چگونه و با چه چیزی وسایل داخل خانه را پاک کنیم /نکات خانه داری

0 minutes, 48 seconds Read

 

پاک کردن وسایل چوبی رنگ شده
یک چهارم فنجان آمونیاک و چهار لیتر آب گرم را مخلوط و با آن سطح مورد نظر را تمیز کنید.  اگر آمونیاک در دسترس ندارید یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی را در چهار لیتر آب گرم بریزید و از این محلول برای تمیز کردن سطوح چوبی رنگ شده استفاده کنید.

تمییز کردن وسایل چوبی:
برای تمییز کردن وسایل چوبی مانند میز تلویزیون، کمد، ویترین و … می توانید از روغن چرخ استفاده کنید. به این صورت که چند قطره روغن چرخ بر روی پارچه نرمی بریزید و بعد بر روی میز و یا اشیاء دیگر بکشید ؛ خواهید دید که چقدر تمیز و براق می شوند و حتی این کار باعث می شود که اشیاء چوبی خاک به خود نگیرند.

تمییز کردن مبلمان
برای شستن و تمییز کردن پارچه مبلمان، یک فنجان مایع ظرفشویی یا رختشویی را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا کاملاً کف کند. سپس به کمک پارچه یا برسی نرم، به آرامی کف را روی قسمت کوچکی از مبل امتحان کنید. اگر رنگ آن قسمت عوض نشد و در عین حال تمییزتر به نظر رسید، با مقدار کافی از این محلول تمام مبلمان را تمییز کنید و در پایان روی سطوح، دستمال خشک بکشید.
وسایل برقی

تمیز کردن لوازم خانگی
برای از بین بردن زردی لوازم خانگی سفید (از جمله ماشین لباسشویی، یخچال و آبمیوه گیری)، محلولی از نصف پیمانه مایع سفید کننده، نصف پیمانه جوش شیرین و چهار پیمانه آب گرم را با اسفنج روی سطح مورد نظر بمالید. پس از ده دقیقه، در صورت امکان محل را آبکشی و یا با دستمال مرطوب تمیز کنید.

– قسمت بیرونی و دیواره های وسایل برقی را بعد از پاک کردن با دستمال مرطوب، به وسیله پنبه آغشته به الکل صنعتی براق و تمیز کنید.

– بخش های قابل شستشوی آبمیوه گیری ممکن است در اثر استفاده زیاد رنگ گرفته باشند. برای پاک کردن و نیز جلوگیری از رنگ گرفتن آنها، یک دوم فنجان مایع سفید کننده، یک چهارم فنجان جوش شیرین و چهار فنجان آب گرم را با هم مخلوط کنید و با اسفنج روی قسمت های مورد نظر بمالید. همچنین می توانید به مدت ده دقیقه آنها را در این مایع بخیسانید. سپس بشویید و کاملاً خشک کنید.

– اثر انگشت بچه ها بر صفحه تلویزیون منظره نازیبایی به وجود می آورد. تلویزیون را هنگام تمیز کردن خاموش کنید. ابتدا با یک دستمال خشک غبار آن را بگیرید؛ و سپس با پنبه آغشته به محلول آب و الکل صفحه تلویزیون را تمیز کنید. الکل لکه های چرب و اثر انگشت را برطرف می کند. توصیه می شود از دستمال حوله ای و پرزدار استفاده نکنید. دیواره های غیرشیشه ای تلویزیون را نیز می توانید با پارافین مایع براق کنید و با دستمال خشک، چربی اضافی را بگیرید و براق کنید. این روش برای تمیز کردن ضبط صوت و ویدئویی که رنگ تیره دارند هم مناسب است.

اتو
ازبین برندهِ خط اتو
تا به حال پیش آمده که بخواهید خط اتوی شلوار را عوض کنید یا دم پای شلوار را باز کنید، اما خط اتوی قبلی لباس را نازیبا کرده باشد؟ برای این مشکل هم راه حلی وجود دارد؛ اسفنجی آغشته به سرکه سفید را روی محل مورد نظر بمالید تا خط اتوی قبلی برطرف شود. سپس شلوار را بشویید و دوباره اتو کنید.

