خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / تجویز روانگردان در پانسیون های مطالعاتی
روز گذشته سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران نسبت به آسیب هایی که در کمین دانش آموزان در پانسیون های مطالعاتی است،

تجویز روانگردان در پانسیون های مطالعاتی

پانسیون های مطالعاتی

 مجله سر گرمی اسکیمو:

روز گذشته سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران نسبت به آسیب هایی که در کمین دانش آموزان در پانسیون های مطالعاتی است، هشدار داد. مسعود ثقفی این پانسیون ها را غیرمجاز و آسیب زا توصیف کرد و گفت: حتی این احتمال وجود دارد که پانسیون های مطالعاتی برای رفع خستگی دانش آموزان داروهای روانگردان در اختیار آنها قرار دهند. این درحالی است که در سال های اخیر کمبود فضای مطالعه در مدارس و آپارتمان ها به رواج پانسیون های مطالعاتی به ویژه در تهران و دیگر شهرهای بزرگ منجر شده است.

قرار دادن دانش آموز در فضایی بسته و نگهبانی از او ویژگی پانسیون هایی است که والدین برای رفتن فرزندانشان به آنجا ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار تومان پرداخت می کنند؛ پانسیون هایی که صرف نظر از اینکه اعلام شده هیچ مجوزی ندارند از سلامتی غذاها و خوراکی هایی که در اختیار دانش آموزان می گذارند نیز اطلاعی وجود ندارد. این در حالی است که افزایش مصرف روانگردان ها در قالب قرص های شب امتحانی را در میان دانش آموزان به ویژه کنکوری ها طی سال های اخیر شاهد هستیم. از سوی دیگر ماراتن نفسگیر شرکت در کنکور و موفقیت در آن هم به بخش بزرگی از دغدغه های والدین و دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی تبدیل شده است؛ کنکوری که هنوز هم در مورد لزوم یا عدم لزوم وجود آن شک های زیادی وجود دارد. با این حال بازار کلاس ها و موسساتی که از این آب گل آلود ماهی می گیرند همیشه داغ است.

شهریه هر ماه ۲۵۰ هزار تومان!

پانسیون های مطالعاتی تعدادشان کم نیست. کافی است این عنوان را در موتور جست و جوگر گوگل وارد کنی تا صدها نام موسسه آموزشی مقابل دیدگانت نقش ببندد، اما همه شرایط مشابهی برای ثبت نام دارند. این موسسات با در اختیار داشتن مشاوران تحصیلی در کلیه رشته ها برای دانش آموزان برنامه ریزی می کنند تا آنها به قول خودشان از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنند. در تبلیغات یکی از پانسیون های مطرح مطالعاتی که آنطور که در سایت آن مشخص است چندین مجوز از دستگاه های مختلف دارد و البته نام آموزش و پرورش در هیچ یک از آنها نیست، آمده است: «دانش آموزا از صبح تو مدرسه هستن و عصر وقتی می رن خونه احتیاج دارن یه ذره استراحت کنن. اما استراحت یه ذره زیادی طول می کشه و تا پاسی از شب ادامه پیدا می کنه. بعد از اون هم زمان صرف شام و دیدن سریال و… بعد اون هم که با یه ذره مطالعه وقت خواب می شه! پس یه عالمه وقت تلف می شه!یه سری دیگه از دانش آموزا هم می خوان درس بخونن و وقت کم تلف می کنن، اما شرایط خونه مناسب نیست: سر و صدا ، رفت و آمد و… تو پانسیون عادت های خوب مطالعه ایجاد می شه و زمان های تلف شده به حداقل می رسه. در ادامه این تبلیغات آمده است: پانسیون مطالعاتی دانش آموزان از ساعت سه بعد از ظهر تا ساعت ۹ شب فعالیت می کنه، اعضای پانسیون مطالعاتی طبق برنامه ای که در اختیارشون قرار می دیم مطالعه می کنن و تمام مدت توسط دوربین کنترل می شوند تا درس بخونن. هزینه ثبت نام و شرکت در این پانسیون مطالعاتی به ازای هر ماه ۲۵۰ هزار تومنه.»

رفع خستگی دانش آموزان با داروهای روانگردان

روز گذشته سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران نسبت به رواج پدیده پانسیون های مطالعاتی و آسیب های در کمین دانش آموزان در این مکان های پُر آسیب هشدار داد. به گزارش تسنیم، مسعود ثقفی اظهار داشت: به تازگی با پدیده ای با عنوان پانسیون های مطالعاتی روبه رو شده ایم که دانش آموزان را به ویژه در پایه دوم و سوم متوسطه با تبلیغات فریبکارانه در مکان هایی خارج از مدرسه جمع می کنند.او افزود: این مکان ها وابستگی به آموزش و پرورش ندارند و به دلیل آسیب های اجتماعی و موارد غیراخلاقی متعدد از سوی آموزش و پرورش تایید نشده و مجوزی به آنها اعطا نمی شود.سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران کفت: به خانواده ها هشدار می دهیم که به هیچ عنوان فریب تبلیغات این مکان ها را نخورند و حتی این احتمال وجود دارد که پانسیون های مطالعاتی برای رفع خستگی دانش آموزان داروهای روانگردان در اختیارشان قرار دهند. برخی دانش آموزان برای آمادگی در امتحانات نهایی یا کنکور و مطالعه به این پانسیون ها مراجعه می کنند، اما خانواده ها باید هوشیار بوده و فرزندان خود را به این مکان های پُر آسیب نفرستند. ثقفی افزود: از اداره اماکن نیروی انتظامی و قوه قضائیه درخواست می کنیم با این پدیده به صورت قاطع برخورد کنند.

