کد خبر : 53556
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 تیر 1401 - 13:59
43 بازدید بازدید

فواید اسید هیومیک برای گیاهان اسید هیومیک برای چه مواردی استفاده می شود

فهرست مطالب۱ فواید اسید هیومیک برای گیاهان اسید هیومیک برای چه مواردی استفاده می شود۲ معجزه هیومیک اسید چیست؟ فواید اسید هیومیک برای گیاهان۲.۱ اسید هیومیک چیست؟۲.۲ فواید اسید هیومیک برای گلهای آپارتمانی۲.۳ فواید اسید هیومیک برای محصولات کشاورزی۲.۳.۱ افزایش محصولات کشاوری با اسید هیومیک۲.۳.۲ بهبود عملکرد ریشه گیاهان با اسید هیومیک۲.۳.۳ افزایش حفظ رطوبت

فواید اسید هیومیک برای گیاهان اسید هیومیک برای چه مواردی استفاده می شود

مجله سر گرمی اسکیمو:

معجزه هیومیک اسید چیست؟ فواید اسید هیومیک برای گیاهان

اسیدهیومیک یکی از کودهای ارگانیک است که از زمین استخراج می شود و بخش عمده ای از مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاهان را تامین می کند و باعث افزایش قدرت حفظ رطوبت، چسبندگی، پیشگیری از فرسایش خاک و هوادهی بهتر ریشه گیاهان و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی می شود.

بعد از مرگ گیاهان و حیوانات و قرار گرفتنشان در خاک و تجزیه شدن و تغییر شکل یافتن ، یک ماده مقاوم به تجزیه از آنها در خاک باقی می ماند که به نام گیاخاک یا ” هیوموس ” شناخته می شود که به دلیل وجود مواد مغذی برای خاک و رشد گیاهیان بسیار با ارزش است.

هیوموس از سه ترکیب جداگانه تشکیل می شود : هیومیک اسید ، اسید فولویک و هیومین.

 

محصولات هیومیک اسید را از منابع متنوع استخراج می کنند که مرغوب ترین آن از ته نشست های خیلی قدیمی جانداران در زمین های مرطوب تولید می شود. این ته نشست ها در طول زمان به سطوح بالاتر می آیند و با اکسیژن تماس پیدا کرده و در این هیومیک اسیدها تولید می شود. اغلب هیومیک اسیدها را به نام لیگنیت یا لئوناردیت می شناسند.

 

فعالیت های انسان و کاشت و برداشت های بی رویه به مرر باعث آلودگی و کم ارزش شدن خاک می شود و مواد ارگانیک موجود در خاک کاهش پیدا میکند.

معمولا برای احیای خاک باید دوباره مواد ارگانیک به خاک برگردانده شود. به عبارتی هوموس از بین رفته در خاک باید دوباره از منبع خارجی جایگزین شود.

 

از آن جا که تولید طبیعی هیوموس چندین سال طول می کشد و رشد گیاهان بدون هیوموس خاک بسیار کاهش پیدا میکند باید این مواد ارگانیک را دوباره به خاک اضافه نماییم.

پرورش گیاه تاتوره و راهنمای کاشت تا برداشت این گیاه

یکی از کاربردی ترین ماده ارگانیکی که برای رشد گیاهان به خاک اضافه می شود اسید هیومیک است.

 

این ماده با ارزش ، کودی ارگانیک است ک به صورت طبیعی خاک را بازسازی کرده و کیفیت محصولات را افزایش داده و  مصرف آب را کاهش میدهد.

 

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک یکی از بقایای تجزیه شده مواد ارگانیک است ، مولکولهای زنجیری بلند دارد ، سنگین وزن و به رنگ قهوه است. اسید هیومیک در واقع یک اصطلاح است که به ترکیب پیچیده ای از اسیدهای متفاوت قابل حل در محلوهای آلکالین گفته می شود که به طور طبیعی در چرخه حیات در خاک ، رودها و  اقیانوسی وجود دارد.

اسید هیومیک در واقع یکی از محصولات چرخه تجزیه گیاهان و جانوران مدفون شده در خاک طی فرایند های طولانی مدت است.

 

استفاده از اسید هیومیک میتواند باعث بهبود ثمربخشی خاک و بازدهی بهتر و افزایش کیفیت محصولات کشاوری شود.

اسید هیومیک پودری و اسید هیومیک مایع ، دو نوع اصلی این کود ارگانیک هستند که باید متناسب با مصرف خودتان آنها را تهیه کنید.

 

فواید اسید هیومیک, زمان مصرف اسید هیومیک برای درخت مرکبات, اسید هیومیک پودری

اسید هیومیک برای گلهای آپارتمانی

 

فواید اسید هیومیک برای گلهای آپارتمانی

استفاده از اسید هیومیک برای گلهای آپارتمانی یک انتخاب هوشمندانه است. اسید هیومیک تقویت کننده ارگانیک است که در ترکیب با سایر کودهای طبیعی عملکردی فوق العاده دارد و کارایی سایر کودهای طبیعی را افزایش داده و حتی دو برابر می کند و در نهایت برایتان مقرون به صرفه تمام می شود.

 

تقریبا دو ماه بعد از کاشت گیاه در گلدان ، مواد مغذی درون خاک مصرف شده و نیاز به تقویت کننده های طبیعی پیدا میکند.

ترکیب اسید هیومیک مایع با سایر کودهای مایع بهترین انتخاب برای استفاده در گلهای آپارتمانی است.

 

استفاده از اسید هیومیک برای گل ها خاک را متخلخل کرده و ظرفیت جذب نور ، اکسیژن و رطوبت خاک را افزایش میدهد و ظرفیت حفظ رطوبت خاک را افزایش میدهد ، ریشه گیاهان را تقویت میکند و باعث می شود بیشتر گل بدهند و برگهایشان بزرگتر و زیباتر شوند.

 

برای میزان استفاده از اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی باید با توجه به گیاهی که دارید از متخصص این زمینه مقدار مورد نیاز استفاه از آن را بپرسید.

در صورت استفاده از اسید هیومیک پودری باید قبل از استفاده اسید هیومیک پودری را در آب حل کنید و سپس پای گلدان بریزید.

 

کودهای حاوی اسید هیومیک, اسید هیومیک انگور, اسید هیومیک چیست فواید اسید هیومیک برای گیاهان اسید هیومیک برای چه مواردی استفاده می شود

فواید اسید هیومیک

 

فواید اسید هیومیک برای محصولات کشاورزی

کشاورزان معمولا برای تولید گیاهان سالم تر و محصولات بهتر از اسید هیومیک استفاده می کنند. افزودن اسید هیومیک برای گلهای آپارتمانی و خاک کشاورزی میتواند با فواید زیر همراه باشد.

هوای بهشت در خانه با این ۱۰ گیاه زینتی!

– افزایش جذب مواد مغذی گیاهان

– افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک

– بهبود ساختار خاک

– تحریک فعالیت میکروارگانسیم ها در خاک

– تنظیم PH خاک

– حذف مواد سمی ناشی از استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی در خاک

– کمک به حذف کلروز و افزایش جذب آه

 

کمک به سلامت کلی گیاه و افزایش مقاومت گیاهان در مقابل آفات و بیمار یها

– تحریک رشد ریشه گیاهان برای افزایش حجم محصول

– افزایش جوانه زنی گیاهان

 

افزایش محصولات کشاوری با اسید هیومیک

مهم ترین ویژگی اسید هیومیک در صنعت کشاورزی تحریک آنزیم کها موجود در خاک است که منجر به افزایش محصولات کشاورزی نسبتبه سابق می شود. اسید هیومیک باعث تکثیر میکروارگانیسم های مطلوب در خاک شده و باعث افزایش کمیت و کیفیت رشد گیاهان می شود.

 

بهبود عملکرد ریشه گیاهان با اسید هیومیک

افزودن اسید هیومیک به خاک به ریشه گیاهان کمک میکندکه آب و مواد غذایی بیشتری را از خاک جذب نمایند و در نتیجه محصولاتی با کیفیت تر تولید می شود.

 

افزایش حفظ رطوبت خاک با هیومیک اسید

استفاده از هیومیک اسید در کشاورزی باعث می شود که حفظ رطوبت خاک افزایش پیدا کند و در مصرف آب صرفه جویی شود. افزودن هیومیک اسید به خاک باعث می شود بافت خاکر در برابر خشکی مقاوم شود. این مسئله در مزارعی که کمبود آب دارند و در مناطق زراعی گرم و خشک اهمیت بسیار زیادی پیدا میکند.

 

کود اسید هیومیک, کودهای ارگانیک, اسید هیومیک فواید اسید هیومیک برای گیاهان اسید هیومیک برای چه مواردی استفاده می شود

ایجاد تعادل در خاک با اسید هیومیک

 

ایجاد تعادل در خاکهای اسیدی

هیومیک اسید باعث تنظیم PH خاک می شود و حالت متعادل به خاک میدهد.

 

پیشگیری از فرسایش خاک با اسید هیومیک

یکی از مشکلات طبیعی که ضرر زیادی به کشاورزان واردمی کند ، فرسایش خاک است. استفاده از اسید هیومویک به دلیل وجود ترکیبات کلوئیدی یا چسبنده باعث می شود احتمال فرسایش خاک به حداقل برسد.

قابلیت خاک حاوی هیومیک اسید در حفظ کیفیت و کمیت دانه های خاک افزایش پیدا میکند.

 

افزایش رشد عمودی گیاهان با اسید هیومیک

جذب حداکثری مواد مغذی توسط ریشه گیاهان میتواند باعث افزایش رشد عمودی گیاهان شود . اسید هیومیک بستری مناسب برای حداکثر رشد عمودی گیاهان فراهم میکند.

 

افزایش ویتامین های خاک با اسید هیومیک 

اسید هیومیک حاوی ویتامین های  Zn، K+Fe ، P  و N است که باعث بهبود کیفیت محصول نهایی می شوند.

 

بهبود جذب یون آهن

استفاده از اسید هیومیک برای گل و سایر گیاهان باعث می شود که توانایی جذب یون آهن توسط ریشه گیاهان افزایش پیدا کند.

 

پیشگیری از ترک خوردن خاک 

وجود ترکیبات چسبنده در هیومیک اسید باعث می شود که کمتر شاهد ترک خوردن خاک باشید. این ترکیبات کلوئیدی چسبنده مانند یک چسب قوی دانه های خاک را به هم پیوند میدهند و از سویی دیگر رطوبت بیشتری در خاک نگه میدارند و کمک میکنند خاک زراعی ترکیبی یکدست تر داشته باشد.

روش های از بین بردن پشه گلدان و حشرات خاک گلدان

 

اندازه گیری اسید هیومیک, کودهای حاوی اسید هیومیک, اسید هیومیک انگور

 زمان مصرف اسید هیومیک برای درخت

 

افرایش جذب نیتروژن

افزودن هیومیک اسید به خاک قابلیت جذب نیروژن خاک را افزایش داده و باعث رشد سریعتر گیاهان و کوتاه تر شدن پروسه تولید محصولات کشاورزی می شود.

 

افزایش هوادهی خاک 

افزودن این کود ارگانیک به خاک باعث افزایش قابلیت هوادهی خاک می شود و بستری کارآمد برای رشد بهتر ریشه گیاهان ایجاد می کند. خاکی که دارای هیومیک اسید است بهتر و راحت تر نفس میکشد.

 

کاهش بیماریها و آفات

ترکیبات موجود در این کود ارگانیک به علاوه افزایش جذب یون آهن احتمال بروز بیماریهای گیاهان مثل فقط آهن را به صفر می رساند.  این ماده یک ضد آفت طبیعی محسوب می شود که بسیاری از مشکلات کشاورزان را رفع میکند.

 

کاهش سموم خاک

افزودن هیومیک اسید، سموم خاک را به طرز قابل توجهی کاهش میدهد.

 

پیشگیری از واکنشهای شیمیایی مضر

فسفر موجود در خاک میتواند با موادی مثل آهن ، منگنز ، آلومینیم و کلسیم واکنش بدهد در نتیجه گیاهان برای رشدشان دجارکمبود فسفر می شوند. وجود اسید هیومیک در خاک مانع از بروز این واکنش ها شده و در نتیجه گیاهان فسفرکافی برای مراحل رشدشان خواهند داشت.

 

افزایش طول عمر محصولات کشاورزی

افزودن اسید هیومیک به خاک باعث افزایش ضخامت دیواره سلولهای محصولاتکشاوری می شود در نتیجه طول عمر محصولات افزایش پیدا خواهد کرد.

 

افزایش جذب نور توسط خاک

اسید هیومیک باعث تیره تر شدن سطح خاک می شود بنابراین نور بیشتری در خاک به دام می افتد و پرورش گیاهان سریعتر و با کیفیت  تر خواهد شد و تاثیر مستقیم بر افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی خواهد گذاشت.

 

بهبود فتوسنتز

افزودن این کود آلی به خاک باعث افزایش تولید کلروفیل ، اسید آمینه و شکر در گیاهان می شود در نتیجه سرعت و کیفیت فتوسنتز افزایش پیدا میکند.

 

کاهش نمک خاک

افزودن این کود ارگانیک به خاک ، شوری خاک را متعادل می کند و مانع از نابودی ریشه گیاهان در اثر شوری خاک می شود.

 

منبع: بیتوته

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn