آموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن

مجموعه: آموزش دوخت کلاه تعداد بازدید: 24
آموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن

آموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن

کلاه حجاب و توربان یک نوع پوشش است که به جای روسری استفاده می شود و مو ها را می توان با آن بپوشانید. کلاه حجاب را می توان با انواع تزیینات پاپیون، گل و در مدلهای زیبا و نیز مجلسی تهیه کنید و حتی با لباس تان ست نمایید، در ادامه آموزش دوختن کلاه حجابی شیک و ساده را در اختیارتان قرار می دهیم.

آموزش دوخت کلاه حجاب با دو روش

توربان از اکسسوری های پرکاربرد برای خانوم ها می باشد که برای پوشاندن کامل مو ها می توان از آن استفاده کرد، همچنین برخی توربان ها به شکل هد بند طراحی شده اند. در ادامه می توانید دوخت یک مدل توربان شیک را فرا بگیرید، ضمن اینکه دعوت می نماییم از انواع مدل توربان مجلسی و کلاه حجاب عروس که در مطالب قبلی به اشتراک گذاشته ایم نیز دیدن کنید.

دوخت ساده کلاه حجابآموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن

 

 

روشی ساده برای دوخت توربان

امروزه انواع توربان و کلاه حجاب در طرح های متنوع و شیک مجلسی و با پارچه های مختلف طراحی و عرضه می شوند، حال در صورتی که مایلید یک مدل توربان با استفاده از هنر دستی خودتان تهیه کنید می توانید در اینجا آموزش ببینید، توجه داشته باشید که پارچه های کشی برای دوختن توربان بهتر و مناسب تر هستند.

کشیدن الگوی توربان

در ابتدا باید اندازه دور سر و اندازه بالای پیشانی تا پشت سر را مشخص کنیم، سپس مستطیل به عرض نصف دور پیشانی و طول بالای آن تا پشت سر را رسم کرده و مانند تصویر، گوشه های آن را گرد کنید.

دوختن کلاه حجاب زیبا  آموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن

بعد از تهیه الگو، آن را روی پارچه ای دولا شده قرار دهید و برش بزنید، اکنون پارچه ای به شکل بیضی دارید که از قسمت طول تا می شود.

دوخت کلاه حجاب+عکس

قسمت پایین کار را در حدود ۶ یا ۷ سانتی متر را به شکل ساده  بگذارید و بقیه آن را پیلی داده و با استفاده از سنجاق ثابت نگه دارید.

درست کردن کلاه حجاب ساده

در این مرحله از دوختن کلاه حجاب یا توربان، لبه های کار را کوک بزنید، سپس نخ کوک را بکشید تا توربان چین بخورد و بیشتر جمع شود. سپس سنجاق ها را باز کنید و قسمتی را که چین نداده بودید را اکنون بدوزید.

طریقه دوختن کلاه حجاب

آموزش دوختن کلاه حجاب

آموزش کلاه حجاب آموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن

دوخت گل نواری برای تزیین توربان

سپس برای تزیین توربان می توانید از یک پاپیون و یا گل استفاده کنید. در اینجا می خواهیم روش درست کردن گل نواری گلدانی شکل را یا دهیم. برای این منظور، پارچه ای به طول ۳۵ سانتی متر برش دهید به طوری که یک سمت آن باریکتر باشد.

روش دوختن کلاه حجاب

دوخت توربان

سپس نوار را تا کنید و کوک بزنید و در همین حین، نخ را بکشید تا نوار چین بخورد و جمع شود.

دوختن کلاه حجاب

آموزش دوخت کلاه حجاب

سپس نوار کوک زده را به شکل گل رول کنید و کوک بزنید و بعد آن را در قسمت جلوی توربان یا کلاه حجاب بدوزید، اکنون توربان با تزیین گل پارچه ای به شکل ساده و دست دوز آماده شده و می توانید مورد استفاده قرار دهید.

دوخت کلاه حجاب زیبا و ساده آموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن

روش دوخت کلاه حجاب با تزیین پاپیون

در این آموزش نیز، اندازه گیری و دوخت کلاه حجاب مانند روش قبلی است و تنها تزیین آن فرق دارد. حال بعد از اینکه الگوی پارچه را بر روی پارچه برش زدید، قسمت هلالی شکل آن را بدوزید و نخ کوک ها را بکشید تا پارچه به شکلی که می بینید چین بخورد.

دوخت کلاه حجاب یا توربان

روش درست کردن توربان

روش دوختن توربان

آموزش دوخت کلاه حجاب زیبا

اکنون در این مرحله، نوبت دوختن لبه های توربان به هم می باشد، قسمت چین خورده دو طرف کلاه را به هم بدوزید، اکنون می بینید که توربان آماده شده است.

آموزش دوختن توربان

روش دوخت کلاه و توربان

دوخت کلاه حجاب شیک

دوخت دونات یا پاپیون برای کلاه

برای تزیین توربان با دونات به یک پروتز شینیون نیاز دارید. سپس یک نوار پارچه ای به طول یک و نیم برابر محیط پروتز برش بزنید و به دور آن بپیچید و بدوزید و بعد از آماده شدن بر روی قسمت چین خورده کلاه بدوزید.

روش دوخت توربان مجلسی

آموزش دوخت توربان زیبا

آموزش دوخت توربان آموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن

برای درست کردن پاپیون نیز لازم است، دو تکه پارچه یکی از آنها برای دوختن پاپیون و دیگری برای نوار وسط آن برش بزنید. اندازه پاپیون نیز به سلیقه شما می باشد.

آموزش درست کردن توربان

دوخت کلاه حجاب مجلسی

اکنون هر دو نوار را از طرف رویه برعکس، تا کنید و سپس درز آن را بدوزید. سپس آن را به رو برگردانید و به گونه ای تا کنید که درز در قسمت وسط قرار گیرد.

طریقه دوختن توربان زیبا

طریقه درست کردن توربان

بعد دو سر آن را به هم بدوزید و به رو برگردانید. در آخر پاپیون ها را از حلقه وسط عبور دهید و آن را بر روی کلاه حجاب یا توربان آماده شده در مرحله قبلی، بدوزید.

روش دوخت توربان

در پایان ضمن سپاس از همراهی شما دوستان گرامی برای خواندن مطالب آرگا، امیدواریم این مطلب مفید واقع شده باشد

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آموزش دوخت کلاه حجاب و توربان و راهنمای ساده تزیین آن”

قالب تفریحی