آغاز توزیع کارت آزمون «یوس» از فردا

محیط آرام در عید نوروز

در سایت یک پانسیون مطالعاتی دیگر اردوی نوروز تبلیغ شده و به پدر و مادرها پیشنهاد شده برای اینکه عید راحت و بی دردسری داشته باشند، دانش آموزان خود را برای آمادگی بیشتر در کنکور به این محیط ها ببرند. بحث استانداردهای آموزشی و فضای آرام لازمه تحصیل است و اگر خانواده ای نتواند محیطی آرام برای تحصیل فرزندان خود ایجاد کند، با وضیعت مدارس ما دانش آموز محال است بتواند در مدرسه این محیط آرام را برای درس خواندن پیدا کند. نتیجه چنین روندی رواج موسسات غیر مجاز در قالب پانسیون هاست که آسیب های دیگری را به دنبال دارد. هزینه اردوی مطالعاتی نوروز ۳۵۰ هزارتومان درج شده که مربوط به نوروز۹۵ بوده است. در توضیح شرایط ثبت نام در اردو آمده است: صبحانه و میان وعده از سوی موسسه است و بقیه وعده های غذایی باید توسط فرد یا از منزل آورده شده یا خریده شود. غیبت از اردو یعنی حذف و عدم بازگشت شهریه و ورود و خروج فقط طبق ساعت دقیق و مشخص شده امکان پذیر است

بازداشت «هانی‌کُرده» و3 نوچه‌اش از سوی پلیس

فرهنگ غلط آموزشی و چشم و همچشمی

یک کارشناس مسائل آموزشی با بیان اینکه حد مطلوب فضای آموزشی در ایران ۵۰ درصد کمتر از استانداردهای جهانی است، به «آرمان» می گوید: سرانه فضای آموزشی مطلوب به ازای هر دانش آموز شش تا هشت متر است، اما در حال حاضر سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز حدود یک متر است. مهدی بهلولی می افزاید:دلیل اینکه خانواده ای تمایل دارد ماهی حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه کند تا فرزندش در جایی خاص تحت عنوان اردو درس بخواند، کمبود فضای مطالعاتی در کشور نیست، بلکه به دلیل فرهنگ غلطی است که بر آموزش و پرورش و خانواده های ما حاکم است. این کارشناس با اشاره به روند مدرک گرایی و تمرکز بر کنکور می گوید: آموزش و پرورش باید ریشه یابی کند که چرا تعداد موسسات مجاز و غیرمجاز کنکور به یکباره در کشور این همه زیاد شد. وقتی نظام آموزشی تنها بر مدرک و نمره تاکید کند، نتیجه آن رقابتی ناسالم و شکل گیری موسساتی از این دست است که برای کسب سود دست به هر کاری می زنند. به گفته بهلولی در کشور ما هیچ اردوی علمی، فرهنگی و حتی هنری برای دانش آموزان و دانشجویان برگزار نمی شود و اردوهای پانسیون های مطالعاتی هم به عنوان اردوی مطالعاتی و با هدف درآمدزایی ایجاد شده در حالی که باید مشتریان این اردوها هم بررسی شوند. او می گوید: بیشتر خانواده هایی که توان مالی بالایی دارند برای چشم و هم چشمی فرزندان خود رابه این موسسات می فرستند، در حالی که نه تنها از نظر علمی این موسسات موثر نیستند، بلکه به دلیل نداشتن مجوز ممکن است منجر به ایجاد مشکلات دیگری هم برای دانش آموزان بشوند که قابل جبران نباشد.

آموزش و پرورش درخصوص «سرویس مدارس» مسئولیتی دارد؟

منبع: تابناک

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

فرار کارمند بندر امام به کانادا بعد از اختلاس ۲ میلیون دلاری؛ آرش اشتری کیست؟ + ویدئو

آرش اشتری کیست و چگونه و چه زمانی ۱۰۸ میلیارد تومان را به کانادا جا به جا کرد؟

ویدئویی قدیمی از آرش اشتری کارشناس مسئول بندر امام که ۲ میلیون دلار به عبارتی حدود ۱۰۸ میلیارد تومان اختلاس کرده منتشر شده است. اشتری متواری شده و به کانادا گریخته است.