خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / فرایند عفو گسترده اخیر در دستگاه قضا چگونه بود ؟
فرایند عفو گسترده اخیر در دستگاه قضا چگونه بود ؟

فرایند عفو گسترده اخیر در دستگاه قضا چگونه بود ؟

 پاسخی درباره عفو دو خبرنگار بازداشتی ا عزم جدی قوه‌قضاییه برای پیگیری علت مسمومیت سریالی در قمی

اسکیمو:سخنگوی قوه قضاییه درباره اینکه آیا تاکنون شکایتی از ناحیه خانواده دانش آموزان قمی که دچار مسمومیت شده‌اند صورت گرفته است؟ گفت: ۳۰خانواده‌ در این باره شکایتی را در دادسرا مطرح کرده‌اند. دادستان، بازپرس، ضابطین و وزارت آموزش و پرورش در حال بررسی ابعاد و زوایای مطروحه هستند. به جد موضوع را تعقیب می‌کنی

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه، امروز (سه‌شنبه، ۲۵ بهمن ماه) در جریان نشست خبری خود به سؤالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخ می‌دهد.

مسعود ستایشی در نشست خبری امروز (سه‌شنبه؛ ۲۵ بهمن ماه) ضمن تبریک ایام و اعیاد رجب المرجب و دهه فجر، با اشاره به حضور حماسی مردم در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن، بیان کرد: برپایی رفراندوم ملی در قالب راهپیمایی عظیم ۲۲ بهمن بار دیگر اراده تجلی خواهانه حق خواهانه ملت ایران بود؛ ملتی که ۴۴ سال است به رغم دشمنان قسم خورده این اراده را دنبال کرده است.

وی افزود: ظرفیت میلیونی مردم که نسبت به سنوات قبل افزایش یافته بود تنها در افزایش جمعیت خلاصه نمی‌‎شود، این افزایش حضور حاصل جمع اراده مردم است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: دشمن کینه جو هیچگاه نخواسته به صورت علنی و رسمی شکست سیاست‌های در پیش گرفته خود در برابر ملت ایران عنوان کند؛ راهپیمایی عظیم ملت نشان داد که انقلاب اسلامی و قانون اساسی محور وحدت بخش است.

وی با اشاره به عفو مقام معظم رهبری برای بخشش محکومان و متهمان، اظهار کرد: بخشودگی جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان اغتشاشات به پایان رسیده، حاکی از وحدت اجتماعی است، تسری این عفو بر متهمان از ویژگی‌‎های مهم آن است که تاکنون سابقه نداشته است. معیاری بودن و ناظر بودن دایره شمول آن بر متهمان و همچنین ناظر بودن این عفو بر استثنائات از جمله ویژگی‌های مهم این عفو است.

ستایشی ادامه داد: اقدام ریاست قوه قضاییه و موافقت مقام معظم رهبری با بخشش عمومی و گسترده متهمان و محکومان، حربه دشمن در ایجاد شکاف اجتماعی را کند ساخت، لذا این اقدام نشان داد بار اصلی انقلاب همچنان بر دوش ملت است.

عملکرد «صندوق صعب‌العلاج» مشابه بیمه‌های تکمیلی

وی افزود: تجزیه و بخش کردن ملت به نفع دشمن و از اهداف اصلی او در دشمنی با ملت ایران است، هل دادن جوانان و بخش‌های آسیب پذیر سیاسی و اجتماعی به سمت دشمن اقدامی نابخشودنی است، لذا ادامه یافتن دستگیری و مودت در امتداد اقدامات کریمانه و پدرانه مقام معظم رهبری است.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به وقوع زلزله در شهرستان خوی و همچنین در کشورهای ترکیه و سوریه، اظهار کرد: به مصیبت زدگان زلزله در این سه نقطه تسلیت عرض می‌کنیم، آمادگی کامل داریم تا به کمک زلزله زدگان شهرستان خوی و کشورهای ترکیه و سوریه بیاییم.

 

موضوع فیلیمو در دادسرا مطرح شده و تحت رسیدگی است

سخنگوی قوه قضاییه در ابتدای نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما که پرسید: چرا دستگاه قضایی تاکنون برخوردی با فیلیمو با وجود گزارش ساترا نداشته است؟ گفت: موضوع در دادسرای عمومی و انقلاب تهران مطرح شده و تحت رسیدگی است. تصمیمات متخذه متعاقبا اعلام می‌شود. فعل یا ترک فعلی که به موجب قانون مجازات برای آن تعریف نشده باشد فاقد وصف مجرمانه است. نسبت به موضوع مطروحه اگر در مقررات قانونی مورد بحث، فعل یا ترک فعل صورت پذیرفته باشد و وصف مجرمانه داشته باشد در صورت احراز مجرمیت قطعا در مراجع صالحه نسبت به آن تصمیم لازم اتخاذ خواهد شد.

خزعلی: زنان باید محور سلامت خانواده باشند

 

آخرین وضعیت پرونده رسیدگی به حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع)

سخنگوی قوه قضاییه از برگزاری دو جلسه از دادگاه پنج متهم حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع) خبر داد و گفت منتظر اتخاذ تصمیم دادگاه هستیم.

 

فرایند عفو گسترده اخیر

ستایشی پیرامون فرایند عفو گسترده اخیر گفت: بعد از ابلاغ عفو گسترده مقام معظم رهبری به روسای دادگستری استان‌ها این وظیفه محول شد که با استفاده از ظرفیت قضات با تجربه و ظرفیت روسای زندان‌ها در سریعترین بازه زمانی و اوقات خارج از وقت اداری حتی روزهای تعطیل کار تطبیق مصادیق با معیارها را با دقت شروع و تا پایان وقت اداری هر روز پیگیری کنند و نتایج نهایی ظرف ۱۵ روز به معاونت قضایی قوه قضاییه اعلام شود. تاکید شده پرونده هایی که مربوط به بخش اول دستور العمل بوده است اعم از محکومان و متهمان حوادث اخیر، نسبت به پرونده‌های بخش دوم از جهت تقدم در رسیدگی در اولویت قرار بگیرد. تاکید شده در تنظیم این معیارها دامنه شمول این عفو را تا جایی که مخالف قانون نباشد بیشتر کنند.

خیابان ناصرخسرو چگونه تبدیل به محل اولین کتابفروشی‌ها و مدرسه و دواخانه تهران شد؟

 

پاسخی درباره عفو دو خبرنگار بازداشتی

سخنگو در پاسخ به سوال خبرگزاری ایسنا در مورد اینکه آیا عفو اخیر شامل الهه محمدی، نیلوفر حامدی و یک خبرنگار دیگر هم می‌شود یا خیر؟ گفت: عفو معیاری است و پرونده‌ افراد با معیارها تطبیق داده می‌شود و در صورت انطباق فرد عفو می‌شود، اگر غیر از این باشد فرد عفو نمی‌شود. همکاران ما در حال تطبیق شرایط هستند.

 

عزم جدی قوه‌قضاییه برای پیگیری علت مسمومیت دانش‌آموزان قمی

سخنگوی قوه قضاییه درباره اینکه آیا تاکنون شکایتی از ناحیه خانواده دانش آموزان قمی که دچار مسمومیت شده‌اند صورت گرفته است؟ گفت: ۳۰خانواده‌ در این باره شکایتی را در دادسرا مطرح کرده‌اند. دادستان، بازپرس، ضابطین و وزارت آموزش و پرورش در حال بررسی ابعاد و زوایای مطروحه هستند. به جد موضوع را تعقیب می‌کنیم. امروز هم گزارشی به معاون اول قوه قضاییه ارائه شد.

 

منبع : میزان

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

روز بدون کیف و کتاب

روز بدون کیف و کتاب در مدرسه | توجه به مقتضیات دخترانه در کتب درسی ؛ دیگر توضیح نمی‌دهم!

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تصویب روز بی‌کیف و کتاب در شورای عالی آموزش و پرورش در حال نهایی شدن است، گفت: آتش به اختیار به مدیران مدارس گفتم یک روز در هفته و حداکثر ۲ هفته یک بار خودشان این روز را برگزار کنند.