در این مطلب از اسکیمو، عکس بازیگران زمان شاه در قبل و بعد از انقلاب را برایتان آورده ایم. 

از جمع بازیگران فعال سینمای ایران در پیش از انقلاب هم می توان تعداد زیادی را نام برد که اگر به دیار باقی نشتافته باشند، هنوز و همچنان در سینما بازی می کنند و قدر می بینند؛ عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان، جمشید مشایخی، مهدی فخیم زاده، عنایت بخشی، بهزاد فراهانی، کتایون امیرابراهیمی، شهلا ریاحی، ملکه رنجبر، ژاله علو، توران مهرزاد، محمد متوسلانی، بهمن زرین پور، آفرین عبیسی، فرامرز قریبیان، محبوبه بیات، رضا کرم رضایی، پروانه معصومی، ثریا قاسمی و مادرش مرحومه حمیده خیرآبادی، زنده یاد داود رشیدی، جهانگیز فروهر، اسماعیل داورفر، پروین سلیمانی، نعمت الله گرجی، روح الله مفیدی و چند چهره نامدار دیگر به اجزای جدایی ناپذیر تاریخ سینمای ایران تبدیل شده و همواره بر صدر نشسته اند.

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه

 عکس عنایت بخشی قبل و بعد از انقلاب

عنایت بخشی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

«بخشی» فعالیت در تئاتر را از سال ۱۳۳۸ در «گروه هنر ملی» و کار سینما را با بازی در فیلم «آقای هالو» (۱۳۴۹) به کارگردانی «داریوش مهرجویی» آغاز کرد و پس از آن در آثار متعددی ایفای نقش کرده است. ‌حضور در آثار سینمایی چون ستارخان (۱۳۵۱)، تنگنا (۱۳۵۲)، تنگسیر (۱۳۵۲)، مسلخ (۱۳۵۲)، گوزن‌ها (۱۳۵۳) و آثار نمایشی تلویزیونی چون مرد اول (۱۳۵۵) از کارهای شناخته شده او قبل انقلاب است.

عکس ناصر ملک مطیعی قبل و بعد از انقلاب

ناصر ملک مطیعی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

فعالیت وی در سینما با بازی در صحنه کوتاهی از فیلم «واریته بهاری» (پرویز خطیبی، ۱۳۲۸) آغاز شد. بازی ملک مطیعی در دومین فیلمش «شکار خانگی» (علی دریابیگی، ۱۳۳۰) در حد بیان یک جملهٔ کوتاه در صحنهٔ یک میهمانی بود. اما بازی ملک مطیعی در «ولگرد» (مهدی رئیس فیروز، ۱۳۳۱) او را به اوج محبوبیت رساند و برای بازی در آن نخستین دستمزد فعالیت حرفه‌ای خود را گرفت. با موفقیت «ولگرد» بلافاصله در فیلم‌های گرداب (حسن خردمند، ۱۳۳۲) ـ که نخستین فیلم رنگی سینمای ایران بود ـ و سپس در فیلم غفلت (علی کسمایی، ۱۳۳۲) بازی کرد. ملک مطیعی پس از بازی در غفلت، از «پارس فیلم» به «دیانا فیلم» رفت، تا در ازای بازی در دو فیلم در سال، ماهانه هزار تومان دستمزد دریافت کند، اما پس از ایفای نقش در چهارراه حوادث (ساموئل خاچیکیان، ۱۳۳۳) که متفاوت از سایر نقش‌های او بود، به خدمت نظام احضار شد. پس از دههٔ ۴۰ شمسی، با حضور محمدعلی فردین به عنوان «جوان اول» فیلم‌ها، به تدریج از محبوبیت او کاسته شد.

عکس کتایون امیرابراهیمی قبل و بعد از انقلاب

کتایون امیرابراهیمی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

 

کار خود را در سینما به عنوان بازیگر از سال ۱۳۴۲ با فیلم تار عنکبوت (مهدی میرصمدزاده) آغاز کرد و تا سال ۱۳۵۳ در چهل و هشت فیلم بازی کرد.

بی شک یکی از بیاد ماندنی‌ترین نقش‌هایش را در فیلم حسن کچل (علی حاتمی، ۱۳۴۹) بازی کرد.

در فیلم درختان ایستاده می‌میرند (امیر شروان، ۱۳۵۰) او ر کنار آذر شیوا بازی کرد. در فیلم بده در راه خدا (رضا صفایی، ۱۳۵۰) به عنوان نقش اول زن در کنار تقی ظهوری و علی میری بازی کرد. درفیلم ازدواج ایرانی (احمد نجیب‌زاده، ۱۳۴۷) نقش مقابل عارف عارف کیا را بازی کرد.

عکس بهزاد فراهانی قبل و بعد از انقلاب

بهزاد فراهانی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

وی در سال ۱۳۴۹ در فیلم تجاوز به کارگردانی حمید مصداقی و همچنین در سال ۱۳۵۰ در فیلم نقره‌داغ به کارگردانی ایرج قادری و فیلم میعادگاه خشم به کارگردانی سعید مطلبی پرداخت.همچنین دو سال بعد در سال ۱۳۵۰ در فیلم گرگ بیزار به کارگردانی مازیار پرتو بازی کرد.

عکس مهدی فخیم زاده قبل و بعد از انقلاب

مهدی فخیم زاده در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

آثار سینمایی فخیم زاده قبل از انقلاب

۱۳۵۱ خانواده سرکار غضنفر (بازیگر)
۱۳۵۱ تپلی (بازیگر)
۱۳۵۲ مکافات (بازیگر)
۱۳۵۲ زن باکره (بازیگر، دستیار کارگردان)
۱۳۵۳ یاور (بازیگر)
۱۳۵۳ اسرار گنج دره جنی (بازیگر)
۱۳۵۴ هم‌خون (بازیگر)
۱۳۵۴ مجازات (بازیگر، نویسنده، کارگردان)
۱۳۵۴ کمین (بازیگر، نویسنده)
۱۳۵۴ پلنگ در شب (بازیگر)
۱۳۵۴ حسرت (نویسنده)
۱۳۵۵ پیش‌کسوت (بازیگر، نویسنده)
۱۳۵۵ پشمالو (بازیگر، نویسنده، کارگردان)
۱۳۵۶ در شهر خبری نیست (کارگردان، تهیه‌کننده)
۱۳۵۶ هزار بار مردن (بازیگر)
۱۳۵۶ فری دست قشنگ (بازیگر، نویسنده، کارگردان)
۱۳۵۶ غربتی‌ها (بازیگر)
۱۳۵۷ زخم خنجر رفیق (بازیگر)
۱۳۵۷ به دادم برس رفیق (بازیگر، نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده)

عکس ثریا قاسمی قبل و بعد از انقلاب

ثریا قاسمی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

 

اوایل دهه ۱۳۴۰ با گویندگی رادیو کار حرفه‌ای خود را شروع کرد و سپس به تئاتر رو آورد. در همان سال‌ها به دوبله هم پرداخت و در سریال پرهوادار «بالاتر از خطر» صحبت کرد. در نمایش‌هایی مثل «آنتیگون» و «از پشت شیشه‌ها» (رکن‌الدین خسروی) و «آندورا» (حمید سمندریان) روی صحنه رفت. گذشته از فیلم کوتاه «تلفن» با ایفای یکی از نقش‌های اصلی آرامش در حضور دیگران عرصه جدی سینما را آزموده و آنقدر قدرتمند ظاهر شد که پس از گذشت این همه سال با اولین فیلم بلندش به یاد آورده می‌شود. همچنین ثریا قاسمی در سال‌های ابتدای فعالیتش در یکی از اولین سریال‌های تلویزیونی ایرانی با نام «پیوند» (نصرت کریمی) بازی کرد. با این همه او پس از حضور در فیلم ناصر تقوایی ـ که چهار سال پس از ساخت امکان نمایش عمومی پیدا کرد ـ ترجیح داد فعالیت اصلی اش را در رادیو و تئاتر متمرکز کند.

عکس متفاوت از الهام چرخنده در عید !

آثار سینمایی قبل انقلاب

سال فیلم کارگردان
۱۳۶۷  ستاره و الماس  سیامک شایقی
۱۳۶۵ خانه ابری حجت‌الله سیفی
۱۳۵۷  زنده باد … خسرو سینایی
۱۳۴۹  آرامش در حضور دیگران  ناصر تقوایی

آثار تلویزیونی قبل از انقلاب

سال فیلم شبکه
۱۳۵۶ مستنطق بازیگر تلویزیون ملی ایران
۱۳۵۶  به دنبال بنفشه بازیگر تلویزیون ملی ایران
۱۳۵۳  تلخ و شیرین بازیگر تلویزیون ملی ایران
۱۳۵۲ قصه عشق بازیگر تلویزیون ملی ایران

عکس آفرین عبیسی قبل و بعد از انقلاب

آفرین عبیسی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

مهمترین فیلم های قبل از انقلاب: شاخص ترین فیلمش «طوقی» علی حاتمی است. البته او به غیر از طوقی فقط در سه فیلم دیگر بازی کرد. او سال ۴۳ با فیلم «لیلی و مجنون» کارش را شروع کرد و سال ۵۰ هم با بازی در دو فیلم «کاکو» و «پل» به کارش پایان داد.

عکس علی نصیریان قبل و بعد از انقلاب

علی نصیریان در زمان شاه و بعد از انقلاب

نصیریان از دههٔ ۱۳۳۰ در نمایش‌های حرفه‌ای، بازیگری و نویسندگی می‌کرد و از اعضای آغازین گروه هنر ملّی بود. او بیش از ده نمایشنامه نوشته و به همراهِ بهرام بیضایی و اکبر رادی و غلامحسین ساعدی و اسماعیل خلج و چند نمایشنامه‌نویس دیگر، از برجستگان نمایشنامه‌نویسی در زبان فارسی به‌شمار می‌رود. وی در سال ۱۳۳۵ جایزهٔ نخستین مسابقهٔ نمایش‌نامه‌نویسی را برای نمایش بلبل سرگشته دریافت کرد. در سال ۱۳۳۶ اداره هنرهای نمایشی و سپس تلویزیون در ایران تأسیس شد و نصیریان به استخدام این اداره درآمد و گروه تئاتر مردم را با عزت اله انتظامی، جعفر والی، رکن الدین خسروی و عباس جوانمرد تشکیل داد و به اجرای نمایشنامه‌هایی برای تلویزیون پرداختند. پس از افتتاح تماشاخانه سنگلج در سال ۱۳۴۴ نصیریان به همراه گروه خود در آنجا به فعالیت و اجرای تئاتر پرداختند.

