پرورش و مراقبت از گیاه بامبو در منزل و آپارتمان

مجموعه: گیاه آپارتمانی تعداد بازدید: 393
پرورش و مراقبت از گیاه بامبو در منزل و آپارتمان

پرورش و مراقبت از گیاه بامبو در منزل و آپارتمان

پرورش و مراقبت از گیاه بامبو در منزل و آپارتمان

ساقه های پر پیچ و تاب شانس

مجله سر گرمی اسکیمو:

چند سالی بیشتر از حضور پر رونق بامبو در ایران نمی گذرد اما این گیاه چنان حضور سبزی در این مدت کوتاه داشته که در خانه هر ایرانی می توان یک گلدان بامبو ، معروف به لاکی بامبو پیدا کرد . نگه داری این گیاه با  سایر گیاهان سبز آپارتمانی که از قدیم می شناسیم .، بسیار متفاوت است اولین ویژگی این گیاه که آن را برای نگهداری در فضای داخلی آپارتمان مناسب می سازد.  مقاومت این گیاه در شرایط آب و هوایی متفاوت و نگهداری آسان آن است . هر چند بامبو احتیاج به مراقبت چندانی ندارد و وقت چندانی را از شما نمی گیرد ، اما اگر می خواهید بامبو های سر حال و شادابی در خانه داشته باشید ، راهنمایی های ما را در این گزارش بخوانید . نام اصلی بامبو با ساقه های بلند و باریک و برگ های براق و چرمی شکل دراکینا ساندریانا ( Draceana sander ana )  است که در مناطق گرم و بارانی می روید .

انتخاب بامبو

در هنگام انتخاب بامبو به اصول زیر دقت کنید تا بامبوی سالم تر و شاداب تری به خانه ببرید .

  • برگ های گیاه سبز و سالم باشد و لکه های زرد و قهوه ای در آن دیده نشود .
  • ساقه ها ریشه داشته باشد .
  • اثر حشره و آفت روی برگ ها و ساقه دیده نشود .
  • ساقه را کمی فشار دهید تا محکم باشد و له نشده باشد.

قیمت بامبو

قیمت بامبو با توجه به نژاد و محل رشد آن متفاوت است . به طور عمومی هرچه ساقه های بامبو کلفت تر و برگ های آن بزرگ تر باشند ،  بامبو قیمت بالاتری دارد . بامبو را با ۳ نوع برگ می توانید بیابید : برگ های سبز کم رنگ ارزان تر از سایر بامبو است و بامبو  با برگ های دور نقره ای ،  گران ترین نوع بامبو محسوب می شود که قیمت آن به شاخه ای ۱۲ هزار تومن می رسند . قیمت بامبو از شاخه ای ۲ هزار تومن شروع می شود که بامبوی ۲ هزار تومانی تقریبا فقط ساقه است . بامبو چون گیاه تکی است می توان ساقه های بلند ،  کوتاه ،  کوچک و بزرگ آن را به شیوه های مختلف و در شکل های مختلف کنار هم چید . بامبو های طراحی شده قیمت بالاتری نسبت به بامبو های تک شاخه ای دارند .

گلدان بامبو

بامبو را می توان در گلدان های شیشه ای ، سرامیکی ، حوض و آب نما نگه داری کرد . در گلدان های شیشه ای به دلیل شفاف بودن   ، می توان آن را دید اما در این گلدان ها به دلیل امکان برخورد نور ،  امکان ایجاد جلبک وجود دارد . در حوض و آب نما هم می توانید بامبو های خود را قرار دهید ولی در این صورت باید از مواد نگه دارنده برای صاف نگه داشتن بامبو استفاده کنید . مواد نگه دارنده شما می تواند انواع سنگ های تزیینی و خاک های ژله ای باشد که در کنار صاف نگه داشتن بامبو ،  زیبایی هم دارد . در صورت استفاده از خاک های ژله ای ، بدانید این خاک ها حاوی مواد غذایی نیستند و باید حتما هفته ای یک بار شسته شوند . بامبو های خود را در هر ظرفی نگه می دارید ،  یک چهارم ساقه های آن ها باید درون آب باشد.

آسیب های بامبو و راه حل هایش

علائم ظاهری عامل راه حل
قهوه ای شدن برگ ها کلر آب ، هوای خیلی خشک ، رطوبت کم ،  کود دهی زیاد اسپری آب ،  تعویض آب با آب بدون کلر
زرد شدن برگ ها کود دهی زیاد ، نور مستقیم تعویض آب و قطع کود دهی برای ۵ ماه ،  تغییر جای گلدان
زرد شدن ساقه ها از پایین کود دهی زیاد از قسمت زرد ،  گیاه را ببرید ، گیاه را دروآن آب بدون کلر قرار دهید.
خمیری شکل شدن ساقه ها کود دهی زیاد بریدن ساقه ها از قسمت سالم
آفت ، ظهور صمغ های سفید و چسبناک چند قطره صابون یا مایع ظرف شویی در ۴ لیتر آب حل کنید ، ساقه ، برگ و ریشه ، گلدان و… را با این محلول بشویید،   آبکشی کنید و درون آب تازه قرار دهید .
رشد جلبک کود دهی زیاد ،  نور زیاد گلدان و ساقه را بشویید با آب تمیز پر کنید و از نور دور کنید.

نگهداری بامبو

  • انتقال بامبو به محیط جدید برای این گیاه استرس زاست . بامبوی خریداری شده را پس از انتقال به خانه حتی اگر آب آن کم بود ، آب ندهید و ۲ یا ۳ روز صبر کنید تا خودش را با شرایط جدید هماهنگ کند و بعد آب را اضافه کنید.
  • از نور مستقیم ، خشکی زیاد ، بی آبی و قرار گرفتن آن در هوای سرد یا گرمای زیاد جلوگیری کنید . برای جلوگیری از خشکی روزی ۲ بار روی برگ های بامبو آب اسپری کنید .
  • نور بامبو باید ملایم و غیر مستقیم باشد . این گیاه در جنگل های پر باران در سایه درختان به صورت متراکم رشد می کند اگر می خواهید بامبو رشد سریع داشته باشد ،   آن را در منطقه پر نور خانه ولی به گونه ای که نور آفتاب به طور مستقیم به آن نتابد ،  قرار دهید البته این گیاه در محکوم نور هم می بالد.
  • بامبو در آب بهترین رشد را دارد . .کلر آب برای بامبو مضر است : به همین دلیل آب بامبو را ۲۴ ساعت قبل در جایی قرار دهید تا کلر آن بپرید و سپس آب آرا عوض کنید . آب بامبو هفته ای یک بار عوض کنید . اگر در خانه آکواریوم دارید می توانید از آب آکواریوم بعد از صاف کردن برای بامبو استفاده کنید.
  • بامبو در خاک هم رشد می کند ولی خاک آن باید بسیار سبک و مرطوب باشد . خاک سبک ، خاکی است که درصد زیادی از آن شن و ماسه باشد . خاک بامبو هیچ وقت نباید خشک شود . برای اطمینان از این امر ، انگشت خود را ۵/۲ سانتیمتر درون خا ک فرو ببرید :  اگر خشک بود ،  آبیاری کنید .
  • مواد غذایی مخصوص بامبو  در فروشگاه های گل و گیاه موجود است . این محلول را خریداری کنید و هر ۴ ماه یک بار ، یک قطره از آن را درون آب بامبو بریزید . بهترین روش کود دهی بامبو با این محلول این است که ۴ لیتر را ۲۴ ساعت در جایی قرار دهید تا کلر آن آزاد شود . یک قطره از محلول در آن بریزید و سپس آب بامبو را با این آب تغذیه شده ، عوض کنید . قیمت این محلول ها ، شیشه کوچک آن ۱۰۰۰ تومان و شیشه بزرگ آن ۲۰۰۰ تومان است.

قلمه زدن بامبو

ساقه های بلند بامبو را می توانید قلمه بزنید و صاحب بامبو های بیشتری شوید . برای قلمه زدن به فاصله یک اینچ ( ۵/۲ سانتیمتر  )  از زیر گره را به صورت مورب ببرید . ساقه های بریده شده را درون هورمون ریشه زایی فرو ببرید و درون آب قرار دهید :  با همان روش گفته شده ساقه  های جوان نگهداری کنید. هورمون ریشه زایی را می توانید از فروشگاه های گل و گیاه خریداری کنید ولی مراقب باشید که این مواد سمی است و نباید با پوست بدن برخورد کند.

بامبو  و قصه هایش

در مکتب فنگ شویی بر استفاده از بامبو در فضای داخلی خانه بسیار تاکید شده است . در این مکتب بامبو نماد چوب است و بر اساس باور های این مکتب برای ایجاد نشاط و شادی در خانه باید یک تعادل میان عناصر طبیعت ایجاد کنید یعنی در کنار سایر عناصر چون آب ، باد ، خاک و آتش چوب را هم در خانه داشته باشید . در فنگ شویی هم چنین توصیه می شود روبان قرمز روی ساقه بامبو ببندید .روبان قرمز سمبل آتش است. هنگام گره زدن روبان دقت کنید که خیلی سفت بسته نشود  . بامبو به دلیل رشد سریع ،  قدرت و استحکام زیاد ، نشانه موفقیت است و فنگ شو ها معتقدند  اگر به دوستان خود بامبو هدیه بدهید ،  برای او شانس می آورد . به همین دلیل است که به همین دلیل است که به آن .(  Lucky bamboo )  به معنی بامبو شانس گفته می شود ./مجله زندگی ایده آل

تعداد شاخه های بامبو هم در فنگ شویی معانی مختلفی دارد :

۲ شاخه :  مهر و محبت

۳- ۶ شاخه شادی

۵-۷ شاخه :  سلامتی

۸ شاخه :  ثروت

۹ شاخه :  طالع خوب

۲۱ شاخه : برکت و خیر

newharf

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “پرورش و مراقبت از گیاه بامبو در منزل و آپارتمان”

قالب تفریحی