شروع دهه فاطمیه سال ۹۵ از چه روزی است؟

مجموعه: متفرقه دینی تعداد بازدید: 180

شروع دهه فاطمیه سال ۹۵ از چه روزی است؟

درباره تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات مختلف و متضادی وجود دارد که معتقدند ۴۰ روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر (ص) حضرت زهرا (س) به شهادت رسیده اند.

شروع دهه فاطمیه از نگاه شیعیان

میان علمای شیعه، دو تاریخ مشهور و مقبول وجود دارد: یکی ۷۵ روز بعد از رحلت پیامبر (ص) و دیگری ۹۵ روز. با توجه به رحلت پیامبر اسلام (ص) در تاریخ ۲۸ صفر، بنا به روایت ۷۵ روز، روز شهادت حضرت زهرا (س) در تاریخ سیزدهم تا پانزدهم جمادی الاول است که این ایام را فاطمیه اول یا دهه فاطمیه اول می‌ خوانند.

اما بنا به روایت ۹۵ روز، شهادت حضرت زهرا (س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است که این ایام را فاطمیه دوم یا دهه فاطمیه دوم می‌ خوانند.

در اصل ایام فاطمیه جمعا ۶ روز می باشد؛ ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی الثانی. بنابراین فاطمیه اول از ۱۳ تا ۱۵جمادی الاول و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد. ظاهراً علت این که سه روز در هر ماه به عنوان روز شهادت آن حضرت (س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماه های قمری از رحلت پیامبر (ص) تا شهادت حضرت زهرا (س)، ۲۹ روز بوده باشند.

شروع دهه فاطمیه سال 95 . شروع دهه فاطمیه . عکس دهه فاطمیه   شروع دهه فاطمیه سال 95 از چه روزی است؟

شروع دهه فاطمیه از نگاه عرف

اما در عرف دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول ۷۵ روز، شهادت حضرت زهرا (س) در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول ۹۵ روز، شهادت آن حضرت در آن واقع شده است، دهه فاطمیه دوم گفته می شود.

شروع دهه فاطمیه سال ۹۵

شروع دهه فاطمیه در سال ۹۵ به صورت زیر است:

روز ۲۳ بهمن ۹۵ مصادف است با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) (به روایتی( و روز ۱۲ اسفند ۹۵ مصادف است با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س). از روز ۲۳ بهمن ۹۵ تا ۱۲ اسفند ۹۵ که مجموعاً ۲۰ روز است را ایام فاطمیه می گویند.

باید توجه کرد که برگزاری مجالس عروسی در ایام فاطمیه اگر توام با معصیت و یا هتک حرمت به حضرت زهرا (س) نباشد، اشکالی ندارد اما برای مومنان سزاوار است که با شروع دهه فاطمیه حرمت این ایام را پاس بدارند.

شروع دهه فاطمیه . عکس دهه فاطمیه

احکام آیت الله مکارم درباره شروع دهه فاطمیه

  • در مورد سالروز شهادت حضرت زهرا (س) دو روایت است یکی اینکه ایشان ۷۵ روز بعد از رحلت پیغمبر اکرم (ص) به شهادت رسیدند که می شود ۱۳ جمادی الاول و دیگری اینکه ۹۵ روز بعد از رحلت پیغمبر به شهادت رسیدند که می شود ۳ جمادی الثانی و طول این ۲۰ روز را ایام فاطمیه نامیده اند.
  • در مجموع سه روز ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ جمادی الاول و سه روز ۱و ۲ و ۳ جمادی الثانی بنابر معمول به «فاطمیه» اختصاص دارد ولی در بین این دو، برگزاری مراسم عقد و عروسی (با رعایت تمام موازین شرعی) مانعی ندارد.
  • با توجه به این که پوشیدن لباس مشکی در ایام شهادت حضرات معصومین نوعی تعظیم شعائر الهی محسوب می شود کراهت ندارد.
  • هرگاه مراسم عزاداری حضرت زهرا (س) به شکلی برگزار گردد که باعث تفرقه صفوف مسلمین نگردد هیچ کس نباید مانع آن گردد و کسانی که مانع برگزاری می شوند تصورشان این است که بعضی از عزاداران شعارهای تندی بر ضد اهل سنت می دهند که در این شرایط باعث تفرقه است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شروع دهه فاطمیه سال ۹۵ از چه روزی است؟”

قالب تفریحی