طرز تهیه نان شیرمال

0 minutes, 3 seconds Read
نان شیرمال

 

 

مواد لازم:


آرد: ۳ پیمانه یا بیشتر

خمیر مایه: ۱ قاشق غذاخوری

شیر ولرم: ۱ لیوان سرخالی + ۱ قاشق دیگه واسه رومال

شکر: ۱۰ قاشق غذاخوری

تخم مرغ : یک عدد کامل.. یه زرده براای رومال

نمک: یه پینچ (بین دو انگشت شست و اشاره)

روغن مایع: ۲ قاشق غذاخوری

طرز پخت:

اول از همه یه توضیح بدم که خمیر مایه ها دو نوع هستن:

Active Dry Yeast و Instant yeast ….. اولی رو برای استفاده باید توی آب ولرم یا شیر و شکر و نمک ریخت تا فعال بشه و کف کنه…. دومی رو مستقیما روی آرد می ریزیم و بقیه کار رو انجام میدیم توی خمیر درست کردن…یعنی یه مرحله فعال شدن رو لازم نداره و به اصطلاح خمیر مایه فوری هست…اولی از این جهت که خب همون اول فعالیتش رو می بینیم و اگه کف کرد مطمئن میشیم که سالمه من ترجیح میدم…دومی هم از این نظر خوبه که نون یا خمیری که باهاش درست میشه کمتر بو و طعم خمیر مایه میده…در هردو حالت خمیر آماده شده باید استراحت کنه…اگه خمیر بعد از استراحت حجمش زیاد نشد می فهمیم که خمیرمایه عمل نکره و فاسد یا کهنه بوده (این حالت موقع استفاده از خمیرمایه اول مشخص تره..چون اگه همون اول که با اب یا شیر گذاشتیم یه ربع بمونه کف نکرد می فهمیم که خرابه و می ریزیمش دور و دیگه به مرحله خمیر گرفتن نمی رسیم…اما فکر کنین وقتی همه مراحل خمیر درست کردن رو با خمیر مایه فوری برین و بعد خمیر پف نکنه…وااااااای اعصاب آدم خراب میشه) من معمولا از Active Dry Yeast استفاده می کنم…توی یخچال هم میذارم .. خیلی هم نباید نگه داشت…از اول موقع خرید به تاریخ مصرفش خیلی دقت کنین و بعد از باز کردن زیاد نذارین بی استفاده بمونه..

  طرز تهیه نان شکم پر با پنیر و گردو ویژه افطار

خمیر مایه و نمک و شکر رو توی شیر ولرم می ریزیم و کنار میذاریم

تا حل بشه و کف کنه … ده تا ۱۵ دقیقه کافیه (بیشتر بمونه، نون بوی خمیر مایه می گیره)

تخم مرغ و روغن مایع رو هم ریختم

و هم زدم

بعد آرد الک شده رو کم کم اضافه کردم وآروم هم زدم..تا یه جایی میشه با قاشق هم زد..بعد دیگه دستتون رو به کار بگیرین

مقدار آرد بر میگرده به کیفیتش..پس تا جایی که خمیر لطفیی داشته باشین که به دست نچسبه ادامه بدین اما مواظب باشین خیلی هم زیادنشه که نون خشک بشه…..واسه من ۳ پیمانه آرد برد…بعد خمیر رو خوب خوب ورز بدین و هی بکوبونینش به ظرف!! همچین بزنینش که نتونه بلند شه از جاش

  نان مغزدار نروژی (روند استیکه)

بعد از اینکه حسابی حسابی ورز دادین(مهمترین قسمت خمیر درست کردن همین ورز دادنه) گردش کنین و توی ظرفی که چرب کردین بذارین…روش رو یه + بزنین با چاقو..

یه حوله تمیز نمدار روش بکشین و تو یه جای نسبتا گرم بذارین یک ساعت بمونه تا خستگی اون کتکهاتون از تنش بره و حجمش دوبرابر بشه
بعد از یک ساعت یه انگشت بزنین روش تا پفش بخوایه..یه کوچولو ورزش بدین و ازش تکه هایی ببرین و جدا کنین…فر رو روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن کنین و یه کاسه آب ته فر بذارین.

 

نکته: اگر نون شیرینی میخواهید مقدار شکرش رو سه برابر کنید یعنی حدود ۸ تا ۹ قاشق غذاخوری.

منبع:malachmoloch

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *