خانه / مذهبي / احادیث و سخنان بزرگان / ثواب افطاری دادن در ماه رمضان + حدیث ثواب افطاری دادن

ثواب افطاری دادن در ماه رمضان + حدیث ثواب افطاری دادن

ثواب افطاری دادن در ماه رمضان + حدیث ثواب افطاری دادن


 

ثواب افطاری دادن در ماه رمضان + حدیث ثواب افطاری دادن

مجله سر گرمی اسکیمو:

حجت الاسلام محمد حسنی بیان کرد : پیامبر اکرم (ص) در خطبه شعبانیه در ردیف ذکر فضائل ماه مبارک رمضان فرمودند :هر کس از شما در این ماه روزه دارى را افطاری دهد؛ خداى تعالى پاداش عملش را ثواب یک برده آزاد کردن و آمرزش گناهان گذشته او قرار خواهد داد.

وی بیان کرد : سئوال شد یا رسول ا… ! همه ما که توانایى افطاری دادن نداریم ما چگونه به این ثواب برسیم حضرت فرمود: خداوند کریم است ٰعطا می کند این ثواب را به آن کسی که روزه داری را با کمی شیر یا جرعه ای اب خنک یا چند دانه خرما افطاری دهد.

چهل حدیث گهربار از امام زمان حضرت مهدی(عج)

حسنی ادامه داد : در حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده است که هر کس روزه داری را افطاری دهد برای اوست مثل پاداش روزه دار و امام کاظم (ع ) فرمودند : ثواب افطاری دادن به برادر مؤ من برتر از روزه گرفتن است و از امام صادق (ع) روایت شده است که روزی یکی از دوستان و اصحاب پدرم ، به نام سدیر صیرفی در ماه مبارک رمضان نزد پدرم ، حضرت باقرالعلوم علیه السلام شرفیاب شد،پدرم او را مخاطب قرار داد و فرمود: ای سدیر! آیا می دانی این شب ها، چه شب هائی است ؟ سدیر در پاسخ اظهار داشت : بلی ، فدایت گردم ، این شب ها، شب های ماه مبارک رمضان است پدرم فرمود: آیا قادر هستی که ده برده از فرزندان حضرت اسماعیل علیه السلام را در هر شب از شب های ماه مبارک رمضان خریداری نموده و آزادشان کنی ؟ سدیر گفت : پدر و مادرم فدای شما باد، امکانات مالی ندارم و حتی قادر نیستم که یک برده آزاد کنم سپس پدرم اظهار داشت : آیا می توانی هرشب یک مرد مسلمان را افطاری دهی ؟ سدیر گفت : بلی ، یاابن رسول ا…! حتی می توانم ده مسلمان را افطاری دهم. پدرم – امام محمّد باقر علیه السلام – فرمود: منظور من نیز همین بود که افطاری دادن به یک مسلمان در این شب ها، معادل است با آزادی یک برده از فرزندان حضرت اسماعیل (ع).

پس چه خوب است که ما هم تا قبل از پایان ماه مبارک به این سنت حسنه مبادرت نموده تا از اجر عظیم آن محروم نمانیم.

اعمال ماه ربیع الاول

notarin

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

ایام البیض ماه رمضان 1402 چه روزهایی است؟ اعمال و نماز آن چیست؟

 ایام البیض ماه رمضان ۱۴۰۲ چه روزهایی است؟ اعمال و نماز آن چیست؟

روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه رمضان که به ایام البیض معروف هستند مصادف خواهد شد با پانزدهم، شانزدهم و هفدهم ماه فروردین که به نورانی ترین شب های ماه رمضان مشهور هستند.