تاریخ انتشار : یکشنبه 31 اردیبهشت 1402 - 9:28
20 بازدید
کد خبر : 74397

قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه چیست؟

دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره سراسری اپتومتری ضمن ارائه توضیحاتی درباره قوز قرنیه گفت: در افرادی که دارای قوز قرنیه هستند جراحی لیزری عیوب انکساری برای تصحیح نمره چشم انجام نمی‌شود.

۷۵ / ۱۰۰

  فرشاد عسگری زاده با عنوان این که بیست و پنجمین کنگره سراسری اپتومتری از نظر علمی در سطوح بالای آکادمیک همراه با مشارکت تمامی گروه‌های آموزشی اپتومتری کشور و همچنین همکاری علمی سایر مراکز علمی و دانشگاهی کشور خصوصاً همکاران چشم پزشک برگزار خواهد شد، اظهار کرد: قوز قرنیه یک بیماری ژنتیکی، دو طرفه (هر دو چشم را درگیر می‌کند)، نامتقارن (ممکن است یک چشم کمتر و یک چشم بیشتر را درگیر کند)، پیشرونده (در حال پیشرفت از دهه دوم زندگی تا دهه چهارم زندگی) است که با آستیگماتیسم نامنظم، بیرون زدگی قرنیه چشم، نازکی قرنیه، پرشیب شدن قرنیه، ایجاد خطوط در قرنیه، ایجاد زخم در قرنیه و کاهش دید بیمار همراه است.

به گزارش اسکیمو،دبیر علمی کنگره علمی بیست و پنجمین کنگره سراسری اپتومتری گفت: قوز قرنیه طیف وسیعی دارد و می‌تواند از قوز قرنیه کم تا قوز قرنیه شدید باشد. در مقادیر کم قوز قرنیه ممکن است بیمار و معاینه کننده به راحتی بیماری را تشخیص ندهند. در مواردی که شدت قوز قرنیه کم باشد؛ تصحیح دید بیمار با عینک ممکن است. در صورتی که شدت قوز قرنیه متوسط باشد، تصحیح دید بیمار با عینک مقدور نیست و بیمار باید از لنزهای تماسی سخت مخصوص قوز قرنیه استفاده کند.

اعلام برائت جامعه پزشکی کشور از یک پزشک

وی افزود: اگر شدت قوز قرنیه شدید باشد، دیگر عینک یا لنزهای تماسی سخت روتین و معمولی، پاسخگوی نیاز بینایی فرد نیست و بایستی از لنزهای “اسکلرال” مخصوص قوز قرنیه برای تصحیح دید استفاده شود. در بعضی موارد به تشخیص معاینه کننده می‌توان از جراحی‌های قرنیه‌ای برای جایگذاری رینگ‌های داخل قرنیه‌ای برای تصحیح دید استفاده کرد که البته دید تا حدی بهتر خواهد شد ولی مجدداً نیاز به استفاده از عینک یا لنز سخت خواهد بود.

قوز قرنیه با جراحی لیزر درمان نمی‌شود

عسگری زاده گفت: در مواردی که قوز قرنیه باعث نازکی شدید قرنیه همراه با زخم شدید قرنیه شود، بایستی از روش‌های مختلف پیوند قرنیه استفاده کرد که البته بعد از پیوند قرنیه، مجدداً نیاز به استفاده از عینک یا لنز سخت خواهد بود. همچنین چنانچه گفته شد، این بیماری پیش‌رونده است که در صورت مشاهده پیشرفت بیماری، باید با روش‌های مربوطه، مانع از پیشرفت بیماری شد و یا اینکه سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد.

وی ادامه داد: برنامه ریزی علمی و اجرایی کنگره بر نمایش دانش روز دنیای چشم و بینایی متمرکز شده است، به طوری که برای اولین بار، کنگره سراسری اپتومتری در چهار روز و در سه سالن مستقل در محل نمایشگاه‌های بین المللی ایران مال برگزار خواهد شد.

خوراکی‌هایی که شما را با مرگ هم‌آغوش می‌کند/ خوردن پاپ‌کورن ممنوع!

 

عسگری زاده با عنوان این مطلب که از مباحث اصلی کنگره قوز قرنیه یا “کراتوکونوس” است؛ قوز قرنیه یا کراتوکونوس یکی از مباحث مهم چشم و بینایی محسوب می‌شود که باعث کاهش دید بیمار می‌شود. از طرف دیگر، با توجه به تمایل جهانی به انجام اعمال جراحی لیزری برای تصحیح عیوب انکساری و همچنین پیشرفت روزافزون در تکنولوژی‌های تصویربرداری چشم، در حال حاضر قوز قرنیه یکی از مهم‌ترین چالش‌های چشم و بینایی محسوب می‌شود. در افرادی که دارای قوز قرنیه هستند جراحی لیزری عیوب انکساری جهت تصحیح نمره چشم در این افراد انجام نمی‌شود و این افراد مجاز به انجام عمل جراحی لیزری عیوب انکساری نیستند.

وی افزود: با توجه به شیوع بسیار بالای قوز قرنیه در جامعه، دانش و مهارت آکادمیک و بالینی معاینه کننده در تشخیص و مدیریت بیماری بسیار حائز اهمیت است که در کنگره سراسری اپتومتری، این مهم مورد توجه خاص قرار گرفته است. پانل های مربوط به تشخیص قوز قرنیه، روش‌های مختلف تصویربرداری قرنیه جهت تشخیص قوز قرنیه، پانل‌های فیت لنزهای مخصوص قوز قرنیه شامل لنزهای سخت و لنزهای اسکلرال از مباحث مهم این کنگره هستند. همچنین پانل‌های مربوط به آشنایی با درمان‌های جراحی مخصوص قوز قرنیه و اندیکاسیون و عوارض این جراحی‌ها با حضور اساتید به نام چشم پزشکی کشور برگزار خواهد شد.

دبیر علمی کنگره تاکید کرد: در کنگره پیش رو، علاوه بر سخنرانی اساتید صاحب نظر، کارگاه‌های تئوری و عملی در موضوعات مختلف کاربردی با حضور بیماران و تجهیزات پیشرفته پزشکی انجام خواهد شد. شکی نیست که این کارگاه‌های تئوری و عملی، کمک شایانی به عملکرد علمی و حرفه‌ای همکاران خواهند کرد. رویکرد اصلی کنگره، همکاری‌های بین علوم مختلف، حضور سخنرانان معتبر صاحب نظر و برگزاری Workshop در زمینه‌های متنوع خواهد بود. همچنین نمایشگاه تجهیزات اپتومتری و چشم پزشکی در حاشیه برگزاری کنگره، برپا خواهد شد.

پایان وضعیت اضطراری جهانی در مورد آبله میمون

منبع:تسنیم

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
۷۵ / ۱۰۰
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

33

آشپزی

گل و گیاه

تازه ها