خانه / اخبار / اخبار پزشکی / خطی روی ناخن که نشانه یک سرطان تهاجمی پوست بود

خطی روی ناخن که نشانه یک سرطان تهاجمی پوست بود

مجله سر گرمی اسکیمو:

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یواس‌ای تودی چارمین شرلاک ۳۴ ساله ابتدا در تابستان متوجه وجود یک خط باریک سیاه در کوتیکول (پوستک) ناخن انگشت شست دست چپش شد و فکر کرد دچار یک واکنش خودایمنی شده است.

یک کارورز پرستاری پس از اینکه او برای دانه‌های پوستی دیگری به نزد یک متخصص پوست رفت، او را تشویق کرد از لحاظ سرطان نیز آن را وارسی کند.

سرطانی در زیر ناخن شبیه خطی تیره

شرلاک در آن هنگام فکر نمی‌کرد که چنین خط باریکی در واقع بروز «ملانوم»، یک سرطان نادر پوستی مرگبارتر از سایر انواع سرطان پوست به علت احتمال بیشتر انتشار آن در بدن باشد.

شرلاک گفت: «همه تصویرهایی که از این سرطان که در جستجوی گوگل می‌دیدم، هولناک بودند. ناخن‌های مبتلا در حال افتادن بودند و سیاه شده بودند. در اغلب این کل ناخن سیاه شده بود یا خطوط سیاه واقعا ضخیمی روی آنها به‌وجود آمده بود.»

انجمن متخصصان پوست آمریکا می‌گوید نشانه‌های سرطان پوستی ملانوم در ناخن شامل ظهور یک خط تیره، سیاه شدن پوست اطراف ناخن، جدا شدن ناخن از بستر آن، شکاف خوردن ناخن و ایجاد یک برآمدگی یا گره روی ناخن است. این انجمن همچنین توصیه می‌کند هر کسی که دچار تغییراتی در ناخن می‌شود، به یک متخصص پوست مراجعه کند.

به گفته این انجمن، ملانوم ناخن اغلب در مرحله پیشرفته‌تری نسبت به ملانوم سایر نقاط پوست تشخیص داده می‌شود و به همین علت برای سلامت شما خطرناک‌تر است.

خطی روی ناخن که نشانه یک سرطان تهاجمی پوست بود
نمونه‌برداری از ناخن شرلاک با سوراخ کردن آن انجام شد

خطی که هر روز رشد می‌کرد

پزشک برای اینکه تشخیص دهد این خط روی ناخن سرطان است یا نه، یک بیوپسی یا نمونه‌برداری با ایجاد سوراخی در ناخن انجام داد.

دلشکستگی باعث مرگ می شود؟

شرلاک پس از بیوپسی با گرفتن عکس‌های روزانه این خطر را دنبال کرد و متوجه شد که هر روز نسبت به روز قبل بزرگتر می‌شود.

پس از یک ماه، این خط از نشانه‌ای در پایه ناخن شست که چندان به چشم نمی‌آمد به نواری بدل شد که بیش از نیمی از بستر ناخن را اشغال کرده بود.

خطی روی ناخن که نشانه یک سرطان تهاجمی پوست بود

دکتر پس  از دو هفته به او گفت که نتایج بیوپسی نشان داده است که دچار عارضه‌ای به نام lentigo maligna است که می‌تواند به ملانوم تبدیل شود. شرلاک هنوز درباره این خط ناخنی با رشد سریع نگران بود و بنابراین نظر دوم دکتر دیگری را جویا شد.

درخواست وزیر بهداشت از سازمان جهانی بهداشت برای رفع تحریم دارو و تجهیزات پزشکی

بیوپسی دوم نشان داد که او به زیرنوع نادری از ملانوم به نام «ملانوم زیرناخنی» مبتلا است.

ملانوم زیرناخنی یک نوع نادر سرطان پوست است که ممکن است مدت‌ها تشخیص‌داده‌نشده باقی بماند. البته این سرطان هم اگر تشخیص داده نشود، مانند همه ملانوم‌ها مهاجم است و به بقیه بدن انتشار پیدا می‌کند.

پزشکان ناخن را تا استخوان انگشت برداشتند

پزشکان برای درمان شرلاک همه ناخن و بافت‌های زیر آن را تا رسیدن به استخوان برداشتند. این جراحی ممکن است به برخی از تاندون‌های انگشت او آسیب زده باشد و ممکن است به مشکلاتی مادام‌العمر حرکتی این انگشت بینجامد، اما به گفته شرلاک او «بهترین نتیجه» را از درمان گرفته و ملانوم او رفع شده است.

علائم عفونت با استرپتوکوک گروه A در کودکان را بشناسید| عفونتی با عوارض مرگبار

شرلاک داستان بیماری‌اش را با دیگران در میان گذاشته است تا بقیه افراد هم اگر تغییراتی هر چند جزئی در بدنشان دیدند، به دکتر مراجعه کنند.

منبع:همشهری

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

وجود 190 هزار نمونه در بانک ژنتیک کشور/۵۴ هزار نمونه مربوط به مجرمان حرفه‌ای است

وجود ۱۹۰ هزار نمونه در بانک ژنتیک کشور/۵۴ هزار نمونه مربوط به مجرمان حرفه‌ای است

  معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر اینکه بانک ژنتیکی کمک بزرگی به کشف جرم دارد، گفت: ۱۹۰ هزار نمونه در بانک ژنتیک کشور وجود دارد که ۸۵ هزار پروفایل از این نمونه‌ها استخراج شده و از این تعداد، ۵۴ هزار نمونه مربوط به مجرمان حرفه‌ای است.