آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

مجموعه: آموزش دوخت لباس مجلسي تعداد بازدید: 3981
آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

 

توضیح مدل:

مجله سر گرمی اسکیمو:

بلوزی که مشاهده نمودید با پارچه ی حریر دوخته شده. و همانطور که در تصویر مشاهده میکنید بلوز دو طبقه است. در واقع از طبقه ی زیرین که آن هم از حریر است، به عنوان آستر بلوز نیز استفاده شده است. می توانید طبقه ی زیرین را بجای حریر از پرچه ی ریون همرنگ با حریر استفاده کنید. آستین ها کوتاه و به مدل گل لاله هستند. یقه ی بلوز گرد است و در سطح بلوز چین های عمودی وجود دارد. که بخاطر جنس پارچه زیبایی بسیار زیادی پیدا کرده است.

سپس در انتها یک کمربند ساده با پارچه کشی به شکل مستطیل روی بلوز استفاده شده است که دکور پاپیون دارد.

میزان پارچه برای دوخت این بلوز اگر بخواهید هر دو طبقه حریر باشد. ۲ متر و نیم با عرض ۱۵۰ است (با در نظر گرفتن قد تا باسن و یا حالت تونیک)

سپس در ادامه با ما همراه باشید:

آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لالهآموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

پس از رسم االگوی بالاتنه جلو و پشت به شکل بالا، به لبه ی خط جلوی الگوی جلو و پشت روزنامه بچسبانید و خط را تا بزنید و بعد دور الگوی جلو و پشت را جداگانه قیچی بزنید تا مثل تصویر زیر الگوی جلو و پشت را بصورت کامل داشته باشید:

سپس مثل تصویر زیر از انتهای ساسون سرشانه در الگوی جلو، خطی عمودی به سمت پایین رسم کنید و این دو خط را قیچی کنید:

سپس ساسون سرشانه را روی الگو با چسب ببندید:

حالا گشادی دلخواه برای یقه را روی الگو لحاظ کنید. از کنار گردن حدود ۱و نیم سانت یقه را گشاد کنید و از محل گودی گردن در وسط جلوی یقه نیز به اندازه ی دلخواه پایین آمده و هلال یقه را مثل تصویر زیر رسم کنید:

آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

بعد از قیچی زن خط سبز رنگ اضافی در قسمت یقه، حالا مثل تصویر زیر از نوک ساسون بسته شده خطی راست به سمت یقه رسم کنید و دو خط رسم شده از نوک هر ساسون و نیز خط مرکزی الگو را در وسط الگو که با علامت قیچی در شکل زیر مشخص شده اند را برش بزنید:

الگوی پشت را نیز باید در قسمت یقه مثل الگوی جلو تغییر بدهید. به همان اندازه که در قسمت کنار گردن در الگوی جلو یقه را گشاد کردید، اینجا هم یقه را به همان اندازه گشاد کنید. یعنی در دو طرف یقه از کنار گردن ۱ و نیم سانت داخل شده و لبه ی وسط یقه ی پشت را هم نیم سانت گشاد کنید، سپس هلال یقه را طراحی کنید و قیچی بزنید:

حالا بعد از اصلاح و گشادی یقه ی پشت، انتهای ساسون های پشت را به پایین خطی عمودی رسم کنید و این دو خط را به همراه خط مرکز پشت باید برش بزنید:

 

 

همان طور که در تصویر زیر می بینید برش های الگوی جلو و پشت با فاصله در کنار هم قرار گرفته اند. باید مابین این برشها را ۷ سانتی متر اوازمان برهید:

 بلوز مجلسی حریر خياطي آسان دوخت آستین لاله ای دوخت بلوز مجسی سايت اسكيمو مجله سرگرمی اسکیمو مراحل رسم الگوی لباس مجلسی آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

بعد از اوازمان دادن، الگوی جلو را روی پارچه تک لا قرار دهید و یک بار از آن برش بزنید. سپس همین الگو را یک بار دیگر روی تک لای پارچه قرار دهید و توسط صابون خیاطی و خط کش قد الگو را روی پارچه بلند تر کنید. حدود ۵ الی ۷ سانت. یا هر میزان که میخواهید طبقه ی دوم لباس به آن اندازه بلند تر باشد. سپس طبقه ی دوم را نیز برش بزنید.

