خانه / اخبار / اخبار فرهنگي وهنري / یک ایرانی‌ در بین برندگان جایزه پولیتزر ادبیات
یک ایرانی‌ در بین برندگان جایزه پولیتزر ادبیات

یک ایرانی‌ در بین برندگان جایزه پولیتزر ادبیات

۷۰ / ۱۰۰

به گزارش اسکیمو،و به نقل از نیویورک‌تایمز، ‌ فهرست برگزیدگان بخش ادبیات جایزه پولیتزر ۲۰۲۳ درحالی در بخش‌های مختلف اعلام شد که در شاخه داستانی دو کتاب به عنوان برنده معرفی شدند.

در بخش داستانی، کتاب «دیو سرمسی» که با الهام از رمان «دیوید کاپرفیلد» به قلم «باربارا کینگسالور» ‌ منتشر شده است و رمان «اعتماد» ‌ به قلم «هرنان دیاز» که در آن به موضوعاتی همچون خانواده، ‌ جاه‌طلبی و ثروت در سبک‌های مختلف ادبی پرداخته شده است به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند.

نقاشی‌ هایی این زن قرن‌ها به نام شوهرش بود

در بخش نمایشنامه نیز «انگلیسی» ‌ نوشته «ساناز توسی»، ‌ نویسنده آمریکایی ایرانی‌تبار به عنوان اثر برنده انتخاب شد. این نمایشنامه درباره چهار فرد بزرگسال ایرانی است که برای یک آزمون زبان انگلیسی آماده می‌شوند.

در بخش تاریخ کتاب «قلمرو آزادی» نوشته «جفرسون کووی» ‌ که سیر تکامل برتری سفیدپوستان را با بررسی ارتباط بین ایدئولوژی‌های ضددولتی و نژادپرستانه بررسی می‌کند به عنوان اثر برنده انتخاب شد.

همچنین در شاخه زندگینامه «جی من» نوشته «بورلی گِیج» برنده شد که درباره زندگی یکی از رئیس‌های «اف بی آی» ‌ نوشته شده است. «صادق باش» ‌ نوشته «هوا سو» (Hua Hsu) نیز در بخش خاطرات و «سپس جنگ» نوشته «کارل فیلیپس» در شاخه شعر برگزیده شدند.

شایعه دزدیده شدن پیکر مرتضی پاشایی

همچنین کتاب «نام او جورج فلوید است» ‌ به قلم «رابرت ساموئل» ‌ و «تولوز اولورونیبا» ‌ به عنوان برنده بخش آثار غیرداستانی پولیتزر انتخاب شد.

درباره جایزه پولیتزر

در تعریف رایج این کلمه آمده است: «پولیتزر» مجموعه جوایزی در حوزه‌های روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که از معتبرترین جوایز دنیا به حساب می‌آید. این جایزه از سال ۱۹۱۷ به صورت سالانه با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران و نویسندگان، شاعران و موسیقی‌دانان اعطا می‌شود. جایزه «پولیتزر» به نام بنیان‌گذار آن «جوزف پولیتزر»، روزنامه‌نگار مجاری‌تبار آمریکایی قرن نوزدهمی نام‌گذاری شده است.

عبدالله انوار درگذشت

 

منبع:همشهری

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۷۰ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

بهرام بیضایی به سرطان مبتلا شد | تصویر

بهرام بیضایی به سرطان مبتلا شد | تصویر

انتشار تصویری از بهرام بیضایی در کنار شهرام ناظری طی دو روز گذشته بازتاب‌های فراوانی داشته است.