کد خبر : 81274
تاریخ انتشار : جمعه 13 مرداد 1402 - 10:53
8 بازدید بازدید

نشست محکومیت اهانت به مقدسات ادیان الهی در روسیه

نشست محکومیت اهانت به مقدسات ادیان الهی  در روسیه

در پی هتاکی‌های مکرر در برخی کشورهای اروپایی نسبت به ساحت مقدس قرآن کریم، نشست «محکومیت اهانت به مقدسات ادیان الهی» در خبرگزاری ریانووستی مسکو برگزار و علل بروز چنین اقداماتی که ناقض ارزش‌های مصرح حقوق بشری و آموزه‌های ادیان الهی است، تبیین شد.

۸۱ / ۱۰۰

به گزارش اسکیمو، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست «محکومیت اهانت به مقدسات ادیان الهی» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه با شرکت نمایندگان رسانه‌ها و سخنرانی سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان، کشیش ایلیا کاشیتسین؛ دبیر شورای بین ادیان کلیسای ارتدوکس روسیه، شیخ دمیر محی‌الدینوف؛ معاون اول اداره دینی مسلمانان روسیه و رییس دانشگاه اسلامی مسکو و علی‌اکبر علی‌اکبروف؛ رییس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه در محل خبرگزاری ریانووستی برگزار شد.

برگزاری این نشست که در پی هتاکی‌های مکرر در برخی کشورهای اروپایی نسبت به ساحت مقدس قرآن کریم صورت گرفت، سخنرانان علل بروز چنین اقداماتی که ناقض ارزش‌های مصرح حقوق بشری و آموزه‌های ادیان الهی است را تبیین کردند.

کاظم جلالی، سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در سخنان خود به این نکته اشاره داشت که هتاکی به قرآن و نوع رویکردها صرفا ضد اسلام نیست بلکه ضد دین است.

وی با مطرح کردن این سوال که چرا چنین اتفاقاتی رخ می دهد ادامه داد؛ طبیعی است که دین در دوران معاصر از رشد بسیار بالایی برخوردار است و بشریت برخلاف آن چیزی که تصور می‌شد با پیشرفت علم، خود را از معنویت و دین بی‌نیاز ببیند، امروز شاهد آن هستیم که این روند معکوس شده و انسان به موازات اینکه به پیشرفت‌های علمی دست پیدا می‌کند احساس نیاز بیشتری نسبت به خدا و معنویت دارد.

وی افزود: هر اثر علمی کشف شده به بیان این نکته می‌پردازد که یک نقاش بزرگ و تصویرگر و آفریننده و خالقی این قواعد و قوانین را در عالم بنیاد گذاشته است و ما به عنوان انسان، این قواعد را کشف می‌کنیم. اکنون می‌بینیم در زمانی که تصور می‌شد دنیا به سمت بی‌دینی پیش می‌رود عملا رویکردهای ضد دینی و غیردینی به بن‌بست رسیده‌اند.

جلالی اظهار کرد: یک نمونه در همین سرزمین بزرگ روسیه که مردمی با فرهنگ دارد، روسیه‌ای که با معنویت و دین زندگی می‌کرد، هفتاد سال کمونیسم بر آن حاکم شد و رویکردش از بین بردن مظاهر و معالم دینی بو و در این راستا تمامی مساجد و کلیساها و کنیسه‌ها نابود شدند امروز اما می‌بینیم تعداد اماکن مذهبی ادیان در داخل روسیه افزایش پیدا کرده است و اتفاقا این کشور با نگاه عمیق مبتنی بر مدارا، پیروان ادیان مختلف را به خوبی در کنار یکدیگر جمع کرده است. پس آن نگاهی که می‌گفت دین افیون توده‌هاست شکست خورد.

