آموزش دوخت مانتو یقه آرشال +الگو/خیاطی

0 minutes, 13 seconds Read

 

 

مجله سر گرمی اسکیمو:آموزش دوخت مانتو یقه آرشال +الگو

تغییرات الگوی پشت :
طوق گردن را تا سرشانه ۰٫۵سانت گشاد کرده نقطه ۱ می­ شود. نقطه ۱ را طبق نقشه به نقطه ۲ در خط وسط پشت وصل می­کنیم . از نقطه s در زیر بغل برای گشاد کردن حلقه ۵-۲ سانت پایین آمده نقطه ۳ می­ شود. از نقطه ۳ ، ۲٫۵سانت خارج شده نقطه ۴ می­شود . نقطه ۴ را طبق نقشه به حلقه آستین وصل می­ کنیم.
از نقطه ۵ در خط باسن ۲سانت خارج شده نقطه ۶ می­شود . نقطه ۴ را با خط صاف به ۶ وصل کرده و تا پایین لباس امتداد می­دهیم . در صورتیکه بخواهیم خط پهلو صاف نباشد از نقطه ۴ خطی موازی خط پهلو قبلی رسم می­کنیم . با این کار هم لباس گشاد شده و هم فرم کمر تنگ را دارد .

 

آموزش دوخت مانتو یقه آرشال +الگو

تغییرات الگوی جلو :
از نقطه s ، ۵-۲ سانت پایین آمده نقطه ۸ می­ شود. (دقیقاً اندازه پشت) از نقطه ۸ ، ۲٫۵ سانت خارج شده نقطه ۹ می­شود . از نقطه ۱۰ در خط باسن ۲سانت خارج شده نقطه ۱۱ می­شود . نقطه ۹ را به نقطه ۱۱ با خط صاف وصل می­کنیم و این خط را تا پایین لباس امتداد می­دهیم . نقطه ۹ را طبق نقشه به حلقه آستین وصل می­کنیم . طوق گردن را دور تا دور ۰٫۵سانت گشادکرده نقاط ۱۳-۱۲ بدست می­ آید.

 

  آموزش یقه شل ساده کاربردی/خیاطی

آموزش دوخت مانتو یقه آرشال +الگو

طراحی یقه آرشال :

از نقطه ۱۳ به اندازه دلخواه یقه (در اینجا ۱۰ سانت) پایین آمده نقطه ۱۷ می­شود . از نقطه ۱۲ در امتداد سرشانه ۲سانت خارج شده نقطه ۱۸ می­شود . نقطه ۱۷ را به نقطه ۱۸ با خط چین وصل کرده و به طرف بالا و پایین امتداد می­دهیم . از خط کمر نقطه ۱۹ ، ۲ سانت خارج شده نقطه ۲۰ می­شود . نقطه ۲۰ را به طرف بالا و پایین امتداد می­دهیم تا جائیکه خط­چین را در نقطه ۲۱ قطع کند (محل اولین جادکمه) .
از نقطه ۱۸ به اندازه طوق گردن گشاد شده پشت الگو ( هلال۲-۱ را با سانتی متر ایستاده اندازه می­زنیم) بالا رفته نقطه ۲۲ می­شود . نقطه ۲۲ را به مرکزیت ۲۱ به طرف راست پرگاری می­کنیم ، سپس روی این خط ۷سانت جدا کرده نقطه ۲۳ می­شود . نقطه ۲۳ را طبق نقشه به طوق گردن جدید وصل می­کنیم . حداکثر فاصله این خط تا طوق گردن جدید ۱-۰٫۵ سانت بیشتر نمی­شود . پس نقطه ۲۳ را ۷ سانت به طرف چپ گونیا کرده نقطه ۲۴ می­شود . نقطه ۲۴ را ابتدا گونیا کرده سپس طبق نقشه به نقطه ۲۱ وصل می­کنیم ، یقه آرشال طراحی می­شود .
در این یقه پهنای یقه فاصله بین خط چین تا هلال یقه می­باشد .
فاصله بین نقاط ۱۲،۲۳،۲۴،۲۱ الگوی یقه می باشد که بدون اینکه از بالاتنه جدا شود برش می خورد .

  رسم الگوی یقه ایستاده فضایی جدیدترین نوع یقه برای کت مجلسی

 

آموزش دوخت مانتو یقه آرشال +الگو

در صورتیکه آرشال ، اسپرت ، امریکائی طراحی کنیم ، ۱۰ سانت بیشتر از حد معمول پارچه لازم داریم . چون این یقه ها ، جدا برش نمی خورند بلکه بر روی بالاتنه جلو طراحی شده و با هم به صورت یک تکه برش می خورد .

البته در عکس دکمه ها کمی به چپ مایل است ولی در متن دکمه ها از وسط یقه آموزش داده شده .

منبع :سایت علمی نخبگان جوان

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *