توجه نشده است.

وی افزود: ما مسلمانان می‌توانیم ظرفیت‌هایی  که در دین و امت اسلامی وجود دارد را در جهان برجسته کنیم اما یک شرط دارد و آن این است که مسلمانان نباید با یکدیگر اختلاف داشته باشند بلکه باید همزیستی و نزدیکی قوی میان آنان به وجود بیاید.

تقریب مذاهب اسلامی یک موضوع حاشیه‌ای یا پیشنهاد درجه دو نیست

آیت‌الله مبلغی گفت:  بنابراین نزدیک شدن مذاهب، یک موضوع حاشیه‌ای یا پیشنهاد درجه دو  نیست، بلکه این پیشنهاد در راس فهرست پیشنهادها و پروژه‌هایی است که مسلمانان باید به آن توجه کنند. اگر نزدیکی و همدلی میان مسلمانان محقق نشود نه اهل سنت می‌تواند به اسلام و ملت خدمت کند و نه شیعیان می‌توانند کاری انجام دهند.

نمایش زن مست بلوند و مشروب‌خواری در تلویزیون!

وی اذعان کرد:  مسئله تقریب از این رو حائز اهمیت است که برای حل مسائل و جلوگیری از دوری و پراکندگی میان مسلمانان به وجود آمده تا حالت‌های واگرایی و ناهماهنگی برطرف شود.

به گزارش اسکیمو، آیت‌الله مبلغی با بیان اینکه عوامل متعددی در جهت عدم شکل گیری تقریب وجود دارد که از جمله آن بی‌توجهی علوم انسانی به تقریب است، گفت: ما باید علوم انسانی و اسلامی را احیا کنیم و تلاش کنیم تا این علوم، مسئله تقریب را پوشش دهند.

شقایق فراهانی : از «عشق» پسرم حمایت‌ می‌کنم!

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: ما شدیدا به علومی نیازداریم که با تقریب نسبت داشته باشد و علمی که به بیان نسبت منطقی اندیشه تقریب و دانش آن بپردازد. اگر فقه را به سوی تقریب هدایت کنیم و تلاش کنیم مسائل تقریبی را مطرح کنیم؛ ظرفیت، امکانات و قابلیت‌های دینی بسیار زیادی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه فقه امت، فقه بزرگ و مهمی است و یکی از زیرساخت‌های اسلام و نهضت اسلامی محسوب می‌شود، گفت: متاسفانه این زیرساخت‌های علمی و فقهی در محافل ما موجود نیست. فقه امت شامل فقه عقاید امت، فقه اهداف امت، فقه اخلاق اسلامی در امت، فقه تقریب، فقه تکفیر و حرام بودن تکفیر، فقه جهانی کردن اندیشه‌هایی که اسلام ایجاد کرده، فقه اعتدال، فقه الگو بودن است.

ما امروز باید بر روی جنبه های ارائه شخصیت علمی نسبت به تقریب تمرکز کنیم تا تقریب از قالب کلمات، شعار و عبارتی بیرون بیاید. ما باید از این وضعیت خارج شویم و درک هویت اسلامی را آموزش ببینیم.اگر این علوم را فراگیریم، می توانیم بسیاری از مسائل مهم و ریشه‌ای مسلمانان که پیش روی ما قرار دارد را رفع کنیم.

منبع:ایسنا

به یاد شهید محمدعلی شاهمرادی ، فرمانده شجاع و نترس جبهه‌ها

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۷۶ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

سکانس پربازدید قسمت جدید «افعی تهران» با بازی سحر دولتشاهی و پیمان معادی + ویدیو

سکانس پربازدید قسمت جدید «افعی تهران» با بازی سحر دولتشاهی و پیمان معادی + ویدیو

سکانسی از قسمت جدید سریال «افعی تهران» با بازی سحر دولتشاهی و پیمان معادی که پربازدید شده را مشاهده کنید.