الگوی پشت را هم به همین صورت. یک بار خود الگوی اوازمان داده شده را برش بزنید. و بعد یک بار دیگر الگو را روی تک لای پارچه قرار دهید و قد آن را همان میزان که در الگوی جلو بلند تر در نظر گرفتید، بلند کنید و برش بزنید.

در تمام مراحل برش یک سانت جای دوخت برای دور تا دور الگو ها در نظر بگیرید.

حالا پارچه های برش خورده را سردوزی کنید. و بعد الگو های اوازمان داده شده را بیاورید و اوازمان ها را قیچی کنید و دوبره الگو ها را مثل مرحله ی قبل از اوازمان به همدیگر بچسبانید. در این مرحله یقه ی جلو و پشت بلوز را باید بصورت پیلی مثل مدل لباس، چین و پیلی بدهید. و از الگو های کاغذی جهت راهنما برای اندازه ی صحیح و نهایی یقه کمک بگیرید.

چون کار با پارچه ی حریر است، کمی مشکل است و ظرافت و حوصله ی بیشتری طلب میکند تا پیلی ها را تنظیم کنید و یقه بلوز را به اندازه ی الگوی راهنما در بیاورید. کمی حوصله کنیدو با آرامش مراحل را انجام دهید. از سنجاق ته گرد برای نگه داشتن پیلی ها و تنظیم آن ها کمک بگیرید.

بعد از آماده شدن پیلی های یقه در قسمت جلو و پشت بلوز و روی هر دو طبقه، حالا باید لبه ی یقه ی دو طبقه ی جلو را به همدیگر بدوزید. ابتدا هلال دو یقه را به همدیگر کوک بزنید، سپس آن را چرخ کاری کنید. بعد دو لبه ی یقه ی دو طبقه ی پشت را نیز به همین شکل به همدیگر چرخ کنید. محل چرخ شده را برگردانید. و اتو بزنید.

قسمت چرخ شده باید داخل بماند و لبه ی یقه ی بلوز در جلو و پشت مشخص شده و طبقه رویی کوتاه تر از روی طبقه ی زیری آویزان است. حالا قسمت جلو و پشت را روی هم بگذارید در حالی که دو طبقه ی رویی و کوتاه بلوز در قسمت جلو و پشت بلوز به سمت همدیگر باشند.

حالا سرشانه ها را کوک زده و بعد چرخ کاری کنید.

سپس دو پهلوی بلوز را کوک بزنید. ولی فعلا چرخ نکنید.

رسم الگوی آستین:

در ادامه برای رسم الگوی آستین برای این بلوز، ابتدا دور بازویتان را اندازه بگیرید. دور بازو کیپ و بدون گشادی اندازه گرفته شود. قد آستین را نیز اندازه بگیرید. برای این بلوز و مثل همین آستین در مدل، قد آستین حدود ۱۰ الی ۱۲ سانتی متر است. چون آستین بلوز کوتاه هستش، برای دور مچ هم از همان اندازه ی دور بازو استفاده میکنیم.

حالا مثل تصویر زیر یک کادر به عرض دور بازو +۲ سانتی متر و طول به اندازه ی قد آستین:

حالا از دو طرف کادر ۱۱ سانتی متر پایین بیایید. سپس عرض کادر را نصف کرده و از آنجا خط نقطه چین قرمز به سمت پایین رسم شده، شما نیز رسم کنید. از محل نقطه چین قرمز ۲ سانتی متر به سمت راست و ۲ سانتی متر به سمت چپ بروید:

 بلوز مجلسی حریر خياطي آسان دوخت آستین لاله ای دوخت بلوز مجسی سايت اسكيمو مجله سرگرمی اسکیمو مراحل رسم الگوی لباس مجلسی آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

سپس از انتهای هر ۲ سانتی متر خارج شده یک خط راست به سمت انتهای ۱۱ سانتی متری که پایین آمدید، رسم کنید. سپس خط رسم شده را که در شکل زیر قرمز رنگ است نصف کنید و علامت بزنید:

حالا فاصله ی بین خط قرمز را که نصف کرده بودید در بالا و پایین محل نصف شده مجددا نصف کرده و علامت بزنید و در دو نصفه ی بالایی به جهت فلش در تصویر، ۱ و نیم سانت بصورت صاف بالا رفته و در دو نصفه ی پایین مثل جهت فلش ها در تصویر زیر، ۱ و نیم سانت پایین بیایید:

هلال آستین را مثل تصویر زیر رسم کنید:

حالا در محل کاپ آستین، جایی که با فلش کوچک سبز رنگ نشان داده شده ۱ و نیم سانت بالا بروید و هلال قرمز رنگ را به آستین اضافه کنید:

 بلوز مجلسی حریر خياطي آسان دوخت آستین لاله ای دوخت بلوز مجسی سايت اسكيمو مجله سرگرمی اسکیمو مراحل رسم الگوی لباس مجلسی آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

حالا یک دوم دور مچ که گفتیم در این مدل، از همان اندازه ی دور بازو استفاده میکنیم، را از محل نقطه چین به سمت راست و چپ رفته و علامت بزنید.

الگوی کامل شده ی آستین ساده شما آماده است:

حالا برای پیاده سازی مدل آستین لاله ای، محل های نقطه ی آبی رنگ را در الگو علامت بزنید: سپس از کنار آستین در سمت چپ الگو در تصویر، ۳ سانتی متر بیرون بروید:

حالا مسیر مشخص شده با علامت ها را مثل تصویر زیر به همدگر وصل کنید:

باید از الگوی طراحی شده در تصویر بالا، یکی مثل خودش برش بزنید و کنار قبلی بچسبانید. خط سبز رنگ که محل اتصال دو تکه در تصویر زیر است، خط زیر بغل آستین است. هلال بالایی در تصویر زیر، هلال لبه ی بالای آستین است که به حلقه استین بلوز دوختهم ی شود. و دو تکه ی قوس دار در سمت راست و چپ هلال بالایی روی همگرد خواهند داشت. هلال پایین الگو هم لبه ی آستین است:

آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

از الگوی آماده شده ی بالا یک بار روی تک لای پارچه برای یک آستین و یک بار هم به همین شکل برای آستین دیگر برش بزنید.

سپس آن ها را سردوزی کنید. هلال لبه ی آستین را نیم سانت چرخ کنید یا زانفیکس بچسبانید. سپس هلال بالا را بصورتی که خط درز زیر بغل آستین روی خط درز زیر بغل بلوز قرار بگیرد با سنجاق و کوک به لبه ی حلقه آستین بلوز وصل کنید. و در انتها دو قوس سمت راست و چپ در الگوی بالا را روی لباس به صورتی وصل کنید که روی همگرد داشته باشند.

در انتها توسط یک پارچه ی کشی، یک مستیل به طول دور کمر + ۵ سانتی متر و عرض ۱۲ سانتی متر برش بزنید. پارچه را از عرض تا زده و لبه ی باز را چرخ کنید و برگردانید. حالا این کمر بند کشی ساده باید در قسمت کمر بلوز، دور کمر قرار بگیرد و ابتدا و انتهای آن بین درز پهلوی بلوز دوخته شود. در پایین یک پاپیون ساده برای قسمت جلوی کمر بند درست کنید.

آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله

 

.bedooz

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آموزش دوخت و الگوی بلوز مجلسی حریر با آستین گل لاله”

قالب تفریحی