خانه / پزشکی و سلامت / بهترین زمان مصرف چای بعد از غذا | عوارض فقر آهن در کودکان و نوجوانان را بشناسید
بهترین زمان مصرف چای بعد از غذا | عوارض فقر آهن در کودکان و نوجوانان را بشناسید

بهترین زمان مصرف چای بعد از غذا | عوارض فقر آهن در کودکان و نوجوانان را بشناسید

۶۲ / ۱۰۰

 

به گزارش اسکیمو، به نقل از ایسنا، فرزانه سینکایی کارشناس تغذیه اظهار کرد: آهن یک ماده مغذی و مهمی است که کمبود آن باعث کم خونی می‌شود. آهن یک بخش مهم از هموگلوبین است که به حمل اکسیژن در بدن کمک می‌کند، بنابراین کمبود آهن بر میزان هموگلوبین خون تاثیر می‌گذارد و اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن را مختل می‌کند. بنابراین برای عملکرد مناسب بدن، سلامت سیستم ایمنی نیاز است که منابع غذایی آهن را مصرف کنیم.

درمان خانگی آفت دهان : ۱۰ روش درمان سریع زخم دهان در خانه

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه منابع غذایی آهن متنوع است، گفت: بهترین منبع غذایی آهن جگر، انواع گوشت‌، حبوبات، مغزیجات، سبزیجات برگی شکل مثل جعفری، گشنیز، کاهو و برگ چغندر است که توصیه می‌کنیم به صورت متنوع در برنامه غذایی گنجانده شوند.

سینکایی افزود: عوارضی که کمبود آهن ایجاد می‌کند اختلال در تکامل و هماهنگی در سیستم عصبی، اختلال گفتاری، کاهش ضریب هوشی و قدرت یادگاری، افت تحصیلی، کاهش مقاومت بدن در مقابل عفونت‌ها و یا حتی افزایش خطر مرگ و میر مادر هنگام زایمان یا افزایش خطر تولد نوزاد با وزن پایین است. همچنین تغییرات رفتاری مثل بی‌تفاوتی، خستگی و گوشه‌گیری، بی‌حسی، فعالیت بدنی کم در کودکان و نوجوانان از عوارض فقر آهن است.

سینکایی بیان کرد: راه‌های پیشگیری از این عوارض این است که منابع آهن و ویتامین C مثل مرکبات و سبزیجات برای جذب بیشتر آن باید در تغذیه روزانه لحاظ شود. منابع گیاهی سویا اگر با گوشت ترکیب شود، نیاز به آهن را تامین می‌کند. همچنین چای و نوشیدنی‌های کافئین‌دار جذب آهن را در بدن کاهش می‌دهد، بنابراین توصیه می‌کنیم به مقدار کم و حداقل با دو ساعت فاصله با وعده غذایی مصرف شوند.

علائم حمله قلبی در زنان| حمله قلبی چگونه رخ می دهد

منبع: همشـهری آنلاین

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۶۲ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

انرژی‌زاهای طبیعی را بشناسید

انرژی‌زاهای طبیعی را بشناسید

انرژی‌زاهای طبیعی در سه گروه مواد غذایی، میوه ها و خوراکی های انرژی زا دسته بندی می شوند که با مصرف این خوردنی ها به طرز شگفت انگیزی انرژی از دست رفته بازیابی و افزایش می یابد.