افکت برش های عمودی در عکس با فتوشاپ

1 minute, 4 seconds Read

با سلام

در این آموزش قرار است نحوه ایجاد جلوه ویژه ای را به شما آموزش بدهیم که در آن تصویر به صورت چند پنل عمودی و مجزا از هم نمایش داده می شود (افکت برش های عمودی در عکس با فتوشاپ). ممکن است قدری توضیح کاری که قرار است انجام دهیم مشکل باشد اما در ادامه با مشاهده تصویر اولیه و کار نهایی متوجه منظور من خواهید شد. همچنین ممکن است انجام این کار بسیار دشوار و پیچیده به نظر برسد. اما در ادامه خواهید دید که بیشتر مراحل تکرار یک مرحله هستند و هر مرحله نیز به روشنی توضیح داده شده است و در واقع این افکت به سادگی قابل ایجاد است. این آموزش با فتوشاپ نسخه CS6 ایجاد شده که البته تمام مراحل به طور کامل در فتوشاپ نسخه CC نیز قابل اجراست.

این تصویر، تصویر اولیه ایست که از آن برای ایجاد افکت استفاده خواهیم کرد :

 

1. original

و این هم نتیجه کار پس از اعمال افکت پنل های عمودی روی تصویر اولیه :

 

2. photoshop-vertical-panels-cs6

خوب شروع می کنیم :

مرحله اول: ایجاد یک لایه پوشیده شده با رنگ سفید:

ابتدا تصویر اولیه را در فتوشاپ باز کنید و سپس یک لایه پوشیده شده از رنگ سفید مطابق تصویر زیر ایجاد کنید. در واقع از این لایه به عنوان پس زمینه افکت استفاده می کنیم. برای این کار روی آیکون New Fill or Adjustment Layer در انتهای پنل لایه ها کلیک کنید.

 

3. new-fill-layer-icon

از منوی ظاهر شده گزینه Solid Color که در بالای لیست قرار گرفته است را انتخاب کنید.

 

4. choosing-solid-color

با این کار فتوشاپ ابزار انتخاب رنگ (color picker) را باز می کند و از این طریق می توانید رنگ پر کردن لایه را انتخاب کنید. ما قصد داریم رنگ سفید را برای پس زمینه انتخاب کنیم بنابراین برای تمامی پارامترهای RGB مقدار ۲۵۵ را وارد می کنیم.

 

5. color-picker

حالا دکمه OK را کلیک کنید تا پنجره انتخاب رنگ بسته شود. با این کار تمام صفحه به رنگ سفید دیده می شود که البته موقتی است. اگر به پنل لایه ها دقت کنید می بینید که لایه جدید سفید رنگ که ایجاد کردیم (با نام Color Fill 1) بالای لایه تصویر اصلی (Background Layer) قرار گرفته است.

 

6. color-fill-1

مرحله دوم: خاموش کردن لایه سفید رنگ

فعلا نیازی نیست که لایه سفید رنگ دیده شود و در واقع اگر آن را خاموش نکنیم در ادامه کار مزاحم ما خواهد شد. پس بهتر است فعلا آن را خاموش کنیم. برای این منظور روی آیکون وضعیت visibility لایه سفید (به شکل کره چشم) که در منتها الیه سمت چپ لایه سفید در پنل لایه ها قرار گرفته است کلیک کنید. با این کار لایه سفید مخفی شده و مجددا تصویر اولیه نمایش داده می شود.

 

7. layer-visibility-icon

مرحله سوم: انتخاب ابزار رسم مستطیل

برای ترسیم پنل های عمودی از ابزار مستطیل (Rectangle Tool) که از پایه ای ترین ابزار های فتوشاپ است و در نوار ابزار سمت چپ پنجره فتوشاپ قرار گرفته است استفاده می کنیم.

