شهادت امام جعفر صادق در سال ۱۴۰۱

مجموعه: مناسبتها در ايران و جهان تعداد بازدید: 40
شهادت امام جعفر صادق در سال ۱۴۰۱

شهادت امام جعفر صادق در سال ۱۴۰۱

مجله سر گرمی اسکیمو: 

شهادت امام جعفر صادق علیه السلام در سال ۱۴۰۱ مصادف است با جمعه ، ۶ خرداد[ جَوزا ] ۱۴۰۱
۶ / ۳ / ۱۴۰۱

 

تاریخ شهادت امام جعفر صادق (ع) در سال ۲۰۲۲

شهادت امام جعفر صادق (ع) در تقویم میلادی ۲۰۲۲ مصادف است با ۲۰۲۲ May 27 , Friday
۲۷ – ۵ – ۲۰۲۲

 

 

تاریخ شهادت امام جعفر صادق در سال ۱۴۴۳

شهادت امام جعفر صادق (ع) در تقویم قمری ۱۴۰۱ مصادف است با الجمعة ، ۲۵ شوال ۱۴۴۳
۲۵ / ۱۰ / ۱۴۴۳

شهادت امام جعفر صادق 1401

 

شهادت امام صادق علیه السلام

امام صادق علیه السلام که ششمین امام معصوم است و مذهب شیعه را با نام او به عنوان مذهب جعفری می شناسند، در سال ۸۰ یا ۸۳ قمری در مدینه به دنیا آمد و پس از رحلت پدر، رهبری فکری و سیاسی شیعیان اصیل پیرو مذهب امامیه را بر عهده گرفت. آن حضرت تا سال ۱۴۸ قمری در قید حیات بود. در این مدت هزاران شاگرد در محفل درسش حاضر می شدند و مورد ستایش تمامی عالمان عصر خویش بود. در متون دینی شیعه، چندین هزار روایت از آن حضرت در تفسیر، اخلاق و به ویژه فقه، رسیده که باعث عظمت حدیث شیعه و موجب تقویت بنیه علمی آن است.

 

آثاری از امام صادق (ع)

سخنان امام صادق علیه السلام سرشار از آموزه های عرفانی است؛ چنان‎که بسیاری از موضوعاتی که ایشان بیان فرموده، در روزگاران بعد، از سوی عارفان بزرگی چون خواجه عبدالله انصاری در کتاب های منازل السایرین و صد میدان؛ عزالدین محمود کاشانی در کتاب مصباح الهدایة و مفتاح الکفایه؛ ابوالقاسم قشیری در الرسالة القشیریه؛ خواجه نصیرالدین طوسی در اوصاف الاشراف تحریر شد.

همچنین، امام صادق علیه السلام، خود نیز افزون بر اینکه در کتاب مصباح الشریعه آشکارا از عارف و عرفان و معرفت سخن گفته، در پرداخت برخی موضوع‎های اخلاقی در این کتاب، چاشنی و رنگ معرفت و عرفان نیز به آن افزوده است.

تاریخ شهادت امام جعفر صادق  1401

نحوه شهادت امام صادق (ع)

مهمه و مصباح کفعمی (به نقل مجلسی در بحار) نیز در کتابهای دیگری آمده است: امام را زهر خوراندند.ابن شهر آشوب در مناقب نوشته است ابو جعفر منصور او را زهر خورانید، زیرا با کینه ای که منصور از او داشت و بیمی که از روی آوردن مردم بدو در دل وی راه یافته بود، آسوده نمی نشست.

ابن فضال روایت کند: نزد ام حمیده رفتم تا او را به رحلت امام تعزیت دهم. گریست و من از گریه او به گریه در آمدم. پس گفت: اگر ابو عبد الله را هنگام مرگ می دیدی چیزی شگفت مشاهدت می کردی. چشم خود را گشود و گفت: هر کس را با من خویشاوندی دارد گرد آورید. همه را گرد آوردیم. بدانها نگریست و گفت: شفاعت ما به کسی نمی رسد که نماز را سبک بدارد.

کلینی به روایت خود از امام موسی بن جعفر روایت کند: من پدرم را در دو جامه شطوی کفن کردم که آن دو، جامه احرام او بود و در جامه ای از جامه هایش و عمامه ای که از علی بن الحسین بود برای آنکه آن را به چهل دینار خریده بود.

مسعودی در مروج الذهب می نویسد: در سال ۱۴۸ هجری ده سال از خلافت منصور گذشته بود که ابو عبد الله جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب وفات یافت وی در قبرستان بقیع و در کنار پدر و جدش به خاک سپرده شد. به هنگام وفات ۶۵ سال داشت و گفته شده که او را مسموم کرده بودند.

شهادت امام جعفر صادق در سال ۱۴۰۱ چند شنبه و چه روزی است ؟

منبع:دلگرم

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شهادت امام جعفر صادق در سال ۱۴۰۱”

قالب تفریحی