خانه / اخبار / اخبار فرهنگي وهنري / گوردون لایتفوت خواننده مشهور درگذشت
گوردون لایتفوت خواننده مشهور درگذشت

گوردون لایتفوت خواننده مشهور درگذشت

۴۸ / ۱۰۰

به گزارش اسکیمو، «گوردون لایتفوت» ‌که بیشتر برای ترانه‌های فولک‌-پاپی همچون «اگر می‌توانستی ذهنم را بخوانی» ‌ شناخته می‌شود، در سن ۸۴ سالگی درگذشت. به گفته‌ خانواده «لایتفوت»، این خواننده عصر دوشنبه در بیمارستانی واقع در تورنتو درگذشت.

«باب دیلن» زمانی از «لایتفوت» ‌به عنوان «یک استعداد کمیاب» یاد کرده بود و هنرمندان بسیاری نیز از جمله «الویس پریسلی» و «هری بلافونته» ترانه‌های او را کاور کرده بودند.
او که اغلب به عنوان یک روایت‌گر شاعرانه شناخته می‌شود، خوانندگی را در گروه کر کلیسا آغاز کرد و آرزو داشت به یک موسیقیدان جاز تبدیل شود. این خواننده در ۱۳ سالگی در یکی از جشنواره‌های موسیقی تورنتو برنده رقابت استعدادیابی شد.

هوشنگ لطیف‌پور درگذشت

«لایتفوت» ‌در ۱۸سالگی به ایالات متحده رفت تا به مدت یک سال در رشته موسیقی تحصیل کند و دوباره به کانادا بازگشت. ترانه «من نمی‌گویم» این خواننده در کانادا به محبوبیت رسید و در نهایت باعث شهرت او در ایالات متحده آمریکا شد.

با کم شدن محبوبیت موسیقی فولک در اواخر دهه ۶۰ میلادی، ‌ «لایتفوت» به سراغ موسیقی پاپ رفت. «لایتفوت» ‌در سال ۱۹۷۱ با ترانه «اگر می‌توانستی ذهن من را بخوانی» ‌ برای نخستین‌بار به جدول «بیلبورد» راه یافت.

زمانی که تک‌آهنگ و آلبوم این خواننده در در دهه ۷۰ میلادی در جایگاه نخست «بیلبورد» قرار گرفت، ‌محبوبیت او به اوج رسید. «لایتفوت» ‌ در طول چندین سال فعالیت ۵ بار نامزد جایزه گرمی و ۱۷ بار برنده جایزه جونو، ‌معتبرترین جایزه موسیقی کانادا شد.

منبع: ایسنا

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۴۸ / ۱۰۰
به یاد شهید محمدعلی شاهمرادی ، فرمانده شجاع و نترس جبهه‌ها

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

همه چیز درباره فیلم سینمایی «سال گربه»،کمدی جدید بهرام افشاری در سینما

همه چیز درباره فیلم سینمایی «سال گربه»،کمدی جدید بهرام افشاری در سینما

سعید خانی تهیه کننده فیلم سینمایی «سال گربه» که از چهارشنبه و همزمان با عید سعید فطر اکران می‌شود از ژانر و مشخصات این فیلم گفت.