 

8. photoshop-rectangle-tool

مرحله چهارم: تغییر وضعیت ابزار به shape

بعد از انتخاب ابزار مستطیل دقت کنید که گزینه وضعیت ابزار (Tool Mode) در نوار گزینه های ابزار که در بالا و سمت چپ پنجره فتوشاپ به صورت افقی قرار گرفته است، روی گزینه shape باشد و نه روی path یا pixel.

 

9. tool-mode-shape

مرحله پنجم: ترسیم اولین پنل عمودی

بعد از انتخاب گزینه shape در نوار تنظیمات، درون تصویر اصلی کلیک و درگ کنید تا اولین پنل عمودی ترسیم شود. ما پنل ها را از سمت چپ به راست ایجاد خواهیم کرد پس بهتر است اولین پنل را در سمت چپ تصویر ایجاد کنید. رنگ مستطیل ایجاد شده هم اهمیتی ندارد چون تا مدت زیادی آن را نخواهیم دید!

 

10. first-panel

 

مرحله ششم: تغییر نام لایه Shape به Panel:

اگر مجددا به پنل لایه ها توجه کنید متوجه می شوید که لایه ای که مستطیل یا پنل ما در آن قرار گرفته، بالای دو لایه قبلی نشسته است. فتوشاپ به صورت پیش فرض نام این لایه را Rectangle 1 می گذارد که خیلی مناسب کار ما نیست.

 

11. shape-layer-rectangle-1

حالا روی عبارت Rectangle 1 دوبار کلیک کنید تا نوشته آن به حالت انتخاب در آید و سپس آن را به Panel تغییر دهید. در نهایت دکمه Enter را فشار دهید تا تغییر نام اعمال شود.

 

12. shape-layer-panel

مرحله هفتم: چرخاندن پنل به کمک دستور Free Transform Path:

به منظور ایجاد اندکی جذابیت تصویری بهتر است پنل ایجاد شده را کمی بچرخانیم. برای این منظور به منوی Edit بروید و سپس دستور Free Transform Path را انتخاب کنید. و یا برای اجرای سریعتر دستور، دکمه های Ctrl+T را فشار دهید. در واقع این کلید میانبر در ادامه بسیار برای ما پرکاربرد خواهد بود.

 

13. free-transform-path

پس از اجرای این دستور، کادر و دستگیره های Free Transform دور تا دور پنل ظاهر می شوند. نشانگر موس را به خارج کادر Free Transform ببرید و هر جا نشانگر موس به یک فلش دوطرفه و خمیده تبدیل شد، با موس کلیک و درگ کنید تا پنل شروع به چرخش کند. ما در اینجا پنل را اندکی به صورت پادساعتگرد می چرخانیم. بعد از چرخش دکمه Enter را بزنید تا تغییرات ثبت شود.

 

14. rotate-first-panel

مرحله هشتم: روشن کردن مجدد لایه سفید رنگ

حال که اولین پنل عمودی را ایجاد کرده ایم مجددا لایه پر شده با رنگ سفید را مجددا روشن می کنیم. برای این منظور روی آیکون وضعیت visibility لایه کلیک میکنیم. با این کار مجددا لایه روشن شده و آیکون وضعیت visibility مجددا به شکل کره چشم تغییر می کند.

  آموزش ابزار Brush

 

16. turn-fill-layer-onبا روشن شدن لایه سفید مجددا تصویر اصلی پشت لایه سفید قرار می گیرد :

 

17. image-fill-layer-on

مرحله نهم: باز کردن گزینه های Blending

در این مرحله تصویر را در پنل به حالت قابل مشاهده در می آوریم و چند استایل لایه ای روی آن اعمال می کنیم. بر روی آیکون منوی کوچک در بالا و سمت راست پنل لایه ها کلیک کنید :

 

18. layers-panel-menu-icon

از منویی که ظاهر می شود گزینه Blending Options را انتخاب کنید.

