خانه / ویدئو / بن سلمان «کعبه جدید» خودش را در ریاض می‌سازد +فیلم
2008621 653

بن سلمان «کعبه جدید» خودش را در ریاض می‌سازد +فیلم

خشم مسلمانان از پروژه جدید ولیعهد عربستان؛
 پس از آنکه عربستان سعودی از طرح تازه خود برای ساخت یک سازه مکعبی شکل بزرگ به عنوان بخشی از پروژه توسعه مرکز شهر ریاض، پایتخت، رونمایی کرد، مسلمانان در رسانه‌های اجتماعی با عصبانیت واکنش نشان دادند.
به گزارش اسکیمو،به نقل از «میدل ایست مانیتور»، مناقشه از این تصور ناشی می‌شود که ساختمان غول پیکر «مکعب» به کعبه که مقدس‌ترین مکان برای مسلمانان است، شباهت دارد.روز پنجشنبه، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، از راه اندازی «شرکت توسعه مربع جدید» خبر داد که هدف آن توسعه «بزرگترین مرکز شهر مدرن جهان در ریاض» است. این پروژه شاهد بازسازی محله تاریخی «المربع» ریاض خواهد بود که گفته می‌شود نام آن برگرفته از یک چاه مربع شکل است.

به گزارش عرب نیوز، «مربع جدید» شامل مناطق سبز و پیاده روی، موزه، دانشگاه فناوری و طراحی، سالن نمایش چند منظوره و دیگر مکان‌های تفریحی و فرهنگی خواهد بود.

عرب نیوز اضافه می‌کند: «این منطقه میزبان مکعب خواهد بود، نقطه عطفی نمادین که دارای آخرین فناوری‌های نوآورانه است و یکی از بزرگترین سازه‌های ساخته شده در جهان با ۴۰۰ متر ارتفاع، ۴۰۰ متر عرض و ۴۰۰ متر طول خواهد بود.»

این ساختمان مکعبی شکل با الهام از «سبک معماری نجدی»، سرزمین اجدادی خاندان آل سعود، ساخته شده است. گفته می‌شود که مکعب ظرفیت ۲۰ ساختمان امپایر استیت نیویورک را دارد و یک برج مارپیچ غول پیکر در مرکز آن ساخته خواهد شد تا تجربه‌ای همه جانبه را به ارمغان بیاورد.

سعودی‌های انتظار دارند این ابرپروژه که توسط صندوق سرمایه گذاری دولتی موسوم به «صندوق سرمایه گذاری عمومی» (PIF) تامین مالی می‌شود و بخشی از «چشم انداز ۲۰۳۰» این کشور است که توسط بن سلمان ترسیم شده، تا سال ۲۰۳۰ حدود ۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد غیرنفتی عربستان اضافه کند و به طور مستقیم و غیرمستقیم ۳۳۴ هزار شغل ایجاد کند.

حذف بوریس جانسون از رویداد نظامی انگلیس غوغا به پا کرد

با این حال، بسیاری از مسلمانان در شبکه‌های اجتماعی، با توجه به شباهت‌هایی که این ساختمان با کعبه مقدس دارد، واکنش متفاوتی نسبت به این خبر داشتند.

دکتر محمد الهاشمی الحمادی گفت: «آیا محمد بن سلمان در حال ساخت کعبه خود در ریاض است؟ این طرحی است که او برای آخرین پروژه خود انتخاب کرده است؛ یک «کعبه» جدید سرگرمی؟!» اوهمچنین به روایاتی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کرده است در این زمینه که روزی «شاخ شیطان» از سرزمین نجد بیرون می‌آید.

خشم شدید همسر نتانیاهو بعد از محاصره توسط معترضان

اسعد ابوخلیل استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا هم در توییتی نوشت: «به نظر می‌رسد [ولیعهد] در حال ساختن کعبه خود است. آیا او آن را به عنوان قبله جدید برای نمازگزاران اجباری خواهد کرد؟»

در همین حال مرتضی حسین، خبرنگار پایگاه خبری آمریکایی اینترسپت، این طور کنایه زد که «ساختن کعبه‌ای جدید که منحصراً به [نظام] سرمایه داری اختصاص یافته است، زیادی مناسب است.»

این نکته را سامی الهاشمی الحامدی، مدیر عامل شرکت اطلاعاتی و ریسک جهانی «اینترنشنال اینترست» هم عنوان می‌کند. او در ویدیویی گفت «نمادگذاری قابل توجه است» به این معنا که پادشاهی سعودی اساسا هویت خود را «از کعبه در مکه به کعبه در ریاض» منتقل می‌کند. او اضافه کرد: «سال ۲۰۱۹ که محمد بن سلمان روی سقف کعبه مقدس در مکه ایستاد، تقریبا نشانه‌ای از نیتش برای به انقیاد درآوردن اسلام در عربستان سعودی بود.»

با این حال، کاربران دیگر رسانه‌های اجتماعی به ویژه کاربران سعودی، به این انتقاد پاسخ دادند. یکی از آن‌ها نوشت: «چرا مسلمانان خارجی به راحتی قابل دستکاری هستند؟ اگر هر ساختمان مکعبی شکل «کعبه‌ای جدید» باشد، میلیون‌ها کعبه را در ریاض خواهید یافت، زیرا ما ساختمان‌های مکعبی زیادی داریم.»

اندرو تیت کیست؟

یکی دیگر از شهروندان سعودی، کسانی را که این طرح‌ها را مسخره می‌کنند به عنوان «سعودی هراس» متهم کرد و این اتهامات را «احمقانه» توصیف کرد.

طرح‌های اخیر پادشاهی سعودی در میان جامعه اسلامی جهانی تفرقه‌انگیز بوده است. این پروژه در راستای شهر هوشمند ۵۰۰ میلیارد دلاری «نئوم» است که بر سر هزینه‌های هنگفت، تأثیر بر محیط زیست، امکان سنجی و نقض حقوق بشر، از جمله جابجایی اجباری قبایل که در جریان ساخت آن رخ داده است، بحث‌هایی را به همراه داشته است.

 

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

اعلام جرم دادستانی علیه پپسی

اعلام جرم دادستانی علیه پپسی

وفور قوطی‌ها و بسته‌های متعلق به برند پپسی در محیط‌زیست نیویورک و اطراف آن، چنان مشکل‌ساز شده که دادستان نیویورک، از این شرکت بزرگ آمریکایی به‌خاطر آلوده‌کردن محیط‌زیست و به خطر انداختن سلامت عمومی مردم، به دادگاه شکایت برده است.