خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / تأیید احکام ‌متهمان پرونده شهادت شهید عجمیان در دیوان‌عالی‌
تأیید احکام ‌متهمان پرونده شهادت شهید عجمیان در دیوان‌عالی‌

تأیید احکام ‌متهمان پرونده شهادت شهید عجمیان در دیوان‌عالی‌

۷۳ / ۱۰۰

  ‌حسین فاضلی هریکندی با اعلام تأیید احکام شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در پرونده شهادت شهید عجمیان که در ۱۲ آبان سال گذشته در جریان اغتشاشات واقع در کمال‌شهر کرج به شهادت رسید، گفت: در این پرونده حکم اعدام دو محکوم یعنی «محمدمهدی کرمی» و «محمد حسینی» پس از تأیید دیوان‌عالی کشور در ۱۷ دی ماه سال گذشته اجرا شد.

 

محکومیت حمید قره‌حسنلو به ۱۵ سال حبس

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه رأی صادره در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز غیر از دو محکوم به اعدام، جهت بررسی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده شده بود، اضافه کرد: پس از رسیدگی و صدور احکام مجدد، آرای صادره قطعیت یافت و بدین ترتیب «حمید قره‌حسنلو» به ۱۵ سال حبس نفی بلد؛ «رضا آریا»، «حسین محمدی» و «مهدی محمدی» هر کدام به ۱۰ سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

کارو پشابادی کییست ؟+جزئیات جان باختن دانش‌آموز کرد در تهران

تشریح روند صدور احکام نهایی متهمان پرونده شهادت شهید عجمیان

وی تصریح کرد: متهمان «محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی»، «امین‌مهدی شکراللهی» و «فرزانه قره‌حسنلو» هر کدام به پنج سال حبس نفی بلد و «علی معظمی گودرزی» به سه سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

فاضلی هریکندی در رابطه با صدور حکم حبس نفی بلد برای این متهمان گفت: اتهام متهمان این پرونده که رسیدگی و منتهی به صدور حکم محکومیت قطعی شد، «قتل عمد» نبوده بلکه حسب مورد «افساد فی الارض» و «محاربه» بوده است.

وی ادامه داد: اتهام افساد فی الارض در این پرونده منطبق با ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی و به‌جهت ارتکاب جرایم متعدد از جمله جرایم علیه امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی، شرکت در تجمع غیرقانونی و انسداد بزرگراه و ممانعت از عبور و مرور، حمله به مأمورین در حین انجام وظیفه، تخریب اموال عمومی و خصوصی، اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی غیرمسلح و حافظ امنیت به متهمان تفهیم شد و پس از رسیدگی، برخی از متهمان به اعدام که از مجازات قانونی اتهام مذکور است، محکوم شدند.

به گزارشاسکیمو، به‌گفته رئیس‌کل دادگستری استان البرز هیچ یک از متهمان فقط به‌صرف دخالت در ضرب‌وجرح و یا جنایت نسبت به شهید به اعدام محکوم نشده‌اند بلکه به‌جهت مجموع اقدامات آن‌ها که دادگاه آن را از مصادیق «افساد فی الارض» تشخیص داده است، به اعدام محکوم شدند ضمن اینکه متهمانی که حسب تشخیص دادگاه عمل آن‌ها با این عنوان مطابقت نداشت با تطبیق عمل با عنوان محاربه به مجازات «نفی بلد» محکوم شدند.

نقش انستیتو پاستور ایران برای شناسایی بیماری‌های واگیر در ایام اربعین

وی اضافه کرد: حکم صادره در خصوص متهم «آرین فرزام‌نیا» نیز با توجه به ادعای متعاقب بستگان او مبنی بر ابتلای وی به بیماری افسردگی، برای معرفی به پزشکی قانونی از سوی دیوان‌عالی کشور نقض شد و پرونده جهت بررسی و صدور حکم مجدد به شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز اعاده شد.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: بدین ترتیب احکام صادره در دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در مورد همه محکومان پرونده شهادت شهید عجمیان به‌جز «آرین فرزام‌نیا»، توسط دیوان‌عالی کشور تأیید و قطعی شد.

توییت صادق زیباکلام در مورد نان سنگک دوران پهلوی و واکنش عبدالله گنجی

منبع:تسنیم

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۷۳ / ۱۰۰

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

روز بدون کیف و کتاب

روز بدون کیف و کتاب در مدرسه | توجه به مقتضیات دخترانه در کتب درسی ؛ دیگر توضیح نمی‌دهم!

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تصویب روز بی‌کیف و کتاب در شورای عالی آموزش و پرورش در حال نهایی شدن است، گفت: آتش به اختیار به مدیران مدارس گفتم یک روز در هفته و حداکثر ۲ هفته یک بار خودشان این روز را برگزار کنند.