 

19. choose-blending-options

با این کار کادر محاوره ای استایل لایه ها در حالت Blending Options باز می شود. در مرحله اول برای نمایش تصویر داخل پنل، از قسمت تنظیمات پیشرفته بلندینگ گزینه Knockout را از None به Shallow و یا Deep تغییر دهید. ما از گزینه Shallow استفاده می کنیم ولی هر یک از این دو گزینه برای منظور ما قابل اعمال و استفاده است. سپس مقدار Fill Opacity را آنقدر کم کنید تا به ۰ درصد برسد.

 

20. advanced-blending

اکنون تصویر از درون پنل قابل مشاهده است :

 

21. image-visible-in-panel

مرحله دهم: اضافه کردن سایه (Drop Shadow) به پنل

برای اینکه پنل اندکی برجسته به نظر برسد، چند افکت لایه ای اضافه می کنیم. ابتدا در کادر محاوره ای Layer Styles روی گزینه Drop Shadow در انتهای لیست افکت ها کلیک کنید.

 

22. select-drop-shadow

در قسمت میانی تنظیمات Drop Shadow مقدار Opacity را به حدود ۶۰ درصد کاهش دهید. سپس زاویه را به ۱۳۵ درجه تغییر دهید. در نتیجه اینگونه به نظر خواهد رسید که نور از بالا و سمت چپ تابیده می شود. در صورتی که گزینه Global Light انتخاب نشده است آن را انتخاب کنید. سپس مقدار سایز و فاصله را به مقدار دلخواه خود تغییر دهید. البته مقدار این دو گزینه بستگی مستقیم به سایز تصویری دارد که با آن کار می کنید. مقدار فاصله تعیین می کند که سایه چقدر از لبه تصویر دور می شود و سایز سایه در واقع مقدار softness سایه در لبه ها را تعیین می کند. با توجه به اینکه تصویری که من با آن کار می کنم نسبتا بزرگ است مقدار سایز و فاصله را روی ۳۰ پیکسل تنظیم می کنم. بهتر است با توجه به اندازه تصویرتان با این دو مقدار بازی کنید تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

 

 

23. drop-shadow-options

پنل پس از ایجاد سایه به این صورت در می آید :

 

24. panel-drop-shadow

مرحله یازدهم: اضافه کردن Stroke به پنل

در کادر محاوره ای Layer Styles روی گزینه Stroke در لیست افکت ها کلیک کنید.

 

25. selecting-stroke

در تنظیمات Stroke در قسمت میانی روی color swatch کلیک کنید تا رنگ Stroke را تغییر دهید.

 

26. stroke-color-swatch

با این کار مجددا پنجره انتخاب رنگ باز می شود. مجددا رنگ سفید را با وارد کردن ۲۵۵ برای هر سه مقدار RGB انتخاب کنید و در انتها دکمه OK را فشار دهید.

 

27. color-picker-stroke

پس از بازگشت به پنجره موقعیت stroke را از outside به inside تغییر دهید. حالا مقدار سایز stroke را با کشیدن لغزنده سایز به سمت راست تغییر دهید. این کار را تا آنجا ادامه دهید که یک لایه نازک ولی در عین حال قابل توجه دور تا دور پنل ایجاد شود. ما مقدار سایز را روی ۱۲ پیکسل قرار می دهیم. اما ممکن است برای تصاویر با سایز متفاوت مقدار دیگری مناسب باشد.

 

28. stroke-size-position

حالا دکمه OK را بزنید تا کادر محاوره ای Layer Styles بسته شود. پس از اعمال سایه و Stroke پنل به صورت زیر دیده می شود:

 

29. panel-shadow-stroke

مرحله دوازدهم: بستن افکت های لایه ای

تا اینجا قسمت سخت کار را انجام داده ایم (هر چند چندان هم سخت نبود). ادامه کار شامل اضافه کردن و داپلیکیت کردن بقیه پنل ها از روی پنل اولی و سپس دوران و جابجایی پنل های جدید است. حاصل این کار پس از اتمام، ایجاد تعداد زیادی لایه جدید در پنل لایه هاست. پس بهتر است قبل از اینکه کار جدیدی انجام دهیم دست به یک خانه تکانی در پنل لایه ها بزنیم. دقت کنید که هم Drop Shadow و هم Stroke به صورت مستقیم در پنل لایه ها لیست شده اند. این خوب است ولی در واقع ما نیازی به دیدن آنها نداریم و دیدن آنها تنها باعث اشغال فضای بیشتر در پنل لایه ها می شود. پس بهتر است آنها را با کلیک روی فلش کوچکی که در سمت راست لایه قرار گرفته است مخفی کنیم.