پاک کنندهِ جرم و گچ اتو
اتوهای بخار در اثر استفاده از آب های سنگین هر چند وقت یک بار گچ می گیرند و راه عبور بخار در آنها مسدود می شود.  برای جرم گیری اتوی بخار و رفع گچ، مقداری سرکه سفید (سرکه تصفیه شده) داخل محفظه آب آن بریزید. بعد از ۲۴ ساعت، آن را خالی کنید؛ و سپس با چند بار پر و خالی کردن از آب، محفظه را شستشو دهید.
رسوبات و گچ داخل محفظه از بین خواهد رفت.

تمیزکردن اتو:
۱- اتو را به شدت گرم کنید و سپس روی پارچه خشن و بی مصرفی بکشید تا تمیز شود.
۲- در صورتی که کف اتوی شما از جنس تفلون نباشد ، می توانید با کشیدن یک تکه سنباده به کف اتو آن را تمیز کنید

یخچال
– برای تمیز کردن دیوارهای داخلی یخچال از محلول جوش شیرین و آب کمک بگیرید. برای این منظور یک تا دو قاشق جوش شیرین را در یک چهارم لیتر آب گرم حل کنید و یخچال را با آن پاک کنید. سپس با دستمال تمیز خشک نمایید. جوش شیرین بوی نامطبوع یخچال را از بین می برد.

– قفسه ها و کشوهایی را که می توان بیرون آورد می توانید با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و پس از خشک شدن دوباره در یخچال قرار دهید.

– پشت یخچال را تمیز نگاه دارید. برای پاک کردن این قسمت دوشاخه یخچال را بیرون آورید؛ و دستگاه را کمی جلو بکشید. به وسیله جاروبرقی گردوغبار پشت یخچال را بزدایید. به این ترتیب دستگاه بهتر کار می کند و عمر بیشتری خواهد داشت.

ظرفشویی و دستشویی

تمیز کنندهِ سینک (ظرفشویی)

– سینک ظرفشویی (SINK) معمولاً از جنس استیل است. بهتر است از مواد سفید کننده قوی برای تمیز کردن استفاده نکنید، زیرا رنگ استیل کدر می شود.بلکه پارچه ای را به سرکه سفید آغشته کنید و بر سطح ظرفشویی مالش دهید.
– جوش شیرین برای تمیز کردن سینک های استیل عالی عمل می کند. این ماده را به عنوان پودر تمیز کننده به کار گیرید.
– نمک ماده طبیعی مناسب برای ضدعفونی کردن سینک است. برای این منظور نمک خشک را روی سطح آن بپاشید و پس از نیم ساعت بشویید.

و همچنین کرم جیف ترگیه در سایز کوچک با سرپوش آبی هم میتواند کمک کند .

– برای تمیز کردن سینک های آلومینیومی و چینی محلول پودر ماشین لباسشویی توصیه می شود. بعد از آبکشی، با روزنامه مچاله شده سینک را برق بیندازید.
همچنین براى از بین بردن لکه ها و رسوبات آب روى سینک، پارچه اى را به سرکه سفید آغشته کنید و روى سطح را با آن مالش دهید.

تمیز کردن اجاق گاز:
اگرغذا یا شیرسررفته واجاق گازتان را کثیف کرده و تمیزکردن آن برایتان مشکل است، کافی است تا مقداری رب گوجه فرنگی را روی لکه ها مالیده و شب تا صبح بگذارید، بماند. صبح با استفاده از یک اسفنج یا ابر نرم و مقداری آب گرم وصابون ، لکه ها را پاک کنید.

و یا میتوانید اجاق‌ گاز را با آمونیاک‌ پاک‌کنید
اگر می‌خواهید اجاق‌ گاز خود راتمیز و شفاف‌ کنید کافی‌ است‌ یک‌ شب‌پس‌ از اتمام‌ کار با اجاق‌ همه‌ قسمتهای‌داخل‌ و سطح‌ روی‌ اجاق‌ را با پنبه‌آغشته‌ به‌ آمونیاک‌ مرطوب‌ کنید و شب‌تا صبح‌ آن‌ را به‌ همان‌ حال‌ بگذارید.
صبح‌ فردا پارچه‌ تمیزی‌ را با نمک‌و آمونیاک‌ آغشته‌ کنید و تمام‌ قسمت‌هارا پاک‌ کنید و با یک‌ کهنه‌ خشک‌، همه‌جا را خشک‌ کنید. اجاق‌گاز شما شفاف‌خواهد شد و برای‌ تمیزی‌ حفاظهای‌روی‌ شعله‌ نیز از محلول‌ وایتکس‌استفاده‌ کنید.

