خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / ورود سازمان بازرسی به “پرونده پتروشیمی باختر” و بازگشت ۱۹ هزار میلیارد تومان به بیت‌المال
ورود سازمان بازرسی به "پرونده پتروشیمی باختر" باعث بازگشت ۱۹ هزار میلیارد تومان به بیت‌المال

ورود سازمان بازرسی به “پرونده پتروشیمی باختر” و بازگشت ۱۹ هزار میلیارد تومان به بیت‌المال

۴۸ / ۱۰۰

پس از اینکه در بررسی‌های سازمان بازرسی نسبت به موضوع ثبت افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی باختر و واگذاری سهام دولت و نهادهای عمومی در این پتروشیمی، مشخص شد که فرآیند مورد اشاره با نادیده گرفتن برخی از الزامات قانونی اعم از اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای کلی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی طی شده است، این نهاد نظارتی موضوع را با جدیت دنبال کرد.

پس از احراز تخلفات برای سازمان بازرسی کل کشور، ضمن معرفی مسببین به مراجع ذیصلاح، در نهایت حکم قطعی محکومیت شرکت باختر و ابطال افزایش سرمایه غیرقانونی که از سوی سهامداران بخش خصوصی به‌صورت من‌غیرحق تحصیل شده بود، صادر و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری از ناحیه گروه باختر با دقت نظر قوه قضاییه رد و مختومه شد.

 

در نتیجه ورود سازمان بازرسی به موضوع و ارائه هشدارهای لازم و قانونی، ۵.۵ درصد سهام دولت و نهادهای عمومی که به‌طور مشخص به نسبت ۲.۸ درصد به شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ۱.۷درصد به شرکت سرمایه‌گذاری اهداف، ۰.۵ درصد به سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو) و ۰.۵ درصد به سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری تعلق داشت و مبلغی بالغ بر ۱۹ هزارمیلیارد تومان ارزش آن بود، به بیت‌المال بازگشت.

حال در پی این اقدام و بازگشت مبلغ قابل توجهی به بیت‌المال، جواد اوجی با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از تلاش‌های سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه قدردانی کرده است.

تشکیل کارگروه «رسیدگی به اعتراضات موارد خاص اجرای طرح رتبه بندی معلمان»

در بخشی از این نامه به صدور حکم قطعی محکومیت شرکت باختر و ابطال افزایش سرمایه غیرقانونی صورت گرفته اشاره شده و بازگشت حدود ۵.۵ درصد از سهام بخش‌های دولتی و عمومی که از سوی سهامداران بخش خصوصی من‌غیرحق تحصیل شده بود، مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش اسکیمو، وزیر نفت در پایان این نامه با توجه به پیگیری‌های مجدانه سازمان بازرسی کل کشور و نقش بازر رئیس این سازمان در صیانت از بیت المال، مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلام داشت.

جزئیات پذیرش و نگهداری افراد زیر 18سال در یاورشهر 2

منبع:تسنیم

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۴۸ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

فرار کارمند بندر امام به کانادا بعد از اختلاس ۲ میلیون دلاری؛ آرش اشتری کیست؟ + ویدئو

آرش اشتری کیست و چگونه و چه زمانی ۱۰۸ میلیارد تومان را به کانادا جا به جا کرد؟

ویدئویی قدیمی از آرش اشتری کارشناس مسئول بندر امام که ۲ میلیون دلار به عبارتی حدود ۱۰۸ میلیارد تومان اختلاس کرده منتشر شده است. اشتری متواری شده و به کانادا گریخته است.