 

30. toggle-layer-effects-closed

 

با این کار افکت های لایه ای مخفی می شوند (با کلیک مجدد روی فلش کوچک مجددا افکت های لایه ای نمایش داده می شوند). دقت کنید که با این کار افکت های ایجاد شده از بین نمی روند و همچنان روی تصویر اعمال می شوند و تنها نمایش آنها به حالت مخفی تغییر پیدا کرده است. با این کار فضای بیشتری در پنل لایه ها برای ایجاد لایه های جدید در اختیار خواهیم داشت.

 

31. layer-effects-hidden

مرحله سیزده: تکثیر (Duplicate) لایه Panel

اکنون همه چیز آماده اضافه کردن پنل دوم است. مطمئن شوید که لایه مربوط به Panel انتخاب شده است (در پنل لایه ها با رنگ آبی های لایت شده باشد). به منظور تکثیر لایه ایتدا به منوی Layer بروید و سپس New را انتخاب کنید. سپس shape Layer via Copy را انتخاب کنید. و یا به جای این کار از کلید میانبر آن یعنی Ctrl+J استفاده کنید.

 

32. new-shape-layer-via-copy

کپی ایجاد شده از لایه Panel در بالای لایه اولیه قرار می گیرد.

  ابزار پاکن (Eraser)

 

33. panel-copy

مرحله چهاردهم: قرار دادن کپی لایه زیر لایه اصلی

حالا روی لایه Panel copy کلیک کنید و در حالی که دکمه موس را نگه داشته اید لایه Panel copy را به زیر لایه اصلی بکشید. یک نوار های لایت شده بین لایه پنل اصلی و لایه سفید دیده می شود.

 

34. drag-panel-down

هر زمان  که نوار های لایت دیده شد دکمه موس را رها کنید. با این کار پنل کپی زیر پنل اصلی قرار می گیرد.

 

35. panel-copy-moved

مرحله پانزدهم: جابجایی و چرخش لایه کپی با دستور Free Transform Path 

در حال حاضر لایه کپی زیر لایه اصلی قرار گرفته و این بدین معنی است که ما قادر به دیدن آن نیستیم. پس باید آن را جابجا کنیم و بچرخانیم. هر دوی این کارها با دستور Free Transform Path قابل انجام است. همانطور که در مرحله ۷ گفته شد برای این کار به منوی Edit بروید و Free Transform Path  را انتخاب کنید و یا Ctrl+T را بزنید.

 

36. free-transform-path

برای جابجا کردن کپی پنل جدید روی هر جایی داخل کادر Free Transform Path کلیک کنید و سپس به سمت راست درگ کنید. برای جذاب تر کردن کار، پنل جدید را کمی بالاتر یا پایین تر از پنل اصلی قرار دهید.

 

37. moving-panel

برای چرخاندن پنل جدید موس را به خارج کادر Free Transform Path منتقل کنید و هرگاه نشانگر موس به یک فلش خمیده دو طرفه تبدیل شد، کلیک و درگ کنید تا پنل جدید شروع به چرخش کند. همینطور که پنل های جدید را اضافه و کپی می کنید بعضی ها را اندکی به چپ و بعضی دیگر را اندکی به راست بچرخانید.

 

38. rotating-second-panel

بعد از اینکه جابجایی و چرخش انجام شد کلید Enter را بزنید تا تغییرات ثبت شود. اگر هنوز مسیر نازک دور لایه را می بینید نگران نباشید این به دلیل انتخاب شده بودن لایه در پنل لایه هاست. اگر شما یک لایه دیگر را انتخاب کنید این مسیر نازک ناپدید خواهد شد.

 

39. second-layer-added

مرحله شانزدهم: تکرار مراحل قبل به منظور ایجاد پنل های جدید

در این مرحله تنها کاری که باید بکنیم این است که چند مرحله قبل را تکرار کنیم تا پنل های جدید هم ایجاد شوند. همیشه لایه جدید باید در پنل لایه ها زیر لایه قبلی قرار بگیرد. بنابراین قبل از تکثیر لایه مطمئن شوید که پایین ترین لایه (اولین لایه بالای لایه سفید) انتخاب شده باشد.

 

40. select-bottom-panel-layer

یک تکنیک ساده و مفید به ما کمک می کند که دو مرحله کپی کردن و جابجا کردن لایه را به سرعت و در یک مرحله انجام دهیم. برای این منظور دکمه Alt را نگه داشته و پایین ترین لایه را کلیک کنید و اندکی به سمت پایین بکشید تا نوار های لایت ظاهر شود. در واقع با این کار لایه را به زیر خودش می کشید.

 

41. copy-move-layer

دکمه موس را رها کنید و بدین ترتیب لایه جدید پایین همه لایه ها یعنی دقیقا جایی که می خواهیم ایجاد می شود.

 

42. panel-copy-2

در حالی که پنل جدید در حالت انتخاب قرار دارد دکمه های Ctrl+T را بزنید تا Free Transform Path به سرعت فعال شود. و حالا داخل کادر Free Transform Path کلیک کنید و اندکی به راست و سپس اندکی به بالا یا پایین بکشید.

 

43. move-third-panel

برای چرخاندن پنل جدید مانند مراحل قبل موس را به خارج Free Transform Path منتقل کنید و درگ کنید و در نهایت دکمه Enter را بزنید.

 

44. rotate-third-panel

حالا مراحل ذکر شده در مرحله شانزدهم را آنقدر تکرار کنید تا در نهایت ۷ پنل ایجاد شود. حاصل کار باید مشابه تصویر زیر باشد :

 

45. all-panels-added

مرحله ۱۷: کراپ کردن تصویر

در آخر فضای سفید ناخواسته اطراف پنل ها را کراپ می کنیم. برای این منظور ابزار کراپ (Crop Tool) را از نوار ابزار سمت چپ انتخاب کنید و یا دکمه C را فشار دهید.

 

46. photoshop-crop-tool

در حالی که ابزار کراپ انتخاب شده است، گزینه Aspect Ratio را روی Ratio قرار داده و سپس روی دکمه Clear که در سمت راست تنظیمات کراپ قرار گرفته است کلیک کنید. با این کار می توانیم یک کادر کراپ با نسبت طول و عرض دلخواه ایجاد کنیم.

 

47. aspect-ratio

نکته بسیار مهم: برای اینکه افکت ما بعد از اعمال کراپ همچنان باقی بماند، حتما گزینه Delete Cropped Pixels را انتخاب کنید. در غیر این صورت پس از کراپ تصویر اصلی در پنل ها قابل مشاهده نخواهد بود.

 

49. delete-cropped-pixels

پس از انتخاب گزینه Delete Cropped Pixels ابعاد کادر کراپ را با کمک دستگیره ها تغییر دهید تا فضای سفید اضافی بیرون از کادر قرار گیرد. موقع کراپ کردن تصویر اصلی دیده نمی شود اما این موقتی است و بعد از اتمام کراپ مجددا تصویر در پنل ها ظاهر می شود.

 

50. cropping-image

در نهایت دکمه Enter را بزنید و بدین ترتیب تصویر نهایی با افکت برشهای عمودی ظاهر می شود:

 

51. photoshop-vertical-panels-cs6

امیدوارم از آموزش افکت برش های عمودی در عکس با فتوشاپ لذت برده باشید

تا آموزش بعدی خدانگهدار

منبع:http://tuts.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *