تاریخ دقیق همایش شیرخوارگان در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی است؟

مجموعه: اعمال مستحبی, مناسبتها در ايران و جهان تعداد بازدید: 69
تاریخ دقیق همایش شیرخوارگان در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی است؟

تاریخ دقیق همایش شیرخوارگان در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی است؟

مراسم شیرخوارگان حسینی چه روزی است؟

هر ساله در همایش شیرخوارگان مادران با فرزند شیرخوار خود در همایش عزاداری شرکت می کنند، در این مطلب قصد داریم تاریخ دقیق همایش شیرخوارگان در تقویم ۱۴۰۱ را مورد بررسی قرار دهیم.

جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۷ محرم

تاریخ دقیق همایش شیرخوارگان در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی است؟

روز چهارم محرم اختصاص به حضرت علی اصغر (ع) می باشد اما همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه در دهه اول محرم هر سال برگزار می شود که نخستین همایش شیرخوارگان حسینی در سال ۱۳۸۲ برپا شد.تاریخ مراسم شیرخوارگان حسینی 1401 چه روزی است؟

همایش شیرخوارگان حسینی چیست؟

همایش شیرخوارگان حسینی مراسمی است به یاد کودکان کشته شده در روز عاشورا از سوی مسلمانان در افغانستان و کشورهای دیگری همچون هند ، پاکستان ، بحرین ، عراق ، عربستان ، ترکیه ، ایران و… همه ساله در نخستین جمعه ماه محرم برگزار می گردد.

این همایش از سال ۱۳۸۳ در تهران آغاز و به مرور در سایر شهرها نیز گسترش یافت. برای برگزاری این مراسم مجمع جهانی حضرت علی اصغر نیز تشکیل شد. از سال ۱۳۹۰ این همایش در بسیاری از روستاها ، ۸۰۰ شهر ایران و کشورهای دیگر گسترش یافت. در این همایش مادران و کودکان شیرخوار شرکت می کنند و تعداد شرکت کنندگان در آن چندصدهزار نفر تخمین زده شده است.

این مراسم که تعداد شرکت کنندگان در آن تنها در شهر تهران در سال ۱۳۹۰ بیش از یکصد هزار نفر تخمین زده شده است ، در ایران ثبت ملی شده و در خواست ثبت آن در میراث جهانی یونسکو نیز ارائه گردیده است.

تاریخ دقیق همایش شیرخوارگان در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی است؟ تاریخ دقیق همایش شیرخوارگان در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی است؟ مراسم شیرخوارگان حسینی همایش شیرخوارگان حسینی

پیشینه تاریخی

عزاداری و بزرگداشت کودکان واقعه عاشورا و ایجاد گهواره و لالایی خواندن برای کودکان توسط مادران از مراسم مذهبی کهن در ایران بوده است.

نمونه ای از لالایی های مادران بیاد کودکان کربلا در ابرکوه بدین صورت است :

گهواره شد تابوت تو

خون گلو شد قوت تو

شد خاک عالم بر سرم

مادر بیا مادر بیا

منبع:safheeghtesad.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تاریخ دقیق همایش شیرخوارگان در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی است؟”

قالب تفریحی