سفیر کشورمان ادامه داد: نگاه دیگری هم مبتنی بر لیبرالیسم وجود دارد که در آن سرمایه اصالت دارد نه دین و همه باید به سمت خدابودن سرمایه حرکت کنند. سرمایه سالاری هم نگاهی شکست خورده است و در آینده بیشتر آشکار خواهد شد. در چنین زمانی دین‌تیزی اوج می‌گیرد چراکه دین بر قلب‌ها، ذهن‌ها و دل‌های مردم دنیا حاکمیت می‌یابد.

جلالی در بخش دیگری از سخنان خود بر این نکته تاکید کرد که از گسترش ادیان ابراهیمی این واقعیت آشکار می‌شود که جهان رو به سوی درک دین و معنویات گذاشته است.

وی ابراز کرد: ما مسلمانان بیش از دو میلیارد از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهیم، دارای یک کتاب مهم؛ بزرگترین معجزه خدا به نام قرآن کریم هستیم. ما مسلمانان برای همه پیامبران الهی احترام قائلیم. حضرت عیسی پیامبر بزرگ خدا بود. در قرآن کریم، از حضرت مریم به عنوان یکی از بندگان بسیار نزدیک به خدا نام برده شده و حضرت عیسی بزرگترین معجزه خداوند است. حضرت موسی پیامبر بزرگ خداست که دین یهود را آورد و احترام او بر بشریت واجب است. در قرآن کریم از حضرت موسی به عنوان کلیم الله کسی که با خدا گفتگو می‌کرده یاد شده است.

جلالی افزود: ما از قرآن و پیامبرمان یاد گرفته‌ایم که به همه ادیان الهی احترام بگذاریم. ما در دین اسلام اگر پیامبران الهی را قبول نداشته باشیم بدین معناست که یکی از ارکان دینمان را قبول نداریم. این نگاه روشن قرآن کریم و دین اسلام است.

سفیر کشورمان درباره قرآن به این امر اشاره داشت که باید دید قرآن کریم چگونه کتابی است؟ کتابی است که بیشترین کلماتی که در آن تکرار شده است، عقل، تفکر و تعقل است.

بارها و بارها در قرآن گفته می‌شود که ما می‌خواهیم انسان فکر و تعقل کند. خود قرآن می‌گوید که با من مبارزه کنید اما آتش زدن، مبارزه نیست. آتش زدن یک عمل جاهلانه است. قرآن می‌گوید اگر می‌توانید یک سوره مثل قرآن بیاورید، یا حداقل یک آیه همانند قرآن. با چنین کتاب عقلانی و روحانی نمی‌شود مبارزه جاهلانه کرد و آن را آتش زد. آتش زدن قرآن بیشتر آنرا معرفی می‌کند و جوانان بیشتر به آن جذب می‌شوند.

ماجرای جنجالی حضور آرین طباطبایی ؛ دختر ایرانی در کاخ سفید

ادعای آزادی بیان در غرب یک حرکت نمایشی است

جلالی در بخشی از سخنان خود به نکات حقوق بشری مترتب بر این هتاکی اشاره کرد که حکایت از استاندارد دوگانه غرب است. غرب که می‌گوید آزادی بیان، این یک حرکت نمایشی است و با آتش زدن قرآن ضمن نادیده گرفتن موازین حقوق بشر، نفرت پراکنی و خشونت علیه دین رحمانی را تشدید می‌کنند.

وی افزود: برخلاف اسناد حقوق بشری از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر، این اقدام خلاف همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها و مغایر با قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است که در آن قطعنامه گفته شده توهین علیه مقدسات دینی نمی‌بایست انجام شود و اهانت به قرآن کریم را نیز محکوم کرده است.

سفیر کشورمان همچنین به متن مندرج در بخشی از سند مجمع عمومی یونسکو مصوب ۱۶ نوامبر ۱۹۹۵ اشاره نمود که در آن هتاکی به مقدسات و ارزش‌های ادیان محکوم است.

وی عنوان کرد: متاسفیم از این که بسیاری از کشورهای اروپایی عضو این کنوانسیون، سکوت کرده‌اند. رفتار دولت‌های سوئد و دانمارک حتی با استانداردهای ادعایی اتحادیه اروپا هم مغایرت دارد. مطابق حقوق بین‌الملل؛ نفرت‌پراکنی علیه ادیان الهی به واسطه آزادی بیان توجیه نمی‌گردد. وی به بند دو ماده بیست میثاق حقوقی مدنی و سیاسی پرداخت که در آن هرگونه حمایت از نفرت ملی مذهبی و نژادی ممنوع است.

تقدیر از ایران برای اتخاذ مواضع اصولی در دفاع از منافع مسلمانان

در ادامه این نشست، دمیر محی‌الدینوف؛ معاون اول اداره دینی  مسلمانان روسیه و رییس دانشگاه اسلامی مسکو ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری و رییس جمهور کشورمان به سبب اتخاذ مواضع اصولی در دفاع از منافع و آزادی مسلمانان در تمامی کره زمین به این نکته اشاره داشت که اداره دینی مسلمانان روسیه هم در طول دهه‌ها از زمان تشکیل آن همواره به این نکته تاکید داشته که به هیچ بهانه‌ای نمی‌توان به مقدسات ادیان الهی که اثری در اذهان پیروان آن دارد، توهین نمود.

رییس دانشگاه اسلامی مسکو ضمن ابراز تشکر از رییس جمهور روسیه در ادامه سخنان خود افزود؛ ایشان بسیار جلوتر از رهبران اسلامی ندای خود را در دفاع از قرآن و اسلام بلند کرد. در شهر دربند که قرآن را در آغوش گرفتند و آن را هدیه دادند و یکبار دیگر موضع مدیریت روسیه را در دفاع از این ارزش‌ها اعلام کرد. ما در ویرایش قانون اساسی روسیه مفهوم جدید خدا را داریم که می‌بایست از آن دفاع شود.

وی ادامه داد؛ این توهین به مقدسی است که خداوند آن را نازل کرده است. در تمام طول تاریخ توهین‌های مکرری به قرآن و پیامبر ما شده است. وقتی توهین‌کنندگان و دشمنان ایشان بی‌احترامی می‌کردند، پیامبر برای این گونه انسان‌ها دعا می‌کرد. دعا می‌کنم برای توهین‌کنندگان به اسلام و قرآن که خدا آنها را عاقل کند و قلب آنان را مملو از عشق و محبت و به راه راست هدایت نماید.

محی الدینوف افزود: گاهی برخی روش‌ها برای ما قابل  فهم نیست. بیشتر رسانه‌های گروهی در جهان هیچ تعلقی به مسلمانان ندارند و مدیریت آنها برعهده شرکت‌های غربی است مثلا از طریق توهین به پیامبر اکنون اگر در سیستم‌های جستجو و … نام پیامبر را وارد کنید میلیون‌ها بار این جستجو افزایش یافته است. حتی در این روزها که در برابر قرآن هتاکی صورت گرفته کسانی که به دین هم معتقد نبودند از خود می‌پرسند که قرآن چیست چرا قرآن این توانایی را دارد که صدها میلیون نفر را به خیابان‌های پایتخت‌های مختلف جهان بکشاند.

وی بر این نکته تاکید نمود که نه انجیل نه کتاب یهودیان امروز نمی‌تواند اینطور مردم را بسیج کند آنچنان که قرآن آنها را بسیج می‌کند.

محی الدینوف افزود؛ مسلمانان پیشگام دفاع از نه تنها اسلام و قرآن، بلکه تمامی ارزش‌های الهی هستند و برای مسلمانان همه مقدسات مهم و عزیز است. ما هیچگاه به خود جرأت نمی‌دهیم که به انجیل توهین شود چون باور داریم که این کتاب مقدس برای مسیحیان است.