سرکه‌ و چربی‌ دو دشمن‌دیرین‌!

برای‌ پاک‌ کردن‌ چربی‌ روی‌ اجاق‌گاز، یخچال‌ و نظایر آن‌ پارچه‌ای‌ را درسرکه‌ خیس‌ کرده‌، روی‌ آن‌ بمالید. بهترو آسانتر پاک‌ و تمیز می‌شود به‌ طورکلی‌ سرکه‌ و چربی‌ دشمن‌ دیرین‌یکدیگرند .

برطرف کردن جرم اجاق گاز :
[ البته من نمیدونم که این مواد روی در اجاق گاز استیل چه تاثیری میتونه داشته باشه . برای اینکه محتاطانه عمل کنی بهتره روی یک گوشه آن امتحان کنی که بک وقت تمام گاز لکه لکه نشه ! قسمت پاک کردن سینک استیل رو تو یکی از این قسمت ها بخون . فکر نکنم جوش شیرین لطمه ای به استیل گاز بزنه . ولی به هرحال احتیاط همیشه لازمه !!! ]

مخلوط چهار قاشق جوش شیرین و چهار قاشق آب داغ را با استفاده از یک مسواک نرم و کهنه روى جرم هاى اجاق گاز بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه با اسفنج پاک کنی

شیوه ای آسان و ارزان برای داشتن فر تمیز
برای تمیز کردن فر گاز می توانید در منزل یک پاک کننده ارزان بسازید. یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق چایخوری آب لیموترش و یک و نیم قاشق چایخوری مایع سفید کننده را در یک لیوان آب گرم حل کنید. محلول را با اسفنج به دیوارهای داخل فر بمالید و بگذارید ۴۵دقیقه بماند. سپس با دستمال مرطوب چند بار سطوح را تمیز کنید.
این پاک کننده مواد خشک شده و چربی های سوخته را از دیواره ها جدا می کند.

پاک کردن فر از مواد شوینده و شیمیایى در پایان کار نکته مهمى است. آثار مواد پاک کننده را چندین بار با دستمال مرطوب پاک کنید.

تمیز کردن مایکروفر
اگر مایکروفر نیاز به تمیز شدن دارد، محلول دو قاشق غذاخوری آب لیموترش با بیکینگ پودر در یک پیمانه آب را مدت چهار تا شش دقیقه در مایکروفر بجوشانید. سپس با دستمال دیواره ها را تمیز و خشک کنید.

  ترفندهایی برای اتو زدن/نکات خانه داری

همچنین میتوان  نیمی از یک لیموترش بزرگ را در کاسه ای آب قرار دهید و بگذارید پنج تا ده دقیقه (بسته به میزان کثیفی دستگاه) در مایکروویو بجوشد. بخار لیمو باعث تبخیر لکه های چرب می شود و بوی بد را از میان می برد. در پایان با یک دستمال کتانی خشک دیواره های داخل دستگاه را تمیز کنید.

دستمال آغشته به آب لیموترش تازه یا الکل نیز برای تمیز کردن مایکروویو و از بین بردن چربی ها بسیار سودمند است. هرگز از دستمال زبر، اسکاچ یا سیم ظرفشویی برای تمیز کردن دستگاه استفاده نکنید. برای پیشگیری از پاشیدن چربی غذا به دیواره ها بهتر است هنگام پخت روی غذاهای چرب را با سلفون بپوشانید.

ظروف
تمیزکنندهِ قهوه جوش و کتری
اگر قهوه جوش یا کتری جرم بسته یا آلوده شده، برای پاک کردن آن لازم نیست به مواد شیمیایی متوسل شوید. کافی است مقدار مساوی سرکه سفید و آب را با هم مخلوط کنید و درون ظرف بریزید و بگذارید بجوشد. زمان لازم برای جوشیدن محلول، به سختی جرم بستگی دارد. با این شیوه می توانید به سادگی از شر این رسوبات نجات یابید.

جلا دادن ظروف آلومینیومی
برای زدودن لک های سطوح داخلی ظروف آلومینیومی، کافی است ظرف را از آب داغ پر کنید و به ازای هر لیتر آب، دو قاشق خمیر مایه به آن بیفزایید. سپس ده دقیقه محلول درون ظرف را بجوشانید تا لکه ها آرام آرام محو شوند. در پایان، ظرف را به شیوه معمول بشویید و خشک کنید.

همچنین برای پاک کردن این ظروف می توانید از سرکه استفاده کنید: چند قاشق سرکه داغ داخل ظروف بریزید. ظروف شما کاملاً نو و درخشان می شود

جلادهندهِ ظروف و سطوح برنجی

برای این کار با پارچه ای آغشته به روغن زیتون ، سطح مورد نظر را مالش دهید. سپس یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید حل کنید و به میزان کافی به آن آرد بیفزایید تا حالت خمیری پیدا کند. خمیر را با پارچه ای نرم روی سطوح بکشید. سپس وسیله را با آب بشویید و خشک کنید تا برق بیفتد.

این روش را هم امتحان کنید: مقداری سرکه خالص را روی سطح ظرف بریزید. نمک را روی آن بپاشید و با پارچه مالش دهید. سپس با آب گرم بشویید و با پارچه تمیز خشک کنید تا وسیله جلا یابد.

در این زمینه، خمیر آب لیمو و جوش شیرین هم مؤثر است؛ اما آن را روی سطوح ظرف بمالید و پنج دقیقه بگذارید بماند. سپس با آب گرم بشویید و با دستمال تمیز خشک کنید تا ظرف نو و براق شود.

– اگر می خواهید ظروف برنجی کدر را براق کنید، از مخلوط نمک و سرکه بهره بگیرید. خمیر حاصل را با پارچه ای لطیف روی قسمت کدر بمالید.

جلا دهندهِ ظروف و وسایل مسی
پاک کردن وسایل مسی گاهی دردسرساز است. در این زمینه مخلوط سرکه و نمک به یاری شما می آید. کافی است وسیله را به همراه یک قاشق غذاخوری نمک، یک فنجان سرکه سفید و مقداری آب به مدت چند ساعت در ظرفی بجوشانید. سپس آن را با محلول صابون و آب داغ بشویید و در نهایت آب بکشید و خشک کنید.

شیوه دیگر این است که یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید حل کنید و به آن آرد بیفزایید تا حالتی خمیری بیابد. خمیر را روی سطوح ظرف بمالید و پانزده دقیقه تا یک ساعت آن را کنار بگذارید. سپس با آب گرم شیء مسی را بشویید و با پارچه نرم و تمیز آن را خشک کنید تا براق شود.
– ظروف مسی را با مالیدن لیموترش براق کنید. برای پاک کردن قسمت های بسیار کثیف نصف یک لیموترش را در نمک فرو ببرید و روی قسمت مورد نظر بمالید.

تمیز کنندهِ ظروف و وسایل برنزی
اگر وسایلی از جنس برنز در منزل دارید و برای تمیز کردن آنها با مشکل مواجه شده اید، نگران نباشید. با تهیه این خمیر از این مشکل خلاص خواهید شد. یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید بریزید و به آن آرد کافی بیفزایید تا به صورت خمیر درآید. خمیر را بر سطح مورد نظر بمالید و پانزده دقیقه تا یک ساعت آن را به حال خود رها کنید. سپس با آب گرم و تمیز آن را بشویید و خشک کنید. این فرمول برای تمیز کردن سطوح و ظروفی که از جنس کروم هستند نیز مؤثر است.

– برای از بین بردن بوی نامطبوع و تند ظروف پلاستیکی نو، ابتدا آنها را بشویید و خشک کنید. سپس یک تا دو روز در فریزر بگذارید.

– برای براق کردن ظروف شیشه ای آنها را در محلول آب و سرکه بخیسانید و سپس بشویید.

– اگر روی ظروف چینی،ملامین و پلاستیک  لکه قهوه یا چای مشاهده می کنید، با دستمال مرطوب آغشته به جوش شیرین آن را پاک کنید.

– برای تمیز کردن کارد زنگ زده، یک سیب زمینی را نصف کنید و سطح بریده آن را در جوش شیرین فروکنید. سپس تیغهِ کارد را با آن مالش دهید تا براق شود.

چطور پنجره‌ای تمیز داشته باشیم؟
بهترین راه برای آنکه همیشه پنجره تمیزی داشته باشیم، این است که یک برنامه مرتب برای تمیزکردن پنجره‌ها طرح ریزی کنیم.
دو بار تمیز کردن داخل و خارج پنجره در هر سال، کاری واجبی‌است که نباید از آن غافل شد و یا آن را پشت گوش انداخت.

اگر شیشه پاک کن شما تمام شده، دست نگه دارید و خودتان در منزل به روشی بسیار ساده آن را تهیه کنید:

– در یک افشانه سه قاشق غذاخوری آمونیاک، یک قاشق سرکه و مقداری آب سرد بریزید. این محلول را روی سطح شیشه ای مورد نظر اسپری کنید و با دستمال یا روزنامهِ تمیز پاک کنید. جالب است بدانید ذرات موجود در روزنامه از غبار گرفتن شیشه جلوگیری می‌کند.

-روش دیگر این است که یک چهارم فنجان سرکه را در دو لیتر آب گرم حل کنید و با دستمال آغشته به این محلول شیشه را پاک کنید. همچنین می توانید محلول را روی سطح شیشه اسپری کنید و با روزنامه خشک کنید.

-دو قاشق غذاخوری آمونیاک محلول با نیمی از لیوان الکل صنعتی و نصف قاشق چای‌خوری پودر ماشین لباسشویی را مخلوط کرده و پس از اضافه کردن مقداری آب آن را در یک بطری اسپری شیشه‌شورهای قدیمی‌تان بریزید. می‌توانید سه قاشق سرکه یا آبلیمو هم اضافه کنید و با خیال راحت شیشه‌هاتان را پاک کنید و مطمئن باشید که بسیار تمیز می‌شود

– دو پیمانه آب، نصف پیمانه الکل و یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، محلولی معجزه آسا برای تمیز کردن شیشه ها و آینه است. محلول را روی شیشه اسپری کنید و با دستمال تمیز شیشه را پاک کنید.

– اگر در مقداری آب گرم، دو تا سه قاشق آب لیموترش تازه بریزید و برای تمیز کردن شیشه ها از آن استفاده کنید نتیجه خوبی حاصل می شود.

– شیشه های رسوب گرفته را با مخلوط آب و سرکهِ سفید تمیز کنید.

– لکه هایی را که به وسیله حشرات روی پنجره ها به وجود می آید، می توانید با چای سرد از میان ببرید.

– خراش های نازک روی شیشه را می توان با مقداری خمیر دندان برطرف کرد.

یک طرف آنها را به شکل عمودی و طرف دیگر را به شکل افقی تمیز کنید تا اگر لکه‌ای وجود دارد بهتر دیده شود.
برای به جا نماندن هیچگونه خط یا لک بر روی شیشه‌ها، از یک اسفنج برای خشک کردن پنجره‌های بزرگ استفاده کنید.
خط‌های روی پنجره را با مالیدن کمی خمیر دندان محو کنید.

تمیز کردن پنجره را در روز ابری انجام دهید، زیرا آفتاب سریعاً مواد تمیزکننده را خشک می‌کند و فرصتی برای درست تمیز کردن شما باقی نمی‌ماند.
 توصیه می شود در روزهای بسیار سرد که شیشه ها یخ زده اند آنها را پاک نکنید. در این وضعیت شیشه بسیار ترد و شکننده می شود و امکان شکستن آن زیاد است.

برای بیشتر براق‌شدن پنجره‌ها، هنگام خشک کردن آنها از لباس‌های نخی تمیز که به آنها احتیاجی ندارید، استفاده کنید.
 
برای جلوگیری از جای چکه‌های آب، پنجره‌ها را از بالا به پایین تمیز کنید

– برای از بین بردن لکه های سیاه که در گوشه های پنجره به وجود می آید، از مسواک کهنه استفاده کنید. به این ترتیب که آن را در مخلوط آب و مایع سفید کننده وارد کنید و سپس روی محل مورد نظر بکشید.

  کاربرد متفاوت خمیر دندان در خانه

شستن پرده کرکره افقی:
برای شستن پرده کرکره از این روش کمک بگیرید: ابتدا پرده ها را پایین بکشید. حالا همین طور که پرده ها پایین است آن را ازجایگاه درآورید و روی زمین پهن کنید و با آب و پودر شوینده و برس نرم ابتدا یک طرف پرده را کاملاً برس بکشید . سپس با کمک یک نفر دیگر پرده را برگردانید وطرف دیگر را هم برس بکشید . پس از شستن دو طرف پرده، از یک سمت شروع به آبکشی نمایید و آن را لوله کنید ؛ حالا پرده ها را ایستاده کنار دیوار قرار دهید تا آب آنها برود و خشک شوند.

پاک کنندهِ کاشی و سرامیک
مخلوط یک چهارم پیمانه جوش شیرین، نصف پیمانه سرکه و یک پیمانه آمونیاک در یک سطل آب گرم، برای پاک کردن و زدودن رسوبات و آلودگی از سطح کاشی و سرامیک فوق العاده است.

تمیز کردن کاشی اطراف شومینه:
اگر آجرهای اطراف شومینه کثیف شد ، از سرکه استفاده کنید . قلم مو را داخل سرکه سفید زده و روی آجرها بکشید . و با دستمال خشک ، آجرها را کاملاً تمیز کنید.

تمیز کنندهِ وان حمام
اگر سطح وان حمام جرم گرفته و پاک کردنش دردسر دارد و از محلول های شیمیایی هم نمی توانید استفاده کنید، این روش را به کار بگیرید؛ مقداری سرکه روی اسفنج بریزید و با آن محل مورد نظر را مالش دهید. سپس پودر جوش شیرین را روی سطح بریزید و با اسفنجی مرطوب بمالید. در
پایان آن را با آب تمیز بشویید تا به نتیجه دلخواه برسید.
تمیز کنندهِ دیوار
برای تمیز کردن دیوارهای رنگ شدهِ منزل، ترکیب نصف پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه سرکه سفید و یک چهارم پیمانه جوش شیرین در یک سطل آب گرم را امتحان کنید (منظور دیوارهایی با رنگ پلاستیک یا رنگ روغن است). این تمیز کنندهِ ارزان و قوی دیوارها را تمیز و براق خواهد کرد.
دیوارها

– برای تمیز کردن دیوارهایی که رنگ روغنی دارند، از این محلول استفاده کنید: یک سطل آب گرم، یک دوم پیمانه بوراکس (BORAX) ، یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک؛ حین استفاده از محلول حتماً دستکش بپوشید. (بوراکس را می توانید از مغازه های مواد شیمیایی – بهداشتی تهیه کنید.)

– مخلوط یک پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه جوش شیرین و یک دوم پیمانه سرکه در یک سطل آب داغ نیز فرمول دیگری برای تمیز کردن سطح دیوارهای رنگ روغنی و یا کاشی و سرامیک است.

– لکه های مداد رنگی بچه ها روی دیوار را به وسیله یک مسواک کهنه و کمی خمیر دندان پاک کنید.

– لکه های مداد آرایشی یا مداد شمعی را با پنبه آغشته به روغن بچه پاک کنید.

– شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک را می توان با مالش دادن یک تکه لیموترش یا دستمال آغشته به سرکه روی سطح مورد نظر از بین برد.

– واکس اتومبیل تمیز کنندهِ خوبی برای کاشی است. آن را به کار گیرید و پیش از خشک شدن با دستمال نرم مالش دهید.

– برای پاک کردن لکه از روی آجر، سطح مورد نظر را با آجر مشابه دیگر بسایید و یا از تکه ای سنبادهِ نرم کمک بگیرید.
فرش
– پیش از تمیز کردن فرش حتماً خوب جارو بزنید تا گرد وغبار آن گرفته شود.

– با مقداری ماست لکه هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید. برای این منظور ماست را روی سطح لکه بریزید و با یک قاشق جمع کنید. سپس با دستمال تمیز خوب خشک کنید.

– گردوخاک لبه های قالی را با یک برس دستی نظافت پاک کنید و سپس جاروبرقی بکشید. برای تمیز کردن این قسمت می توانید از مخلوط آب و پودر لباسشویی و یک فرچه نرم کمک بگیرید؛ اما مواظب باشید این مخلوط به فرش آسیب نرساند. سپس این قسمت را با دستمال خشک کنید و هنگام پهن کردن، زیر آن را کاغذ یا دستمال سفید قرار دهید تا نم فرش گرفته شود.
 
فرورفتگی  روی قالی  :
– قرار داشتن وسایل سنگین روی قالی فرورفتگی به وجود می آورد. اگر تکه ای یخ روی محل مورد نظر بگذارید و سپس با دستمال خشک آن را مالش دهید به حالت اولیه برمی گردد.

 شامپوی فرش :
– صابون لباسشویی و شامپوی فرش که قلیای کمی دارند شوینده های خوبی برای فرش هستند. اگر شامپو فرش در دسترس ندارید، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و دو قاشق چایخوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید. آن را خوب بزنید تا کف کند. کف را با یک گلوله تور که زیاد آب جذب نمی کند روی سطح فرش بمالید و با دستمال حوله ای خشک کنید.
نرم نگه دارندهِ پتو
نرم و پرزدار نگه داشتن پتوهای پشمی و کتانی پس از شستشو همیشه برای خانم ها دغدغه آفرین است؛ مشکلی که با اضافه کردن دو فنجان سرکه سفید به آب مورد استفاده برای شستشو تا حد زیادی برطرف می شود. البته به یاد داشته باشید هرگز ماده شویندهِ بخاردار و سرکه را با هم به آب نیفزایید؛ زیرا گازی خطرناک از آن متصاعد خواهد شد

تمیز کردن آباژورهای کاغذی :
برای تمیز کردن این نوع آباژور، هرگز از اسفنج مرطوب یا پارچه ی نمدار استفاده نکنید، بلکه کافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی آباژور را با یک پارچه نرم پاک کنید و در مواردی که خیلی کثیف شده آن را از روی لامپ بردارید و با یک مداد پاک کن سفید و تمیز به آرامی آن را پاک کنید.
تمیز کردن آباژورهای پلاستیکی :
برای تمیز کردن این نوع آباژورها می توان از آب نیم گرم و صابون استفاده کرد کافی است پارچه سفیدی را در این محلول خیس کنید و روی آباژور بکشید، سپس با یک پارچه خیس دیگر آنرا تمیز کرده و بلافاصله خشک کنید.
تمیزکردن آباژورهای کاغذ مخملی :
این نوع آباژورها را با یک برس معمولی یا جاروبرقی پاک کنید.
نکته ای در مورد تمیز کردن چرم:
اگربا گردگیری اولیه ، چرم تمیز نشد، مقداری کف صابون درست کنید و با فرچه، کف صابون را روی وسیله چرمی بمالید و با پارچه خشک کنید . حالا صبر کنید تا چرم ، خوب خشک شود، بعد آن را چرب کنید و واکس بزنید.
زدایندهِ بو از لباس
سرکه در زدودن بوهای بد از لباس به خصوص بوی سیگار بسیار مفید است. وان را از آب داغ پر کنید و یک لیوان سرکه در آن بریزید. سپس لباس را بالای آن آویزان کنید تا در اثر بخار حاصل، بوی نامطبوع از بین برود. به جای وان می توان از تشت استفاده کرد. در این صورت به یک فنجان سرکه نیاز است.

حفظ کنندهِ رنگ لباس های تیره
کمتر کدبانویی است که برای شستن لباس های تیره رنگ مشکل نداشته باشد. این لباس ها در حین شستشو رنگ زیادی از دست می دهند و لباس بور و کدر می شود. توصیه می کنیم ابتدا لباس تیره (مقنعه، مانتو، چادر و…) را حدود بیست دقیقه در ظرفی حاوی آب و یک فنجان سرکه سفید بخیسانید. سپس با ماده شوینده سبک مثل شامپو یا مایع لباسشویی آن را بشویید و آب بکشید. سرکه سفید مانع از دست رفتن رنگ لباس و در ضمن باعث براق ترشدن لباس می شود.

چاره  لباس سفیدی که لک شده
اگر می خواهید یک لباس سفید که لک شده را دوباره سفید کنید به این دستور العمل توجه کنید:
نیم پیمانه پودر شوما + نیم پیمانه پودر ماشین ظرف شویی + یک پیمانه مایع سفید کننده را مخلوط کنید و لباس را ۲۰ دقیقه در آن خیس کنید.

دنیای مورچگان!
از وجود بی شمار مورچه در خانه رنج می برید؟ به در و دیوار، کابینت و همه جای خانه مورچه آویزان است؟ شب ها از دست آنها آرامش ندارید؟ نگران نباشید! کافی است مقدار مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و کابینت ها، کف و هر جایی را که امکان داشت، با این محلول بشویید تا مورچه ها از منزل شما دور شوند. برای این منظور، قرار دادن زغال خشک یا تکه ای لیموترش در محل زندگی آنها نیز مؤثر است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *