خانه / اخبار روز / محکومیت ۴۲۰میلیون دلاری آمریکا در پرونده حمله طبس | پرداخت ۱۰میلیون دلار به هر یک از بازماندگان ایرانی
محکومیت ۴۲۰ میلیون دلاری آمریکا در پرونده حمله طبس | پرداخت ۱۰ میلیون دلار به هر یک از بازماندگان ایرانی

محکومیت ۴۲۰میلیون دلاری آمریکا در پرونده حمله طبس | پرداخت ۱۰میلیون دلار به هر یک از بازماندگان ایرانی

۶۲ / ۱۰۰

به گزارش اسکیمو، اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضاییه در این باره به شرح زیر است:

در پی شکایت ورثه و بازماندگان جنایت تروریستی طبس در سال ۱۳۵۹ که در جریان تجاوز نیروهای آمریکایی به خاک ایران درعملیات موسوم به «پنجه عقاب» منجر به قتل عام افراد بیگناه شد، شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی) رأی به محکومیت دولت آمریکا و پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواهان‌های این پرونده صادر کرد.

در اقدام تجاوزکارانه نیروهای آمریکایی به صحرای طبس‌‏، آن‌ها به مسافرین عادی اتوبوس و راننده‌های خودروهای در حال عبور بدون دلیل حمله کردند.

جنجال حضور مرد فرانسوی کنار همسر رضا پهلوی

بر همین اساس، ۱۳ نفر از بازماندگان جنایت ارتش آمریکا و همچنین یک نفر از افراد گروگان گرفته شده توسط نیروهای آمریکایی در اقدام جنایتکارانه و تروریستی در صحرای طبس طی دادخواستی علیه دولت ایالات متحده اقامه دعوی کردند.

بر این اساس شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل، از باب اقدام متقابل و بر اساس قانون صلاحیت محاکم جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۰ ‏، در خصوص خسارات مادی و معنوی وارده، حکم به محکومیت خوانده به نحو تضامنی به پرداخت مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار (معادل ده میلیون دلار برای هر خواهان) صادر کرد.

اقدام بزدلانه ترور شهید علیرضا شهرکی و همسرش بی پاسخ نخواهد ماند

همچنین شعبه مورد نظر از باب خسارات تنبیهی نیز دولت آمریکا را به پرداخت دو برابر خسارات مادی و معنوی وارده یعنی مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار و نیز پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور رای الی روز اجرای رای صادر کرده است.

در پرونده مورد اشاره دولت آمریکا مجموعا ۴۲۰ میلیون دلار محکوم شده است که این مبلغ با پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور رای تا روز اجرای رای همراه خواهد بود.

رای صادره به منظور طی مراحل ابلاغ و اجرای آن به نفع محکوم‌له‌های ایرانی به مراجع مربوطه ارسال شده است.

منیع: همشهری آنلاین

جواد روحی لیدر اغتشاشات نوشهر به اعدام محکوم شد

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۶۲ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

توئیت بسیار مهم رهبر انقلاب درباره عمر رژیم صهیونیستی

توئیت بسیار مهم رهبر انقلاب درباره عمر رژیم صهیونیستی

حساب اکس (توییتر) Khamenei.ir امشب پنجشنبه دوم آذر، جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب  را به زبان عبری منتشر کرده است