من ظریف هستم و این پیام ایران است؛ «تحریم» شکست خورد/ فرصتی ناب برای تاریخ سازی داریم

0 minutes, 9 seconds Read
ما هنوز هم برای خروج از این بحران زمان داریم. احترام متقابل را در پیش بگیرید، ما اکنون در حال تلاش برای رسیدن به یک توافق هستیم نه یک توافق خوب یا یک توافق بد بلکه توافقی شدنی و پایدار و هر توافقی در معنا، نتیجه درک متقابل خواهد بود نه تحمیل طرفی بر دیگری.

"محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه این تحریم ها نبود که تهران را پای میز مذاکره آورد، گفت: فشارها علیه ایران نتیجه عکس داشت.

 

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ظریف در پیامی ویدئویی که بر روی یوتیوب قرار گرفته است گفت که در سه هفته آینده ما یک فرصت منحصر به فرد برای تاریخ سازی داریم، برای دستیابی به یک توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران و به بحرانی غیر ضروری که ما را از پرداختن به چالش‌هایی نظیر اتفاقات هولناکی که در چند وقت اخیر در عراق رخ داده بازداشته، پایان دهیم.

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: ما در سال ۲۰۰۵ می‌توانستیم موضوع هسته‌ای ایران را حل کنیم اما در آن زمان مردم به من باور نداشتند وقتی گفتم که ایرانیان به فشار حساسیت دارند.

وی در ادامه افزود: دولت بوش توافق هسته‌ای را با خواسته توقف غنی‌سازی ایران کاملا از بین برد و  تصمیم به فشار و تحریم علیه ایران گرفت که این تحریم‌ها به معنای واقعی فلج کننده و یا حتی کشنده بودند. بیماران سرطانی ایران با پول خود نمی‌توانستند دارو تهیه کنند، زیرا بانک‌ها در سراسر جهان تحت فشار وزارت خزانه‌داری آمریکا از انتقال وجوه ایرانیان جلوگیری می‌کردند، اما تحریم‌ها، کشتار دانشمندان هسته‌ای، خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای و یا تهدیدات مکرر نظامی هم صنعت هسته‌ای ما را فلج نکرد. در واقع آنها دستاوردی عکس این قضیه را به دست آوردند.

  عکس سوپر مدل انگلیسی (مدلینگ لباس زیر زنانه) که مسلمان شد

ظریف در ادامه گفت: اصرار بر عدم غنی سازی منجر به افزایش ۱۰۰ برابری سانتریفیوژهای ما شد؛ از کمتر از ۲۰۰ عدد به تقریبا ۲۰ هزار سانتریفیوژ. خودداری از فروش سوخت برای رآکتور تحقیقاتی ساخته آمریکای ایران، ما را مجبور به تولید سوخت در این زمینه با افزایش سطح غنی سازی از ۳٫۵ درصد تا ۲۰ درصد کرد. محروم کردن بیماران مبتلا به سرطان ایران از رادیو ایزوتوپ‌های پزشکی ما را مجبور به ساخت یک راکتور آب سنگین کرد و تهدید به بمباران تاسیسات هسته‌ای ما را موظف به ساخت نیروگاه فردو که در بین کوه‌ها محصور شده کرد. اما کشورهای غربی بدون توجه به اینکه خودشان مسبب این موضوع شده‌اند دست به فرافکنی علیه ایران زدند.

وزیر خارجه افزود: همانطور که به تاریخ ۲۰ جولای نزدیک می‌شویم، احساس می‌کنم مجبورم دوباره هشدار دهم که تلاش برای امتیازگیری در آخرین لحظه نمی‌تواند دستاوردی بهتر از آنچه در سال ۲۰۰۵ به دست آمد، داشته باشد. به کسانیکه همچنان بر این باور هستند که تحریم‌ها ایران را به میز مذاکره آورده فقط می‌توانم بگویم که فشارها و تحریم‌ها در طول ۸ سال گذشته، در واقع در ۳۵ سال گذشته امتحان خود را پس داده‌اند و این فشارها نتوانسته است ایرانیان را از پای درآورده و تسلیم کند و نه در حال حاضر بلکه در آینده هم چنین چیزی نخواهد شد.

  قتل مسلحانه امام جماعت در یک روستای کوران بلوچستان

ظریف همچنین گفت: ما هنوز هم برای خروج از این بحران زمان داریم. احترام متقابل را در پیش بگیرید، ما اکنون در حال تلاش برای رسیدن به یک توافق هستیم نه یک توافق خوب یا یک توافق بد بلکه توافقی شدنی و پایدار و هر توافقی در معنا، نتیجه درک متقابل خواهد بود نه تحمیل طرفی بر دیگری.

وی ادامه داد: ما مایل به اتخاذ اقدامات مشخصی هستیم که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران برای همیشه صلح آمیز خواهد ماند. ما هنوز زمان داریم تا به این افسانه که ایران به دنبال ساخت بمب است پایان دهیم. و برای اثبات این ادعای ما کافی است بدانیم که ایران بیش از ۲۵۰ سال است که به هیچ کشوری تجاوز نکرده است.

وزیر خارجه در انتهای پیام خود گفت: دولت ایران به پایان دادن به این بحران‌های غیرضروری تا ۲۰ جولای متعهد است. من امیدوارم که همکاران من هم همینطور باشند.

من ظریف هستم و این پیام ایران است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *