خانه / سفره هفت سين / مگه میشه سبزه عید قرمز باشه؟
نحوه سبز کردن سبزه عید دو رنگ با شاهی و خاکشیر

مگه میشه سبزه عید قرمز باشه؟

اسکیمو:سبزه یکی از مهمترین اجزای سفره هفت سین بوده که اگر با کمی طراحی و خلاقیت همراه باشد می‌تواند زیبایی چشمگیری به سفره دهد. برای تهیه یک سبزه قرمز باید توجه داشته باشیم که از چه بذرهایی استفاده کنیم. نکته اصلی برای انداختن این سبزه همین است که سبزه خرفه و سبزه خاکشیر می‌توانند به رنگ قرمز درآیند.

 

مواد لازم برای تهیه سبزه عید دو رنگ عروسکی

 • ظرف مایع ظرفشویی خالی
 • دست و سر عروسک
 • بذر شاهی
 • مخلوط بذر خرفه و خاکشیر به نسبت ۲ به ۱
 • پنبه
 • پارچه تنظیف

 

لوازم مرود نیاز برای سبزه دو رنگ

 

آماده سازی بذرهای سبزه خرفه و شاهی

 • در این سبزه از بذر‌های شاهی (قسمت سبز) و بذر‌های خاکشیر و خرفه (قسمت قرمز) استفاده شده است. برای آماده سازی بذر شاهی کافی‌ست مقدار مورد نیاز از بذر را با ۵ برابر آب به مدت ۴ ساعت خبس کنید.
 • برای آماده سازی بذر خرفه باید به این نکته توجه کنید که با خیس خوردن بذر خرفه، دانه‌های آن حالت ماسه‌ای می‌گیرند و برای چسبیدن بذر خرفه به سطوح باید دانه‌های خرفه را با خاکشیر به نسبت ۲ به ۱ مخلوط و خیس کنید تا لعاب و چسبندگی لازم را پیدا کند.
 • در مورد مخلوط بذر خرفه و خاکشیر هم باید به مدت ۴ ساعت بذر‌ها را با ۵ برابر آب خیس کنید.
سبزه تخمه شربتی (دانه چیا) روی بطری نوشابه/طرز تهیه سبزه عید روی بطری، کوزه و اسفنج

 

نحوه سبز کردن سبزه عید دو رنگ با شاهی و خاکشیر

برای تهیه سبزه دو رنگ می‌توانید آن را روی بسترهای مختلف به هر شکلی که دوست دارید تهیه کنید. از جمله عروسک، کوزه، گلدان و… ما در ادامه شما را با نحوه تهیه سبزه دو رنگ روی عروسک آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با نحوه سبز کردن سبزه روی کوزه با روش‌های مختلف،

 • ابتدا دست و سر عروسک را به ظرف مایع ظرفشویی متصل کنید تا عروسک درست شود.
 • اکنون کل بدن عروسک و یا هر بخشی از عروسک که دوست دارید سبزه دو رنگ به آن متصل شود را پنبه بپیچید. بهتر است سطح بدن عروسک را خیس کنید تا پنبه راحت‌تر به آن بچسبد.
 • در انتها دور تا دور بدنه عروسک را نخ پیچی کنید تا پنبه روی سطح مورد نظر شما محکم شود.
سیر بافتنی برای سفره هفت سین

سبزه عروسکی

تهیه سبزه عروسکی

 بر روی سطح پنبه یک لایه پارچه تنظیف بکشید و دوباره آن را با نخ محکم کنید.

تهیه سبزه عروسکی

حالا به سراغ بذر‌های خیس خورده بروید و لباس عروسک را به هر شکلی که دوست دارید طراحی کنید. به این نکته توجه داشته باشید که سبزه خرفه و سبزه خاکشیر قرمز رنگ و سبزه شاهی سبز رنگ می‌شود.

سبزه عروسکی برای سفره هفت سین عروس

سبزه دو رنگ عروسکی

در هنگام زدن بذر شاهی بر روی بدن عروسک دقت کنید که فقط یک لایه از بذرشاهی روی پارچه تنظیف قرار گیرد. در صورتی بذرهای شاهی بیش از یک لایه باشند، بذرها می گندند و سبزه خراب می شوند. می‌توانید دست خود را خیس کنید و روی بذر‌ها بکشید تا یک لایه بذر بیشتر به پارچه نچسبد.

سبزه خرفه و شاهی

بعد از زدن همه بذر‌ها بر روی بدن عروسک، یک پلاستیک بزرگ که چند منفذ کوچک بر روی آن ایجاد کرده اید را روی سبزه بکشید. دقت کنید که پلاستیک به بذر‌ها نچسبد.

آموزش کاشت سبزه به شکل تپه با گندم و عدس

تهیه سبزه شاهی

روزی سه بار صبح، ظهر و شب سبزه را با اسپری آب پاش آبیاری کنید. تصویر زیر سبزه دو رنگ را در روز دوم نشان می‌دهد که هنوز هم باید زیر روکش پلاستیکی باشد.

سبزه خرفه و خاکشیر

روز سوم بذر‌ها کاملا سبز شده اند. روکش پلاستیکی را از روی سبزه بردارید و از این به بعد فقط روزی یک بار به سبزه آب بدهید و مراقب باشید که سبزه خشک نشود.

سبزه خرفه و شاهی عروسکی

بعد از حدود ۵ روز سبزه شما مانند تصویر زیر خواهد شد و شما یک سبزه خرفه و شاهی دو رنگ خواهید داشت.

سبزه عروسکی دو رنگ برای سفره هفت سین عروس

منبع:ستاره

میانگین ۵ از ۵ - (۱ امتیاز)

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

آموزش هفت سین لاکچری و کم هزینه+ تصاویر

فرا رسیدن نورور باستانی، شکوفا شدن شاخه های عریان و هیاهوی درختانی که از خواب آرام بیدار شدند و صدای دلنشین بلبل های این طبیعت بی نظیر بر همه شما کاربران عزیز گرامی و میمون باد.