عید غدیر خم در ایران

عید غدیر از بزرگترین عید‌های شیعیان است. در هجدهم ذی‌الحجه سال دهم هجری، پیامبر (ص) در حجه الوداع با نازل شدن آیه تبلیغ به فرمان خداوند امام علی (ع) را به جانشینی خود برگزید و هزاران نفر در این ماجرای بزرگ حضور داشتند و با امام علی (ع) بیعت کردند و ولایتمداری امام علی (ع) را تصدیق کردند.

اما متاسفانه پس از رحلت پیامبر (ص) برخی جانشینی امام علی (ع) را تکذیب کردند و در محلی جمع شدند و فرد دیگری را برای جانشینی پیامبر (ص) انتخاب کردند و به حکم خداوند متعال توجهی نکردند.

مناطق مختلف ایران، مراسم خاص خود را برای این روز دارند اما آن‌چه میان همه‌ی آن‌ها مشترک است، یاد آوری ولایت حضرت علی (ع) و افتخار به این ولایت و محبت و پیروی است.


 عید سعید غدیر در سال ۱۴۰۲ چه تاریخی دارد؟

روز عید غدیر در ایران، ۱۸ ذوالحجه است و به علت قمری بودن تاریخ آن در ایران روز عید غدیر تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.


تاریخ عید غدیر خم در سال ۱۴۰۲ کی و چه روزی است؟

تاریخ عید غدیر سال ۱۴۰۲ در تقویم شمسی

تاریخ دقیق عید غدیر سال ۱۴۰۲ در تقویم شمسی مصادف است با:

جمعه، ۱۶ تیر ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۴/۱۶

تاریخ عید غدیرسال ۱۴۰۲ در تقویم قمری ۱۴۴۴

تاریخ دقیق عید غدیر سال ۱۴۰۲ در تقویم قمری ۱۴۴۴ مصادف است با:

الجمعه، ١٨ ذوالحجه ١۴۴۴
۱۴۴۴/۱۲/۱۸

تاریخ عید غدیر سال ۱۴۰۲ در تقویم میلادی ۲۰۲۳

تاریخ دقیق عید غدیر سال ۱۴۰۲ در تقویم میلادی ۲۰۲۳ مصادف است با:

Friday, July 7, 2023
۲۰۲۳-۰۷-۰۷


آداب و سنن عید غدیر

روز عید سعید غدیر یکی از ایام سرورآل محمد (ص) است که بعنوان «عیدالاکبر» نامیده شده است. این روز، روز کامل شدن دین و اتمام نعمت های پروردگار، به خاطر واقعه غدیر و انتصاب شایسته و بحق حضرت علی (ع) به امر الهی به جانشینی رسول معظم (ص) می باشد. از این‌رو شایسته خواهد بود که به پاس قدردانی از این نعمت عظیم الهی و عرض ادب به ساحت مقدس امیرالمؤمنین علی (ع)، عید سعید غدیر را در خانواده و اجتماع با شکوه فراوان برگزار نماییم و از برکات معنوی این روز عزیز بهره مند باشیم.

آنچه در اینجا آورده ایم آدابی است که بزرگان به منظور گرامیداشت روز عید غدیر تعلیم فرموده اند:


 • روزه

روزه عید غدیر از مستحباتی است که مکرر بر آن سفارش شده است. امیرالمؤمنین (ع) در خطبه ای که در روز عید غدیر ایراد کردند، فرمودند: روزه عید غدیر از مستحباتی است که خداوند بدان فراخوانده است. حضرت امام صادق (ع) فرمودند: «یجب علیکم صیامه شکرالله و حمدالله» برشما لازم است که در روز عید غدیر، برای سپاسگزاری از خداوند و ستودن او، روز بگیرید. شخصی از امام صادق (ع) پرسید چه کاری شایسته روز غدیر است و چه عاملی در آن، استحباب دارد؟ حضرت پاسخ دادند: روزه و…

پاداش روزه عید غدیر: امام صادق (ع) فرموده اند: «روزه داشتن در روز عیدغدیر پاداشی معادل روزه گرفتن در همه عمر دنیا را دارد»، یا فرموده اند: «روزه داشتن روز عید غدیرخم، کفاره گناه شصت سال است».


 • افطاری دادن

از اعمالی که به انجام آن در روز عید غدیر سفارش شده است، افطاری دادن به روزه داران است. حضرت علی (ع) فرمودند: «کسی که در شامگاه عید غدیر، به یک مؤمن افطاری دهد گویا یک میلیون نفر از پیامبران، شهیدان و صدیقان را افطاری داده است. حال، چگونه است پاداش کسی که گروهی از مردان و زنان را افطاری دهد و من ضامنم نزد خدا که از کفر و فقر آسوده گردد و اگر در همان روز یا همان شب تا عید غدیر سال دیگر بمیرد، بر خداوند است پاداش او».


 • اطعام

از سنت های مؤکد دیگر در روز عید غدیر پذیرایی از مؤمنان است.

امام صادق (ع) یکی از وظایف عید غدیر را چنین فرمودند: «و اطعم اخوانک» و برادرانت را طعام ده.


 • آراستن

از دیرباز، عیدها و جشن ها با نظافت، غبارزدایی، پیراستن و آراستن همراه بوده است. شیعیان باید این روش ها را برای عید غدیر نیز رعایت نمایند؛ چرا که حضرت امام رضا (ع) می فرمایند: «روز غدیر، روز آراستن و زینت است پس هرکس برای روز غدیر، زینت کند، خداوند هر خطای کوچک و بزرگ او را می آمرزد و فرشتگانی را به سوی او می فرستد، آنان نیکی های او را می نگارند و مراتبش را تا عید غدیر سال آینده بالا می برند. اگر او جان دهد، شهید مرده است و اگر زیست کند، خوشبخت زیسته است». پس چه زیبا خواهد بود که سر در منازل و اماکن عمومی، تجارتی و اداری چراغانی شود تا شامل این پاداش بزرگ گردد.


 • لباس نو پوشیدن

ما ایرانیان در عید نوروز که عید تحویل سال است نه تحول انسان، لباس نو می پوشیم، پس چرا در عید بزرگ ولایت، تن پوش نو نپوشیم؟ بجا خواهد بود که در این روز بزرگ لباس نو بپوشیم و بپوشانیم. حضرت امام صادق(ع) می فرماید: «و ان یلبس المؤمن انظف ثیابه و افخرها» یکی از وظایف روز غدیر این است که مؤمن، تمیزترین و گرانقدرترین جامه های خویش را بپوشد.

۷ آوریل مصادف با روز جهانی بهداشت

 • بوی خوش

اسلام درباره بکارگیری بوی خوش و زدن عطر سفارش زیاد دارد. به خصوص در ایام عید سعید غدیر سفارش ویژه ای نسبت به این سنت خوب می کند.

امام صادق (ع) در پی وظایف مؤمن در روز غدیر فرمودند: «و یتطیب امکانه و انبساط یده» و مؤمن، به اندازه توان و دست باز بودنش، بوی خوش استعمال کند.


 • دیدار با مؤمنان

زیارت برادران مؤمن از سنت های مهم در اسلام است، لیکن در روز عید غدیر، دید و بازدید جزو یکی از شعائر مذهبی و ولایی می گردد و بیشتر و بهتر مورد سفارش قرار می گیرد و پاداش افزونتری می یابد. «هرس در روز غدیر به دیدار مؤمنی رود، خداوند، هفتاد نور در قبرش داخل کند و قبرش را بگستراند و هر روز، هفتاد هزار فرشته به زیارت قبرش آید و به او مژده بهشت دهد».


 • مصافحه (دست دادن)

دست دادن باعث افزایش محبت دو برادر دینی و سبب ریزش گناه و آمرزش می گردد و دست دادن در روز عید غدیر که عید ولایت است جلوه دیگری دارد، به همین جهت در این روز مصافحه (دست دادن) مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است. حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) فرمود «و اذا تلاقیتم فتصافحوا بالتسلیم» در روز غدیر، هنگامی که باهم ملاقات می کنید همراه با سلام کردن به یکدیگر دست بدهید.


 • تبریک گفتن

رسم دیرین بشر این است که وقتی نعمتی به انسان می رسد یا پیروزی نصیبش می شود تبریک گفتن لازمه آن است، و تبریک گفتن در روز عید غدیر از شعائر شیعه می باشد و می شود گفت گرم ترین و واقعی ترین تبریک ها برای عید غدیر است.

حضرت رضا (ع) می فرماید: «و هو یوم التهنیه یهنی بعضکم بعضاً فاذا لقی المؤمن اخاء یقول: الحمدلله الذی جعل من المتمسکین بولایه امیرالمؤمنین و الائمه سلام الله علیهما» روز عید غدیر روز تهنیت گویی است، بعضی از شما به بعض دیگر تهنیت بگوید و هرگاه مؤمنی با برادرش برخورد کرد، بگوید، ستایش مخصوص خداوندی است که ما را از پیوستگان به ولایت امیرالمؤمنین (ع) و امامان (ع) قرار داد.


 • دلجویی و مهرورزی متقابل

حضرت رضا (ع) روز غدیر را «یوم التودد» خواندند یعنی روز مهر ورزیدن. در چنین روزی باید معتقدان به ولایت غم را از دل دوستان حضرت به هر نحوی که مقدور باشد برطرف نمایند.


 • ایجاد زمینه های شادمانی

عید غدیر یادآور بزرگترین و گرانقدرترین خاطره اسلام است یعنی خاطره استمرار رسالت پیامبر (ص) به امامت علی (ع)، در چنین روزی نه تنها خود باید دلشاد باشیم بلکه باید زمینه شادمانی دیگر برادران ایمانی را هم فراهم بیاوریم.

حضرت رضا (ع) می فرمایند: «سر فیه کل مؤمن و مومنه» (در روز غدیر) هر مرد و زن مؤمنی را شادمان سازید.


 • پیوند با بستگان و خویشان

از سفارشات موکد اسلام صله رحم است. در این روز زمینه این عمل الهی کاملا فراهم است.

حضرت صادق (ع) صله رحم را یکی از اعمال روز غدیر برشمردند: «شایسته است (در روز غدیر) با نیکی کردن، روزه گرفتن، نماز خواندن و صله رحم به سوی خداوند متعال، تقرب جویید.»


 • فراهم کردن آسایش بیشتر خانواده

یکی از دستورات اسلام ایجاد زمینه های لازم در جهت راحتی و آسایش خانواده است و به مناسبت عید غدیر تاکید بیشتری شده است.

حضرت امام صادق (ع) می فرمایند: «و یوسع الرجل فیه علی عیاله» در روز غدیر، مرد، باید آسایش زندگی را افزایش دهد.


 • کارگشایی و رفع نیاز مردم

برآورده ساختن نیازهای مردم و رفع گرفتاری آنان از سنت های پسندیده در اسلام است و به انجام اینگونه کارها تاکید فراوان شده است.

صاحب ولایت، علی (ع) می فرمایند: «والبر فیه یثمرالمال و یزید فی العمر» نیکی کردن (در روز غدیر) ما را ثمربخش می سازد و بر عمر می افزاید.


 • هدیه دادن

هدیه دادن و گرفتن با رعایت ضوابط شرعی کار پسندیده ای است و اثرات روانی خاصی مخصوصا در کودکان و نوجوانان دارد و بهترین زمان هدیه دادن، عید غدیر است. و حضرت رضا (ع) عید غدیر را روز هدیه و بخشش می نامد «یوم الحباء و العطیه» (عید غدیر) روز بخشش و هدیه دادن است.


 • ابراز برائت

اعلام بیزاری از دشمنان خداوند از پایه های اساسی اسلام است، و روز غدیر، روز بیزاری از کسانی است که با نپذیرفتن امامت حضرت علی (ع) آشکارا با خدا و با پیامبر خدا مخالفت نمودند و بزرگترین جنایت و خیانت را به تاریخ بشریت کردند و در حقیقت این عدم پذیرش سرآغاز تمام بدبختی ها و بیچارگی ها بود. بنابراین، روز غدیر، روز برائت از این همه ستمکاری و ستمکاران است. در یکی از دعاهای روز غدیر آمده است: «ما بیزاری می جوییم از آن کس که از علی(ع) بیزاری جوید و دشمن داریم آن کس که علی (ع) را دشمن دارد»


 • کثرت در فرستادن صلوات

حضرت رضا (ع) در وصف عید غدیر فرمود: «یوم اکثار الصلوه علی محمد و آل محمد» روز غدیر روز صلوات فرستادن فراوان بر محمد و آل محمد است.


 • غسل

امام صادق (ع) فرمودند: «هنگامی که روز غدیر فرا برسد باید در فراز آن (هنگام ظهر) غسل کرد.


 • نماز و نیایش

روز عید غدیر بهترین فرصت و موقعیت برای نیایش است. چرا که روز غدیر، روز سپاس و ستایش به پیشگاه حضرت احدیت است. حضرت رضا (ع) می فرماید: روز غدیر روزی است که خداوند بر توان کسی که او را نیایش کند، می افزاید. و فرمود: «روز غدیر روزی است که دعا در آن مستجاب می گردد» نماز عید غدیر دو رکعت است که باید در هر رکعت پس از حمد ده مرتبه سوره توحید، ده بار آیه الکرسی و ده مرتبه سور قدر را بخواند وقت نماز نیم ساعت پیش از ظهر است. پاداش این نماز برابر است با صد هزار حج، صد هزار عمره، و هرچه از خداوند بخواهد برآورده می شود.


 • زیارت

زیارت یکی از سنن سازنده اسلامی است. چه از نزدیک چه از دور، زیارت یک پیوند معنوی بسیار قوی بین شیعه و مقدساتش است و از جمله آنها زیارت حضرت علی (ع) از دور و نزدیک است. امام رضا (ع) به پسر ابی نصر فرمودند: «هرجا که باشی، در روز عیدغدیر در بارگاه امیرالمومنین (ع) حاضر باش. بی تردید، خداوند، گناهان شصت ساله هر مرد و زن مومن را می آمرزد و چند برابر آنچه در ماه رمضان، شب قدر و شب عید فطر از آتش آزاد ساخته در آن روز آزاد می سازد»

یه جز ایران کدام کشورها در نوروز تعطیل هستند؟

 • خواندن دعای ندبه

طبق مدارک معتبر خواندن دعای ندبه در چهار عید مستحب است: جمعه، فطر، قربان و غدیر. توجه به فرازهای آن بخصوص آن قسمت که در رابطه با غدیر و خلافت حضرت علی (ع) می باشد ضروری است.


 • پیمان برادری (عقد اخوت)

سنت عقد اخوت (برادری) در اسلام به زمان پیامبر اکرم (ص) می رسد. در آن موقع پیامبر (ص) بین مهاجرین و انصار پیمان برادری را منعقد نمودند و بجا خواهد بود که این پیمان برادری در روز عید غدیر میان مومنان برقرار گردد.  برای نحوه بستن عقد می توان به مفاتیح الجنان مراجعه کرد.

همچنین بخوانید: دعای سریع الاجابه امام علی (ع)

عید غدیر خم در سایر کشورها

همه ساله مراسم عید بزرگ غدیر در کشورهای اسلامی، به شیوه های مختلف و همراه با جشن ها و برنامه های خاصی، برگزار می شود. در اینجا به برخی از این برنامه ها در کشور های اسلامی اشاره می شود.


