خانه / آموزش / آموزش نمد دوزی / آموزش ساخت آویز نمدی عروسک و ماه مرحله به مرحله

آموزش ساخت آویز نمدی عروسک و ماه مرحله به مرحله

آموزش ساخت آویز نمدی عروسک و ماه مرحله به مرحله

مجله سر گرمی اسکیمو:

کارهای تزیینی که میشه با نمد انجام داد خیلی زیاد و گسترده هستش و شما خیلی راحت میتونین با توجه به نیاز و فضاتون کار نمدی درست کنین و گوشه اتاق یا دیوارتون بزارین و از هنر دست خودتون لذت ببرین، یکی از کارهای تزیینی نمدی آویز هستش. این آویز میتونه برای قسمت ورودی خونه یا واسه در اتاق استفاده بشه. میتونیم مطابق با نوع کاراییش کلمه یا اسم فرزندمون رو بنویسیم. همچنین میتونیم واسه درست کردنش از رنگ هایی استفاده کنیم که به فضای خونه یا اتاقمون بیاد. برای درست کردن این آویز نمدی عروسک و ماه با من همراه باشین.

آویز عروسکی

آویز عروسکی

وسایل مورد نیاز برای ساخت آویز نمدی عروسک و ماه

 • نمد
 • چسب حرارتی
 • مروارید
 • ربان
 • پشم شیشه
 • مهره مشکی
 • قیچی
 • نخ و سوزن
 • گیپور
 • چوب بستنی
 • تور
وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

مراحل ساخت آویز نمدی عروسک و ماه

الگوهای مربوط به جزییات ساخت آویز رو براتون توی تصویر قرار دادم. قسمتهایی که قراره به هم دوخته بشه رو از هر الگو دو تا برش میزنیم و قسمتهایی هم که نیاز به دوخت نداره  و فقط روی کار قرار بچسبه یه دونه برش میزنیم. الگوی حروف رو هم گذاشتم تا هر اسم و کلمه ای که مد نظرتون هست، الگوش رو داشته باشین.

5e7dafe551b4b ۰۷:۲۲

فیلم طراحی و رنگ آمیزی زرافه برای بچه ها
الگو آویز

الگو آویز

الگو حروف

الگو حروف

برای ماه که قرار عروسکمون و حروف روی اون قرار بگیره باید اندازه ماه به اندازه قد عروسکمون باشه. برای دوختن ماه دو لایه نمد برش میزنیم و روی هم میزاریم و دندون موشی میدوزیم و داخلش رو با پشم شیشه پر میکنیم. پشم شیشه رو نمیزاریم برای لحظه آخر که بخوایم با فشار وارد ماه کنیم چون باعث میشه دوختا باز بشه و کارمون تمیز نشه. پس با هر چند سانت دوختن، داخل ماه رو هم پر میکنیم.

دوختن ماه

دوختن ماه

ماه

ماه

برای دوختن دست و پای عروسک هم دو لایه نمدی رو روی هم میزاریم و دورش رو دندون موشی میدوزیم. باز هم حواسمون باشه با هر چند سانت دوخت یه مقدار پشم شیشه رو داخل کار بفرستیم و نزاریم برای آخر کار.

دوختن پاها

دوختن پاها

دوختن دست ها

دوختن دست ها

لباس عروسکمون هم نیاز به دو لایه نمدی داره که دور تا دور اون رو دندون موشی میدوزیم. فقط قسمت پایین رو باز میزاریم. نیاز به پر کردن با پشم شیشه توی این مرحله نیست.

دوختن دور لباس

دوختن دور لباس

حالا نوبت میرسه به دوختن صورتش. اول با یه نخ قرمز یه لبخند واسه عروسکمون میزاریم. برای دوختن لبخند کوک ها باید پیوسته باشن و میتونیم روی هر دوخت رو دو بار بدوزیم که جلوه کارمون بیشتر بشه.

دوختن لبخند

دوختن لبخند

دو لایه نمدی رو روی هم میزاریم و دورش رو دندون موشی میدوزیم و داخلش رو با پشم شیشه پر میکنیم. بعد از دوختن صورت برای چشم های عروسکمون از مهره های مشکی استفاده میکنیم و مهره رو به صورتش میدوزیم موقع دوختن مهره ها نخ رو محکم میکشیم تا چشم ها روی صورت عروسکمونحالت فرورفته به خودش بگیره.

دوختن سر و چشم ها

دوختن سر و چشم ها

با رژگونه یا رژ مدادی واسه عروسکمون گونه میزاریم و با دستمون پخشش میکنیم تا عروسکمون خوشگلتر بشه.

گونه گذاشتن

گونه گذاشتن

برای دوخت کلاه هم الگوش رو گذاشتم. دو تا نمد با الگوی کلاه برش میزنیم و دورش رو به جز قسمت پایین دندون موشی میدوزیم. این مرحله نیاز به پشم شیشه نداریم. بعد از دوخت با دستمون به کلاه حالت میدیم تا حالت پف دار وایسته و روش رو هم با یه گل نمدی و دایره نمدی تزیین میکنیم. گل رو به کلاه میچسبونیم نیاز به دوختن نیست.

دوختن کلاه حروف نمدی

دوختن کلاه

حروف نمدی

حروفی که لازم داریم رو برش میزنیم از هر حرف دو تا چون قرار روی هم بزاریم و دور حروف رو دندون موشی بدوزیم و داخلش رو هم با پشم شیشه پر کنیم.

دوختن حروف

دوختن حروف

برای اینکه حروفمون خوشگلتر بشه و جلوه بیشتری داشته باشه روش رو تزیین میکنیم. با برگ های ریز و یه مربع کوچولو و یه مروارید ریز. همه این ها رو اون جوری که دوست داریم روی حروف میچسبونیم.

تزیینات روی حروف

تزیینات روی حروف

پروانه نمدی

برای پایین کار نیاز به یه پروانه داریم با دو تا سایز مختلف و روی هم میچسبونیمشون و روی بال های پروانه از نمد هایی که طرح اشک برش زدیم رو میچسبونیم.

چسباندن جزییات پروانه

چسباندن جزییات پروانه

برای قسمت وسط بال پروانه که خود پروانه خانوم هستن دو تا نمد برش میزنیم و روی نمد بالایی با کوک های به هم پیوسته چشم و دهنش رو میدوزیم و بعد دو لایه نمد رو روی هم قرار میدیم و روش رو میدوزیم از کوک بخیه استفاده میکنیم.و اون رو روی بال های پروانه میچسبونیم.

کامل کردن پروانه

کامل کردن پروانه

نوبت به سر هم کردن آویز شده.  پاهای عروسکمون رو به لایه زیری لباس عروسکمون میچسبونیم.(بالای پاها رو به لایه بالایی لباس نمیچسبونیم چون اگر بچسبونیم بعد از اتمام کارمون نمیتونیم به دامن عروسکمون حالت بدیم و چون چسبیده به پاهای عروسک هستش جلوه قشنگی نداره.)

چسباندن پاها  آموزش ساخت آویز نمدی عروسک و ماه مرحله به مرحله آویز نمدی حروف نمدی

چسباندن پاها

موهای عروسکمون قسمت جلوی موهاشو به سرش میچسبونیم و برای دو تا خرگوشی ها ۴ تا نمد برش میزنیم و دو تا دو تا روی هم میزاریم و دورش رو دندون موشی میدوزیم و به بغل صورت عروسکمون میچسبونیم. و روس مو ها رو با مروارید تزیین میکنیم.

دوختن و چسبوندن موها

دوختن و چسبوندن موها

بعد از اینکه موهای عروسکمون رو چسبوندیم کلاهی که آماده کرده بودیم رو لبه های کلاه رو چسب میزنیم و روی سر عروسکمون میچسبونیم.

چسباندن کلاه

چسباندن کلاه

سر عروسکمون رو به تنش میچسبونیم. دست های عروسکمون رو بعد از چسبوندن یه چوب دستش میدیم که برای بالای چوبمون از از چند تا نمد که اشکال مختلفی هستن رو به هم میچسبونیم.وپایین لباس عروسکمون رو هم یه گیپور بهش میچسبونیم.

مدل موش نمدی جذاب (نماد سال ۲۰۲۰)

توی این مرحله نیاز به تور داریم. تور رو مستطیلی برش میزنیم و برای اینکه جلوه تور بیشتر باشه چند لایه مستطیل رو روی هم میزاریم. وسطش رو پیدا میکینم و با یه مستطیل باریک وسطش رو گره میزنیم و ادامه تور رو میزاریم آویزون بمونه.

پاپییون

پاپییون

پاپییون رو بعد از درست کردن به نوک ماهمون میچسبونیم و دنباله تور رو پشت ماه میزاریم.

چسباندن پاپییون به ماه

چسباندن پاپییون به ماه

حروف رو جوری که دوست داریم روی ماه میزاریم و میچسبونیم.

چسباندن حروف

چسباندن حروف

حالا نوبت به چسبوندن عروسک روی ماه هستش. قسمت هایی از عروسک که قراره روی ماه قرار بگیره رو چسب میزنیم.

چسباندن عروسک به ماه

چسباندن عروسک به ماه

پروانه ای که آماده کرده بودیم رو هم با یه ربان به انتهای ماه میچسبونیم.(یه سر ربان رو به پشت ماه و یه سر ربان رو به پشت پروانه میچسبونیم.)

چسباندن پروانه

چسباندن پروانه

برای اینکه بتونیم آویزمون رو روی دیوار یا هرجایی آویزون کنیم لازمه از یه نخ ضخیم برای پشت کارمون استفاده کنیم. من از نخ کنفی استفاده کردم و دوسر نخ رو به هم چسبوندم و در نهایت به پشت ربان چسبوندم.

چسباندن نخ آویز

چسباندن نخ آویز

آویز عروسکی ما آمادست.

آویز

آویز

۲nafare.com

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

عروسک سازی و چند نمونه الگو عروسک ببر نماد سال ۱۴۰۱

فهرست مطالب۱ عروسک سازی و چند نمونه الگو عروسک ببر نماد سال ۱۴۰۱۱.۰.۰.۱ ۱.۱ الگو ...