خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / اشتغال بیش از ۴۶۰۰۰ ماما در کشور
اشتغال بیش از ۴۶۰۰۰ ماما در کشور

اشتغال بیش از ۴۶۰۰۰ ماما در کشور

۷۳ / ۱۰۰

به گزارش اسکیمو،حسین فرشیدی در همایش روز جهانی ماما اظهار کرد: پنجم ماه می میلادی از سوی سازمان جهانی بهداشت و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی، به عنوان روز جهانی ماما نامگذاری شد. این روز در کشورمان مصادف با ۱۵ اردیبهشت ماه است؛ شعار امسال روز ماما، «ماما، حامی فرزندآوری و سلامت خانواده» است.

 

نقش ماما در  جوانی جمعیت

وی درباره نقش ماما در مقوله جوانی جمعیت، گفت: آموزش و مشاوره بلوغ، آموزش و مشاوره ازدواج، آموزش و مشاوره بارداری، زایمان و پس از زایمان، تحکیم خانواده با تاکید بر سلامت جنسی، آموزش و‌ مشاوره فرزندآوری، کمک به حفظ و ارتقای سلامت مادر و کودک، کاهش سقط عمدی جنین، پیشگیری و تشخیص به هنگام ناباروری و ترویج و تشویق زایمان طبیعی، از جمله محورهایی است که ماما می‌تواند در حوزه جوانی جمعیت به آنها بپردازد.

آذر و توران در آستانه ۱۰۰ روزگی

اشتغال ۴۶ هزار و ۸۸۷ ماما در کشور

فرشیدی در مورد تعداد کل ماماهای شاغل در سیستم بهداشتی ‌‌و درمانی گفت: تعداد کل ماماهای شاغل در بخش خصوصی و دولتی، ۴۶ هزار و ۸۸۷ است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر نقش کارشناس مامایی در برنامه پزشکی خانواده، بیان کرد: در قالب برنامه پزشکی خانواده به ازای هر ۳۰۰۰ نفر، یک تیم پزشکی خانواده اختصاص خواهد یافت.

وی ادامه داد: این تیم متشکل از یک پزشک و دو مراقب سلامت است که یکی از مراقبین سلامت، کارشناس مامایی است.

فرشیدی در مورد رویکردهای ویژه برنامه پزشکی به نقش مراقبین سلامت ماما، خاطرنشان کرد: نقش ماما در فرزندآوری و شاخص رشد جمعیت، خدمات تخصصی مامایی در حوزه بانوان و مادران باردار، آموزش‌های لازم در افزایش درصد زایمان فیزیولوژیک و ارتقای سلامت جامعه، از جمله وظایف کارشناس ماما در برنامه پزشکی خانواده است.

 

تاکید بر تحقق اسناد بالادستی در حوزه فرزندآوری

در ادامه شهلا خسروی؛ مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با بیان اینکه حضور ماما در شبکه نظام سلامت، متضمن سلامت مادران باردار است، تصریح کرد: امیدوارم در آینده‌ای نزدیک شاهد بهبود و ارتقای وضعیت خدمات مامایی باشیم. در سال ۱۴۰۱ نیز اتفاقات خوبی در این حوزه رقم خورد.

به مناسبت روز جهانی زبان اشاره؛ گاهی انگشت‌ها سخن می‌گویند ...

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی، با بیان اینکه زندگی بخشیدن به یک انسان مانند زندگی بخشیدن به بشریت است، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در سال جاری اولویت و تمرکز خود را بر توسعه و تکمیل پزشکی خانواده معطوف کرده است، ماماها نیز در برنامه پزشکی خانواده و نظام سلامت نقش بسیار پررنگی را ایفا خواهند کرد.

خسروی با تاکید بر تحقق اسناد بالادستی در حوزه فرزندآوری و افزایش جمعیت گفت: در برهه کنونی با چالش مهم فرزندآوری روبرو هستیم و ماماها مسئولیت بزرگی در مقوله فرهنگ‌سازی در این حوزه دارند؛ آنها باید تصور خوبی از فرزندآوری در مادران ایجاد کنند؛ معتقد هستم که عملکرد ماماها مانند همیشه، درخشان خواهد بود.

همایش بین‌المللی زنان، تحولات جهانی و اربعین حسینی برگزارشد

منبع:تسنیم

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۷۳ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

داوود هزینه بازداشت شد + جزئیات

داوود هزینه بازداشت شد + جزئیات

داوود غفاری معروف به داوود هزینه، به جرم قاچاق انسان و پولشویی تحت تعقیب بود و اعلان قرمز اینترپل داشت.