وی خاطرنشان کرد: در دنیای معاصر که اذهان و افکار مردم الحاد را ترویج می‌کنند و جامعه مصرفی وجود دارد، ارزش‌های جدید تبلیغ می‌شود. در جهان غرب در پایتخت کشورهای غربی علیه همجنس گرایان کاری نمی‌کنند و پرچم آنان را آتش نمی‌زنند که مبادا حقوقی از آنان تضییع گردد. اما چرا اجازه می‌دهند به مقدسات میلیاردها انسان توهین شود. این نشانه آشکار تبعیض است.

معاون اداره دینی مسلمانان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت؛ دیپلمات‌ها از سازمان ملل و اروپا به جای اینکه یکسری تصمیمات مشخص بگیرند که از اتباع آنها دفاع کند، آنها را به صورت علنی تشویق و محافظت می‌کنند چون می‌دانند در این دنیا هم مصیبت از آن آنان است.

پرستار قلابی بیمارستان‌ به دام افتاد

دمیر محی‌الدینوف ادامه داد؛ اتباع روسیه از قوانین مرتبط با آزادی و حقوق مومنان دفاع و حمایت می‌کنند ما صدای دفاع از حقوق بشر و مقدسات ملت‌ها را بالا می‌بریم.

تشابه مدافعان دروغین آزادی بیان با تروریست‌های افراط‌گرا 

کشیش ایلیا کاشیتسین، دبیر شورای بین ادیان کلیسای ارتدوکس روسیه ضمن قدردانی از سفیر و رایزن فرهنگی گفت؛ نمی‌توان این عمل توهین آمیز را دست‌کم گرفت ما در کنار هم جمع شدیم تا این موضوع اهانت را بررسی نماییم، باید در این مورد صحبت کرد چون بسیاری درک درستی از آن ندارند و باید بفهمند که چنین رفتارهایی نشان‌دهنده باورهای افراط‌گرایانه است. وی ادامه داد؛ گفتند شخصی که این کار را انجام داده مسیحی بوده و اهل عراق است و بعدا ملحد شده است.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم سرنوشت افراد این چنین نشود. در این خصوص موردی را به یاد آوردم و آن حادثه‌ای بود که در عراق اتفاق افتاد وقتی نیروهای ائتلاف آمریکایی وارد این کشوره شدند یکی از بزرگترین کشورهایی بود که تحت کنترل سازمان تروریستی داعش قرار گرفت. ستیزه‌جویان داعش در لوای شعارهای اسلامی خون بسیاری را ریختند و افرادی فکر می‌کردند که این فعالیت خصومت آمیز رهبر آنها، شاید دلایلش دینی یا رنجش خاطری که از آنها در ذهنش باقی ماننده است باشد،

کشیش کاشیتسین مطرح کرد: می‌گویند این فرد ملحد شده که در باور ما نمی‌گنجد. اما تصورش سخت است که در یک کشور مسلمان در کنار سفارت روسیه یا یونان یک نفر انجیل را لگدمال کند و آتش بزند و حاکمان محلی و پلیس هم از آن حمایت کنند. در عربستان که قلب دنیای اسلام محسوب می‌شود؛ تصورش سخت است و اصلا امکان ندارد که این اتفاق بیفتد.

وی عنوان کرد: این تصورات مرا به این فکر رساندند که سرنخ این ماجرا خیلی شبیه به کسانی است که تحت عنوان داعشی‌ها آن اعمال را انجام می‌دادند و به قیمت گزافی شهر رقه را گرفتند. صلیب‌ها را پایین آوردند و کتاب‌های مقدس مسیحیان را آتش زدند.

کشیش کاشیتسین ادامه داد: احتمالا سرنخ و رد این کار در آنجا است که مدافعان آزادی بیان در واقع با خط تروریست‌های افراط‌گرا تشابهاتی دارند؛ نقشی که خیلی از کشورهای غربی در مناقشه عراق و سوریه ایفا کردند و هرج و مرجی که آنها به وجود آوردند با این تفکرات همه چیز سرجای خود قرار می‌گیرد.

نماینده کلیسای ارتدوکس در این نشست اظهار داشت؛ پاتریارک مقدس در یکی از سخنان خود گفت؛ این چه کیشی است که دارد در کشورهای غربی تبلیغ می‌شود مخصوصا کشورهای غربی که تلاش می‌کنند آن را توسعه دهند. این کیش باعث هلاکت بشریت خواهد شد و در واقع این اتفاق در حال رخ دادن است.

وی ادامه داد؛ آتش زندن قرآن را می‌توان در همین ردیف و صف بررسی کرد، این امر می‌تواند کل جهان را به چالش بکشد. کشیش کاشیتسین افزود؛ اظهارات پاتریاک مقدس این مضمون را دارد که جهان با این اقدامات به سمت سرخط هلاکت می‌رسد و باید به فکر پیشگیری بود.

کشیش کاشیتسین اظهار کرد: بعید می‌دانم در روسیه چنین چیزی اتفاق بیافتد؛ چراکه مردم از این اعمال نفرت دارند.  وی بر این نکته تاکید کرد؛ فرقی ندارد که به مقدسات اسلام توهین شود یا مسیحیان باید با این عوامل برخورد پیشگیرانه داشت.

روسیه و ایران زخم افراط‌گرایی را پاک و مداوا کردند 

در ادامه این نشست، علی اکبر علی اکبروف رییس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه اظهار داشت؛ حادثه بسیار مهمی در جهان در حال وقوع است. آتش زدن قرآن را به عنوان بخشی از اقداماتی که برای بی‌ثبات کردن جهان است، تلقی می‌کنیم. شاعر ما می‌گوید اگر ستارگان روشن می‌شوند یکی به این کار نیاز دارد.‌

وی افزود؛ در کنار آن هم یکسری اتفاقات در جوامع دیرین ابعاد غیرانسانی فرهنگی را نشان می‌دادند، تقابل تمدن‌ها را برخی اجتناب ناپذیر می‌دانستند. آنها می‌گفتند تمدن مسیحی و مسلمانان دیر یا زود با هم تقابل خواهند داشت.

علی اکبروف گفت: از طرف دیگر، علاوه بر این رهبری جهانی آمریکا آغاز شد. جهان در مسیرغربی که باید همه خود را در آن مسیر قرار دهند جا گرفت. غرب می‌گوید ما مرکز و مابقی حواشی است. شوروی نیمه مستعمره و حواشی هستند. اگر بخواهید این سیستم سی ساله را به تزلزل بیاندازید باعث واکنش‌های غیرانسانی می‌شوند.آتش زدن قرآن در همین راستا است. این اتفاقات تغییرات عمده را رقم خواهد زد در واقع با جهانی سرو کار داریم که بر دشمنان و متحدان خود فشار می آورد که دستورکاری را اجرا کنند

توضیحات صحرایی درباره عدالت آموزشی؛ موضوع "عدالت" را سیاسی نکنید

وی در ادامه سخنان خود گفت؛ در سال ۱۹۹۵ یونسکو بیانیه‌ای را درباره اصول تسامح و مدارا و بردباری صادر کرد که اکنون خود غربی‌ها به آن عمل نمی‌کنند. ما در روسیه،به عنوان پیروان ادیان در تاریخ با هم زندگی کرده‌ایم و اسلام و مسیحیت همزمان گسترش پیدا کردند.

در روسیه در تعامل تئوریسین بزرگ ما میخائیل باختین، و در تعامل و همزیستی با سایر ادیان زندگی نیازی نداریم که همدیگر را برنجانیم. با هم زندگی می‌کنیم و بچه‌ها را در مهدکودک‌های مشترک تربیت می‌نماییم.

وی ادامه داد؛ آتش زندن قرآن، توهین به مسلمانان و علاوه بر آن توهین به اتباع سوئد هم هست چون بسیاری از مسلمانان در این کشور زندگی می‌کنند. مسائل مربوط به داعش خیلی ضرر رساند نه به مسیحیان. نه عراقی‌ها نه ایزدی ها هم کردها چه کسی این زخم افراط گرایی را پاک و مداوا خواهد کرد. عملا روسیه و ایران این زخم را مداوا کرد و ما امروز وافعا به این جهان پساسکولار می‌رسیم.

علی اکبروف اظهار داشت؛ مسیحیت ارتدوکس و اسلام به هم خیلی نزدیک هستند تا مسیحیان دیگر. این درست است که ما واقعا برادریم. به نظر من اینها عناصر یک بازی بزرگ سیاسی هستند و ما اقدامات غیرانسانی و غیردوستانه و ضد فرهنگی و ضد بشر را محکوم می‌کنیم.

سازمان فرهنگ اهانت صورت گرفته علیه قرآن را محکوم می‌کند

در بخش دیگری از این نشست، مسعود احمدوند، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه گفت: یکی از زمینه‌های روابط فرهنگی که جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها برقرار کرده؛ برگزاری گفتگوهای فرهنگی بین اسلام و سایر ادیان الهی مانند مسیحیت و یهودیت و حتی آیین‌هایی مثل شینتوئیزم و هندوئیسم است.

وی افزود: این نشان‌دهنده سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تعامل با ادیان و آیین‌های معنوی است که توسط مرکزی به نام گفتگوی ادیان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرا می‌شود.

احمدوند خاطرنشان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیش از ۲۲ سال است که با جوامع دینی در روسیه از جمله شورای مفتیان و کلیسای ارتدوکس روسیه نشست‌های تخصصی از جمله دوازده دور گفتگوی دینی بین اسلام و مسیحیت ارتدوکس برگزار کرده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه بخشی از بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مرکز گفتگوی ادیان را قرائت نمود. در این بیانیه آمده است: اقدامات اخیر کشورهای غربی به بهانه آزادی بیان، بار دیگر از اسلام ستیزی آشکار دستگاه‌های دولتی و امنیتی این کشورها پرده برداشته است. بر هیچ کس پوشیده نیست که کلید واژگانی مانند آزادی بیان و حق ابراز عقیده در غرب، به جای آنکه در مسیر صیانت از انسانیت، اخلاق و حقوق بشر، مورد استناد قرار گیرد به دستمایه و بهانه‌ای در ستیزه جویی با این اصول و مبانی مبدل گردیده است.

مقامات غربی از آتش زدن کتاب آسمانی و مقدس مسلمانان تحت عنوان آزادی بیان یاد کرده و در مقابل، اعتراض نسبت به این اقدام موهن و غیر قابل تحمل را مصداق نقض آزادی بیان قلمداد می‌کنند! این همان تناقض هدفمند و کاملا آگاهانه‌ای است که سال‌هاست جریانات آشکار و پنهان قدرت در غرب در صدد تثبیت آن بر آمده‌اند. بدون شک ملت‌های مسلمان حفظ قداست قرآن کریم را خط قرمز خود دانسته و هیچ گاه در برابر اقداماتی موهن سکوت نخواهند کرد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قویا اهانت صورت گرفته علیه قرآن کریم را محکوم می‌کند. بدیهی است که اسلام هراسی و قرآن ستیزی نظام‌مند و وقیحانه طراحی شده در نظام تصمیم سازی و سیاستگذاری غرب نهایتا باعث توسعه نفرت پراکنی شده و به زیان دولت و نهادهای امنیتی این کشورها است. تغییر رویه‌ موجود و جایگزین نمودن آن، با رویکردی سازنده و تعامل گرایانه در قبال جهان اسلام می‌تواند صلح و عدالت را به ارمغان آورد.

در پایان نشست، سخنرانان به پرسش‌های خبرنگاران حاضر پاسخ گفتند.

منبع:ایسنا

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۸۱ / ۱۰۰
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

عکس

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn