خانه / تاريخ و تمدن / تاریخ ایران / روزگاری عمو شهر فرنگ آدم‌ خوشبختی بود!
شهر فرنگ

روزگاری عمو شهر فرنگ آدم‌ خوشبختی بود!

به گزارش اسکیمو، آن روزها «شهر فرنگ» قسمتی از زندگی مردمان کوچه و بازار شد؛ شاید تفریحی مثل سینما رفتن امروز ما. بعضی روزهایشان را  در صف های طولانی می‌گذراندند تا بتوانند با شهرفرنگ سفری تصویری به دور دنیا داشته باشند. استقبال مردم از این دستگاه به حدی بود که گرداننده دستگاه معروف به «عمو شهر فرنگ» به یکی از آدم‌ها خوشبخت روزگار خودش تبدیل شده بودند و از این کسب و کار پول خوبی به دست می‌آورد.

 

شهرفرنگ جعبه‌ای است چهار گوش که سوراخ هایی بر بدنه خود دارد . افراد چشمان خود را به داخل این سوراخ ها می دوختند تا تصاویری از ایران قدیم و یا نقاط مختلف جهان را ببینند. این تصاویر با اراده عمو شهر فرنگ عوض می‌شدند و بیننده از دیدن آنها کلی لذت می‌برد.

نگاهی به سانسور مطبوعات در دوره پهلوی

تصاویر زیبا به صورت طومار کنار هم چسبانده می‌شدند و به دو سر این طومار یک چوب می بستند. تصاویر به دور این چوب ها لوله می‌شدند. این تصاویر دیدنی از یک چوب باز و به چوب دیگر بسته می‌شدند. این طومار در داخل جعبه قرار می‌گرفت و عمو شهر فرنگ متناسب با پولی که از یک قران تا ۵ زار دریافت می‌کرد تمام یا قسمتی از تصاویر را نشان می‌داد. بین سوراخ های روی دستگاه و تصویر یک عدسی جود داشت تا تصویر را روشن تر و شفاف تر نشان دهد.

 روزگاری عمو شهرفرنگ آدم‌ خوشبختی بود!

 روزگاری عمو شهرفرنگ آدم‌ خوشبختی بود!

 

خانه نان و نمک فخرالملوک نمک‌گیرتان می‌کند

منبع:همشهری

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

چهره واقعی رضا پهلوی به روایت نزدیکان

چهره واقعی رضا پهلوی به روایت نزدیکان

  شاید برای خیلی‌ها که این روزها اخبار اپوزیسیون خارج‌نشین را دنبال می‌کنند، نام رضا پهلوی، شاهزاده‌ای که طعم سلطنت را نچشید، آشنا باشد. او در فضای مجازی اقدام‌های تفرقه‌افکنانه خود را با این ذهنیت که رهبری اپوزیسیون خارج‌نشین را به‌دست گرفته است، دنبال می‌کند