کد خبر : 96933
تاریخ انتشار : پنجشنبه 14 تیر 1403 - 10:46
2 بازدید بازدید

رایج ترین آفات فیکوس و نحوه درمان بیماری های فیکوس

رایج ترین آفات فیکوس و نحوه درمان بیماری های فیکوس

گیاه زیبای فیکوس از صلابت و زیبایی خاصی برخوردار می باشد، اما تمامی گیاهان دارای بیماری ها و آفاتی می باشند، که برای سلامتی آن ها خطر مهمی تلقی می شوند. آفات فیکوس نیز می توانند، با بیماری گیاه و خطر ریزش برگ های آن همراه باشند، که به بررسی این آفات و روش های درمان پرداخته ایم، تا در حفظ سلامتی این گیاه محبوب موثر باشیم.

۸۷ / ۱۰۰

 

فیکوس یکی از گیاهان مقاومی می باشد، که با مراقبت درست و فراهم کردن شرایط رشد آن در عین سلامت و زیبایی قد می کشد و به ندرت با بیماری درگیر می شود. از جمله خطراتی که می تواند، سلامت این گیاه را مورد تهدید قرار دهد، حمله برخی آفات، قارچ و باکتری ها می باشد. آگاهی از آفات فیکوس و روش های درمان این گیاه راهی است، تا بتوانید سلامت گیاه زیبای خود را تضمین نمایید و از شدت گرفتن بیماری در این گیاه بکاهید.

گیاه فیکوس در زمره زیباترین و مقاوم ترین گیاهان زینتی می باشد و گونه فیکوس لیتراتا با برخورداری از برگ های بزرگ و پهن یکی از گونه های محبوب در میان مردم می باشد و افراد بسیاری به نگهدری از این گیاه مشغول هستند، هرچند پرورش و نگهداری از گیاهان همواره با چالش هایی همراه می باشد، که فیکوس نیز از این چالش ها مستثنی نیست.

بررسی آفات خطرناک و مهم گیاه فیکوس

آفات فیکوس و روش های درمان

فیکوس لیتراتای زیبا و محبوب با برگ های بزرگ و خیره کننده خود و ریشه های عضیم تنیده در خاک می تواند، با بیماری هایی چون گال طوقه، سودوموناس، لکه برگ زانتوموناس، آنتراکتوز، بوتریتیس، میروتسیوم، رایزوکتونیا و بلایت و سایر آفت ها درگیر شود. برای پیشگیری از بروز این بیماری ها و آفت ها باید با شرایط لازم برای سلامت گیاه آشنا شوید و روش های درمان را به خوبی بشانسید. فراموش نکنید، پس از جا به جایی گیاه و انتقال آن به خانه باید فیکوس با کود آمینو اسید تغذیه شود، تا از بروز تنش در گیاه پیشگیری به عمل آید.

لکه برگی باکتریایی

از بیماری های فیکوس باید به بیماری لکه برگی اشاره کرد، برخی از باکتری های عامل بروز این امر در گیاه می باشند و لکه هایی در گیاه به وجود می آورند، این لکه ها به مرور زرد رنگ می شوند و با شدت گرفتن بیماری لکه های کوچک زرد به تردیج به رنگ قهوه ای تغییر پیدا می کنند و در نهایت با سیاه شدن لکه ها برگ ها از گیاه جدا شده و می ریزند.

قارچ فیکوس

از آفات فیکوس باید به قارچ ها اشاره کرد، عوامل بیماری زای مختلفی مانند قارچ ها و باکتری ها وجود دارند، که برای سلامت فیکوس مضر می باشند و می توانند، سلامتی گیاه را به خطر بیاندازند. در این صورت لازم است، از شرایط موثر برای بهبود گیاه آگاه باشید و بتوانید، گیاه خود از این عوامل بیمازی زا دور نگه دارید.

نگهداری و تکثیر گیاه پیچک گلیسین خارجی

چنانچه بیماری قارچی فیکوس از قارچ (Fungal disease) ناشی شده باشد، شاهد علائمی چون تیره شدن برگ های گیاه و ظاهر شدن لکه های قهوه ای، خشک شدن گیاه، ریختن برگ ها، سیاه و قهوه ای شدن شاخه ها و برگ های جوان خواهید بود. برای بهبود گیاه لازم است، از چند فاکتور مهم پیروی نمایید، این فاکتور ها عبارتند از آبیاری به موقع گیاه فیکوس، حذف کردن برگ های آلوده شده، استفاده از سم و قارچ کش مناسب.

 

 

تیریپس

تیریپس ها نیز آفاتی هستند، که از شیره گیاه فیکوس تغذیه می کنند و در زمره آفات رایج فیکوس می باشند و یک تهدید برای برگ های بزرگ این گیاه محسوب می شوند و با تغییر رنگ و ریزش برگ های گیاه همراه خواهند بود. تریپس ها معمولا به صورت نقاط سیاه و قهوه ای کوچک در زیر سطح برگ مشاهده می شوند.

بررسی تریپس آفت خطرناک فیکوس

برای حذف تریپس ها در ابتدا بهتر است، از صابون های مخصوص کشاورزی کمک بگیرید و با یک دستمال نرم آغشته به صابون های مخصوص کشاورزی آفات را از سطح برگ و زیر برگ ها پاک کنید، افزایش رطوبت گیاه و استفاده از بخور سرد و جزیره در درمان گیاه و دفع این آفات بسیار کاربردی خواهد بود.

بخوانید:راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه فیکوس بنجامین در خانه

 شپشک آرد آلو

از دیگر آفات فیکوس که می تواند، خطرات بسیاری برای این گیاه داشته باشد، حشرات نرمی به نام شپشک آرد آلو می باشد، بدن این حشرات ریز با پودری سفید رنگ پوشیده شده است. غذای این حشرات شیره گیاه است و به طبع به دنبال تغذیه این حشره از گیاه، رشد آن با اختلال مواجه می شود. بروز این آفات در گیاه می تواند، در مدت کوتاهی حیات گیاه را تهدید نماید و خطر جدی برای فیکوس می باشد، بنابراین با مشاهده آن باید فورا برای رفع این آفت اقدام کرد.

۱۵ گیاه آپارتمانی که در آشپزخانه خوب رشد می‌کنند | بهترین گیاهان آپارتمانی برای آشپزخانه + نکات نگهداری

اولین راه چاره برای از بین بردن این آفت استفاده از پارچه ای نرم و آغشته شده به الکل می باشد، با تمیز کردن برگ ها با الکل، این حشرات از بین خواهند رفت، در مرحله بعد باید از سموم آفت کش سیستمیک اختصاصی استفاده کنید، تا زنیجره زندگی این آفت به کلی قطع شود.

نکته مهم این است، که به یاد داشته باشید، که سم های تماسی نمی توانند، از پوشش آردی شکل بدن حشره عبور کنند و تاثیر چندانی نخواهند داشت و صرفا برای درمان توصیه می شوند. به همین جهت لازم است، برای استفاده از سم مناسب از یک گیاهپزشک مشورت های لازم را دریافت کنید.

آشنایی با شپشک آرد آلو در گیاه فیکوس

کنه عنگبوتی

کنه عنکبوتی حشرات کوچکی می باشند، که با ایجاد حفره در برگ های فیکوس، از شیره داخل برگ ها تغذیه می کنند و به تدریج موجب زرد شدن برگ ها و در نهایت ریختن آن ها می شوند. این نوع از آفات فیکوس معمولا به شکل نقاط بسیار ریز قرمز و قهوه ای در زیر برگ ها مشاهده می شوند، از علائم شیوع این آفات در گیاه می توان به وجود تار های ریز عنکبوتی نیز اشاره کرد.

کنه های عنکبوتی با تنیدن تار به سرعت گیاهان مجاور را نیرزدرگیر می کنند و برای از بین بردن آن ها باید در اولین قدن گیاه آلوده را از سایر گیاهان دیگر جدا کرد، تا از سرایت این آفت پیشگیری شود، در قدم دوم باید از سموم شیمیایی کمک بگیرید. توصیه می شود، با یک دستمال مرطوب آفت ها را نابود کنید و از روی برگ های گیاه پاک کنید و بعد از آن با سموم شیمیایی کنه کش مخصوص به درمان کامل گیاه بپردازید.

فواید تفاله چای برای گیاهان و نحوه استفاده از تفاله چای

استفاده از سم باید در دوره های هفت تا نه روزه تکرار شود، برای استفاده از مناسب ترین کنه کش ابتدا مشورت های لام را از یک گیاه شناس دریافت نمایید. از راهکار های مفید دیگر افزایش میزان رطوبت اطراف گیاه می باشد، با کمک جزیره و یا دستگاه بخور سرد در کاهش این آفت بسیار موفق خواهید بود.

کنه عنکبوتی و تهدید سلامتی گیاه فیکوس

چروک شدن ساقه

یکی از بیماری های رایجی که می تواند، حیات گیاه را با تهدید های جدی مواجه کند، چروک شدن ساقه گیاه فیکوس می یاشد، عامل بروز این اتفاق در گیاه نرسیدن آب کافی به ساقه های آن می باشد، اما آنچه دلیل نرسیدن آب به ساقه است، بروز مشکل در ریشه ها می باشد و بدین معنا است، که اختلالی در عملکرد ریشه ها روی داده است و احتمالا ریشه دچار پوسیدگی شده است.

برای رفع چنین مشکلی باید از چند اصل مهم پیروی نمایید، این اصول عبارتند از تعویض خاک، آبیاری گیاه در مواقعی که خاک آن خشک شده باشد و استفاده از قارچکش هایی مانند بنومیل در صورت بروز پوسیدگی ریشه. با رعایت این فاکتور ها ریشه گیاه بهبود می یابد و از چروک شدن ساقه و بیماری پیشگیری می شود و مقاومت گیاه در برابر آفات افزایش پیدا می کند. با رسیدگی به گیاه و رعایت اصول مهم در نگهداری قطعا نیازی به نگرانی درباره بروز آفات فیکوس نخواهید داشت و از گیاه سرزنده ای برخوردار خواهید بود. آگاهی از شرایط مناسب نگهداری از فیکوس لیراتا و نکاتی برای رشد بهتر این گیاه می تواند، تاثیر بسزایی در سلامت گیاه زیبای شما داشته باشد.

منبع : آرگا

۸۷ / ۱۰۰

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn