خانه / اخبار / اخبار سیاسی / پشت پرده یک عکس؛ اظهارات قابل تامل درباره پرویز ثابتی و خروج او از مخفیگاه
پشت پرده یک عکس؛ اظهارات قابل تامل سلیمی‌نمین درباره پرویز ثابتی و خروج او از مخفیگاه

پشت پرده یک عکس؛ اظهارات قابل تامل درباره پرویز ثابتی و خروج او از مخفیگاه

 یک لحظه غفلت کنیم…| ماجرای صهیونیست‌ها، شعبان بی‌مخ و ثابتی

عباس سلیمی نمین، پژوهشگر تاریخ معاصر معتقد است که به طور قطع بیرون آمدن افرادی مانند پرویز ثابتی که کار تشکیلاتی و اطلاعاتی می‌کنند معنای خاص خود را دارد. این اقدام پیامی را به جریان وابسته به پهلوی‌ها می‌دهد و نشان می‌دهد که گویا امکانات بسیار زیادی در پشت صحنه دارند که یک نمونه آن را علنی کرده اند.

 

به گزارش اسکیمو،ثابتی بعد از ۴۴ سال از مخفیگاه خود خارج شد و دختر او عکسی از حضور خود و پدرش در تجمع اپوزیسیون در آمریکا منتشر کرد. از پرویز ثابتی هیچ تصویر جدیدی پس از انقلاب منتشر نشده بود، نه در کتاب خاطراتش «در دامگه حادثه» و نه در گفت‌وگویی که سال ۱۳۹۰ با «صدای آمریکا» داشت.

حال این حضور علنی و انتشار تصویر آن می‌تواند معنادار باشد. اینکه یک جنایتکار چند دهه مخفی باشد و ناگاه حضور خود را علنی کند حتما پیام‌هایی دارد. در این باره با عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، پژوهشگر تاریخ معاصر و روزنامه‌نگار گفت‌وگو کرده ایم که در ادامه می‌خوانید.

خروج شکنجه گر ساواک از مخفیگاه بعد از ۴۴سال؛ هدف چه بود؟ | وقتی کفگیر به ته دیگ خورده؛ جنایتکاری که مدعی دموکراسی خواهی در ایران می شود!

اولین تصویر ثابتی در کنار دخترش پس از پیروزی انقلاب 

در روزهای اخیر انتشار تصویری از پرویز ثابتی مدیر اداره کل سوم ساواک، به قولی نفر دوم ساواک خبر ساز شده است. این موضوع و درحقیقت از مخفیگاه خارج شدن او پیام خاصی دارد؟ آیا در پی این اقدام هدف خاصی دنبال می شود؟ آیا شما از اساس انتشار تصویر ثابتی را مهم می‌دانید؟ اگر مهم است اهمیت آن چیست و اگر خیر چرا اهمیتی ندارد؟
به طور قطع بیرون آمدن افرادی مانند ثابتی که کار تشکیلاتی و اطلاعاتی می‌کنند معنای خاص خود را دارد.
آنچه می‌توان برداشت کرد این است که، این اقدام پیامی را به جریان وابسته به دربار گذشته پهلوی‌ها می‌دهد و نشان می‌دهد که گویا امکانات بسیار زیادی در پشت صحنه دارند که یک نمونه آن را علنی کرده‌اند. در واقع یعنی قوت قلب و پیامی را به سلطنت‌طلب‌ها داده ‌اند که  برنامه‌ریزی گسترده‌ای در این زمینه صورت می‌گیرد. به طور قطع آقای پرویز ثابتی تنها نیست.

در دوران پهلوی شبکه‌ای در ساواک در اختیار صهیونیست‌ها بود و توسط ساواک تربیت شده بود که بعد از پیروزی ملت ایران این شبکه به صورت پنهان در خدمت صهیونیست‌ها قرار گرفت. این شبکه امروز رونمایی می‌شود، که در راس آن پرویز ثابتی است. پرویز ثابتی رئیس امنیت داخلی بود و طبعا عنصر اصلی ساواک به حساب می‌آمد.
اگرچه نصیری رئیس ساواک بود اما فقط نمود ظاهری داشت و به زعم و اصطلاح آنها بسیار آدم کودن و یک ارتشی بی سواد و بی اطلاعی بود، اما پرویز ثابتی یک عنصر وابسته به تشکیلات و فرد مورد اعتماد صهیونیست‌ها بود و می‌توانست به آنها خدمات بسیار چشم‌گیری ارائه دهد. امروز علنی شدن و پیوند زدن او با تشکیلات علنی و قبلی سلطنت‌طلب‌ها دارای معانی بسیار زیادی است و اگر چالش‌هایی وجود دارد یا وجود داشته الان تشدید شده است.

 

ماجرای کشته شدن فرشته احمدی

با توجه جریان‎ هایی که وجود دارد، این سوال پیش می ‎آید که چرا صهیونیست‌ها روی منافقین تمرکز می‌کنند؟ آمدن ثابتی به صحنه چه پیامی دارد؟
تمرکز صهیونیست‌ها روی منافقین به این دلیل است که آنها یک تشکیلات آهنین، بسته و با سابقه دارند. این برای صهیونیست‌ها که می‌خواهند حرکتی را در ایران دنبال کنند، کارآمدی دارد. از آنها استفاده می‌کنند، چه در ترورهای دانشمندان و اقدامات دیگری که در ایران صورت دادند بخش قابل توجه آن امکانات منافقین است.

این با اعتراض سلطنت‌طلب‌ها به عنوان یک نیروی سنتی وابسته به غرب مواجه می‌شود که چرا شما همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد ما نمی‌گذارید. آمدن ثابتی به صحنه این مطلب را رفع و رجوع می‌کند. یعنی این پیام به سلطنت‌طلب‌ها داده می‌شود که ما در پشت صحنه به نفع شما کار می‌کنیم و تشکیلات مخفی هم به نفع شماست.

بعد از پیروزی انقلاب شبکه‌ها معاند چه اقداماتی انجام دادند و از چه مهره‎ هایی استفاده کردند؟
با توجه به اینکه بعد از پیروزی انقلاب این شبکه علیه ایران کار کرده است، علی رغم اینکه بخشی از نیروهای دست نشانده صهیونیست از دنیا رفتند اما نیروهایی باقی ماندند که همچنان فعالند. اقداماتی که در مرزهای ترکیه انجام می‌شود با وجود اعضای شبکه سلطنت‌طلب‌ها صورت می‌گیرد. شعبان جعفری که مرتب بین اسرائیل و ترکیه تردد دارد و اطلاعاتی را ردوبدل می‌کند. یا اقدامات مختلفی از سوی سلطنت‌طلب‌ها برای ارتش وابسته به آمریکا صورت گرفته است.

بخش پنهان شبک ساواک تا کنون چه اقداماتی انجام داده است؟ استفاده از افرادی مانند پرویز ثابتی چه رویکری برای سلطنت طلب ها خواهد داشت؟
شبکه ساواک یک بخش مخفی و یک بخش علنی دارد. امروز با این حرکت طبعا می‌خواهند بگویند که ما فقط به امکانات پنهان منافقین توجه نداریم بلکه شبکه پنهان ساواک و عناصر مشابه، در خدمت سلطنت‌طلب‌ها قرار دارد.
البته این مطلب تعارضات این افراد را پایان خواهد داد، بلکه تعارضات را تشدید خواهد کرد. چرا که این مطلب هشداری برای همه ساده اندیشان است که فکر می‌کنند ماهیت آمریکا و جریان وابسته به آن تغییر کرده است. درصورتی که  نشان دهنده این است که آنها همچنان به شکنجه‌گران و عناصر پلیدی مثل پرویز ثابتی متکی هستند.
پرویز ثابتی یا مشابه او چه آورده‌ای برای کشور ما خواهند داشت؟ خفقان و استبداد چیزیست که این افراد برای ایران به ارمغان خواهند آورد.

پشت پرده یک عکس؛ اظهارات قابل تامل سلیمی‌نمین درباره پرویز ثابتی و خروج او از مخفیگاه | یک لحظه غفلت کنیم...| ماجرای صهیونیست‌ها، شعبان بی‌مخ و ثابتی

ثابتی را شما چگونه شخصیتی می دانید و اقدامات او در سال های آخر حکومت پهلوی را چگونه تحلیل می کنید.
پرویز ثابتی فرد خشن و جنایتکاری بود. وقتی نصیری را از ریاست ساواک برداشتند تا نشان دهند که می‌خواهند تغییراتی را در ساواک دهند و اینکه نشان دهند قصد دارند از استبداد بکاهند تا از خروش مردمی که در سال‌های ۵۵ تا ۵۷ قیام کرده بودند، کاسته شود، شاه ثابتی را معرفی کرد.
هرچند شاه نمی‌خواست از میزان استبداد بکاهد و به آن وضعیت عادت کرده بود و امکان این اقدام برایش نبود، بنابراین به جای نصیری روی پرویز ثابتی تاکید داشت.

تکذیب ‌صدور حکم محاربه برای امیر نصرآزادانی‌ | مقام قضایی: این فرد متهم به بغی است

اما آمریکایی‌ها گفتند که پرویز ثابتی خیلی خشن‌تر از نصیری است و این مشخص می‌کند که ما نمی‌خواهیم هیچ رفورمی را انجام دهیم. بنابراین آمریکایی‌ها مخالفت کردند و مقدم را به عنوان رئیس ساواک انتخاب کردند. پرویز ثابتی نوع تبلور پهلوی‌ها و این قشر آدم‌هاست.

آنهایی که فکر می‌کنند تغییری در این جماعت صورت گرفته است، با حضور پرویز ثابتی مشخص می‌شود که خیر، کوچکترین تغییری ایجاد نشده‌است و اگر آنها قدرت را در دست بگیرند طبیعتا باز هم با سرکوب و خفقان حکومت‌داری می کنند.
بنابراین نخست اینکه، این مساله برای مردم روشن می‌شود. دوم اینکه مشخص می‌شود پشت صحنه این مسائل چه پیچیدگی‌هایی وجود دارد،یعنی اینکه امور کاملا آشکار نیست.

این جریانات با مسائل مختلف دیگری گره خورده است که نشان می‌دهد در این بین فریب حرف اصلی را می‌زند. حتی وقتی از آنها خواسته می‌شود که کدام یک رهبری مخالفان را برعهده می‌گیرید، می‌گویند که الان وقتش نیست. وقتش نیست یعنی اینکه می‌خواهیم فریبکاری کنیم. یعنی اینکه نمی‌خواهیم دستمان را آشکار کنیم. کسی در تاریکی حرکت نمی‌کند ولو اینکه چند صباحی در تاریکی گام بردارد، اما به سرعت از این کار منصرف می‌شود.

اکنون حضور علنی پرویز ثابتی نشان‌دهنده چیست؟ صهیونیست‌ها چه هدفی دارند؟
بحث پرویز ثابتی مساله قابل تاملی برای همگان خواهد بود که اگر یک لحظه غفلت کنیم همه دستاوردهای ما از بین خواهد رفت. ما مبارزات زیادی کرده‌ام، تا سلطه صهیونیست‌ها از ایران رخت بربندد. اگر به هر دلیلی غفلت کنیم دستاوردهای ما به خطر می‌افتد و ما را به شرایطی به مراتب بدتر از دوران استبداد پهلوی‌ها برمی‌گرداند. چون امروز صهیونیست‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که باید ریشه ملت ایران رابزنند درغیر این صورت، این ملت قابلیت رشد و نمو را دارد.

در دوران رضاخان قلع و قمع در بالاترین حد خود بود اما باز ملت ایران جوانه زد. در دوران پهلوی دوم بعد از کودتای ۲۸ مرداد سرکوب به اوج خود رسید، مجددا مردم ایران جوانه زدند.
بنابراین این مساله پیش روی صهیونیست‌ها قرار دارد که ملت ایران باید به گونه‌ای سرکوب شود که دوباره نتواند جوانه بزند. بنابر این ما باید دقت کنیم که به هیچ وجه این عرصه، عرصه غفلت نیست.

پشت پرده یک عکس؛ اظهارات قابل تامل سلیمی‌نمین درباره پرویز ثابتی و خروج او از مخفیگاه | یک لحظه غفلت کنیم...| ماجرای صهیونیست‌ها، شعبان بی‌مخ و ثابتی

شما پیش از این مهم‌ترین بخش ساواک را اداره سوم عنوان کرده بودید که به امنیت داخلی مربوط می‌شد و تاکید دارید که «اسرائیلی‌ها در آن اداره، بیشترین نقش را از لحاظ ارائه آموزش به نیروها و تأمین تجهیزات داشتند.» آیا این اقدام ثابتی را هم می توان در پی ناآرامی های اخیر در کشور و احیانا  خوش خیالی مخالفان نظام یا احتمالا چراغ سبز اسرائیلی ها به این مقام ساواک تحلیل کرد؟

پاسخ دندان‌شکن یک فودبلاگر به مجری من‌وتو؛ واکنش سالومه | دعوا از کجا آغاز شد؟

اصلا بحث چراغ سبز مطرح نیست. ثابتی در این سال‌ها در خدمت صهیونیست‌ها بوده است. همه عناصر برجسته ساواک، که تربیت شده صهیونیست‌ها بودند،بعد از انقلاب اسلامی کجا رفته‌اند؟ اینکه ثابتی بگوید، اسراییل نرفته و در آمریکا و انگلیس ساکن بوده است، در حد ادعاست. ضمن  اینگه اگر اسرائیل هم نرفته باشد، در کار تشکیلاتی نیاز به حضور در مکان خاصی نیست. اسرائیل در این کشورها فعالیت می‌کند.

به لحاظ عقلانی، غیر از این نمی‌توانید متصور باشید که صهیونیست‌ها در دوران پهلوی افرادی را در ایران تربیت کرده‌اند که شبکه سلطه آنها را حمایت کنند. آیا آنها پس از پیروزی جمهوری اسلامی ایران عاطل و باطل شدند؟ این اصلا به عقل جور در نمی آید.
حتی صهیونیست‌ها از فردی مانند شعبان جعفری معروف به شعبان بی‌مخ، فرد بسیار بی سواد و بی عقل که فقط چاقو کشی بلد بود، نگذشتند. وقتی او از ایران فرار کرد به او امکانات و زورخانه در تلاویو دادند که در آنجا بماند. حالا درست است که شعبان جعفری به آمریکا رفت، اما ارتباطاتش را با صهیونیست‌ها حفظ کرد.

او در خاطراتش عنوان کرده است که « وقتی در آمریکا بودم صهیونیست ‎ها به من پیام دادند که بیا، بعد من به ترکیه رفتم و مرتب بین اسرائیل و ترکیه نامه ردو بدل می‌کردم.»
وقتی صهیونیست‌ها از شعبان جعفری که از کودتای ۲۸ مرداد نقش داشت و به او تاجبخش گفتند،نگذشتند. آیا از اولین فرد اطلاعاتی ساواک می‌گذرند؟خیر.
حتی اگر نخواهند آنها را مجبور می‌کنند آنها وابسته به تشکیلاتی هستند که باید به کار گرفته شوندونمی‌گذارند رها شوند.

قطعا امثال پرویز ثابتی در این چند سال برای اینکه به ایران ضربه بزنند درخدمت اسرائیل بودند. چون ثابتی با افراد زیادی در شبکه‌های مختلف در ایران ارتباط داشته است. ثابتی عوامل پنهان زیادی داشته است.  امروز آشکار کردنش برای این است که به سلطنت‌طلب‌ها دلگرمی دهند که شما را کنار نزده‌ایم.البته این اقدامات تضادها را بیشتر خواهد کرد و خیلی‌ها می‌فهمند که مسائل خیلی بیشتر از این است، یعنی بخش اعظم مسائل پنهان است و این مسائل ویترینی که اکنون اذهان را به خود مشغول کرده است، اهمیت آنچنانی در مقابل مسائل پنهانی این جریانات ندارد.

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

توئیت بسیار مهم رهبر انقلاب درباره عمر رژیم صهیونیستی

توئیت بسیار مهم رهبر انقلاب درباره عمر رژیم صهیونیستی

حساب اکس (توییتر) Khamenei.ir امشب پنجشنبه دوم آذر، جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب  را به زبان عبری منتشر کرده است