کد خبر : 83421
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 شهریور 1402 - 20:46
9 بازدید بازدید

راه‌اندازی دبیرخانه ملی رصد آسیب‌های اجتماعی و ۳۲دبیرخانه استانی

راه‌اندازی دبیرخانه ملی رصد آسیب‌های اجتماعی و ۳۲دبیرخانه استانی

معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی همزمان با هفته دولت مهم‌ترین اقدامات این معاونت نظیر موضوعاتی چون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، بازتوانی اعتیاد ،طرح حمایت و توانمندسازی زنان را تشریح کرد.

۴۹ / ۱۰۰

 مهری سادات موسوی معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر همزمان با هفته دولت در تبیین و تشریح اقدامات تحولی و عملیاتی حوزه سلامت اجتماعی، گفت: در تقسیم کار جدید موضوعاتی چون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، بازتوانی اعتیاد و مشاوره و امور روانشناختی در دستور کار قرار گرفته است.

تجهیز اورژانس اجتماعی به ۱۲۰۰ دستگاه  بی‌سیم

معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تجهیز تیم‌های عملیات اورژانس اجتماعی به دستگاه‌های بی‌سیم را اقدام تحولی و موثر در تسریع و تسهیل ارائه خدمات‌ تخصصی اجتماعی روانی به افراد در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی در شرایط بحرانی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر یکهزار و ۲۰۰ دستگاه بی‌سیم با توجه به ماهیت ارتباطات و تماس‌هایی که با اورژانس اجتماعی گرفته می‌شود و برخورداری از یک فضای امن به ۳۱ استان کشور تحویل شده است.

پایان صف انتظار زنان سرپرست خانوار پشت‌نوبت دریافت خدمات

این مقام مسئول با بیان اینکه تعداد زنان سرپرست خانوار پشت نوبت بهزیستی از آذرماه سال ۱۴۰۱ به «صفر» رسید، تصریح کرد: در حال حاضر ۲۷۶ هزار بانوی سرپرست خانوار تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند و با پیگیری‌های صورت‌گرفته صف انتظار خانواده‌های نیازمند و زن سرپرست پشت نوبت دریافت خدمات حذف شده است.

موسوی، ادامه داد: طرح پایش وضعیت توانمندی خانوارهای تحت پوشش از سال جاری با همکاری معاونت راهبردی و توسعه خدمات بهزیستی آغاز شد که با استفاده از نتایج این پایش توفیق دولت و بخش غیردولتی در تحقق اهداف رفاه اجتماعی کشور مضاعف و مسیر برای توانمندسازی و خروج از چرخه حمایتی هموارتر می‌شود.

بهره‌مندی ۳۹ هزار و ۵۳۰ خانوار دارای فرزند چندقلو از حمایت‌های مستمر

وی با تاکید به بهره‌مندی ۳۹ هزار و ۵۳۰ خانوار دارای فرزند چندقلو از حمایت‌های مستمر بهزیستی به افزایش ۶۲ درصدی پذیرش و حمایت از خانواده‌های دارای فرزندان چندقلو در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: سایت «صدای چندقوها» برای سهولت دسترسی خانوارها راه‌اندازی شد و در حال حاضر صف انتظار در پذیرش خانوارهای دارای فرزندان چندقلو نیز به صفر رسیده است.

تخصیص اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریالی برای اجرای طرح حمایت و توانمندسازی زنان و دختران دارای فرزند و همسر دارای معلولیت

چه سنی بهترین زمان بیان واقعیت «فرزندخواندگی» به فرزندخوانده است؟

به گفته معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با حمایت‌های مجلس شورای اسلامی سال گذشته اعتبار قابل توجهی به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح حمایت و توانمندسازی زنان و دختران دارای فرزند و همسر دارای معلولیت تخصیص یافت.

