نگهداری گل یوکا به صورت اصولی و حرفه ای در خانه + نکات خاص گیاه یوکا

مجموعه: گیاه آپارتمانی تعداد بازدید: 136
نگهداری گل یوکا به صورت اصولی و حرفه ای در خانه + نکات خاص گیاه یوکا

نگهداری گل یوکا به صورت اصولی و حرفه ای در خانه + نکات خاص گیاه یوکا

مجله سر گرمی اسکیمو:

نگهداری گل یوکا یا گل زنگوله ای

گل یوکا نسبت به شرایط نامساعد نور دما و هوا بسیار مقاوم است. یوکا مانند گیاه پوتوس گیاهی است زیبا با برگ های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز این گیاه دو گونه دارد یکی که فاصله برگ ها در آن زیادتر است و گل نمی دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می شود.

نوع دیگر که فاصله برگ های آن کمتر است و گل هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می دهد و برای کشت در باغچه مناسبتر است.

هر دو گونه را می توان هم در آپارتمان و هم در باغچه نگهداری کرد.

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود.

نیازهای گل یوکا

نور

به نور کافی احتیاج دارد در آفتاب کامل می توان آن را نگهداری کرد ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل می شود و فاصله برگ ها زیاد می گردد .

درجه حرارت

درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلاً از نظر دما در هر فصلی می توان آن را در اتاق یا خارج از خانه نگهداری نمود.

آبیاری

در تابستان آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر ۲ تا ۳ روز یکبار آبیاری نمایید. در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.

کلاً اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی کنند به آب کمی نیازمند هستند.

خاک

خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.

تکثیر گل یوکا

جدا کردن پاجوش ها در بهار از گیاه مادر و کاشتن آنها. کاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می دهد البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می شود که از آنها می توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید.

در زمستان گل یوکا را در جای خنک قرار دهید
گل یوکا نسبت به شرایط نامساعد نور دما و هوا بسیار مقاوم است

گرما

لازم است در زمستان آن را در جای خنک قرار دهید اگر در فصل سرد در محل خیلی گرم قرار داشته باشد برگ هایش خشک می شوند خشکیدگی برگها از نوک برگ شروع می شود با انتقال گیاه به محل خنک و خیس نمودن برگهایش می توان آن را از گرما نجات داد.

اصول نگهداری از گل یوکا نحوه تکثیر و پرورش نگهداری گل یوکا به صورت اصولی و حرفه ای در خانه + نکات خاص گیاه یوکا
اصول نگهداری از گل یوکا نحوه تکثیر و پرورش

نکات کلیدی پرورش و نگهداری گل یوکا

سست شدن ساقه

سست شدن ساقه دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد؛ اگر ساقه فقط انحنا پیدا کرده، بهتر است آن را با قیم ببندید آبیاری را به طور مرتب انجام داده و گاهگداری گلدان را بچرخانید تا همه اندامهای آن به طور یکنواخت از نور برخوردار شوند.

منظور از مرتب بودن آبیاری این است که فواصل زمانی بین دو آبیاری ثابت باشد.

فراموش نمودن زمان آبیاری و یا آبیاری خارج از وقت تعیین شده عوارضی را به بار می آورد که یکی از این عوارض انحنای ساقه است.

ممکن است سست بودن ساقه با آبکی بودن آن همراه باشد این زمانی اتفاق می افتد که ریشه یا قسمتهایی از ساقه دچار پوسیدگی شده باشد در این صورت بهتر است آبیاری را کمتر نموده و در فاصله بین دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید قسمتهای آبکی و لهیده و پوسیدگیها را با چاقوی تیز از گیاه جدا کنید.

با استفاده از موادی که قارچ کش نامیده می شود از پیشرفتگی پوسیدگی های ساقه و ریشه جلوگیری کنید این مواد پودر مانند هستند و باید به صورت محلول در آب در هنگام آبیاری در اختیار گیاه قرار گیرند تاریکی بیش از اندازه و بزرگ بودن گلدان نیز سبب سست شدن ساقه می گردد.

بیماری گیاه

اگر گیاه در محیط سرد و مرطوب قرار گیرد روی برگها کپک خاکستری ایجاد می شود این کپک به دلیل وجود نوعی قارچ به نام بوتری تیس می باشد چنین بیماریهایی را نیز می توان با قرار دادن گیاه در محیط گرم و خشک کم نمودن آبیاری و استفاده از سموم قارچ کش درمان کرد.

یکی از مشکلات پرورش یوکا زنگ یوکاست که بصورت لکه های قرمز رنگ روی سطح برگ ها دیده می شود اگر شدت این بیماری زیاد باشد، می تواند به ساقه ی گیاه سرایت کند و سبب پوسیدگی ساقه شود.

در نتیجه ارتباطات غذایی گیاه از بین می رود و در نهایت سبب مرگ گیاه می شود در صورت مشاهده ی این علائم روی گیاه باید برگ های آلوده از روی گیاه حذف شوند و گیاه با قارچ کش محلول پاشی شود.

توقف رشد گیاه

اگر برگها رشد نمی کنند گیاه را به وسیله کودهای کمکی تقویت کنید ممکن است.

beytop.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “نگهداری گل یوکا به صورت اصولی و حرفه ای در خانه + نکات خاص گیاه یوکا”

قالب تفریحی