خانه / فرهنگی / مناسبتها در ايران و جهان / تاریخ ولادت امام حسین در سال ۱۴۰۱ چه روزی است ؟
تاریخ ولادت امام حسین در سال 1401 چه روزی است ؟

تاریخ ولادت امام حسین در سال ۱۴۰۱ چه روزی است ؟

 

ولادت امام حسین در سال ۱۴۰۱ مصادف است با :

تاریخ ولادت امام حسین در سال ۱۴۰۱ به شمسی : جمعه، ۵ اسفند ۱۴۰۱
۵ / ۱۲ / ۱۴۰۱

 

تاریخ ولادت امام حسین در سال ۱۴۰۱ به قمری

تاریخ قمری ولادت امام حسین در سال ۱۴۰۱ مصادف است با :

تاریخ ولادت امام حسین در سال ۱۴۴۴ قمری : ۳ شعبان ١۴۴۴
۳ / ۸ / ١۴۴۴

 

تاریخ ولادت امام حسین در تقویم ۱۴۰۱ به میلادی ۲۰۲۳

تاریخ ولادت امام حسین در سال ۱۴۰۱ به میلادی مصادف است با :

تاریخ میلادی ولادت امام حسین در سال ۲۰۲۳ : ۲۰۲۳ February 24
۲۴ – ۳ – ۲۰۲۳

 

ولادت امام حسین در سال ۱۴۰۱ چه تاریخی دارد ؟

تاریخ تولد امام حسین در تقویم سال ۱۴۰۱ مصادف است با جمعه، ۵ اسفند ۱۴۰۱
۵ / ۱۲ / ۱۴۰۱

 

 

 

تاریخ دقیق ولادت امام حسین

جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱

۲۴ February 2023

۳ شعبان ١۴۴۴

 

ولادت امام حسین چه روزی است ؟

  اسکیمو:روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجرت دومین فرزند برومند حضرت علی و فاطمه، که درود خدا بر ایشان باد، در خانه‏ ی وحی و ولایت، چشم به جهان گشود.

چون خبر ولادتش به پیامبر گرامی اسلام (ص ) رسید، به خانه حضرت علی (ع ) و فاطمه را فرمود تا کودکش را بیاورد. اسما او را در پارچه ای سپید (س ) آمد و اسما پیچید و خدمت رسول اکرم (ص ) برد، آن گرامی به گوش راست او اذان و به گوش چپ او اقامه گفت .

۵ ژوئن ؛ مصادف با روز جهانی محیط زیست

به روزهای اول یا هفتمین روز ولادت با سعادتش ، امین وحی الهی ، جبرئیل ، فرود آمد و گفت : سلام خداوند بر تو باد ای رسول خدا، این نوزاد را به نام پسر کوچک هارون (شبیر) چون علی برای تو بسان هارون که به عربی (حسین ) خوانده می شود نام بگذار. برای موسی بن عمران است ، جز آن که تو خاتم پیغمبران هستی .

 

تولد امام حسین چه روزی است - تولد امام حسین در سال ۱۴۰۱ - تاریخ تولد امام حسین به قمری - دو نیمه شعبان در سال

 

و به این ترتیب نام پرعظمت “حسین ” از جانب پروردگار، برای دومین فرزند فاطمه (س ) انتخاب شد. به روز هفتم ولادتش ، فاطمه زهرا که سلام خداوند بر او باد، گوسفندی را برای کشت ، و سر آن حضرت را تراشید و هم وزن موی سر او فرزندش به عنوان عقیقه نقره صدقه داد.

 

مختصری درباره امام حسین (ع)

حسین (ع)، امام، فرزند علی بن ابی طالب (ع) و فاطمه زهرا (ع)، و نوه پیامبر اکرم (ص) ، امام سوم شیعیان و شهید کربلا که قیام و شهادت وی، نقش تعیین کننده‌ای در تاریخ اسلام و شیعه، به ویژه در سده‌های نخست اسلامی داشت.

وی پنجمین معصوم و یکی از پنج تن محسوب است و در جایگاه امامت، این مقام را پس از برادر خود، یکی از پنج تن محسوب است و در جایگاه امامت، این مقام را پس از برادر بزرگوار خود، امام حسن (ع)، عهده‌دار گشت.

تاریخ دقیق روز تاسوعا در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

زندگینامه امام حسین (ع) و شهادت ایشان که در یکی از دوره‌های حساس و پر تنش سده نخست بود، با ظلم ستیزی در مقابل جائران اموی، از سویی نام آن بزرگوار را با مفهوم مقاومت و شهادت پیوند زد؛ و از سویی دیگر، آغازگر طیف وسیعی از قیام‌های پسین بود.

با رشد ستمگری امویان واقعه کربلا، در نهایت در قالب یکی از شورانگیزترین حماسه‌های تاریخ اسلام –واقعه عاشورا- بر سازنده و عینیت بخش مفهوم آزادگی گشت.

مفهومی که حتی بازتاب آن بر لایه‌ها و سطوح مختلفی از اندیشه جوامع شیعی، در قالب گونه‌های متفاوتی از بروز هنری در ادبیات، نگاره‌ها و یادمان‌های گوناگون در طی قرون روی نمود. ‏

جایگاه خانوادگی : امام حسین (ع) نوهی پیامبر اسلام (ص) از حضرت فاطمه (ع) است. پدر وی چهارمین خلیفهی مسلمین و نخستین امام شیعی و وصی پیامبر (ص) بود.

حسین (ع) دومین فرزند امام علی (ع)، برادرانی با نامهای حسن، محمد، عباس و عمر داشت.وی آخرین کس از مجموعهی پنج نفرهی اصحاب کسا است و در روایات ثقلین، به نام او بهعنوان یکی از مصادیق ثقل دوم تصریح شده است.

روایات مختلفی مبنی بر ابراز علاقه ی رسول (ص) نسبت به امام حسین (ع)، بیانگر جایگاه وی نزد نبی اکرم (ص) است. از مهمترین روایات در اینباره آن است که پیامبر (ص) در قالب دعا، دوستداری حسین (ع) و دوستداران او را از پروردگار طلب نموده، و دوستداران حسین (ع) را دوستان خدا خوانده است.

بدینترتیب روایتی از پیامبر (ص) مبنی بر اینکه ناراحتی و گریه ی حسین (ع)، سبب آزار و اذیت و ناراحتی وی می گردد، قابل درک است. در دستهای از روایات که به حسنین (ع) اشاره دارد، امام حسین (ع) و امام حسن (ع)، سرور جوانان بهشت خوانده شده اند.

روز اول ماه مبارک رمضان مشخص شد

شاید بر همین اساس، احادیث و روایات متعددی پیرامون ایشان، به نوعی با بهشت و مصادیق بهشتی ارتباط یافته است . براساس برداشت هایی از متن روایات، حسین بن علی (ع) شباهت، نزدیکی و ارتباط شایان توجهی با پدر داشته است.

دل نگرانیهای همیشگی مادر برای او و برادرش نیز گاه در منابع بازتاب پیدا کرده است. و حتی در نمود و بروزی متفاوت در روایات تفسیری، رشته ی این دلواپسی ها و نگرانی ها به پیش از تولد فرزند برمیگردد؛ در میان افراد خانواده، شاید رابطه ی تنگاتنگ او با برادرش، امام حسن (ع)، بیشتر توجه برانگیز است.

حتی براساس احادیثی، این دو برادر هر کدام به نیمی از پیکر پیامبر اسلام (ص) شبیه دانسته شده اند در واقع در این روایات ضمن بیان همپوشانی شخصیتی ایشان، شباهت هر دو آنها به پیامبر (ص) از نظر روحیات و شخصیت که هر کدام مکمل دیگری است، مورد توجه واقع شده است.

منبع:دلگرم

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

شروع ماه محرم

تاریخ دقیق شروع ماه محرم در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق شروع ماه محرم در تقویم سال ۱۴۰۲ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله  اسکیمو، همراه باشید.