پذیرش۴۰۰ کودک بی‌سرپرست دارای نیازهای ویژه به فرزندخواندگی

وی درخصوص نگهداری فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست و فرآیند فرزندخواندگی، عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۱۰ هزار کودک فاقد سرپرست موثر در مراکز بهزیستی زندگی می‌کنند این در حالی است که  حدود ۹ هزار خانوار در سال ۱۴۰۱ متقاضی سرپرستی فرزند بودند که فرآیند فرزندخواندگی را طی می‌کنند.

موسوی با اشاره به گسترش فرهنگ حمایت از کودکان دارای نیازهای ویژه، تصریح کرد: از میان یکهزار کودک نیازمند درمان که در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند، در ۲ سال اخیر ۴۰۰ کودک از سوی خانواده‌های متقاضی به فرزند خواندگی پذیرفته شدند که در این راستا سال جاری همایش «آغوش سیمرغ» با حضور رئیس جمهور برای قدردانی از اقدام خیرخواهانه این خانوارها برگزار شد.

به گفته معاون سلامت اجتماعی بهزیستی کشور برای متقاضیان سرپرستی کودکان دارای شرایط پیگیری درمان یا دارای معلولیت در مراکز شبه‌خانواده بهزیستی، علاوه بر سامانه فرزندخواندگی، سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۲۳۱۱ نیز امکان ثبت اولیه اطلاعات را دارد.

راه‌اندازی۳۰ مرکز توانمندسازی و صیانت اجتماعی معتادان بهبودیافته در کشور

وی با اشاره به اجرای طرح توانمندسازی و صیانت اجتماعی معتادان بهبودیافته از راه‌اندازی۳۰ مرکز در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۵ هزار مورد خدمت ارائه شده است و سال جاری ۷ مرکز توانمندسازی و صیانت اجتماعی معتادان بهبودیافته در استان‌های سیستان و بلوچستان، زنجان، قم، گلستان، تهران و اصفهان راه‌اندازی می‌شود.

ارائه خدمات مشاوره و روانشناختی رایگان به بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر

به گفته این مقام مسئول ارائه خدمات مشاوره و روانشناختی رایگان تلفنی و حضوری به بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، آموزش به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از سراسر کشور درخصوص مهارت‌های زندگی، مهارت‌های پیش از ازدواج، برگزاری بیش از ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار جلسه مشاوره روانشناختی، مددکاری، مذهبی و حقوقی برای حل تعارضات زوجین در راستای کنترل و کاهش طلاق در مراکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی و تربیت ۷۰ درمانگر با رویکرد روان‌درمانی معنوی در حوزه خانواده از اقدامات شاخص درحوزه مشاوره و امور روانشناختی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون است.

صدور، تمدید و نظارت بر "پروانه وکالت" به وزارت اقتصاد سپرده نمی‌شود

غربالگری و آموزش‌ ۷۵ محله در ۱۰ استان دارای بیشترین شیوع خودکشی

به گزارشاسکیمو، این مقام مسئول اجرای طرح‌های پیشگیری از خودکشی، رصد آسیب‌های اجتماعی و عوامل تعیین‌کننده، توانمندسازی خانواده‌محور همیار مادر و کودک و آگاه‌سازی دختران و زنان با تاکید بر خود را از اقدامات شاخص در ۲ سال اخیر برشمرد و گفت: در طرح پیشگیری از خودکشی با بکارگیری رویکردهای نوین پیشگیری و اجرای برنامه‌های بومی مبتنی بر ظرفیت‌های محلی در دو سطح عمومی و اختصاصی تا پایان سال ۱۴۰۱، ۵ میلیون نفر خدمات آموزش و آگاه‌سازی عمومی دریافت کردند و ۷۵ محله در ۱۰ استان دارای بیشترین شیوع خودکشی غربالگری و افراد پرخطر و درمعرض خطر شناسایی و تحت آموزش‌های مستقیم قرار گرفتند.

راه‌اندازی دبیرخانه ملی رصد آسیب‌های اجتماعی و ۳۲ دبیرخانه استانی و ایجاد سامانه رصد

وی با اشاره به راه‌اندازی دبیرخانه ملی رصد آسیب‌های اجتماعی و ۳۲ دبیرخانه استانی و ایجاد سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی و عوامل تعیین‌کننده آن تحت عنوان «سراج»، اذعان کرد: تعداد ۲۷۸ هزار نفر در انجام ۲ پیمایش ملی مورد مطالعه قرار گرفتند که این مهم از جمله دستاوردهای ممتاز در دولت مردمی بوده است.

معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درخصوص اجرای طرح توانمندسازی خانواده‌محور همیار مادر و کودک، یادآور شد: در ۲ سال اخیر، ۶۲۶ خانواده خدمات آموزش و آگاه‌سازی توانمندسازی خانواده‌محور دریافت کردند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان برنامه هفتم توسعه حدود ۲۰ هزار خانوار، تحت پوشش این آموزش قرار گیرند.

فعالیت ۱۳۰ خانه‌ بهزیست در طرح تحول و توانمندسازی محلات کمتر برخوردار کشور

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر نزدیک بر ۱۳۰ خانه‌بهزیست در طرح تحول و توانمندسازی ۲۰۲۰ محله کمتر برخوردار کشور فعالیت‌ها و مداخلات اصلاحی و توسعه‌ای از جمله امداد اجتماعی، سلامت، حمایت و مساعدت اجتماعی، بازاجتماعی شدن، توانمندسازی، کسب و کار، مهارت‌آموزی و مهارت‌افزایی، ‌… انجام می‌دهند.

هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری به‌بهانه کابل‌برگردان

راهیابی ۴ تیم مسابقات فوتبال خیابانی خانه‌های بهزیست به مرحله کشوری

به گفته معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور برگزاری مسابقات استعدادیابی فوتبال خیابانی جام شهدای ۱۵ خرداد، فراخوان طرح مدرسه تابستانه مهارت ویژه دانش‌آموزان رده سنی ۱۲ تا ۱۸ سال، اعزام کاروان رهسپاران عصر ظهور از مهمترین اقدامات طرح تحول و توانمندسازی ۲۰۲۰ محله کمتر برخوردار کشور است.

وی، ادامه داد: در برگزاری مسابقات استعدادیابی فوتبال خیابانی جام شهدای ۱۵ خرداد بالغ بر یکهزار و ۷۰۰ نوجوان در ۲ رده سنی ۱۲-۱۵ و ۱۵-۱۸ سال ثبت‌نام کردند و در سطح محلی و استانی به مصاف تیم‌های منتخب دیگر دستگاه‌های متولی طرح تحول و توانمندسازی ۲۰۲۰ محله کمتر برخوردار کشور رفتند که ۵ تیم از استان‌های فارس، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، همدان و آذربایجان غربی به مرحله کشوری راه یافتند.

اعزام ۳۰۰ شهردار کوچه‌ جوانِ فعال محلات کمتر برخوردار و آسیب‌خیز به راهپیمایی اربعین

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور، موسوی با اشاره به فرارسیدن ایام اربعین حسینی از اعزام بالغ بر ۳۰۰ شهردارکوچه‌ جوانِ فعال زیر ۵۰ سال محلات کمتر برخوردار و آسیب‌خیز در طرح تحول و توانمندسازی۲۰۲۰ محله کشور در قالب «کاروان رهسپاران عصر ظهور» خبر داد.

به گفته معاون سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور شناسایی دانش‌آموزان جامانده از تحصیل و ایجاد مشوق لازم برای ادامه تحصیل، تعریف دوره رایگان کسب و کار و ارائه مدرک با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، ثبت افراد جویای کار و شناسایی ظرفیت‌های شغلی جدید، توسعه بیمه سلامت و پزشک خانواده در حوزه سلامت از دیگر اقدامات انجام‌شده در این محلات است.

منبع:ایلنا

۴۹ / ۱۰۰
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn