خانه / اخبار / اخباراقتصادی / ماجرای اضافه شدن تعطیلات آخر هفته دو روزه شدن تعطیلات رسمی
در هفته های گذشته با طرح مجلس برای اضافه کردن یک روز تعطیل جدید به تقویم، مساله ساماندهی تعطیلات مجددا به عنوان یکی از موضوعات قابل بحث در فضای کارشناسی کشور مطرح شد.

ماجرای اضافه شدن تعطیلات آخر هفته دو روزه شدن تعطیلات رسمی

تعطیلات آخر هفته ، تعطیلات رسمی ماجرای اضافه شدن تعطیلات آخر هفته دو روزه شدن تعطیلات رسمی

 

ماجرای اضافه شدن تعطیلات آخر هفته

مجله سر گرمی اسکیمو:

بسیاری از کشورهای اسلامی نیز مشابه اکثر کشورهای جهان، در سال های گذشته با ساماندهی روزهای تعطیل، تعداد تعطیلات آخر هفته خود را به دو روز افزایش داده اند و تنها کشورهای معدودی مثل ایران و پاکستان، تنها یک روز تعطیل در هفته دارند.

به عنوان مثال، از بین ۱۱۴ کشور مورد بررسی که کشورهای اروپایی و کشورهای با اکثریت مسلمان نیز در بین آنها قرار دارد، سه کشور فقط یک روز تعطیل یعنی جمعه و ۹ کشور فقط یک روز تعطیل یعنی یکشنبه را داشته اند و سایرین، دو روز در هفته را به عنوان تعطیلی رسمی اعلام کرده اند. طبق این بررسی ها، با توجه به ساختار خاص اقتصادی ایران، افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز، زیان های اقتصادی مستقیمی نخواهد داشت ولی هم از لحاظ صرفه جویی در هزینه ها و هم از لحاظ افزایش بهره وری سایر روزهای کاری، می تواند به رشد اقتصادی کمک کند. با این حال و به دلیل تعداد بالای تعطیلات مناسبتی در طول سال، افزایش تعطیلات آخر هفته نیازمند کاهش برخی از مناسبت های تعطیل در روزهای دیگر سال است.

ساماندهی روزهای تعطیل

یکی از تفاوت های اصلی روزهای کاری هفتگی در ایران با اغلب کشورها در این است که هفته های کاری در ایران تنها یک روز تعطیل یعنی جمعه را دارد ولی در بسیاری از کشورها، دو روز آخر هفته و اغلب روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. با وجود اینکه در ایران فقط یک روز تعطیل در هفته وجود دارد، تعداد روزهای تعطیل مناسبتی در کشور نسبتا زیاد است و این روزها، توزیع پراکنده ای در تقویم سالانه دارند و اغلب هم به دلیل اینکه مبنای آنها مذهبی و بر اساس تقویم قمری است، در تقویم رسمی کشور یعنی تقویم شمسی به صورت پیوسته در حال تغییر هستند. چنین مسائلی، باعث شده که در سال های گذشته مساله «ساماندهی تعطیلات» به تدریج به عنوان یکی از مسائل مهم و قابل بحث، به سطح سیاست گذاری وارد شود.

کارشناسان مختلفی نیز با رویکردهای متفاوت، دیدگاه های خود را نسبت به آن ارائه کرده اند.به عنوان مثال، برخی از زاویه «نسبت بین تعداد روزهای کاری و تولید ناخالص داخلی» به این بحث ورود کرده و گفته اند که با افزایش تعطیلات آخر هفته، به تولید ناخالص داخلی کشور زیان وارد می شود. این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد میزان خسارت وارد شده به تولید در ازای هر روز تعطیل، بستگی به ساختار اقتصادی هر کشور دارد. برای مثال در اندونزی که اقتصادی مبتنی بر توریسم دارد؛ در هر روز تعطیلی حدود ۶/ ۰ درصد به تولید ناخالص داخلی افزوده می شود.

اعلام زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت

دو روی افزایش تعطیلات

برخی از کارشناسان با اشاره به ساختار اقتصادی خاص ایران، اظهار می کنند که افزایش تعطیلات آخر هفته حتی به صورت مستقیم هم زیان چندانی به تولید ناخالص داخلی وارد نمی کند. در این تحلیل، گفته می شود که حدود ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را نفت و کشاورزی تشکیل می دهند که می توان گفت مجزا از تعطیلات کار می کنند. حدود ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی هم مربوط به هتلداری و گردشگری و رستوران داری است که مشابه مورد اندونزی، در صورت افزایش تعطیلات این بخش می تواند فعال تر شود و سهم بیشتری از تولید کسب کند. خصوصا اینکه با توجه به چشم انداز اقتصاد بدون نفت و ظرفیت های کشور در بخش گردشگری، تقویت این بخش ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

فعالیت های ساختمانی نیز با سهم ۶ تا ۷ درصدی خود از کل تولید، تقریبا مستقل از تعطیلات رسمی عمل می کنند. در بخش خدمات نیز، حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات با سهم ۱۶ درصدی و خدمات شخصی و عمومی با سهم ۹ درصدی خود مستقل از تعطیلات عمل می کند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که بیش از ۶۰ درصد از بخش های اقتصادی، کاملا یا تقریبا مستقل از تعطیلات رسمی فعالیت می کنند. در بخش های دیگر نیز با زمان بندی صحیح شیفت های کاری به منظور افزایش بهره وری و استفاده حداکثری از زمان کاری، می توان این تاثیر را تا حدود زیادی تعدیل کرد.

از سوی دیگر، افزایش تعطیلات می تواند در برخی موارد از هزینه های اضافی بکاهد و در بسیاری از موارد نیز، با افزایش بهره وری نیروی کار در سایر روزهای هفته، میزان کارآیی روزهای دیگر را بالا ببرد. به عنوان مثال، برآورد شده است که تعطیلی یک روز بدون احتساب تعطیلی بخش های صنعتی می تواند تا ۴۰ درصد مصرف انرژی در آن روز را کاهش دهد و از برخی هزینه های غیرمستقیم مثل آلودگی در کلان شهرها نیز بکاهد.

شنبه یا پنج شنبه؟

از بین ۱۱۴ کشور مورد بررسی که کشورهای اروپایی و کشورهای با اکثریت مسلمان نیز در بین آنها قرار دارد، تنها سه کشور افغانستان، جیبوتی و ایران دارای فقط یک روز تعطیلی جمعه در تقویم خود بوده اند. کشورهای اوگاندا، پاکستان، کره شمالی، مکزیک، هند، هنگ کنگ، گینه استوایی، کاستاریکا و کلمبیا هم فقط یک روز تعطیل یعنی روز یکشنبه را در تقویم خود داشته اند. ۱۰۲ کشور باقی مانده، دو روز تعطیلی هفتگی در تقویم رسمی خود داشته اند که برای اکثر کشورهای اروپایی، روزهای شنبه و یکشنبه و برای اکثر کشورهای مسلمان، روزهای جمعه و شنبه بوده است.

قیمت انواع گوشت ماکیان در بازار

بنابراین فارغ از «تعداد» روزهای تعطیل، خود این روزها هم باید مورد بحث قرار بگیرد و با توجه به ساختار هر کشور و الگوهای مورد استفاده در سایر کشورها، تصمیم بهینه ای برای آن گرفته شود. به نظر می رسد به دلیل اینکه اغلب کشورها تحت تاثیر الگوی اروپایی تعطیلی روز یکشنبه بوده اند، هنگام افزایش تعطیلات هفتگی خود به دو روز نیز روز شنبه را به عنوان مکمل روز یکشنبه برگزیده اند.

ولی با توجه به اهمیت روز جمعه در کشورهای با جمعیت غالب مسلمان، در همه این کشورها به جز لبنان و پاکستان جمعه روز تعطیل محسوب می شود. در لبنان روزهای شنبه و یکشنبه تعطیلات هفتگی را تشکیل می دهند و در پاکستان، هر هفته تنها یک روز تعطیل یعنی روز یکشنبه را دارد. پاکستان و ایران تنها کشورهایی در بین کشورهای مسلمان هستند که تنها یک روز تعطیل در هفته دارند. با این حال، بررسی ها نشان می دهد که در اکثر قریب به اتفاق کشورهای مسلمان، روزهای تعطیل شامل روزهای جمعه و شنبه است. این در حالی است که به نظر می رسد در سال های گذشته مسیر تصمیم گیری در کشور به گونه ای بوده که روز «پنج شنبه» در کنار جمعه، به عنوان دومین روز تعطیل در هفته تعیین شود. امری که در مغایرت با مسیر طی شده در اغلب کشورهای مسلمان نیز قرار دارد.

آغاز مذاکرات فرزین با رئیس بانک مرکزی قطر

از منظر اقتصادی نیز، به نظر می رسد تعطیل بودن روز شنبه ترجیح بسیار بیشتری در مقایسه با تعطیل بودن روز پنج شنبه داشته باشد. چرا که در صورت تعطیلی روز پنج شنبه، بسیاری از مراودات بین المللی کشور در هفته طی چهار روز متوالی، تقریبا تعطیل خواهند شد و پنج شنبه و جمعه را به دلیل تعطیلات داخلی و شنبه و یکشنبه را به دلیل تعطیلات بین المللی از دست خواهند داد. به دلیل چنین مسائلی، بسیاری از کشورهای عربی نیز در سال ۲۰۱۲ روزهای تعطیل خود را از پنج شنبه و جمعه به شنبه و جمعه تغییر دادند.

یافته های OECD (سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه) در رابطه با نحوه توزیع تعطیلات در بین کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۴ نیز حاکی از این بوده که در میان کشور هایی که بیشترین حجم از مبادلات را دارند یکسان سازی تعطیلات تقویم سبب صرفه جویی در هزینه تعطیلات خواهد شد.

تجربه عربستان

در نشست سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در سال ۲۰۱۰ مقرر شد که این کشورها با یک روز تغییر، تعطیلات پایان هفته خود را به دو روز افزایش دهند. پس از عمان، در آغاز ماه جولای ۲۰۱۳، عربستان آخرین کشور عربی بود که این تغییرات را در تقویم کاری خود اعمال کرد. در کنار تطبیق با تقویم جهانی، یکی از مهم ترین دلایل مقامات سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس برای تغییر زمان تعطیلات پایان هفته ایجاد سهولت برای سرمایه گذاران در بازار چند هزار میلیارد دلاری این کشورها بود. به نوشته اکونومیست، ابلاغ این حکم در زمان مناسبی از سال ۲۰۱۳در کشور عربستان (پیش از تعطیلات ماه رمضان) باعث شد اصطکاک ناشی از عدم تطابق سریع جامعه با این امر به حداقل برسد.

تعطیلات آخر هفته ، تعطیلات رسمی ، تعطیلات آخر هفته در ایران
دو روزه شدن تعطیلات رسمی آخر هفته۵/۵۶
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد – /م

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

کوروش کمپانی از کجا سبز شد؟ | نقصی که باعث منجر به حیف و میل میلیارد دلاری شد

کوروش کمپانی از کجا سبز شد؟ | نقصی که باعث منجر به حیف و میل میلیارد دلاری شد

 در روزهای اخیر ماجرای کلاهبرداری صدها میلیارد تومانی یک واردکننده و عرضه کننده  آیفون حواشی زیادی به همراه داشته است.