تاریخ انتشار : شنبه 8 مرداد 1401 - 10:21
60 بازدید
کد خبر : 53689

شب های ماه محرم به نام کدام شهیدان نامگذاری شده است؟

شب های ماه محرم به نام کدام شهیدان نامگذاری شده است؟

فهرست مطالب۱ شب های ماه محرم به نام کدام شهیدان نامگذاری شده است؟۱.۱ شب اول ماه محرم به نام مسلم بن عقیل نامگذاری شده است۱.۲ شب دوم ماه محرم به نام ورود به کربلا نامگذاری شده است۱.۳ شب سوم ماه محرم به نام حضرت رقیه (س) نامگذاری شده است۱.۴ شب چهارم ماه محرم به نام

شب های ماه محرم به نام کدام شهیدان نامگذاری شده است؟

محرم ماه حماسه، شجاعت و رشادت و نماد ظلم ستیزی است. ماهی که مهم ترین رخداد جهان اسلام را در دل خویش نهان دارد و اینک با آن که سده ها از حادثه ی عاشورای حسینی می گذرد، هنوز واقعه ی کربلا دل ها را بی تاب می کند و اشک ها را بر چهره ها جاری می سازد.

شب های ماه محرم به نام کدام شهیدان نامگذاری شده است؟
فهرست موضوعات
 • شب اول ماه محرم به نام مسلم بن عقیل نامگذاری شده است
 • شب دوم ماه محرم به نام ورود به کربلا نامگذاری شده است
 • شب سوم ماه محرم به نام حضرت رقیه (س) نامگذاری شده است
 • شب چهارم ماه محرم به نام حضرت حر نامگذاری شده است
 • شب پنجم ماه محرم به نام حضرت زهیر نامگذاری شده است
 • شب ششم ماه محرم به نام حضرت قاسم (ع) نامگذاری شده است
 • شب هفتم ماه محرم به نام حضرت علی اصغر (ع) نامگذاری شده است
 • شب هشتم ماه محرم به نام حضرت علی اکبر (ع) نامگذاری شده است
 • شب نهم ماه محرم به نام شب تاسوعا نامگذاری شده است
 • شب دهم ماه محرم به نام شب عاشورا نامگذاری شده است
ذکر اسماء حسنی جهت گشایش در کارها + فیلم

کم کم ماه محرم دارد از راه می رسد. اولین روز محرم ۹۷ (۱۴۴۰) مصادف با سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ می باشد. ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جملهٔ ماه‌های حرام است. نام این ماه پیش از اسلام در دوران جاهلیت مؤتمر (در عربی: مُؤْتَمِر یا المُؤْتَمِر) بوده‌است و در زمان جاهلیت محرم (در عربی :المُحَرَّم) نامی بوده که به ماه رجب گفته می‌شد. محرم نخستین ماه از ماه‌های دوازده‌گانه قمری و یکی از ماه‌های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام، جنگ در آن تحریم شده بود. شب و روز اول محرم به عنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب مفاتیح‌الجنان بیان شده‌است. محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در قتل حسین بن علی است.ماه محرم ماه عاشقی کردن با خدا و امام حسین (ع) است. در این مطلب نام هرشب محرم که به هرشهید اختصاص داده شده معین گردیده که در ادامه با هم می خوانیم.

شب اول ماه محرم به نام مسلم بن عقیل نامگذاری شده است

ماه محرم

مسلم، نخستین شهید واقعه کربلاست. شهادت او کمی پیش تر از حادثه کربلا رخ داده است و شب نخست ماه محرم به پاس فداکاری او، شب حضرت مسلم بن عقیل نام نهاده شده است. او عاشقی دل باخته بود که تا آخرین لحظه از عشق پاک خود به حسین(ع) دست بر نداشت و در اوج بی وفایی کوفیان به مولایش وفادار ماند.

شب دوم ماه محرم به نام ورود به کربلا نامگذاری شده است

امام حسین(ع) روز دوم محرم سال ۶۱ه ق به سرزمین کربلا وارد شد. به خاطر همین روز دوم محرم، روز ورود به کربلا نام گذاری شده است. اباعبدالله الحسین(ع) از همان آغاز حرکت با حوادث گوناگونی روبه رو شد. از بی وفایی کوفیان گرفته تا تعقیب شدن از سوی سپاهیان دشمن. با این حال از ادامه راه منصرف نشد و هم چنان استواری ورزید.

شب سوم ماه محرم به نام حضرت رقیه (س) نامگذاری شده است

رقیه(س) در روز سوم صفر سال ۶۱ه ق در سفر اهل بیت به شهر شام از دنیا رفته است. شاید نام گذاری روز سوم محرم به نام این بانوی کوچک به این انگیزه بوده که در گرماگرم عزاداری دهه اول، از مظلومیت او یادی شود.

شب چهارم ماه محرم به نام حضرت حر نامگذاری شده است

شب چهارم عزاداری محرم اختصاص به یکی از شهیدان سربلند کربلا یعنی حربن یزید ریاحی دارد. او در آغاز برخورد با امام حسین(ع) چنین جایگاه وارسته ای نداشت و به گفته خودش مأمور بود و معذور! اما ادب و تواضع حر در مقابل سالار شهیدان، سبب رهایی او شد. حر با ژرف بینی، حق را بر باطل ترجیح داد و پیشانی پشیمانی بر سجده گاه توبه فرود آورد. حر، جذاب ترین الگوی توبه برای خطاکاران است.

مستحبی بالاتر از نماز شب!

شب پنجم ماه محرم به نام حضرت زهیر نامگذاری شده است

زهیر، الگوی عاشقی کربلاست. او تا چند روز پیش، از دیدار حسین(ع) هراس داشت، اما پس از آن که به خیمه امام گام نهاد، هراسش به عشقی جاودانه بدل شد. بارقه نگاه حسین(ع) چنان در جانش اثر کرده بود که از همه هستی خود گذشت و از دنیا و خانمان گسست. او در این راه چنان پیش رفت که به یکی از فرماندهان سپاه آن حضرت تبدیل شد.

شب ششم ماه محرم به نام حضرت قاسم (ع) نامگذاری شده است

وقتی امام حسین(ع) سخن از شهادت یارانش به میان آورد، نوجوان سیزده ساله کربلا از عمو پرسید: عموجان ایا من نیز به فیض شهادت نائل می شوم؟ امام او را به سینه چسباند و فرمود: فرزندم مرگ را چگونه می بینی؟ قاسم پاسخ داد: از عسل شیرین تر! شهادت طلبی قاسم(ع) و پا فشاری او برای رسیدن به مقصود، زیباترین الگو را برای رهروان خط سرخ شهادت رقم زد.

شب هفتم ماه محرم به نام حضرت علی اصغر (ع) نامگذاری شده است

علی اصغر(ع) فرزند کوچک امام حسین(ع) و حضرت رباب دختر امرءالقیس است که با تیر سه شعبه حرمله بن کاهل اسدی به شهادت رسید. مصیبت علی اصغر(ع) برای حسین(ع) جان فرسا بود چنان که گریست و به خداوند عرض کرد: خدایا خودت میان ما و این قوم داوری کن. آنان ما را فرا خواندند تا یاری کنند ولی برای کشتن ما کمر بسته اند. در این لحظه ندایی از آسمان رسید که: ای حسین(ع) در اندیشه اصغر(ع) مباش، هم اکنون دایه ای در بهشت برای شیر دادن به او آماده است. شب هفتم، شب رضاست.

ایام فاطمیه از کی شروع و در چه تاریخی تمام میشود؟

شب هشتم ماه محرم به نام حضرت علی اکبر (ع) نامگذاری شده است

علی اکبر(ع) نخستین فردی بود که از بنی هاشم به میدان رفت. او فرزند بزرگ امام است و نزدیک ترین فرد به ایشان. چون غربت پدر را در میان خیل گرگ های خون آشام کوفه و شام می بیند، از همه یاران و افراد خاندان پیشی می گیرد و خود را در راه آرمانی فدا می کند. او گام به میدان می نهد تا حجت را تمام کند و شوق رسیدن به فیض شهادت را در دل یاران حسین(ع) قوت بخشد.

شب نهم ماه محرم به نام شب تاسوعا نامگذاری شده است

ستاره ۳۴ ساله آسمان کربلا و بزرگ ترین یار و یاور حسین(ع) . عباس یعنی چهره درهم کشیده و این نام نشان از صلابت و توانمندی سقای کربلا دارد. او فرزند علی(ع) و برادر حسین(ع) بود، با این حال هرگز برادر خود را به نام صدا نزد. عباس(ع) این ادب و فروتنی را تا لحظه آخر بر خود واجب می دانست. رشادت، وفاداری و فروتنی عباس(ع) یکی دیگر از برگ های زرین عاشورا است که همه را به شگفتی واداشته است.

شب دهم ماه محرم به نام شب عاشورا نامگذاری شده است

شب حسین بن علی(ع) الگوی آزادگان جهان. شهامت، ایثار، بردباری، تسلیم، رضا، وفا، فروتنی، شجاعت و پایداری امواج اقیانوس بی منتهای حسین است. اگر این قیام چنین درون مایه ارزشمندی از فضایل انسانی را نداشت، این گونه بر پیشانی تاریخ نمی درخشید. عاشورا این گونه توانست حصار زمان و مکان را درهم شکند و تاریخ را درنوردد.

برگرفته از: باشگاه خبرنگاران

منبع:زیبامون

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.