خانه / سفره هفت سين / مدلهای زیبای تزیین سماق برای سفره هفت سین

مدلهای زیبای تزیین سماق برای سفره هفت سین

مجله سر گرمی اسکیمو:

برای تزیین سماق که یکی از اجزای سفره هفت سین است می‌توان از پودر سماق یا سماق خوشه‌ ای استفاده کرد. نمونه‌هایی از تزیین سماق هفت سین را ببینید.
گیاه سماق دارای درختچه‌ایست کوهستانی که میوه‌های خوشه‌ای دارد و میوه آن پس از کوبیده شدن به عنوان چاشنی، همراه با غذاهایی همچون کباب استفاده می‌شود. طعم آن گرایش به ترشی دارد و طبیعت آن سرد و خشک است.
سماق در قدیم سماک نیز تلفظ می‌شده و ریشه آن سریانی است. درختچه سماق در شمیران، تفرش، خراسان، قم، محلات، شیراز، رودبار، تبریز، و باغات اقلید و بعضی از کشورهای خاورمیانه می‌روید.
از جمله خواص سماق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • سماق برای دندان درد مفید است.
  • خوردن سماق اشتها را تحریک می‌کند.
  • سماق لثه را تقویت و از خونریزی معده جلوگیری می‌کند.
  • به دلیل داشتن تانن فراوان قابض و پاک کننده معده می‌باشد.
  • خوردن سماق تازه ایجاد مسمومیت می‌کند.
  • همچنین سماق برای بیماران دیابتی بسیار مفید است.
به جز مصرف خوراکی، سماق را هر سال در سفره هفت سین می‌بینیم و در واقع در کنار ۶ جزء دیگر، پایه ثابت سفره هفت سین می‌باشد.
بسیاری از بانوان باسلیقه و هنرمند، در طی تدارک وسایل سفره هفت سین، اجزای آن را با استفاده از وسایل مختلفی مانند روبان‌های رنگی، مروارید، اکلیل، گل خشک، کاغذهای رنگی و …  تزیین می‌کنند. سماق شاید یکی از این اجزا باشد که کمتر از بقیه به تزیین آن می‌پردازیم و خیلی ساده آن را داخل بشقاب یا جام قرار می‌دهیم.
ما در اینجا قصد داریم چند نمونه زیبا از تزیین سماق هفت سین را به شما نشان دهیم تا ببینید به چه راحتی می‌توان سماق را نیز تزیین کرد و از آن در سفره هفت سین استفاده نمود.

تزیین سماق هفت سین:

برای سفره هفت سین هم از خوشه سماق و هم پودر سماق می‌توان استفاده کرد. برای تزیین سماق خوشه‌ای گزینه‌های بیشتری دارید برای مثال می‌توانید دور آن را با روبان تزیین کنید و یا این‌که خوشه سماق را به صورت آبشاری از لبه جام آویزان کنید.
آموزش تزیین سماق، تزیین سماق هفت سین، سماق
استفاده از ۶ یا ۷ عدد ظرف مسطح یا کاسه سفالی، کریستالی، مسی، فیروزه‌کوبی و … برای قراردادن اجزای سفره هفت سین بسیار رایج است. در صورتی که از این ظروف استفاده می‌کنید می‌توانید پودر سماق را کف ظرف ریخته و روی آن‌ها یک بند مروارید ظرف و زیبا قرار دهید.
تزیین سماق هفت سین، تزیین پودر سماق
یک راه ساده و متفاوت برای تزیین سماق، ریختن مقداری پودر سماق در پارچه توری و ساختن گلوله‌های کوچک به شکل دانه انگور است. سپس می‌توانید این دانه‌ها را به شکل خوشه انگور بهم‌دیگر متصل کنید و از لبه جام آویزان کنید.
آموزش تزیین سماق، تزیین سماق به شکل خوشه انگور
یکی از روش‌های مرسوم تزیین سفره هفت سین، قرار دادن اجزای هفت سین در جام‌های کوتاه یا بلند و تزیین جام‌ها با گل خشک، روبان و … است. در صورتی که از این روش استفاده می‌کنید می‌توانید پودر سماق را داخل یک جام ریخته و جام را با استفاده از وسایل مختلف تزیین کنید و یا از تکنیک نقاشی روی شیشه استفاده کرده و جام سماق را از سادگی و یکنواختی بیرون آورید.
تزیین سفره هفت سین، سفره هفت سین، تزیین سماق هفت سین
ساده‌ترین راه تزیین سماق، ریختن مقداری پودر سماق در یک ظرف و قرار دادن سکه‌های تبریک سال نو روی سماق است. همچنین می‌توانید اطراف ظرف سماق، دانه‌های سنجد قرار دهید و دو سین را در یک ظرف تزیین کنید.
تزیین سماق، تزیین سماق هفت سین، پودر سماق
به طور کلی، کارهای تزییناتی کاملا سلیقه‌ای هستند و هرکس می‌تواند بسته به سلیقه و نظر خود و با استفاده از لوازمی که در دسترس دارد، هرطور که بخواهد سفره هفت سین خود را تزیین کند. امیدواریم از این ایده‌های ساده استفاده لازم را ببرید و برای تزیین سفره هفت سین امسال از آن‌ها استفاده کنید.

ستاره

تزئین سماق هفت سین

iranbanou.

آموزش تصویری گام به گام تزئین تخم مرغ

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟

درباره ادمین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

x

شاید بپسندید

آموزش هفت سین لاکچری و کم هزینه+ تصاویر

فرا رسیدن نورور باستانی، شکوفا شدن شاخه های عریان و هیاهوی درختانی که از خواب آرام بیدار شدند و صدای دلنشین بلبل های این طبیعت بی نظیر بر همه شما کاربران عزیز گرامی و میمون باد.