عید غدیر در عربستان

اسلام، تنها دین رسمی این کشور است. شیعیان عربستان، دوازده امامی هستند و بیشتر در استان های شرقی سکونت دارند. مراسم عید غدیر در عربستان، معمولاً در حسینیه ها برگزار می شود؛ زیرا در آن جا شیعیان از آزادی عمل کافی برای بیان واقعه غدیر، برخوردار نیستند.

این جشن ها در برخی از روستاها در دو یا سه شب برگزار می شود که شب اول، معمولاً به سخنرانی و برگزاری جشن ها و برنامه های شاد، اختصاص دارد. در شب دوم نیز شاعران معروف، به شعر خوانی در مورد حضرت علی علیه السلام و واقعه غدیر می پردازند.

در این شب ها با شیرینی و برخی از غذاها، مانند برنج و گوشت، از مردم پذیرایی می شود. در شهر قطیف عربستان، شیعیان از آزادی عمل بیشری برخوردارند و برخی برنامه های جشن عید غدیر را در خیابان ها و مکان های عمومی برگزار می کنند.


عید غدیر در بحرین

بحرین، کشوری جزیره ای در خلیج فارس است که حدود ۷۰درصد جمعیت آن را شیعیان تشکیل می دهند. در کشور بحرین، معمولاً مراسم عید غدیر، تنها یک روز است. در شب عید غدیر، مردم در مساجد و حسینه ها جمع می شوند و به جشن و شادی می پردازند و شیرینی تقسیم می کنند و عالمان و روحانیان نیز در مورد واقعه غدیر، برای مردم صحبت می کنند.

در روز عید مردم لباس های نو پوشیده، به دیدار خویشان و نزدیکان می روند. زیارت اهل قبور، یکی دیگر از برنامه های شیعیان بحرینی در روز عید غدیر است. کودکان نیز در صبح عید، به در خانه ها می روند و مردم به آنها عیدی می دهند. در برخی نقاط نیز که تعداد شیعیان بیشتر است، اقدام به برگزاری نمایشگاه هایی با موضوع غدیر می شود.


عید غدیر در پاکستان

دین رسمی پاکستان، اسلام است. این کشور ۱۸۰ میلیونی، ششمین کشور پر جمعیت دنیاست و شیعیان، بیست درصد آن را تشکیل می دهند.

در پاکستان، سه عید بزرگ فطر، قربان و غدیر، از اهمیت خاصی برخوردارند. شیعیان در این کشور، چند روز قبل از عید غدیر، برای برگزاری هر چه با شکوه تر مراسم عید آماده می شوند و با تهیه خبرنامه، مردم را در جریان برگزاری این جشن می گذارند.

مراسم عید نیز معمولاً در حسینیه ها و مساجد معروف برگزار می شود و شاعران و مداحان به شعر خوانی و مدیحه سرایی می پردازند و برخی عالمان و روحانیون نیز درباره عید غدیر و فضایل حضرت علی علیه السلام صحبت می کنند.


عید غدیر در عراق

جمعیت عراق، بیش از ۳۱ میلیون نفر است که ۶۵ درصد آن را شیعیان تشکیل می دهند. در کشور عراق به مناسبت عید غدیر، جشن های مختلفی برگزار می شود. مردم عراق، این عید را عید تاج گذاری حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام می دانند و به همین مناسبت، در حرم حضرت علی علیه السلام در شهر نجف، جشن های باشکوهی برگزار می شود.

مردم در این روز، شهر را آذین بندی می کنند و به توزیع شربت و شیرینی در سطح شهر می پردازند؛ اما اصلی ترین برنامه این روز، زیارت حضرت امیر علیه السلام است که مردم از شهرها و نقاط مختلف عراق به زیارت آن حضرت می روند و در مراسمی که در حرم برگزار می شود، شرکت می کنند.

در این مجلس، عالمان و خطیبان به ذکر فضایل و کرامات حضرت علی علیه السلام می پردازند. در سال های اخیر در شهرهای مذهبی، مانند نجف و کربلا، روز عید غدیر، تعطیل رسمی اعلام شده است.


عید غدیر هندوستان

هندوستان، کشوری است که شیعیان زیادی را در خود جای داده است. شیعیان در روز عید غدیر، در مناطق مختلفی مانند دهلی و بمبئی، اقدام به برگزاری مراسم جشن می کنند.

آنها در شب عید غدیر در مساجد و حسینیه ها جمع می شوند و اقدام به شعرخوانی و قصیده سرایی می کنند و در برخی مناطق نیز از مقامات دولتی و روزنامه نگاران و پیروان دیگر مذاهب، مانند هندوها و جین ها دعوت می شود که در این مراسم صحبت کنند.

در روز عید غدیر، آنها معمولاً در خیابان ها راه پیمایی می کنند و فریادهای حیدری سر می دهند و اقدام به توزیع شربت و شیرینی در میان مردم می کنند.


عید غدیر در ترکیه

ترکیه حدود ۷۶ میلیون نفر جمعیت دارد، که حدود ۷۵ تا ۸۵ درصد مسلمانان آن سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. برگزاری مراسم عید غدیر در ترکیه، به این صورت است که مردم در شب عید غدیر در مساجد جمع می شوند.

در این شب، عالمان در مورد عید غدیر و فضایل آن، صحبت می کنند و در برخی مناطق نیز مردم از یک مسجد به مسجد دیگر می روند و به طور مشترک، اقدام به برگزاری مراسم می کنند.

۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی

یکی دیگر از برنامه های ویژه عید غدیر در ترکیه، قربانی گوسفند و توزیع گوشت آن میان مردم می باشد. مراسم اصلی این روز در شهرهای استانبول و ایغدیر برگزار می شود. این مراسم بازتاب رسانه ای گسترده ای ندارد و تنها از برخی رسانه های خصوصی مربوط به علویان، پخش می شود.


عید غدیر در افغانستان

دین رسمی این کشور، اسلام است و شیعیان ۲۵ تا ۳۰ درصد جمیعیت این کشور را تشکیل می دهند. هر ساله طی آیین های ویژه ای، در مناطق مختلف افغانستان، به ویژه در کابل پایتخت و شهر مزارشریف -که آرامگاهی منسوب به حضرت علی علیه السلام در آن جا قرار دارد- عید غدیر، جشن گرفته می شود.

مردم این دیار با برگزاری مجالس سخنرانی، نعت خوانی، مداحی و تواشیح، این عید را گرامی می دارند. مردم کابل در این روز به زیارتگاه سخی که منسوب به حضرت حضرت علی علیه السلام است، می روند و این روز را گرامی می دارند.

بستن پیمان برادری و اخوت، یکی از آداب پسندیده مردم افغانستان است. آنان در این روز، پیوند برادری دینی و ایمانی با یکدیگر می بندند. مردم افغانستان از عید قربان تا عید غدیر را جشن می گیرند و به دید و بازدید می روند.

این روز نزد سادات افغانستان، از شکوه خاصی برخوردار است و مردم کوچه و محل، به دیدار همسایگان سید خود می روند و ولایت جدشان، امام علی علیه السلام را به آنها تبریک گفته، از آنها عیدی می گیرند و آن را به عنوان تبرک، نزد خویش نگه می دارند.

یکی دیگر از برنامه های این روز، منقبت خوانی است. حاضران در این مراسم، گرداگرد مسجد و یا محل برگزاری مراسم می نشینند و یک میدان ایجاد می کنند و بعد باتجربه ترین فرد، عصایی چوبی را که در میانه میدان گذاشته شده، برمی دارد بعد از بوسه بر آن، به این سو و آن سو حرکت می کند و در این هنگام، منقبت خوان با آواز رسا، اشعاری در وصف امام علی علیه السلام می سراید و در پایان هر مصراع، آن شخص یک بار عصا را به زمین می کوبد.

هنگام منقبت خوانی، حاضرین محفل، با صلوات و تکبیر، منقبت خوان را تشویق می کنند.


عید غدیر در آذربایجان

۷۵ درصد جمعیت آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند. جشن عید غدیر به طور رسمی، از سال ۱۹۹۰ در آذربایجان برگزار می گردد. شیعیان در این کشور در روز عید در یکی از سالن های بزرگ شهر، اجتماع می کنند و در آن جا به برگزاری جشن و سرور می پردازند و اقدام به توزیع شربت و شیرینی می کنند و در برخی مناطق نیز واقعه غدیر به صورت نمایش، بازسازی می شود.


چرا تاریخ عید غدیر خم هر سال تغییر می کند؟

روز عید غدیر در ایران، ۱۸ ذیحجه است. و به علت قمری بودن تاریخ آن در ایران روز عید قربان تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

این اتفاق به این خاطر می افتد که تعداد روز های ماه قمری ۳۵۴ روز است و تعداد روز های شمسی ۳۶۵ روز که در سال کبیسه به ۳۶۶ روز نیز تغییر پیدا می کند. از این رو روز های ماه قمری با روز های ماه شمسی و میلادی کاملا متفاوت است و در هر سال ۱۱ روز و یا بیشتر تغییر پیدا می کند و به موجب همین تغییرات ۲۰ جمادی‌الثانی یعنی عید غدیر در هر سال شمسی و میلادی یک روز متفاوت را نشان می دهد.

عید غدیر ۹۹ چه تاریخی است
عکس تبریک عید غدیر


پیام تبریک عید غدیر سال ۱۴۰۲

در عید غدیر خم خدا داد نوید
شد اهل نفاق و کفر دیگر نومید
در اوج درخشش است ذکر صلوات
نور صلوات در دو عالم تابید
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

شعر عید غدیر

بر اوج کجاوه ها دو دست خورشید
دست علی و دست پیمبر تابید
زین نور علی نور چو شد دین تکمیل
عطر صلوات حق به عالم پیچید
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

متن زیبا برای عید غدیر

در عید غدیر شادی ام افزون است
اندوه و غم و غصه ز دل بیرون است
شکرانه ی این عید فرستم صلوات
این سینه ام از حب علی مشحون است
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

ای ساقی کوثر ای شفیع عرصات
در شأن تو آمده فراوان آیات
امشب صلواتی است شراب نابت
جام دگرم بده به ذکر صلوات
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

پیام تبریک عید غدیر

دریای غدیر، از ریزش آبشارگون وحی بر جان محمّد (ص) لبریز است؛
و قامت دین در زلال غدیر خم انعکاس می‌یابد.
«عید غدیر، بر حامیان راستین ولایت، مبارک!»

عید است و هوا شمیم جنت دارد
نام خوش مصطفی حلاوت دارد
با عطر گل محمدی و صلوات
این محفل ما عجب طراوت دارد
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

صد شکر که پیغمبر رحمت داریم
هم دست به دامان ولایت داریم
با ذکر شریف و مستجاب صلوات
امید شفاعت به قیامت داریم
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

خرّم تر از این لحظه ندیدست علی
از امر خدا به خلق گردیده ولی
بیعت همه کردند به ذکر صلوات
تفسیر الست ربکم بود و بلی
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

امید خدا به ما نویدی بدهد
در عید غدیر اجر مزیدی بدهد
از برکت ذکر یاعلی و صلوات
حق با فرجش بر همه عیدی بدهد
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

الحق که تو آن علی ولی اللهی
از اسرار خداوند جهان آگاهی
آغاز ولایتت فرستم صلوات
دانم ز عنایتت غمم می کاهی
«عید سعید غدیر خم مبارک باد»

منبع:الامتو