سریال فاخر تاریخی ساخته داود میرباقری که سابقه مختارنامه را دارد همچنان در حال تصویربرداری در ایران و چند کشور دیگر می باشد و عنوان شده در این مجموعه از ۷۰۰ بازیگر ایرانی و خارجی استفاده شد و هنرنمایی کرده اند هر چند هنوز اطلاعات بیشتری از بازیگران این سریال به دست نیامده است. در ادامه عکس های از بازیگران سریال سلمان فارسی و بیوگرافی کوتاهی از این چهره ها را  مشاهده کنید.

بازیگران سریال سلمان فارسی

فیلمبرداری سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌ کنندگی حسین طاهری که محصول جدید مرکز سیمافیلم است، به خرابه‌های شام رسید.

پس از اینکه با پایان سال ۱۳۹۹، فیلمبرداری بخش اعظم فصل دریایی‌ها در شاهرود به پایان رسید، با آغاز سال ۱۴۰۰، فیلمبرداری بخش دیگری از این پروژه فاخر در شهرک سینمایی نور از سرگرفته شد.

در این بخش، پس از ساخت دکورهای خرابه‌ های شام، فیلمبرداری در این دکورها در حال انجام است.

همچنین از ابتدای سال جاری، گروه سازنده این سریال به منظور لوکیشن‌ یابی به چند کشور از جمله لبنان، سوریه، ترکیه و ارمنستان سفر کردند تا بعد از ارزیابی نهایی و با در نظر گرفتن همه جوانب، سفرهای خارجی به منظور تکمیل فصل بیزانس سریال در سال جاری انجام شود.

بازیگران سریال سلمان فارسیبازیگران سریال سلمان فارسی

همزمان، به موازات فیلمبرداری در شهرک سینمایی نور و ساخت تجهیزات در شهرک سینمایی غزالی، ساخت دکورهایی در منطقه آبسرد دماوند نیز آغاز شده است.

بر اساس پیش‌ بینی‌ های صورت گرفته تا پایان سال جاری، فیلمبرداری بیزانس به اتمام می‌ رسد و فیلمبرداری فصل ایران دوران ساسانی آغاز خواهد شد.

سریال «سلمان فارسی» که به زندگی و زمانه یار ایرانی پیامبر اسلام می‌ پردازد، سه فصل دوران ایران ساسانی، امپراتوری بیزانس و حجاز صدر اسلام را روایت می‌ کند. فیلمبرداری این سریال، اواخر آذر ۱۳۹۸ در کویر شهداد کرمان آغاز شد و با رعایت تمام شیوه نامه‌های بهداشتی به هفدهمین ماه ساخت خود رسیده است.

بازیگران سریال سلمان فارسیداوود میرباقری کارگردان سریال سلمان فارسی

درباره داوود میرباقری

داوود میرباقری متولد ۱۳۳۷ شاهرود، فارغ التحصیل مهندسی معدن از دانشگاه پلی تکنیک تهران است. وی پس از گذراندن یک دوره سه ساله هنرآموزی تئاتر در «تئاتر شهر» فعالیتش را آغاز کرد. او سینما را با نویسندگی و کارگردانی فیلم «آدم برفی» تجربه کرد.

او اولین بار سینما را با نویسندگی و کارگردانی فیلم «آدم‌ برفی» تجربه کرد. فیلمی که تا مدت‌ ها توقیف بود و پس از رفع توقیف اکران شد. از مهمترین سریال‌ های تلویزیونی وی سریال امام علی است. این سریال محصول سال ۱۳۷۵–۱۳۷۰ است. حدود ۸ سال از زندگی میرباقری صرف ساخت سریال مختارنامه شده است.

بازیگران سریال سلمان فارسیرعایت پروتکل های بهداشتی در پشت صحنه

این سریال به سفارش مرکز سیما فیلم و توسط موسسه زلال فیلم ساخته می‌ شود. تاکنون بازیگرانی همچون فرهاد اصلانی، محمدرضا هدایتی، مرحوم چنگیز جلیلوند، علی دهکردی، رامونا شاه، احترام برومند، مهدی فقیه، علیرضا مهران و همچنین چند بازیگر خارجی جلوی دوربین رفته‌اند.

بازیگران سریال سلمان فارسینمایی از بازیگران سریال سلمان فارسی

بازدید معاون سیما از «سلمان فارسی»

حمید شاه آبادی معاون سیما که ۱۶ بهمن ۹۹ به همراه جواد رمضان نژاد رئیس مرکز سیما فیلم و جمعی از مدیران سیما برای بازدید از پشت‌ صحنه سریال «سلمان فارسی» به شهرک سینمایی نور رفته بود، ضمن قدردانی از زحمات یک‌ساله داوود میرباقری و عوامل سریال گفت: انصافاً سریال «سلمان فارسی»، اثری بزرگ، بین‌ المللی و بین الادیانی است و باید به مردم ایران بشارت داد که بار دیگر، اثری ارزشمند از داوود میرباقری خواهند دید. اثری که مقاطع مهمی از تاریخ کشورمان از جمله تاریخ ورود اسلام به ایران را روایت می‌ کند.

بازیگران سریال سلمان فارسیداوود میرباقری و معاون سینما

معاون سیما با اشاره به تنوع نماها، ایفای نقش بیش از ۷۰۰ بازیگر اصلی، نقش‌ آفرینی تعداد زیادی بازیگر خارجی، حضور هزاران هنرور و فعالیت بیش از ۲۴ کارگاه گفت: بهره گیری از همه ظرفیت‌های داخلی، مزیت درخور توجه سریال عظیم «سلمان فارسی» است.

ابوالفضل پور عرب: آنهایی که امسال جشنواره فجر نیامدند، اشتباه کردند

وی در بازدید چهارساعته خود، با قدردانی از همه عوامل سریال در حال ساخت «سلمان فارسی»، و حضور در صحنه فیلم‌برداری دو پلان در محوطه یک دیر این سریال، از بخش‌های مختلف شهرک سینمایی نور مانند مکه، کعبه و شعب ابی طالب، و نیز دکورهای شهر نمادین دمشق بازدید کرد و در جریان برنامه‌ریزی‌ های ساخت و سازهای دکورها قرار گرفت.

بازیگران سریال سلمان فارسی
بازیگران سریال سلمان فارسی

صحبت های داوود میرباقری درباره سریالش

داوود میرباقری، نویسنده و کارگردان سریال «سلمان فارسی» نیز با تشکر از حضور معاون سیما و هیئت همراه گفت: حضور دوستان همیشه تأثیرگذار بوده و باعث می‌شود ما باانرژی و قوت قلب بیشتر پیش برویم.

وی با اشاره به اهمیت زمان‌بندی در تداوم این پروژه ابراز امیدواری کرد ان‌شاءالله با همراهی دوستان، مساعدت‌ های لازم انجام شود تا ساخت دکورهای سریال، طبق زمان بندی پیش برود.

بازیگران سریال سلمان فارسیداوود میرباقری

میرباقری به وضعیت فعلی ساخت سریال «سلمان فارسی» هم اشاره کرد و گفت: ما از پارسال تاکنون، مشغول فیلم‌برداری بخش میانی سریال هستیم که در بیزانس می‌ گذرد. سلمان فارسی که در نوجوانی، ایران را ترک می‌کند و مسیحی می‌شود، حدود ۷۰ سال در شهرها، کلیسا و دیرهای مختلف بیزانس، سیر و سلوک می‌کند و ما هم‌اکنون مشغول فیلم‌ برداری این فصل هستیم.

نویسنده و کارگردان سریال «سلمان فارسی» اعلام کرد با برنامه‌ریزی‌ های انجام‌شده حدود ۳ ماه دیگر، فصل بیزانس به پایان می‌ رسد.

بازیگران سریال سلمان فارسی

میرباقری گفت: ترجیح ما این است که بعد از فصل بیزانس، فیلم‌برداری فصل اول که فصل ایران است را شروع کنیم. وی به زمان‌بندی ۴ ساله برای پایان کار اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد به‌ موقع، کار به پایان برسد.

علیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی

علیرضا شجاع نوری متولد ۱۳۳۴ شیراز، فارغ التحصیل زیست شناسی از دانشگاه شهید بهشتی، هنرهای دراماتیک از دانشگاه UDC و ادبیات ایتالیایی از دانشگاه تهران است. وی فعالیت سینمایی را با بازی در فیلم «بی بی چلچله» به کارگردانی کیومرث پوراحمد آغاز کرد.

از دیگر فعالیت های او می توان به مدیریت بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی (۱۳۶۲-۱۳۷۴)، مدیریت جشنواره بین المللی سیما فیلم (۱۳۷۴-۱۳۷۹)، مدیریت جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان به مدت هفت سال اشاره کرد. شجاع نوری همچنین تهیه کنندگی بسیاری از فیلم های سینمایی ایران و بازیگری در برخی از آن ها را برعهده داشته است.

علیرضا شجاع نوری
علیرضا شجاع نوری در نقش سلمان فارسی

در سریال سلمان فارسی الف ویژه بناست ۳ فصل از زندگی سلمان فارسی به تصویر کشیده شود که هنوز مشخص نیست همه این ۳ فصل با حضور یک بازیگر ساخته خواهد شد یا شجاع‌نوری در همه فصل‌های این سریال حضور خواهد داشت.

بازیگران سریال سلمان فارسی

تاجری که “سلمان فارسی” را می‌ فروشد

واقعیت ماجرای خداحافظی گوینده ارشد ۲۰:۳۰ +جزییات

شکرخدا گودرزی در نقش امام خمینی(ره) مورد توجه قرار گرفت؛ نقش یکی از متولیان امامزاده صالح را در سریال “صبح آخرین روز” ایفا می‌کند که فیلمبرداری این نقش به پایان رسیده است.

سریالی که این روزها در تهران فیلمبرداری می‌شود و او به تازگی به گروه پیوسته است. او همچنین ضمن تأکید بر سریال “صبح آخرین روز” که مجموعه‌ای درباره زندگی شهید شهریاری است به حضورش در سریال جدید داود میرباقری اشاره کرد.

شکرخدا گودرزیشکرخدا گودرزی

این بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم از حضورش در سریال “سلمان فارسی” داود میرباقری خبر داد و گفت: قرار بود امسال جلوی دوربین بروم اما هنوز به قصه نقش کلبی نرسیده است و احتمال دارد در اوایل سال ۱۴۰۰ این اتفاق بیفتد و جلوی دوربین داود میرباقری ظاهر شوم.

او با اشاره به نقش کلبی در سریال “سلمان فارسی” گفت: قرار است نقش کلبی را بازی کنم؛ تاجری که از اورشلیم، “سلمان فارسی” را تا حجاز می‌آورد و وسط راه، او را به یک یهودی می‌فروشد.

شکرخدا گودرزی البته این روزها در اثر جدید مسعود کیمیایی به نام “خائن‌کشی” هم حضور دارد که در روزهای پایانی فیلمبرداری قرار دارد.

مهدی فقیه از بازیگران سریال سلمان فارسی

مهدی فقیه در سال ۱۳۲۴ در شهر شیراز متولد شد. وی که این روزها در پروژه “جشن سربرون” مجتبی راعی هم به ایفای نقش می‌پردازد و قبلاً هم در سریال‌های تاریخی مثل “ملک سلیمان” از او نقش‌های شگرفی دیده‌ایم حالا در مقابل دوربین داود میرباقری هم در نقش “جذامی” ظاهر شده است.

مهدی فقیهمهدی فقیه و پسر روخانی اش

این سریال در سه دوره تاریخی ایران باستان، بیزانس و رم جلوی دوربین می‌رود و در دو بخش کودکی سلمان تا رحلت پیامبر(ص) و بازگشت سلمان به مدائن طراحی شده است. پیش‌بینی می‌شود فیلمبرداری این سریال الف‌ویژه حدود ۵ سال طول بکشد. بازیگران ایرانی و خارجی از کشورهای یونان، مراکش، تونس و … در آن بازی خواهند کرد.

بازیگران سریال سلمان فارسینمایی از سریال سلمان فارسی

بازیگر تونسی سریال «سلمان فارسی» کیست؟

«هشام رستُم» بازیگر تونسی سریال «سلمان فارسی» گفت: ایفای نقش در سریال مذکور و همکاری با داود میرباقری، یکی از افتخارات هنری‌اش به شمار می‌ رود. وی از بازیگران سریال سلمان فارسی می باشد.

او بازیگری را از ۴۰ سالگی و با حضور در یک تله‌ فیلم ایتالیایی آغاز کرد. رستم تا کنون در بیش از ۶۰ فیلم و سریال ایفای نقش کرده است که از مشهورترین آن‌ ها می‌توان به فیلم‌های «بیمار انگلیسی»، «کنت مونت کریستو» و «طلای سیاه» اشاره کرد. او امسال علاوه بر حضور در سریال «سلمان فارسی»، در سریال تونسی «۲۷» هم ایفای نقش کرده است.

هشام رستمهشام رستم

هشام رستم در گفتگویی عنوان کرده : حضور و ایفای نقش در سریال مذکور و همکاری با داود میرباقری به عنوان یکی از کارگردانان مطرح سینمای ایران، یکی از افتخارات هنری من به شمار می‌ رود و امیدوارم این گونه همکاری‌ های هنری با کارگردان‌ های ایرانی برای سایر بازیگران تونسی نیز فراهم شده و در خلال این نوع همکاری‌ های بتوانیم تجربیات هنری بین هنرمندان دو کشور را منتقل و برنامه‌ های مشترک سینمایی را تولید کنیم.

حضور کوتاه اما خاطره‌ انگیز چنگیز جلیلوند در «سلمان فارسی»

سازندگان سریال «سلمان فارسی» که مرحوم چنگیز جلیلوند سال گذشته نقشی کوتاه را در این سریال بازی کرده بود، در پی درگذشت این هنرمند دلنوشته ای را منتشر کردند.

استاد چنگیز جلیلونداستاد چنگیز جلیلوند

به گزارش ایسنا، دلنوشته سازندگان سریال «سلمان فارسی»  در پی درگذشت چنگیز جلیلوند به شرح زیر است:

«پاییز پارسال بود که استاد چنگیز جلیلوند به کاروان تازه به حرکت درآمده سریال سلمان فارسی پیوست. آن زمان وقتی چنگیز جلیلوند در قامت اسقفی رومی جلوی دوربین قرار گرفت و صدای سحرانگیز استاد در جزیره سحرانگیز قشم طنین افکند، همگان مبهوت بازی درخشان او شدند.

ژوله: سریال روزی روزگاری مریخ جزو سریال‌های موفق ایرانی می‌شود

استاد چنگیز جلیلوند با اینکه ۸۰ سال سن داشت اما در دقایقی که برای سریال سلمان فارسی، بازی کرد، نقشی مقتدر و ماندگار ایفا کرد. آن زمان، در باورمان نمی‌ گنجید که دست تقدیر به یک سال نکشید، او را از ما خواهد گرفت.

بازیگران سریال سلمان فارسیمرحوم چنگیز جلیلوند در سریال سلمان فارسی

روزهای همراهی چنگیز جلیلوند با پروژه سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم، روزهایی فراموش نشدنی و آموزنده بود. حال، یک سال بعد از آن روزهای خوش، ناخوش از رفتن اوئیم و رفتن مردی را که نشانه صدایی خوش و خوش دلی بود را به خانواده وی، دوستان و نزدیکان و اهالی هنر تسلیت می‌ گوییم.»

چنگیز جلیلوند ـ صدای ماندگار دوبله که در میان دوبلورها به مرد حنجره طلایی معروف بود ـ روز ـ یکشنبه ـ دوم آذر ماه ۹۹ـ به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

بازیگران سریال سلمان فارسینمایی از سریال سلمان فارسی

آشنایی با برخی از بازیگران سریال سلمان فارسی

فرهاد اصلانی در سال ۱۳۴۵ در بیجار متولد شد. وی فارغ التحصیل دوره دو ساله کارگردانی است و بازیگری را در زمینه تئاتر از فرهنگسرای نیاوران در سال ۱۳۷۰ گذراند.

بازیگران سریال سلمان فارسیفرهاد اصلانی

بازی در تئاتر را از سال ۱۳۵۷ همزمان با تحصیل خود و همچنین بازی در نمایش های رادیویی را در سال ۱۳۷۱ تجربه کرد. او در سال ۱۳۷۳ با فیلم «روسری آبی» کاری از «رخشان بنی اعتماد» بازیگری سینما را آغاز کرد. فرهاد اصلانی نقش تاجری را در مجموعه «سلمان فارسی» بازی می‌ کند.

محمدرضا هدایتی متولد ۱۳۵۲ در چابهار است. وی فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۷۷ با فیلم مردی از جنس بلور آغاز کرد. تصویر زیر مربوط به محمدرضا هدایتی مربوط به بازی در یکی از سکانس‌ هایی است که سال گذشته در قشم تصویربرداری شده است.

محمدرضا هدایتیمحمدرضا هدایتی با گریم سریال سلمان فارسی

علی دهکردی در سال ۱۳۴۴ در شهرکرد متولد شد. وی لیسانس بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۶۸ بوده است. بازی در تئاتر را از دوران تحصیل تجربه کرده است. حضور در جلوی دوربین را با فیلم نیمه بلند «گلن» داشته و همچنین بازی در سینما را از سال ۱۳۷۰ با فیلم «از کرخه تا راین» به کارگردانی «ابراهیم حاتمی کیا» آغاز کرد.

علی دهکردیعلی دهکردی
هنرپیشه های سریال تاریخی داوود میرباقری

رامونا شاه بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. وی سال ۱۳۵۳ چشم به جهان گشود. از مهم‌ ترین آثار رامونا شاه می‌ توان به بازیگری در سریال شاهگوش، فیلم پدر آن دیگری و فیلم شیرین اشاره کرد.

رامونا شاهرامونا شاه

احترام برومند متولد ۱۳۲۶ در تهران، بازیگر است. احترام برومند و مرحوم داوود رشیدی در سال ۱۳۴۷ ازدواج کردند و یک دختر به نام لیلی و یک پسر به نام فرهاد دارند. فرهاد رشیدی یکی از دانشمندان ایرانی در سوئیس است.

احترام برومند احترام برومند و دخترش لیلی رشیدی

علیرضا مهران متولد ۱۳۵۹ در تهران، بازیگر و همسرش شهره مکری می باشد. او بازیگری را از سال ۷۸ با آموزشگاه بازیگری استاد حمید سمندریان شروع کرد. مهران تاکنون در سریال های زیر هشت، دیوار، مدینه، بچه های نسبتا بد و معمای شاه حضور داشته است. وی از بازیگران سریال سلمان فارسی می باشد.

علیرضا مهرانعلیرضا مهران