خانه / مذهبي / متفرقه دینی / آیا آه از نام‌های خداوند است؟!
name god 01

آیا آه از نام‌های خداوند است؟!

آیا آه از نام‌های خداوند است؟!

نام‌های خداوند,اسامی خداوند,اسماء حسنی

مجله سر گرمی اسکیمو:

نام های خدا در ق

آیا« آه» یکی از نام های خداوند است؟!

در متون روایی ما حدیثی موجود است که در آن« آه» بعنوان نامی از نام های خداوند بلندمرتبه ذکر شده است:

« قَالَ حَدَّثَنِی جَعْفَرُ بْنُ یَحْیَى الْخُزَاعِیُّ عَنْ أَبِیهِ قَالَ دَخَلْتُ مَعَ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع عَلَى بَعْضِ مَوَالِیهِ یَعُودُهُ فَرَأَیْتُ الرَّجُلَ یُکْثِرُ مِنْ قَوْلِ آهِ فَقُلْتُ لَهُ یَا أَخِی اذْکُرْ رَبَّکَ وَ اسْتَغِثْ بِهِ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع إِنَّ آهِ اسْمٌ مِنْ أَسْمَاءِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَمَنْ قَالَ آهِ فَقَدِ اسْتَغَاثَ بِاللَّهِ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى‏»؛[۱]

 

راوی میگوید :همراه امام صادق( ع) به عیادت یکى از دوستان و پیروانش رفته بودم، آن بیمار را دیدم که پشت سر هم« آه» می کشید، به وی گفتم که اى برادر من،( بجای آنکه آه بکشی) پروردگارت را بخوان و به وی استغاثه نما، امام صادق( ع) (با گوش دادن سخن من) فرمود:آه نامى از اسم هاى خداى عز و جل است، پس کسى که آه بکشد گویا به خداى تبارک و تعالى استغاثه کرده است .

ایام فاطمیه از کی شروع و در چه تاریخی تمام میشود؟

گفتنی است؛ ظاهراً معنای این روایت آن است که انسان مؤمن با آه کشیدن در اصلخدای خود را مخاطب قرار داده و از وی کمک می خواهد؛ از این جهت گویا «آه» واژگانی کنایی است که ذات خدا را به یاد بیمار آورده و وی با همین کلمه با آفریننده خود رابطه برقرار میکند ، همان گونه که در بسیاری از موارد، با شنیدن ضمیر مفرد غایب« هو»، ذات مقدس آفریدگار در نظرمان مجسم میشود ، ولی این بدان معنی نیست که« هو» یکی از اسم های خدا باشد.

نام های خدا در قرآن مجموعه ای از بیش از ۲۰۰ نام است که در قرآن یادآوری شده اند و اصطلاحاً ۹۹ تای آن«( به عربی:اسماء الحسنی)» یا نام های نیکوی خداوند خوانده میشوند. هر چند که تعداد نام های خدا، در قرآن و سنت از ۹۹ عدد خیلی بیش تر هستند، ولی مسلمانان معتقدند که گروه برگزیده ای از نام ها(نام های نیکو)، تعدادشان ۹۹ عدد است.

سیره امامان در شب قدر عبادت و شب زنده ‏دارى در شب قدر

از بین این ۹۹ اسم، ۸۵ تای آن مستقیم در قرآن ذکر شده است. ولی برخی از این اسم ها مستقیماً در قرآن وجود ندارد ممکن است یا مصدری از آن بکار گرفته شده باشد یا به صورت غیر مستقیم به صفتی اشاره شده باشد. برخی از پژوهشگران با رجوع به روایات تا ۲۰۰ مورد از این نام ها را یافته اند.

اسماء حسنی
اسماء حُسنی را به ۳ دسته بخش نموده اند :
– اسماء جمالی( ۵۵ نام) برای کسب رحمت و روزی بکار میروند
– اسماء جلالی( ۲۲ نام) برای ایجاد عداوت و از بین بردن حریف بکار می آیند.
– اسماء مشترک( ۲۲ اسم) بسته به نیت، خاصیت هر دو دسته گذشته را دارند.

مناسبتهای مذهبی ماههای قمری

اعتقاد بر این است که یکی از اسامی خدا که بر کسی دانسته نیست اسم اعظم است؛ و با بر زبان آوردن آن هر خواستهٔ گوینده مستجاب خواهد شد. و هم میتوان اسم اعظم را به اشاره بر زبان آورد به عنوان مثال:خدایا به اسم اعظمت از تو خواستارم.

 

———————————-
پی نوشت
[ ۱]. شیخ صدوق، محمد بن علی‏، التوحید، محقق، مصحح، حسینی، هاشم‏، ص ۲۱۹، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ نخست، ۱۳۹۸ق.

 
منابع:
fa.wikipedia.org
islamquest.net

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

شهادت امام جعفر صادق 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

شهادت امام جعفر صادق ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ شهادت امام جعفر صادق (ع) برای شیعیان مهم است و هر ساله در این روز تعطیلی رسمی اعلام می شود. در این پست میخواهیم به تاریخ و روز شهادت امام صادق (ع) در سال 1402 بپردازیم.