کد خبر : 72784
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 - 15:48
11 بازدید بازدید

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر: اولویت اصلی ما “ارائه خدمات در داخل ایران” است

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر: اولویت اصلی ما “ارائه خدمات در داخل ایران” است

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: تا زمانی که هم‌وطنی در داخل ایران در سانحه بزرگی منتظر خدمت تخصصی جمعیت هلال احمر باشد ما در گام بین‌المللی فعالیتی نخواهیم کرد.

۴۸ / ۱۰۰

به گزارش اسکیمو،دکتر یعقوب سلیمانی؛ دبیرکل جمعیت هلال احمردرباره نقشه راه تازه هلال احمر اظهار کرد: ما یک قرن تجربه را باید به عنوان یک قرن برتری انسان بر وضعیت بحران محسوب کنیم. ما سازمانی برای مواجهه با بحرانهای طبیعی نداشتیم، از اول هم که مرحوم دکتر امیراعلم پزشک خوشنام این جمعیت را تأسیس کرد  قصدش استقلال یک نهاد مواجهه با بحران بود که بتواند ارتباط‌های جهانی را برای کسب تجربه و امدادرسانی میسر کند.

وی تصریح کرد: به هر حال ایران سرزمین مستعد حوادث طبیعی بوده و این هم قابل پیش‌بینی است که در قرن اخیر، تجربه‌هایی تلخ و شیرین  و درس‌هایی در حافظه و اسناد جمعیت هلال احمر از مواجهه با بحران‌های طبیعی و انسان‌ساز اندوخته شده است.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: این بستر در مواجهه با حجم بحران البته باید هم گسترده‌تر و هم موثرتر شود. گسترش آن در راهبرد آموزش همگانی است. یک ایرانی با احتمال زلزله در هر مکانی با یک اروپاپی با احتمال بسیار کم زلزله باید تجارب و آمادگی بیشتری داشته باشد.

سلیمانی ادامه داد: در بحث تأثیر هم یک نهاد کوچک ۱۰ هزار نفری باید یک نیروی فنی و مجهز و توانا و در نوک پیکان  حل بحران باشد البته بگویم زلزله یک آیتم از بحران است، ده‌ها بحران دیگر در ایران بصورت طبیعی استعداد بروز دارد. اینها را بگذارید به روند افزایش بحران‌های زیست محیطی و صنعتی و انسان ساخت، که اینها قرن آینده را نیازمند طرحی نو می‌کند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سؤال که برای تجهیز و آموزش در هلال‌احمر چه کمکی از دولت می‌خواهید، گفت: تجهیز نهاد هلال احمر و آموزش مردم در مواجهه با بحران شرط لازم است. اما شرط کافی چیست؟ شما وقتی که استانداردهای ساخت ابنیه را در نظر نگیرید، همین بلای ترکیه را در ایران خواهید دید. تجربه متروپل یا مسئله ساختمان پلاسکو مگر یک مسئله و حادثه طبیعی بود؟

بیوگرافی مرجان محتشم بازیگر مشهور اما کم کار+حواشی و عکس ها

سلیمانی گفت: چقدر از  این سازه‌های نسبتاً مدرن داریم؟ حالا چقدر بافت فرسوده داریم؟  چقدر خانه‌های نوساز سست داریم؟ در بخش سفرهای شهری و برون‌شهری آیا این عدد ۵۰ هزار نفر کشته و زخمی در حد قطع نخاع،  یک وضعیت نرمال است؟ مشکل کجاست؟ در مردم است یا خودروسازی؟ در فرهنگ ترافیک یا در موتورسواری فاقد استاندارد. ما باید خندق‌های بحران را یکی یکی کم کنیم تا تلفات غیرطبیعی در حدی کنترل شوند و فقط بحران‌های اتفاقی بمانند.

وی گفت: وقتی ۹۸ موقعیت بحران‌ساز در جغرافیای شما باشد، ۹۸ نوع آموزش نمی‌توان داد بلکه باید با پیشگیری بحران‌ها را کم کرد. پیشگیری به‌معنای مقاوم‌سازی، رعایت استانداردهای ساخت و رفتار بکارگیری است، یعنی ما جامعه را کم‌خطر کنیم و همزمان فردی که در جامعه زندگی می‌کند را با آموزش مستمر و بی‌وقفه و راه‌های  ارتباطی  با جامعه را آماده‌تر کنیم.

دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به حضور بین‌المللی جمعیت هلال احمر گفت: اجازه بدهید من همینجا یک مسئله را  که برای بنده امدادگر روشن است و برای خواننده ممکن است خیلی روشن نباشد، باز کنم. انشالله ما مسئولان  یا مردم، سواد رسانه‌ای در بحران را هم به مهارت‌هایمان بیافزاییم. بنده با اطمینان عرض می‌کنم تا زمانی که هم‌وطنی در داخل ایران در سانحه بزرگی منتظر خدمت تخصصی جمعیت هلال احمر باشد ما در گام بین‌المللی فعالیتی نخواهیم کرد.

سلیمانی ادامه داد: مثال روشن آن، سانحه خوی است. در منطفه خوی، علی‌رغم ضعف و قوت ما خدمتگزاران، مسئله چادر و  اسکان موقت و مسائل امدادی اگر حل نمیشد، ما پا به زلزله ترکیه نمی‌گذاشتیم. جمعیت هلال‌احمر اگر بحران داخلی را طبق پروتکل‌ها و وظایفش حل نکند، وارد فعالیت بین‌المللی نخواهد شد یعنی اینکه هموطن ما قطعاً در همه فعالیت‌ها، اولویت اول جمعیت ملی ما است.

تقویت دانشگاه فرهنگیان برای جذب نیرو و هیات علمی

وی گفت: اما در مورد وظایف بین المللی نمی‌توان آن را نادیده گرفت یعنی جمعیت هلال احمر یک شخصیت بین‌المللی هم دارد و وظایفی برعهده ما و سایر جمعیت‌های ملی  قرار دارد؛ اگر این وظایف را انجام ندهد نمی‌تواند موقعیت و جایگاه برتری که در جهان و در منطقه دارد، حفظ کند. طبق اصول جمعیت هلال احمر ما موظف به خدمت به همه انسان‌ها، فارغ از  نژاد و رنگ و حتی مذهب هستیم، مصداق شعر سعدی در اصول هلال احمر و صلیب سرخ است که بنی آدم اعضای یک پیکرند. این اصول حاکمیت دارد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: البته اگر به عنوان یک مسلمان شما به عنوان یک امدادگر بتوانید مشکل یک مسلمانی را حل کنید طبق آموزه‌های اسلام، شما در راستای وظایف ذاتی اجر اخروی هم در زندگیتان خواهید داشت، این مسئله در همزمانی نزدیک حادثه خوی و زلزله سوریه و ترکیه مصداق داشت. ما در کمتر از ۲۴ ساعت مسئله خوی را با ایجاد اردوگاه‌ها و کفایت اسکان تثبیت کردیم.

وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر در ساعات اولیه بحران، وظایف سنگینی دارد و تقسیم وظایف مدیریت بحران، ارگان‌های دیگری را شامل می‌شود. نوبت ارگان‌های دیگری بود که خدماتشان را در ساعات بعد از اسکان توسط جمعیت هلال احمر شروع کنند. ممکن است جمعیت وظایفش را از شب حادثه تا صبح فردایش انجام دهد. بقیه ارگان‌ها  باید فاز دوم را شروع کنند.

مشروبات الکلی تقلبی قابل تشخیص نیست

وظایف هلال‌احمر

دبیرکل جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سؤال‌که وظایف هلال‌احمر به چه چیزی محدود می‌شود، گفت: خدمات جمعیت هلال احمر در درجه اول نجات است یعنی نجات افرادی که در معرض از دست دادن جانشان هستند،  در درجه دوم امداد است که امداد به معنای رسیدگی به آسیب دیدگان و انتقالشان به محل امن  و مراکز درمانی است. در  درجه سوم اسکان اضطراری است. در این فاصله‌ای که جمعیت هلال احمر این سه اقدام را انجام می‌دهد ارگان‌های دیگر عضو مدیریت بحران باید وارد عمل شوند.

وی تأکید کرد:‌ مشکل آنجا پیدا می‌شود که اقدامات تکمیلی بعد از ۲۴ ساعت اول بحران، توسط ارگان‌های دیگر  شروع نشده یا بعضاً ناتوانی‌هایی وجود دارد. این تقسیم وظایف هم باید با هماهنگی  به موقع انجام شود که  هموطن ما به فاز آسیب دوباره بازنگردد.

منبع:تسنیم

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۴۸ / ۱۰۰
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn