خانه / پزشکی / پزشکی و سلامت / بختک چیست ؟ (علت و درمان بختک افتادن) درمان خانگی بختک
چیست

بختک چیست ؟ (علت و درمان بختک افتادن) درمان خانگی بختک

فهرست مطالب

بختک چیست ؟ (علت و درمان بختک افتادن)

خیلی ما تجربه ای که نامش «بختک افتادن» است را تجربه کرده ایم و از خودمان پرسیده ایم علت این اتفاق چیست ؟ ما در این نوشته راجع به بختک صحبت خواهیم کرد. اینکه بختک چیست ؟ آیا بختک یه موضوع علمی است یا یا غیر علمی ؟ و خلاصه علت و درمان بختک چیست و چطور میتوان از شر بختک افتادن در خواب راحت شد.

بختک چیست و چرااتفاق می افتد

 

مجله سر گرمی اسکیمو:

بختک چیست ؟

قبل از هرچیز باید بدانید که بختک یک موجود ماورالطبیعه ترسناک نیست… بلکه یک موضوع کاملا عملی است و به نام «فلج خواب» مشهور است. در طی این اتفاق شخص در خواب روی سینه اش احساس سنگینی کرده و همزمان احساس خفگی و ترس هم به او دست میدهد. کسانی که تجربه بختک افتادن را دارند میگویند که در خواب توان حرف زدن یا حرکت کردن را نداشته اند . حتی نفس کشیدن هم برایشان سخت شده و گاهی احساس کرده اند فردی یا چیزی را میبینند که از حرکت کردن آنها جلوگیری میکند.

بختک چیست و راه درمان

علائم بختک افتادن

اگر میخواهید بدانید بختک افتادن چیست و چطور درمان میشود باید قبل از آن بدانید چه علائمی دارد . پس نگاهی به این لیست بیاندازید:

 1. احساس خفگی
 2. ترس و توهمات شنیداری، لمسی و دیداری
 3. فشار بر روی قفسه سینه
 4. عدم توانایی حرکت کردن ، حرف زدن و تکان دادن بدن
 5. همچنین شخص در باز کردن چشم هایش ناتوان است.

بختک چیست و چرا رخ میدهد

 آیا بختک خطرناک است ؟

خیر، خطرناک نمی باشد و اتفاق می افتد و تمام شنیده ها و دیده ها توهم می باشد. دانستن بیشتر در زمان اتفاق افتادن به ما کمک می کند و این اتفاق گذراست و به خوبی به پایان می رسد. این اتفاق برای همه می افتد که به آن حمله خواب می گویند. اما یک اتفاق یا بیماری جدی نمی باشد. هنگامی که شما حواب هستید چیز های جدیدی را امتحان می کنید که به آن آتونیا می گویند. در این هنگام مغز شما بدن شما را آرام می کند.(در این زمان شما عکس العمل یا رویاهایتان را نمی توانید ببینید.)  دانشمندان معتقدند که فلج خواب هنگام اتفاق می افتد که فرد خواب آرامی ندارد. در این زمان دچار توهماتی از جمله حس کردن فرد دیگری که آن را فشار می دهد را تجربه کنند.

توجه: بختک تنها یک توهم و احساس فلجی در خواب است و به ما آسیبی نمی رساند.

کمبود کدام ویتامین باعث عصبانیت می‌شود علایم کمبود ویتامین B

بختک چیست ویکی پدیا

بختک افتادن بختک چیست ؟ (علت و درمان بختک افتادن) درمان بختک در طب سنتی درمان خانگی بختک

 

وقتی دچار بختک میشویم چیکار کنیم ؟

بختک چیست در خواب

آرام باشیم.

فلج خواب ممکن است ترسناک باشد و حس کنید که باید جنگید، مخصوصا زمانی که حس می کنید کسی شما را فشار می دهد. تنها و بهترین کاری می شود  برای درمان بختک انجام داد این است که آرامش کافی داشته باشیم. اگر حس کردید که فشار بر روی شما می باشد و نمی توانید کاری انجام دهید بهتر است ک کاری انجام ندهید و بگذارید که فشار بر روی شما باقی بماند. جملاتی را در زمانی که بختک شدیدتر بود بگویید:

 • این یک حالت طبیعی است.
 • من در وضعیت فلج خواب هستم.
 • این حالت خطرناک نمی باشد.

درمان خانگی بختک 

صورت خود را جمع و دستان را مشت و انگشتان پا را تکان دهید.

افراد می توانند در این زمان با تکان دادن اندام بدن خود این بختک را شکست دهند. در تمام این مدت حواستان به انگشتان دست و پا باشد که آن ها مشت و تکان دهید. یکی دیگر از این راه ها جمع کردن صورت می باشد. این راه را چندین بار انجام دهید تا شاید از خواب بیدار شدید.

 

به صحبت کردن با همسرتان بپردازید.

از همسر خود در خواست کنید در مواقعی که شما را در این حالت دید شما را از خواب بیدار کنند. اگر همسرتان درحالت نا منظوم بودن نفستان متوجه شد،شما را بیدار و یا تکان دهد. در این مواقع شما فقد از خواب عادی بیدار می شوید، اما ارزش دارد. اکثر افراد در این هنگام نمی توانند صحبت کنند،اما با همسرتان صحبت کنید و حرفاها و حرکاتی را علامت گذاری کنید. تا زمانی که قادر به صحبت نبودید از این حرفا و حرکات کمک بگیرید.

بختک چیست و چگونه رخ میدهد

درمان بختک بختک چیست ؟ (علت و درمان بختک افتادن) درمان بختک در طب سنتی درمان خانگی بختک

 

برای درمان چیکار کنیم >> کیفیت خواب خود را بالا ببرید.

بختک چیست و علت آن

زمان بیشتری بخوابید.

زمان بیشتری خوابیدن به نابود شدن فلج خواب کمک می کند، پس زمان خواب شبانه خود را بین ۷الی ۹ ساعت افزایش دهید، البته ممکن است شما به خواب بیشتری نیازمند باشید. مثلا اگر شما ۶ساعت می خوابید در زمانی که دچار بختک شدید می توانید ۱الی ۲ساعت بیشتر به رخت خواب خود بروید. برای افراد بالغ خواب بین ۸الی ۱۰ساعت خوب است.

 

زمان خواب مشخصی برای خواب داشته باشید.

هر شب سر ساعت مخصوص خود بخوابید و صبح سر ساعت مخصوص بیدار شوید.این کار به کیفیت خواب شما و نتیجتا درمان بختک کمک می کند. این برنامه ریزی را در آخر هفته نیز رعایت کنید.مثلا اگر شما ۱۱شب به رخت خواب می روید و صبح نیز ۷بیدار می شوید بهتر است این روند تا آخر هفته ادامه داشته باشد.

 

برنامه ریزی برای خوابتان داشته باشید.

اگر قبل خواب کارهایی را انجام می دهید،با برنامه ریزی خاصی انجام دهید.با این کار راحت ترخوابیده و می توانید بیشتر بخوابید.اگر برنامه ندارید می توانید با نوشتن برنامه آن ها را راحت تر انجام دهید. عادت قبل از خواب به خواندن کتاب، شستن صورت و مسواک زدن می باشد که با انجام آن می توانید خواب بهتری داشته باشید. زمانی که خوابتان نبرد، از تقلا کردن خودداری کنید. از جای خود بلند شوید و ۲۰دقیقه کتاب بخوانید و سپس بخوابید.

احساس خستگی علت رایج کمبود این ویتامین در بدن است

درمان بختک چیست

از راحت بودن اتاق خواب و رخت خوابتان مطمئن شوید.

نرم بودن بالشت و تشک به راحت بودن و راحت خوابیدن کمک می کند.اتاق خواب همیشه تاریک و ساکت بود. زمانی که اتاق شما شلوغ بود یا رخت خوابتان خوب نبود، آن را عوض کنید تا راحت تر بخوابید. برای مثال: اتاق خود را مرتب کنید. اگر در محلی زندگی می کنید که سروصدا است یا نور زیاد می باشد از پرده هایی استفاده کنید که از صدا و نور جلوگیری کند.

 

فقط برای خوابیدن از تختان استفاده کنید.

برای انجام کاری از تخت خود استفاده نکنید،زیرا باعث خواب فرورفتن می شود و در آخر احتمال بختک وجود دارد. از خواندن کتاب و دیدن فیلم روی تخت خودداری نمایید.

 

قبل از خوابیدن ۲ ساعت چیزی نخوریم.

غذا خوردن در زمانی که می خواهیم بخابیم باعث بهم ریختن خواب و گرفتار بختک شدن را بالا می برد. بهتر است در نزدیکی خواب‌مان چیزی نخوریم.

 

روزانه ورزش کنید.

با انجام ورزش های سخت و سنگین در آخر روز باعث می شود که فرد دیرتر به خواب برود. پس سعی کنید برنامه وزرشی خود را در صبح و بعدازظهر انجام دهید. اگر لازم بود که در شب ورزش کنید از ورزش های همچون پیاده روی و وزرش های کششی انجام دهید.

درمان بختک خواب

از خوردن کافیین در شب و بعدازظهر صرف نظر کنید.

از خوردن کافیین در آخر روز صرف نظر کنید،که باعث بیدار بودن شما می شود که هیچ کمکی به درمان بختک شما نخواهد کرد .همچنین از خوردن نوشیدنی های کافیین داراز جمله :چای ،قهوه خود داری کنید.از مصرف هر آن چیزی که خواب شما را بهم می زند یا باعث فلج خواب می شود اجتناب کنید. مثلا اگر در ساعت ۴ قهوه میخورید می توانید به جای قهوه از چای سبز استفاده کنید.

 

قبل از خواب آرامش خود را حفظ کنید.

زمانی برای آرام کردن خود قرار دهید تا از دچار بختک شدن جلوگیری شود. راه هایی برای آرام کردن خود:

 • حمام
 • یوگا
 • تنفس عمیق
 • موسیقی آرام

بختک چیست ؟

درمان بختک

 

درمان بختک >> روش های خانگی و گیاهی

بختک چیست جن یا بیماری یا کابوس

قبل از استفاده از قرص های گیاهی از پزشک خود مشاوره بخواهید.

اکثر مردم ایمن بودن و طبیعی را یکی می دانند که این گونه نیست. قبل از مصرف از این مکمل ها از پزشک خود مشورت بگیرید. زیرا ممکن است بعضی از این داورها مشکل را بدتر کند. داروساز قادر است داروی خوبی به شما معرفی کنند و از بهترعمل کردن آن به شما بگوید. به این علت که ممکن است (اف دی ای)آن را بررسی نکرده باشد. اما گفته شده است که این محصولات دم نوش و خام وجود ددارند.که از عطاری ها می توان خریداری کرد.

درمان بختک چیست

ریشه سنبل الطیب استفاده کنید.

سنبل الطیب یک آرا بخش بوده که با خوردن آن در بیشتر خوابیدن به شما و نتیجتا درمان بختک کمک می کند.این قرص ها در داروخانه ها موجود می باشد و ریشه آن در عطاری ها که باید زیر نظر پزشک باشد. این ریشه با داروهایی لورازپام و آلپرازولام مشکل دارد. با خوردن ۵۰۰الی ۹۰۰گرم از آن در ۲ساعت قبل خواب در ۲۸ روز به شما کمک می کند.

مواد غذایی مناسب بیماران مبتلا به امیکرون

 

گل ساعتی را مصرف کنید.

گل ساعتی به اظطراب و بهبود خواب و کاهش آن کمک می کند. این گل ساعتی را می توانید از عطاری ها و داروخانه ها تهیه کنید اما با مشورت پزشک. گل ساعتی فشار خون را کاهش می دهد.پس اگر از داروهای فشار خون پایین استفاده می کنید از پزشک خود مشورت بگیرید. اگر باردار بودید از مصرف این داروصرف نظر کنید زیرا امکان دارد رحم را منقبض کند. روزانه ۱قرص ۹۰ میلی را بخورید.

 

چای بابونه را بنوشید.

چای بابونه باعث می شود که اظطراب کاهش پیدا کند. حتی در بهبود خواب و کیفیت آن کمک می کند. شما می توانید با خوب کردن خوابتان بختک را از بین ببرید. قبل خواب ۱الی ۲فنجان چای بابونه بخورید. چای بابونه امکان دارد با بعضی از داروها برخورد داشته باشند،قبل ازمصرف با پزشکتان هماهنگ کنید. داروهایی همچون آرام بخش، دیابت و فشار خون برخورد داشته باشد.

درمان بختک در طب سنتی

از وارنگ بو یا آبتل استفاده کنید.

آبتل در بهبود خواب،کاهش اظطراب و درمان بختک کمک و موثر می باشد. تاثیر این دارو از بانونه بیشتر است بهتر از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. از کسانی که باردار و تیرویید پرکار دارند این دارو استفاده نشود. این کپسول ۴۰۰الی ۵۰۰میلی را روزانه ۳بار مصرف کنید.

 

روغن اسطوخودوس برروی دست و مچ بزنید.

چند قطره روغن بر روی دستانتان بریزید و ماساژ دهید، این کار به خواب شما کمک می کند. چند قطر روغن اسطوخودوس را ۱قاشق روغن نارگیل قاطی کنید و به دست و مچتان بزنید و آن را نزدیک صورتتان ببرید و نفس بکشید.

درمان بختک چیست

درمان بختک

 

درمان بختک >> روش های پزشکی و دارویی

علاج بختک چیست

اگر بختک ادامه داشت به دکتر بروید.

اگر مواردی که گفته شده موثر نبود برای درمان بختک به پزشک مراجعه کنید. یادمان باشد که بختک ممکن است ب مشکلی مانند حمله خواب تبدیل شود. در مورد استفاده داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای با پزشکتان مشورت کنید. اگر پزشکتان داروی ضد افسردگی مانند کلومیپرامین تجویز کرد برای درمان بختک خوب است. این دارو شیمی مغز را تغییر میدهد و عوارض جانبی دارد که بهتر است با دکترتان مشورت کنید.

عوارض این دارو:

 • خواب آلودگی
 • یبوست
 • عرق کردن
 • خشکی دهان
 • تاری دید

درمان بختک در خواب

در مورد ملاتونین با پزشک خود صحبت کنید.

ملاتونین در بدن به صورت طبیعی تولید می شود ولی در بعضی بدن ها تولید نمی شود. ملاتونین هورمون خوب است. همچنین می توانید بدون نسخه تهیه کنید،اما با مشورت بهتر است. اگر مسن هستید از دزهای پایین استفاده کنید.

 

اطلاعات کافی از عوارض داروها داشته باشید.

اگر دارو مصرف می کنید از عوارض آن اطلاع داشته باشید یا از پزشکتان بپرسید. زیرا بعضی از داروها سبب اختلال در خواب خواهند شد. بنابراین از دز مصرفی پایین داروها برای حل مشکل بختک استفاده کنید.

بختک چیست.com

چیکار کنم بختک روم نیافته

درمان بختک با داروهای گیاهی

delbaraneh.co

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

با اضافه کردن این خوراکی‌ها به آب ولرم جان خود را نجات دهید

بهبود طبیعی بیماری کبد چرب ,با اضافه کردن این خوراکی‌ها به آب ولرم جان خود را نجات دهید

در ایران در سال‌های اخیر مصرف غذاهای ناسالم، بسته بندی شده و فست فود رواج یافته در کنار این پرخوری و سبک زندگی اشتباه نیز باعث شده اختلالات جسمانی خطرناکی نظیر کبد چرب تبدیل به پدیده‌ای رایج شود. اما حتی این بیماری خطرناک هم راه درمان دارد و می‌توان با رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای از شدت آن کم کرد.