عکس پروانه معصومی قبل و بعد از انقلاب

پروانه معصومی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

 

آثار پیش از انقلاب وی

سال تولید فیلم کارگردان
۱۳۶۶ تحفه‌ها ابراهیم وحیدزاده
۱۳۶۶ جهیزیه‌ای برای رباب سیامک شایقی
۱۳۶۶ خارج از محدوده رخشان بنی اعتماد
۱۳۶۶  شکوه زندگی حسن محمدزاده
۱۳۶۶ شناسایی محمدرضا اعلامی
۱۳۶۵  ترنج  مجتبی راعی
۱۳۶۵ چمدان جلال مقدم
۱۳۶۵  ملاقات  خسرو معصومی
۱۳۶۵ ناخدا خورشید ناصر تقوایی
۱۳۶۴ جستجو در شهر حجت‌الله سیفی
۱۳۶۳ آشیانه مهر  جلال مقدم
۱۳۶۳ تاتوره کیومرث پوراحمد
۱۳۶۳ راه دوم حمید رخشانی
۱۳۶۳ گل‌های داوودی رسول صدر عاملی
۱۳۵۶ کلاغ بهرام بیضایی
۱۳۵۳ غریبه و مه بهرام بیضایی
۱۳۵۲ شهر قصه   منوچهر انور
۱۳۵۱  رگبار بهرام بیضایی
۱۳۵۱ بی‌تا   هژیر داریوش

عکس فرامز قریبیان قبل و بعد از انقلاب

فرامز قریبیان در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

وی فعالیت سینمایش را با دستیاری کارگردان و ایفای نقش کوتاهی در فیلم بیگانه بیا ساخته مسعود کیمیایی در سال ۱۳۴۷ آغاز کرد. سپس به دلیل مسافرت به خارج از کشور چند سالی از سینما دور بود.

در سال ۱۳۵۱ بار دیگر در فیلمی از مسعود کیمیایی به نام خاک بازی کرد و بازی خوب و روانش در فیلم گوزنها در کنار بهروز وثوقی، نام او را سر زبان‌ها انداخت. غزل در سال ۱۳۵۵ سومین همکاری او با مسعود کیمیایی بود. در سال ۱۳۵۷ جلوی دوربین بهمن فرمان آرا و در فیلم سایه‌های بلند باد رفت و پس از انقلاب و در دههٔ شصت در فیلم‌های بسیاری بازی کرد. سمند در سال ۱۳۶۴ دیگر فیلم موفق او بود. قریبیان در سال ۱۳۶۵ کارگردانی را با فیلم قابل قبول جدال در تاسوکی آغاز نمود و در سال ۱۳۶۶ در فیلم ترن به کارگردانی امیر قویدل ایفای نقش کرد و توانست از ششمین دوره جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کند. او در همین سال بازی در فیلم موفق کانی مانگا را در کارنامه خود ثبت کرد.

آثار قبل انقلاب وی

 

 • دلار (۱۳۶۷)
 • کانی مانگا (۱۳۶۶)
 • کمینگاه (۱۳۶۶)
 • ترن (۱۳۶۶)
 • گمشده (۱۳۶۴)
 • سمندر (۱۳۶۴)
 • گردباد (۱۳۶۴)
 • آوار (۱۳۶۴)
 • ریشه در خون (۱۳۶۳)
 • پایگاه جهنمی (۱۳۶۳)
 • سناتور (۱۳۶۲)
 • پرونده (۱۳۶۲)
 • سفیر (۱۳۶۱)
 • عفریت (۱۳۶۱)
 • بازرس ویژه (۱۳۶۰)
 • جنگ اطهر (۱۳۵۸)
 • امشب اشکی می‌ریزد (۱۳۵۷)
 • سایه‌های بلند باد (۱۳۵۷)
 • هجرت (۱۳۵۷)
 • خاتون (۱۳۵۶)
 • سرباز (۱۳۵۶)
 • غزل (۱۳۵۵)
 • وقتی که آسمان بشکافد (۱۳۵۵)
 • چشم انتظار (۱۳۵۴)
 • گوزن‌ها (۱۳۵۳)
 • صلات ظهر (۱۳۵۳)
 • خاک (۱۳۵۲)
 • بیگانه بیا (۱۳۴۷)

عکس بهروز وثوقی قبل و بعد از انقلاب

بهروز وثوقی در زمان شاه و بعد از انقلاب

او از سال ۱۳۳۷ با بازی در فیلم طوفان در شهر ما به سینما آمد و تا سال ۱۳۴۷ در نقش‌های متفاوت اما نچندان پررنگی ظاهر شد. نخستین فیلم سینمایی مورد توجه او صد کیلو داماد به کارگردانی عباس شباویز در سال ۱۳۴۰ بود. وی در سال ۱۳۴۸ توسط مسعود کیمیایی به فیلم قیصر دعوت شد و این نقطه شروع وی به عنوان یک بازیگر مطرح بود، بازی وی در این فیلم مورد توجه عموم و علاقه‌مندان به سینما قرار گرفت. جوان اول آن سال‌های سینمای ایران در بسیاری از فیلم به ایفای نقش پرداخته‌است. از جمله فیلم‌های مطرحی که وی در آن به ایفای نقش پرداخته‌است می‌توان به سوته‌دلان، ذبیح، کندو، داش آکل، خاک، بلوچ، تنگسیر، همسفر، ممل آمریکایی، رضا موتوری، دشنه، طوقی، گوزنها، سازش، کاروان‌ها، ملکوت، گرگ بیزار، فرار از تله، قهرمانان و زرین اشاره کرد.

عکس پوری بنایی قبل و بعد از انقلاب

پوری بنایی در زمان شاه و بعد از انقلاب

وی فعالیت سینمایی‌اش را در سال ۱۳۴۳ با بازی در فیلم عروس فرنگی به کارگردانی نصرت‌الله وحدت آغاز کرد. از بازی‌های به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز وی می‌توان به نقش اعظم در فیلم قیصر و اقدس در کوچه مردها اشاره کرد. او پس از انقلاب ۵۷ موفق به بازی در هیچ فیلمی نشد. محمدعلی نجفی برای مجموعه تلویزیونی سربداران (۱۳۶۲) به او پیشنهاد همکاری داد که بنایی به دلیل بیماری پدر و مادرش نپذیرفت. همچنین، در سال‌های بعد از انقلاب چند بار به خارج از کشور رفت و به رغم پیشنهادهایی که برای بازیگری به او شد، به ایران بازگشت و حاضر به اقامت در خارج از کشور نشد.

او در طول فعالیت هنری خود با بازیگران نامدار و مطرحی چون محمدعلی فردین، ناصر ملک مطیعی، ایرج قادری و بهروز وثوقی همبازی بوده‌است.

عکس سعید راد قبل و بعد از انقلاب

سعید راد در زمان شاه و بعد از انقلاب

 

احمد سعید حق‌پرست راد مشهور به سعید راد (زادهٔ ۴ آبان ۱۳۲۳ در تهران) بازیگر و نمایشنامه نویس ایرانی است. راد پس از اینکه در اواسط دهه ۱۳۶۰ ممنوع التصویر شد، ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۷۸ پس از سال‌ها دوری از سینما به وطن خود بازگشت و حرفهٔ خود را تاکنون ادامه داده‌است.

مهمترین فیلم های قبل از انقلاب: صادق کرده، تنگنا، خداحافظ رفیق و …

عکس عزت اله انتظامی قبل و بعد از انقلاب

عزت اله انتظامی در زمان شاه و بعد از انقلاب

او فعالیت هنری خود را با نمایش‌های تئاتر آغاز کرد. انتظامی در سال ۱۳۲۰ اولین نمایش حرفه‌ای خود را به نام اولتیماتوم در تئاتر پاریس خیابان لاله‌زار اجرا کرد و تا سال ۱۳۲۶ در ده‌ها نمایش تئاتر حضور داشت. اولین حضور انتظامی در سینما به سال ۱۳۲۸ و نقش آفرینی در فیلم واریته بهاری ساخته پرویز خطیبی بازمی‌گردد. فیلم «گاو» در سال ۱۳۴۸ به کارگردانی داریوش مهرجویی و بازی عزت‌الله انتظامی ساخته شد. او در این فیلم که از روی کتاب دسته عزاداران بیل ساخته شده بود، با جمشید مشایخی و علی نصیریان همبازی بود.

عکس ملکه رنجبر قبل و بعد از انقلاب

ملکه رنجبر در زمان شاه و بعد از انقلاب

آثار سینمایی وی قبل از انقلاب

 • اعتراف (۱۳۴۵)
 • کابوس (۱۳۴۵)
 • گناه من چیست (۱۳۴۳)
 • خشم و فریاد (۱۳۴۲)
 • نصیب و قسمت (۱۳۴۱)
 • فردا روشن است (۱۳۳۹)
 • ماجرای عجیب (۱۳۳۵)
 • تقدیر چنین بود (۱۳۳۳)
 • شب‌های معبد (۱۳۳۳)
 • محکوم بی‌گناه (۱۳۳۲)
 • عمر دوباره (۱۳۳۱)

 

عکس جمشید مشایخی قبل و بعد از انقلاب

جمشید مشایخی در زمان شاه و بعد از انقلاب

 

او کار تئاتر حرفه‌ای را از سال ۱۳۳۶ با بازی در نمایش وظیفه پزشک آغاز کرد و بعد از آن در نمایش‌های بسیاری از جمله «آی بی کلاه، آی با کلاه» اثر غلامحسین ساعدی، «لونه شغال و افعی» اثر علی نصیریان و «مرده‌های بی کفن و دفن» اثر ژان پل سارتر به کارگردانی حمید سمندریان بازی کرد. مشایخی در سال ۱۳۴۲ با بازی در فیلم کوتاه «جلد مار» بازیگری در سینما را آغاز کرد. اما نخستین اثر مهم او بازی در نقش خان دایی در فیلم قیصر ساخته مسعود کیمیایی بود.

رازی که پس از فوت پورحیدری فاش شد

عکس ژاله علو قبل و بعد از انقلاب

ژاله علو در زمان شاه و بعد از انقلاب

نخستین فعالیت‌های هنری وی از سال ۱۳۲۷ با گویندگی زنده در رادیو و اعلام برنامه‌ها، شامل می‌شود. سپس وی به اجرای نمایش‌های رادیویی پرداخت و از پایه‌گذاران برنامه «داستان شب» بود. اولین نمایشنامه‌ای که به‌طور زنده برای «داستان شب» کار کرد، «دختر خورشید» نام داشت که نصرت‌الله محتشم آن را کارگردانی کرد. اجراهای موزیکال وی در رادیو، وی را بر آن داشت که نام هنری «ژاله» را برای خود برگزیند.

سال ۱۳۲۷ در «طوفان زندگی» به کارگردانی علی دریابیگی، به ایفای نقش پرداخت.پس از بازی در «زندانی امیر» و «واریته بهاری» وارد عرصه تئاتر شد و نخستین اجرای خود را در سال ۱۳۲۸، در یکی از نمایش‌های هنریک استپانیان به نام «ماری مادلن» در «تئاتر فردوسی» تجربه کرد و فعالیت گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کرد. آخرین اجرای تئاتر خود را در سال ۱۳۳۷ و در نمایشی به نام «توپاز»، به کارگردانی نصرت‌الله محتشم، انجام داد.

به پیشنهاد اسماعیل کوشان، نقش اول فیلم «افسونگر» را با آنکه نقش منفی بود، پذیرفت و ۳ هزار تومان دستمزد گرفت. او تا اواخر دهه سی خورشیدی ایفا گر نقش‌های اصلی بود اما به تدریج به شمایل مادر در سینمای ایران بدل شد.

ژاله علو فعالیت در دوبله را از سال ۱۳۳۱ در استودیو «پارس فیلم» و با گویندگی به‌جای دلکش در فیلم «مادر» کاری از اسماعیل کوشان آغاز کرد و پس از آن در فیلم‌های زیادی به‌جای ستارگان معروف سینمای جهان حرف زده‌است. او آغازگر دوبلهٔ کارتون در ایران بود و دوبلهٔ بسیاری از کارتون‌های والت دیسنی، مانند «زیبای خفته» و «گربه‌های اشرافی» به سرپرستی وی انجام شده‌است.

عکس داوود رشیدی قبل و بعد از انقلاب

داوود رشیدی در زمان شاه و بعد از انقلاب

داوود رشیدی فعالیت هنری خود را در سال ۱۳۴۲ با تله‌تئاتر «در جزیره‌ای غریب» و حضور در کنار هنرمندانی از جمله منوچهر فرید و محمدعلی کشاورز آغاز کرد. از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۹، داوود رشیدی در هفت تله‌تئاتر به عنوان کارگردان هنری حضور داشت. داوود رشیدی در سال ۱۳۵۱ با ایفای نقش در ۴ فیلم گذر اکبر، فدایی، جهنم + من و تجاوز یکی از پرکارترین سال‌های کاری‌اش را تجربه کرد.

عکس شهلا ریاحی قبل و بعد از انقلاب

شهلا ریاحی در زمان شاه و بعد از انقلاب

 

او سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب‌های طلایی» به کارگردانی معزالدیوان فکری تجربه کرد. ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم «مرجان» را کارگردانی کرد و به این ترتیب نام اولین زن کارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داد. وی گوینده رادیو و تلویزیون، مجری برنامه‌های کودک نیز بود.

عکس محمد علی کشاورز قبل و بعد از انقلاب

محمد علی کشاورز در زمان شاه و بعد از انقلاب

آثار سینمایی قبل از انقلاب

۱۳۶۶ جعفرخان از فرنگ برگشته
۱۳۶۶ جمیل
۱۳۶۴ ستاره دنباله‌دار
۱۳۶۴ کفش‌های میرزا نوروز
۱۳۶۴ مردی که موش شد
۱۳۶۳ طائل
۱۳۶۲ کمال‌الملک
۱۳۶۱ برزخی‌ها
۱۳۶۰ دست شیطان
۱۳۶۰ گرداب
۱۳۵۷ کاروان‌ها
۱۳۵۶ این گروه محکومین
۱۳۵۵ شام آخر
۱۳۵۵ شطرنج باد
۱۳۵۵ صحرای تاتارها
۱۳۵۵ وقتی که آسمان بشکافد
۱۳۵۲ خورشید در مرداب
۱۳۵۲ قصه ماهان
۱۳۵۱ رگبار
۱۳۵۱ صادق کرده
۱۳۴۹ آقای هالو
۱۳۴۴ خشت و آینه
۱۳۴۴ زمزمه محبت
۱۳۴۳ شب قوزی

عکس حمیده خیرابادی قبل و بعد از انقلاب

حمیده خیرابادی در زمان شاه و بعد از انقلاب

او پس از گرفتن دیپلم در سال ۱۳۲۶ وارد تئاتر و در سال ۱۳۳۲ با فیلم میهن‌پرست وارد سینما شد. خیرآبادی با آغاز موج نوی سینمای ایران در دهه چهل در بسیاری از آثار کارگردانان مطرحی چون داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی و علی حاتمی بازی کرد. از مهم‌ترین فیلم‌هایی که او در آن‌ها بازی کرده می‌توان به طوقی (علی حاتمی)، رضا موتوری (مسعود کیمیایی)، اجاره نشینها (داریوش مهرجویی)، زرد قناری (رخشان بنی‌اعتماد)، مادر (علی حاتمی)، ریحانه (علیرضا رئیسیان)، بانو (داریوش مهرجویی) و شیرین (عباس کیارستمی) اشاره کرد.

عکس هما روستا قبل و بعد از انقلاب

هما روستا در زمان شاه و بعد از انقلاب

 

اولین حضور او در سینما با فیلم دیوار شیشه‌ای به کارگردانی ساموئل خاچیکیان در سال ۱۳۵۰ رقم خورد.

سال ۱۳۵۱، هما روستا که در دانشکده هنرهای دراماتیک مشغول تدریس بود، نمایش باغ وحش شیشه‌ای تنسی ویلیامز را با بازی دانشجویان آن دانشکده کارگردانی نمود. از جمله کسانی که با روستا در این نمایش همکاری داشتند می‌توان از امید جوهری، بدری بدیعی، مهشید افشارپناه و ناصر آقایی نام برد.

عکس پروین سلیمانی قبل و بعد از انقلاب

پروین سلیمانی در زمان شاه و بعد از انقلاب

آثار سینمایی قبل از انقلاب او

آن‌سوی آتش (۱۳۶۶)
سیمرغ (۱۳۶۶)
بگذار زندگی کنم (۱۳۶۵)
شبح کژدم (۱۳۶۵)
سمندر (۱۳۶۴)
آشیانه مهر (۱۳۶۳)
زائر خلف (۱۳۶۳)
باغ بلور (۱۳۵۷)
برادرکشی (۱۳۵۷)
حق و ناحق (۱۳۵۷)
نفس‌گیر (۱۳۵۷)
تلافی (۱۳۵۶)
در شهر خبری نیست (۱۳۵۶)
شارلوت به بازارچه می‌آید (۱۳۵۶)
طوطی (۱۳۵۶)
عشق و خشونت (۱۳۵۶)
غربتی‌ها (۱۳۵۶)
فقط آقا مهدی می‌تونه (۱۳۵۶)
هزار بار مردن (۱۳۵۶)
بت (۱۳۵۵)
پشمالو (۱۳۵۵)
غزل (۱۳۵۵)
انگشت‌نما (۱۳۵۴)
بوف کور (۱۳۵۴)
پلنگ در شب (۱۳۵۴)
تیرانداز (۱۳۵۴)
ذبیح (۱۳۵۴)
رفیق (۱۳۵۴)
رقیب (۱۳۵۴)
عمو فوتبالی (۱۳۵۴)
کمین (۱۳۵۴)
کندو (۱۳۵۴)
مرد شرقی و زن فرنگی (۱۳۵۴)
ممل آمریکایی (۱۳۵۴)
هم‌خون (۱۳۵۴)
جوجه فکلی (۱۳۵۳)
حسین آژدان (۱۳۵۳)
شازده احتجاب (۱۳۵۳)
صلات ظهر (۱۳۵۳)
کنیز (۱۳۵۳)
گوزن‌ها (۱۳۵۳)
یاور (۱۳۵۳)
آقا مهدی کله‌پز (۱۳۵۲)
بی‌حجاب (۱۳۵۲)
خاک (۱۳۵۲)
کج‌کلاخان (۱۳۵۲)
مردها و نامردها (۱۳۵۲)
مکافات (۱۳۵۲)
رگبار (فیلم ۱۳۵۱) (۱۳۵۱ در عنوان بندی نیامده)
خانه قمر خانم (۱۳۵۱)
مرغ تخم‌طلا (۱۳۵۱)
آراس خان (۱۳۴۲)
گلنسا (۱۳۳۲)

عکس افسانه بایگان قبل و بعد از انقلاب

افسانه بایگان در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

افسانه بایگان ۲۶ دی ۱۳۴۰ در تهران متولد شد. زمانی که پانزده ساله بود در مسابقه دختر شایسته ایران شرکت کرد و نفر دوم شد. در آن سال، جلوه پالیزبان، فینالیست کرمانشاهی، به عنوان دختر شایسته ایران برگزیده شد. در این مراسم رسم بر این بود که دختر شایسته سال گذشته، شنل مخصوص را بر دوش دختر شایسته جدید می‌گذاشت. وی در یازده سالگی در فیلم کوتاه «بوق» کاری از «علی علیزاده» به ایفای نقش پرداخت؛ ولی فعالیتش در سینما و تلویزیون را در سال ۱۳۶۰ با بازی در مجموعه تلویزیونی پر بینندهٔ «سربداران» آغاز کرد.

عکس نیکو خردمند قبل و بعد از انقلاب

عکس محمد متوسلانی قبل و بعد از انقلاب

محمد متوسلانی در زمان شاه و بعد از انقلاب

ر

مهمترین فیلم های قبل از انقلاب: او همراه با گرشا و سپهرنیا گروه سه نفره ای تشکیل داده بودند که کارشان ساخت فیلم های کمدی آن هم از نوع ناب فیلمفارسی اش بود.

عکس جمشید هاشم پور قبل و بعد از انقلاب

جمشید هاشم پور در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

وی اولین فیلم سینمایی خود را با معرفی یکی از دوستانش به ساموئل خاچیکیان، کارگردان ایرانیِ ارمنی‌تبار، در سال ۱۳۴۷ و با بازی در نقش کوتاهی در فیلم جهنم سفید آغاز کرد. سپس در فیلم‌های جنجال پول ساختهٔ پرویز خطیبی و ایوالله به کارگردانی منوچهر نوذری، قسمت (کارگردان امیر شروان)، عشقی‌ها (کارگردان جمشید شیبانی) بازی کرد. آخرین فیلمش در قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، خوشگلترین زن عالم به کارگردانی قدرت‌الله احسانی بود. پس از آن برای مدتی سینما را رها کرد.

فعالیت تجاری ستاره های فوتبال جهان

عکس داریوش اسدزاده قبل و بعد از انقلاب

داریوش اسدزاده در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

شما در حال تماشای عکس بازیگران زمان شاه در بازیگرنیوز هستید.

ایشان در ۲۰ سالگی وارد زمینهٔ بازیگری شد و در مقام بازیگر، نویسنده و کارگردان در تئاتر نصر (تئاتر تهران) فعالیت کرد. در دهه ۱۳۴۰ (خورشیدی) و دهه ۱۳۵۰ (خورشیدی) در بیش از پنجاه فیلم سینمایی ایفای نقش نمود. در سال ۱۳۵۵ ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۶۵ پس از ده سال زندگی در ایالات متحده آمریکا به ایران بازگشت و در دو سریال سمندون و خانه سبز شرکت داشت.

عکس رضا رویگری قبل و بعد از انقلاب

رضا رویگری در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

تئاترهای وی قبل از انقلاب

ویس و رامین-آربی اوانسیان ۱۳۴۸
عبادتی بر مصیبت حسین بن منصور-خجسته کیا ۱۳۴۹
پا انداز-هوشنگ توزیع ۱۳۵۰
خودت باش و عرقتو بخور-هوشنگ توزیع ۱۳۵۰
حالت چطوره مش رحیم-اسماعیل خلج ۱۳۵۰
ناگهان هذا حبیب اله-فرهاد مجدآبادی ۱۳۵۱
گلدونه خانم-اسماعیل خلج ۱۳۵۲
جمعه کشی-اسماعیل خلج ۵۴–۱۳۵۲
قمر در عقرب-اسماعیل خلج ۵۵–۱۳۵۲
شبیخون-سیروس ابراهیم‌زاده ۱۳۵۳
صندلی کنار پنجره بگذاریم-عباس نعلبندیان ۱۳۵۳
امشب شب مهتاب-آشور بانیپال بابلا-جشن هنر شیراز ۱۳۵۳
جان نثار-بیژن مفید ۱۳۵۴
رایش سوم-بیژن مفید ۱۳۵۴
ققنوس و بوتیمار-حسن ملکی ۱۳۵۴
دو خواهر-علیرضا رضایی ۱۳۵۴
آتراکیسیون-رضا ژیان ۱۳۵۵
آخر زمان-آشور بانیپال بابلا ۱۳۵۵
طاعون-آشور بانیپال بابلا ۱۳۵۶
شبات-اسماعیل خلج ۱۳۵۶

عکس سعید پورصمیمی قبل و بعد از انقلاب

سعید پورصمیمی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

سعید پورصمیمی کارش را با تئاتر آغاز کرد. شروع کار بازیگری او از سال ۱۳۴۰ با تشکیل گروه بازارگاه به همراه عباس یوسفیانی، پرویز پورحسینی، اسماعیل پورحسینی، پرویز فنی‌زاده بود. او با گذراندن دوره‌های بازیگری و کارگردانی دانشکده هنرهای زیبا و گرفتن مدرک کارشناسی تئاتر در رشت، کارمند اداره تئاتر شد. بعد از آن کارمند واحد نمایش صداوسیما گردید و با کارگردانی نمایش‌های صحنه‌ای و تلویزیونی و نوشتن نمایشنامه به فعالیت خود ادامه داد. عمده کارهای او در زمینه بازیگری تئاتر، «آندورا»، «پژوهشی ژرف و سترگ»، «استثناء و قاعده»، «ریچارد سوم، «بازرسی»، «خسیس»، «هنر» می‌باشد.

آثار وی قبل از انقلاب

۱۳۵۵ تله‌تئاتر «جاز»
۱۳۵۵ تله‌تئاتر «گاو مال کیه؟»
۱۳۵۵ تله‌تئاتر «پزشک دهکده»
۱۳۵۴ سلطان صاحبقران
۱۳۵۳ تله‌فیلم «میرنصیر و غول نگون‌بخت»
۱۳۵۳ تله‌تئاتر «درامان»
۱۳۵۲ تله‌تئاتر «باران‌ساز»
۱۳۴۶ تله‌تئاتر «سماورندیده‌ها»
۱۳۴۶ تله‌تئاتر «اومولوس گنگ»
۱۳۴۶ تله‌تئاتر «خمره»
۱۳۴۶ تله‌تئاتر «کتک‌خورده و راضی»

عکس کیومرث ملک‌مطیعی قبل و بعد از انقلاب

کیومرث ملک‌مطیعی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

 

بازی در تئاتر را سال ۱۳۴۷ در رشت و بازی در سینما را سال ۱۳۵۰ با فیلم یک چمدان سکس به کارگردانی محمد متوسلانی شروع کرد.

در کارنامه بازیگری چهاردهه اخیر آقای ملک مطیعی آثار متنوعی دیده می‌شود و وی در این مدت هیچگاه دست از فعالیت‌های هنری برنداشت. وی بازی در فیلم‌هایی نظیر شهر شراب، ماهی‌ها در خاک می‌میرند، کلاغ، نفس بریده و فریاد زیرآب را در کارنامه خود دارد که همه مربوط به سال‌های قبل از انقلاب هستند.

عکس مرتضی احمدی قبل و بعد از انقلاب

مرتضی احمدی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

آثار قبل انقلاب وی

۱۳۵۴

خانه خراب
ذبیح
فرار از حجله

۱۳۵۳

موسرخه
آب

۱۳۵۲

جعفر جنی و محبوبه اش
تنها و گل‌ها

۱۳۵۱

مطرب
قایقرانان
فرار از زندگی
قلندر
نانجیب

۱۳۵۰

شراره
باباشمل
وحشی جنگل
فریاد

۱۳۴۹

جنجال عروسی
میوه گناه
شیرین و فرهاد

۱۳۳۲

ماجرای زندگی

عکس شمسی فضل اللهی قبل و بعد از انقلاب

شمسی فضل اللهی در زمان شاه و بعد از انقلاب

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

آثار قبل انقلاب وی در سینما

فرار (۱۳۴۲)
کلید (۱۳۴۱)
عسل تلخ (۱۳۴۰)
شانس و عشق و تصادف (۱۳۳۸)
قاصد بهشت (۱۳۳۸)
آسمون‌جُل (۱۳۳۸)

از دیگر بازیگران زمان شاه میتوان ایرج قادری ، حسین گیل ، بهمن مفید ، مرتضی عقیلی ، محمدعلی فردین ، سعید کنگرانی ، سوسن تسلیمی ، امیر نادری را نام برد.

ایرج قادری

بازیگر نقش های لات جوانمرد و بزن بهادر سینمای قبل از انقلاب، پس از انقلاب هم سه فیلم ساخت و بعد برای ۱۰ سال خانه نشین شد. ایرج قادری که شهرتی همپای فردین، بهروز و ناصر داشت، یک دهه پس از «تاراج» به سینما بازگشت و گرچه اجازه نداشت روی پرده ظاهر شود اما شهرتش باعث شد «می خواهم زنده بمانم» به یکی زا جنجالی ترین فیلم های سیزدهمین جشنواره فیلم فجر تبیدل شود.
ایرج قادری در حال کشیدن سیگار

حسین گیل

بازیگری که به واسطه چهره خشن و هیکل ورزیده اش بیشتر در نقش های منفی و بزن بهادر ظاهر می شد، در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی ایران به جمع نیروهای انقلابی پیوست و تا مقام سرداری هم پیش رفت.

عکس سیاه و سفید حسین گیل

بهمن مفید

«من بودم، حاجی نصرت، ناصر فرصت، آره و اینا، خیلی بودیم، کریم آقامونم بود…» با همین دیالوگ آهنگین در «قیصر» بود که بازیگری به نام بهمن مفید در سینمای ایران چهره شد و بعدها در فیلم هایی چون «رضا موتوری» و «داش آکل» هم ایفای نقش کرد. هر چند، بیشتر فیلم های او در مقام بازیگر چندان جای دفاع ندارد. مفید که آخرین بار پیش از انقلاب در «برادرکشی» ایرج قادری بازی کرده بود، در روزهای پس از انقلاب بیکار ننشست و در نخستین فیلم سینمایی پس از انقلاب به نام «فریاد مجاهد» مقابل دوربین رفت. سطح نازل فیلم و اعتراض هایی که به حضور برخی بازیگران پیش از انقلاب شد، به پایین آمدن زودهنگام آن از پرده انجامید.

عکس اتلیه ای بهمن مفید با تیشرت آبی راه راه

مرتضی عقیلی

شاید فکرش را هم نمی کرد ه با سابقه بازی در حدود ۶۰ فیلم، به ناچار حضور در فیلم ها و سریال های مبتذل شبکه جم داشته باشد. مرتضی عقیلی که جزو قدرتمندترین بازیگران نقش مکمل سینمای ایران بود، در چند فیلم در نقش قهرمان هم ظاهر شد و حتی روی صندلی کارگردانی نشست اما ستاره بخت او با پیروزی انقلاب اسلامی ایران افول کرد و رفتن را به ماندن ترجیح داد.

مرتضی عقیلی با پیراهن سفید

محمدعلی فردین

مهم ترین و تاثیرگذارترین ستاره فیلم فارسی که خیلی ها او را با «گنج قارون» و علی بی غم می شناسند. ویژگی های خدادادی محمدعلی فردین با صدای دوبلورها و خواننده ها درهم آمیخت و او را به ستاره ای تبدیل کرد که مردم برای دیدنش روی پرده نقره ای صف می کشیدند.

سعید کنگرانی

بازیگری که با «در امتداد شب» یک شبه ره صدساله رفته و از خیابان پیروزی به کامرانیه نقل مکان کرده بود، خیلی زود هم از نردبان ترقی پایین افتاد و بعدها عوامل سقوط خود را معرفی کرد. سعید کنگرانی با «رضا موتوری» پا به سینما گذاشت و با «دایره مینا» و «سرایدار» وجوهی تازه از هنرش را به نماش گذاشت اما این حضور در کنار فائقه آتشین در «در امتداد شب» پرویز صیاد بود که او را به مقام یک ستاره رساند. هر چند بازی در یکی از نقش های اصلی «دایی جان ناپلئون» هم به شناخته تر شدنش کمک کرده بود.

سعید کنگرانی با پیراهن راه راه سفید آبی

سوسن تسلیمی

سوسن تسلیمی با لباس سنتی شمالی و ماهی و سیر در دستش

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب

بازیگری که یگانه ستاره در میان بازیگران زن سینمای ایران در دهه ۶۰ بود، از وقتی بار سفر بست و برای همیشه به سوئد رفت، از خاطره ها محو شد. همسر پیشین داریوش فرهنگ و خواهر سیروس تسلیمی، نخستین بار در «چریکه تارا» به کارگردانی بهرام بیضایی مقابل دوربین رفت و «سربداران» با حضور پرقدرت او، یک بازیگر توانمند به سینمای ایران معرفی کرد. «مرگ یزدگرد» و «مادیان» دیگر تجربه های سوسن تسلیمی در سینما بود که با «باشو غریبه کوچک» به اوج رسید. او سپس در «طلسم» فرهنگ، بازی کرد و برای آخرین بار در ایران و سومین همکاری خود با بیضایی، در «شاید وقتی دیگر…» مقابل دروبین رفت. بازیگری که بی تردید یک سر و گردن از همتایان خود بالاتر بود، سال ۶۶ در اقدامی ناگهانی ایران را به مقصد سوئد ترک کرد و از آنجا شاهد اکران «باشو غریبه کوچک» پس از پنج سال توقیف بود.

امیر نادری

خالق «آب، باد، خاک» و «دونده» که زمانی تصور می شد آینده دارترین فیلمساز ایران خواهدبود، حالا به اکران فیلم هایش در بخش های جنبی و حاشیه ای جشنواره های ریز و درشت دل خوش کرده است. امیر نادری «خداحافظ رفیق»، «تنگنا»، «سازدهنی» و «تنگ سیر» را پیش از انقلاب ساخت تا نشان دهد از دوران همکاری در پروژه های مسعود کیمیایی و علی حاتمی فراوان آموخته است. او که به نظر از توقیف چند فیلم خود از جمله «آب، باد، خاک» دلگیر بود، از ایران خارج شد تا به رویای همیشگی اش برای فیلمسازی در آن سوی آب ها جامعه عمل بپوشاند.

عکس سیاه و سفید امیر نادری

بیوگرافی و عکس بازیگران زمان شاه + عکس قبل و بعد انقلاب